Zařízení, které je výsledkem úsilí mezinárodního týmu vědců, má být koncem května převezeno do Kennedyho vesmírného centra
na Floridě a na podzim příštího roku je má vynést americký raketoplán na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Modul pro četné experimenty
Tři členové stálé posádky ISS budou v laboratorním modulu, který se stane součástí stanice, provádět četné experimenty na zkoumání stavu beztíže.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- První snímek z Měsíce slaví čtyřicítku
- Astronaut: Raketoplány jsou nebezpečné
- Američané budou létat do vesmíru Sojuzem
Na laboratoři Columbus pracovaly stovky inženýrů z deseti evropských zemí téměř deset let.
Vnitřní prostor o délce osm metrů a průměru 4,5 metru zatím vyplňují jen standardizované rozvodné skříně pro připojení jednotlivých vědeckých zařízení.
Německá kancléřka Angela Merkelová při předávání laboratoře ocenila ducha mezinárodní spolupráce při výstavbě orbitálního komplexu.
"To ukazuje, že se dnes může plně rozvíjet spolupráce založená na důvěře," řekla kancléřka podle agentury DPA zástupcům vědecké obce, leteckého průmyslu i politiky.
Columbus univerzální laboratoří
Merkelová zdůraznila "nedocenitelnou hodnotu" interdisciplinárních experimentů pro vědu, dobývání vesmíru i pro civilní sektor.
Columbus je navržen jako univerzální laboratoř, která může podporovat jakýkoli předvídatelný experiment, týkající se výzkumu materiálů a kapalin, vývoje technologií nebo vědy zabývající se výzkumem života.
Columbus byl z podstatné části postaven v Brémách společností EADS Space Transportation. Uhrazení 60 procent z celkových nákladů 880 milionů eur ale EADS přenechala malým a středním podnikům a partnerským společnostem z evropských zemí.