Vězni z Guantánama budou smět telefonovat rodinám

gaz
12. 3. 2008 22:37
Může je to psychicky zničit, varují právníci

Washington - Americká armáda oznámila, že dovolí vězňům na Guantánamu telefonovat jejich rodinám. Někteří ze zadržených s příbuznými nemluvili už šest let.

Podle agentury AP však nebylo řečeno, odkdy budou telefonáty povoleny, kteří vězňové je budou smět konat a jak často.

"Nemám žádný plánovaný rozvrh pro implementaci, ale v současnosti se na něm pracuje," citovala agentura mluvčího americké základny plukovníka Eda Bushe.

Hodinu jednou za půl roku

Mnozí jsou však skeptičtí, že k tomu vůbec dojde.

"Uvěřím tomu, až to uvidím," říká právník Wells Dixon, který některé z guantánamských vězňů zastupuje.

Podle právničky H. Candace Gormanové, která základnu nedávno navštívila, mají být povoleny hodinové telefonáty každých šest měsíců.

Někteří právní zástupci se však obávají, že rozhovor s rodinou po tak dlouhé době může být pro vězně spíše utrpením.

Pomůže jim to?

"Abych byl upřímný, nevím jestli rozhovor s ní ho vyvede z deprese, nebo ho jednoduše zničí," říká právník Marc Falkoff o svém jemenském klientovi, otci šestileté dcery, se kterou nikdy nemluvil.

Falkoffův klient je na tom údajně tak špatně, že v poslední době odmítá i schůzky se svým právníkem.

Na základně se nyní nachází přibližně 275 mužů, kteří jsou 22 hodin denně drženi v izolaci. USA je obviňují z terorismu, odmítají jim připsat status válečných vězňů, stejně jako právo na řádný proces.

Děti před soudem

Před tzv. vojenský tribunál, který zbavuje obžalovaného mnohých základních práv a je proto předmětem kritiky právníků i humanitárních organizací, dnes jeden z místních vězňů předstoupí.

Je jím Afghánec Muhammad Džavád, který je podobně jako Kanaďan Omar Khadr obviněn z útoku na americké vojáky v Afghánistánu roku 2002. Khadr se má před vojenským tribunálem objevit ještě tento týden.

Oba případy mají společnou jednu důležitou okolnost. V době útoku bylo oběma mužům méně než osmnáct let, a děti nemohou být podle mezinárodního práva z válečných zločinů souzeny.

Podle internetové encyklopedie Wikipedia zadržely Spojené státy během své "války proti teroru" celkem 41 dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy