Bratislava - Otázka maďarské menšiny na Slovensku dlouhodobě zaměstnává politiky, jak ale naznačil poslední průzkum, o kterém informoval deník Pravda, samotní etničtí Maďaři na Slovensku po autonomii příliš netouží.
Čistou územní autonomii si podle výzkumu organizace Fórum inštitút pre výskum menšín přeje necelých pět procent Maďarů.
Kulturní autonomii podporuje 19 procent oslovených. Zároveň ale 85 procent dotázaných pokládá za důležité, aby v otázkách, které se jich týkají, rozhodovali Maďaři.
"Ale o čem by konkrétně rozhodovali a jakým způsobem, v tom ještě většinou nemají jasno," cituje deník Pravda socioložku a vedoucí projektu Zuzanu Mészárosovou-Lamplovou. Z odpovědí podle ní vyplynulo, že část z dotázaných přesně neví, co jednotlivé formy samosprávy znamenají.
Není autonomie jako autonomie
Možné formy autonomie se však významně liší. Čistá územní autonomie (podporuje necelých 5 procent Maďarů) se vztahuje na region, kde žije převážně a kompaktně jedno etnikum a má vlastní samosprávné orgány v kultuře a v hospodářské a sociální oblasti. Takovou samosprávu mají například Korsičané ve Francii.
V podmínkách kulturní autonomie (podporuje asi 19 procent slovenských Maďarů) si menšina řídí svou kulturu a školství. Takovou formu mají například Slováci v Maďarsku.
Průzkum se uskutečnil na vzorku 800 dospělých obyvatel maďarské národnosti žijících v národnostně smíšených okresech jižního Slovenska. Víc než polovina dotázaných nepodporuje žádnou formu menšinové samosprávy.
Deník Pravda v článku zmiňuje podnikatele Jánose Bószu z Komárna, který založil občanské sdružení, jehož cílem je územní autonomie pro Maďary na slovenském jihu s vlastním parlamentem a regionální vládou.
Autorka výzkumu nepředpokládá, že by taková iniciativa mohla mít mezi Maďary ohlas. "Vždyť drtivá většina z nich o územní autonomii ani nepřemýšlí," řekla Mészárosová-Lamplová.
Politici a jejich "preferenční polívčička"
Pravda ve své glose k článku píše: „Ani ne pět procent Maďarů žijících na Slovensku si přeje autonomii. Většina Maďarů nechce autonomii ve smyslu, se kterou lidi otravuje předseda nacionalistů (Ján Slota, šéf vládní SNS). Těžko říct, zda takový výsledek výzkumu způsobí v sídle SNS úlevu, nebo zklamání z odhalení, že jich paranoidní strašák je jen neopodstatněnou bublinou."
Podle tohoto slovenského listu za slovensko-maďarské spory mohou hlavně politici, kteří "přilévají národnostní olej do ohně nenávisti, aby si na něm potom ohřívali svou preferenční polívčičku, "zatímco normální Slováci a Maďaři spolu žijí bez větších problémů", uzavírá Pravda.