Víme, kdo může za odstranění Koněvovy sochy. Jména vyjdou najevo, řekl poradce Kremlu

ČTK ČTK
24. 4. 2020 14:50
Kremelský poradce Vladimir Medinskij předal ruským vyšetřovatelům jmenný seznam osob, které jsou odpovědné za odstranění pomníku maršála Ivana Koněva v Praze. Medinskij, bývalý ruský ministr kultury, to podle agentury TASS řekl při virtuální přednášce pro studenty moskevské diplomatické akademie.
Odstraněná socha maršála Ivana Koněva.
Odstraněná socha maršála Ivana Koněva. | Foto: Jakub Plíhal

Kdo je na seznamu uveden, Medinskij neprozradil. Podle dřívějšího vyjádření české diplomacie je stíhání podle ruského zákona spojené s odstraněním sochy nepřípustné a případný rozsudek nevymahatelný.

Exministr postupoval podle nového ruského zákona, který před třemi týdny podepsal prezident Vladimir Putin. Za poškození válečných hrobů a pomníků v Rusku i zahraničí hrozí podle normy až pětiletý trest. Sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala radnice Prahy 6 odstranit počátkem dubna a chce ji umístit do muzea.

"Moc dobře víme, kdo v Praze rozhodoval. Proběhnou náležité a nepříliš složité vyšetřovací úkony, jména viníků vyjdou najevo. Ať se ti lidé zamyslí, jak budou žít dál, když jejich skutky budou označeny za zločin," citovala ruská agentura z přednášky Medinského pro posluchače Moskevského státního ústavu mezinárodních vztahů, známého pod zkratkou MGIMO.

Odstranění Koněvova pomníku se během dubna stalo příčinou diplomatické roztržky mezi Prahou a Moskvou. Česká diplomacie argumentuje tím, že odstranění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv. Několik protestních nót zaslalo české ministerstvo zahraničí do Moskvy po výtržnostech, které odstranění sochy vyvolalo v Moskvě a Petrohradě.

Podle Medinského je demontáž pomníku urážkou nejen Rusů, ale i Čechů. "Je to příběh nepříjemný a urážlivý i pro samotné Čechy, protože Koněvův památník vybudovaly pražské úřady k výročí vítězství (ve druhé světové válce) a na znamení díků za osvobození Prahy," řekl.

"A teď se nám jako poděkování za zachování staré Prahy dostává činu politikářů okresního formátu, kteří si hojí svůj komplex méněcennosti na velikánech minulosti a urážejí nás i české vlastence, kteří bojovali s nacismem," prohlásil Medinskij.

Ruský Vyšetřovací výbor, hlavní kriminální ústředna země, zahájil trestní stíhání "pachatelů" 10. dubna. České ministerstvo zahraničí označilo tento krok za nepřípustný a případný rozsudek za nevymahatelný.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy