Izraelci si Írán pohlídají z vesmíru

Red Zah, Reuters, ČTK
26. 4. 2006 10:29
Jeruzalém - Íránské snažení o jadernou energetiku, potažmo nukleární zbraň, bude pod dozorem izraelského špionážního satelitu.

Izraeli se pomocí ruské kosmické rakety podařilo vynést do vesmíru satelit, který je podle odborníků schopen rozpoznat na zemském povrchu objekty o velikosti 70 centimetrů.

Izraelská armáda výslovně uvedla, že satelit bude sloužit k získávání informací špionážního charakteru o íránském jaderném programu.

Izraelská televize Kanál 10 oznámila, že vypuštění družice bylo úspěšné, ale že její energetické panely budou uvedeny do provozu postupně a satelit tak bude plně funkční během několika dní.

Satelit vidí všude

Ministr obrany Izraele Šaul Mofaz v úterý prohlásil, že díky satelitu nazvanému Eros B bude pro Izrael snazší získávat nové a kvalitní zpravodajské informace, a to i z míst vzdálených od židovského státu. Vysoká rozlišovací schopnost zařízení umožní Izraeli shromažďovat informace o íránském jaderném programu a o jeho raketách dlouhého doletu, které mohou zasáhnout Izrael.

"Satelit dohlédne na jakékoli místo na zemi včetně Íránu," prohlásil Shimon Eckhaus z firmy, která satelit vyráběla. Na otázku, zda se má Írán schopností satelitu obávat, odpověděl: "Pokud se nedopouštějí ničeho špatného, nemají důvod k obavám. Možnosti tohoto zařízení jsou však velké, je schopno dodávat spoustu informací."

Ahmadínežád: Izrael bude zlikvidován

Napětí mezi Izraelem a Íránem vzrostlo v poslední době kvůli výrokům íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Ten několikrát vyzval k vystěhování Izraelců zpátky do Evropy. "Ať už se vám to líbí, nebo ne, sionistický režim bude zlikvidován," nechal se doslova slyšet Ahmadínežád.

Především Spojené státy obviňují Írán z toho, že vyvíjí svůj jaderný program kvůli tomu, že chce získat nukleární zbraně. Íránský režim tato obvinění popírá a tvrdí, že se mu věnuje výhradně kvůli energetice.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy