Ruská diplomacie chce jednat o Koněvově soše, odstranění považuje za jednostranné

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 4. 2020 20:13
O přemístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze by se nemělo rozhodovat jednostranně, uvedla ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS. Odstranění památníku znovu označila za porušení bilaterální smlouvy z roku 1993. Upozornila, že tato smlouva počítá s mechanismem konzultací, a vybídla českou stranu k jednání.
Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ.
Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. | Foto: Jakub Plíhal

Socha maršála Koněva, která dříve stála v pražské Bubenči, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích v Praze-východ. Socha se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Socha bude muzeu zapůjčena zdarma a dál zůstane majetkem Prahy 6, jak již dříve řekl mluvčí Prahy 6.

"Otázka, čím majetkem je památník, nemá v daném kontextu význam. Je zjevné, že svévolné odstraněné pomníku nezapadá do řádného plnění závazků ohledně péče o památníky," řekla mluvčí. "Vzhledem k nezbytnosti zajistit přístup k památníku by se otázka o tom, kde se nachází, neměla řešit jednostranně. Lze v této souvislosti uplatnit článek pět smlouvy, který předpokládá rozsáhlý mechanismus konzultací na různých úrovní," dodala.

"V daném případu nelze hovořit o tom, že by česká strana plnila tato ustanovení smlouvy. Povinnost náležitého plnění tohoto dokumentu spočívá na vládě," řekla podle TASS. Připomněla také, že podle vídeňské konvence je každá platná smlouva závazná pro účastníky a měla by se řádně plnit, takže pokládá za nepřípustné "odvolávat se na ustanovení domácího práva a na rozhodnutí místních orgánů jako důvod, proč se smlouva neplní". "Vyzýváme partnery vrátit se k plnění všech závazků vyplývajících ze smlouvy. Jsme připraveni na věcný dialog s českou stranou o tomto problému, který samozřejmě zatěžuje bilaterální vztahy," zdůraznila.

Odstranění sochy vyvolalo v Rusku protesty. Před českým generálním konzulátem v Petrohradu demonstrovali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko, přičemž zapálili dýmovnici a vyvěsili transparent s vulgárním heslem. Rozdávali také kolemjdoucím letáky kritizující postup vedení Prahy 6, která rozhodla o odstranění Koněvovy sochy z náměstí Interbrigády. Před třemi týdny aktivisté Jiného Ruska demonstrovali i před českou ambasádou v Moskvě. Na plot velvyslanectví vyvěsili nápis Stop fašismu a hodili do areálu ambasády několik dýmovnic, policie proti nim nezasáhla.

Česko kvůli incidentu tehdy poslalo Rusku diplomatickou nótu a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) o záležitosti jednal s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.

Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v české metropoli od roku 1980. Radnice šesté městské části ji nechala na začátku měsíce převézt. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov to označil za pobuřující a cynické a za porušení bilaterální smlouvy.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy