Johannesburg - Jihoafrické republice hrozí, že se vrátí před rok 1994, kdy byl v zemi zrušen apartheid. Varují před tím alespoň aktivisté, které spojil boj proti návrhu nového "zákona o tajemství"
Chystaná norma - oficiálně nazvaná Zákon na ochranu státních informací - počítá s až 25 roky vězení pro ty, kteří vyzradí státní tajemství.
Signatáři petice, pod níž jsou podepsáni i laureáti Nobelovy ceny za literaturu J. M. Coetzee a Nadine Gordimerová, tvrdí, že politici chtějí zničit svobodu slova a zabránit investigativním novinářům, aby mohli dělat svoji práci.
Vězení totiž hrozí i žurnalistům, kteří by s "tajnými" informacemi pracovali.
Korupce a nekompetentní byrokrati
"Zákon má bezpochyby ztížit život otravným investigativním novinářům," napsal ze svého dobrovolného exilu v Austrálii dvojnásobný držitel prestižní Bookerovy ceny.
"Obecně má zachránit nekompetentní nebo zkorumpované byrokraty před ztrapněním," cituje britský deník The Guardian z Coetzeeho e-mailu. O vážnosti situace vypovídá i to, že spisovatel jinak s médii nekomunikuje.
"Je poměrně jasné, proč se takový zákon objevil," přitakává svému kolegovi Gordimerová, jež rovněž patří ke stálicím boje za demokracii.
"Vláda se nepokouší skrývat pravdu o tom, že jejím záměrem je pomoc při zametání stop po korupci. Jde o návrat k cenzuře, jak ji známe z apartheidu," je přesvědčena žena, které jihoafrické úřady v minulosti zakázaly vydání tří knih.
Přidali se k nim obhájci lidských práv, právníci nebo šéfredaktoři.
Jako epidemie
Současná Jihoafrická republika přitom na kontinentu patří k výspám svobodného slova, připomíná The Guardian.
Podle kritiků "zákona o tajemství" celou kauzu pečlivě sledují okolní státy. Tamní novináři se prý začínají setkávat s názorem, že když takové změny chystají v JAR, měli by se přidat i politici u nich doma.
"To je na ´zákoně o tajemství´ obrovsky nebezpečné. Bude platit jako výmluva i pro ostatní vlády v regionu. Místo toho, aby se začaly otevírat, vydají se opačným směrem," soudí Nic Dawes, editor jihoafrického listu Mail & Guardian.
S politickými tlaky se ostatně novináři nesetkávají jen na jihu Afriky. Pod palbu kritiky se v posledních měsících dostalo například Maďarsko, kde vládní strana Fidesz prosadila zákon o obřích sankcích. Tamní média mohou za údajně nevyvážené zpravodajství dostat pokutu až 200 milionů forintů (přes 18 milionů korun).