Rezoluci navrženou šéfkou kontrolního výboru EP Monikou Hohlmeierovou v květnu podpořila naprostá většina jeho členů. Vznik usnesení je reakcí na dubnové zveřejnění konečné auditní zprávy komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů, neboť ovládá holding Agrofert i poté, co jej vložil do svěřenských fondů. Firma proto nemá podle auditorů nárok na dotace ze strukturálních fondů EU. Český premiér s tímto závěrem nesouhlasí a tvrdí, že převedením firmy do fondů vyhověl českému zákonu o střetu zájmů.
Europoslanci v navrhovaném textu konstatují, že "čeští občané a daňoví poplatníci by za střet zájmů předsedy vlády Babiše neměli platit ani nést žádné následky" a že "společnosti patřící do koncernu Agrofert by měly vrátit veškeré dotace neoprávněně získané buď z rozpočtu EU, nebo z českého státního rozpočtu".
České úřady by podle poslanců měly vytvořit spravedlivější a zcela transparentní systém rozdělování unijních dotací. Dosavadní pravidla podle nich neumožňují zjistit konečné příjemce dotací a vedla k "vytvoření a růstu rozsáhlých oligarchických struktur".
Sám Babiš by měl svůj střet zájmů podle navrhovaného usnesení vyřešit tím, že se buď zbaví všech vazeb na Agrofert, nebo se vzdá funkce premiéra.
Evropskou komisi europoslanci chtějí vyzvat, aby posoudila, zda české orgány pracují ve vztahu k Babišovi nezávisle. Unijní exekutiva by podle poslanců neměla váhat s využitím nového pravidla umožňujícího zastavit přísun dotací v případě porušování principů právního státu. Poslanci také chtějí, aby se stejná pravidla pro konflikt zájmů týkala vedle strukturálních fondů také přímých zemědělských dotací. Agrofert patří k jejich největším příjemcům a jejich audit v ČR komise zatím neukončila.
Společnost Agrofert se tento týden snažila některé europoslance přesvědčit, aby hlasovali proti rezoluci. Zatímco europoslanci dávali najevo podiv nad vzkazy, které jim firma adresovala přes jejich twitterové účty, podle svého mluvčího se Agrofert snažil poskytnout vyvážené informace.
Evropský parlament již o podobném usnesení kritickém k Babišově pozici hlasoval před rokem. Pro tehdy bylo 510 poslanců, proti 58. Podobně výrazná většina se vzhledem k prohlášením politiků očekává i nyní. Vzhledem k tomu, že poslanci hlasují kvůli trvajícím koronavirovým omezením na dálku, potrvá večerní sčítání hlasů delší dobu a výsledek parlament zveřejní ve čtvrtek ráno.