Washington - Má to být čas klidu a míru, ale ve Spojených státech pravidelně vypukne bitva: Mají Američané přát svým blízkým "veselé Vánoce", nebo "šťastné svátky"?
Tento spor je jedním z tradičních "kulturních bojů" americké společnosti. Na jedné straně stojí konzervativní, zpravidla republikánští voliči, podle kterých se Spojené státy mění k horšímu i proto, že zapomínají na své křesťanské kořeny.
A na druhé straně jsou progresivní liberálové, kteří tvrdí, že každý si má sám vybrat, co je mu svaté, a nic mu nemá být okolím vnucováno.
Ale aby to nebylo tak úplně jednoduché, ani v rámci jedné rodiny nemusejí mít Američané jasno. A to dokonce, ani když jde o "rodinu první", tedy o rodinný klan prezidenta Donalda Trumpa.
Otec versus dcera
Hlava rodiny a prezident má zcela jasno. Už v loňské kampani voličům sliboval, že až bude v Bílém domě, budou Američané moci opět zcela svobodně říkat "veselé Vánoce". Aby se jeho voliči měli čas připravit, už od letošního července začal ve svých projevech zdůrazňovat, že se veselé Vánoce blíží.
"Dnes je pro mě, pro prezidenta Spojených států, obrovskou ctí, že konečně mohu popřát Americe a světu opravdové VESELÉ VÁNOCE!" oznámil pak prezident na Twitteru, když před dvěma týdny ve Washingtonu u Bílého domu rozsvěcoval tradiční vánoční strom.
Today is a day that I’ve been looking very much forward to ALL YEAR LONG. It is one that you have heard me speak about many times before.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 1, 2017
Now, as President of the United States, it is my tremendous honor to finally wish America and the world, a very MERRY CHRISTMAS! pic.twitter.com/cTvdlUkfHV
První dcera Ivanka má ale zřejmě trochu jiný pohled. Ve svém vzkazu na Twitteru, u fotografie z Bílého domu, kde pracuje i jako poradkyně prezidenta, popřála okolními světu "šťastné svátky".
Pro americká média je to vděčné téma. Připomínají, že Ivanka v roce 2009 konvertovala od křesťanství (presbyteriánů) k židovství, tedy víře jejího manžela Jareda Kushnera. Některá média jdou ještě dál, vyvozují, že od Ivanky šlo o zcela záměrný šťouchanec vůči otci a že jde o projev mnohem obecnějších sporů uvnitř Bílého domu.
Happy Holidays! 😘 pic.twitter.com/XLBj2zg2Ql
— Ivanka Trump (@IvankaTrump) December 12, 2017
Když byla Ivanka "punk"
Připomínají například, že prezident a jeho dcera Ivanka se ocitli na opačných stranách barikády, když Donald Trump minulé úterý v senátních volbách v Alabamě podporoval republikánského kandidáta Roye Moora.
Navzdory obviněním, že Moore měl před lety sexuálně obtěžovat ženy, přičemž k sexu měl donutit i čtrnáctiletou dívku. Podle Trumpa šlo ale o nepodložená nařčení.
Jeho dcera Ivanka však pro agenturu AP řekla, že nemá důvod o vznesených obviněních proti Moorovi pochybovat, a dodala, že "v pekle by mělo být zvláštní místo pro ty, kdo páchají násilí na dětech".
Jak ale uvažuje redaktor na webu Mashable, mezi Ivankou a otcem o nic vážného vůbec nejde. Trumpova dcera se prý asi jen rozpomněla na své "punkové období", o kterém nedávno ve své knize Výchova Trumpů (Rising Trump) napsala její matka Ivana Trumpová.
Donald Trump a jeho dcera Ivanka se ovšem v každém případě postarali o to, že souboj, zda v USA slaví Vánoce, nebo si užívají svátky, je letos o něco žhavější.
Otloukánek Starbucks
Například v roce 2005 vyšla kniha Válka proti Vánocům, ze které ve svém populárním pořadu v televizi Fox News opakovaně citoval tehdy sledovaný a vlivný moderátor Bill O´Reilly. Toto téma mu následně vydrželo několik dalších let. Před vánočními svátky v roce 2012 například varoval, že "sekulární progresivisté chtějí novou Ameriku a tradiční Vánoce nejsou její součástí".
Pravidelným terčem těch, kdo podobně jako O´Reilly hlídají, aby z Ameriky nezmizely Vánoce, jsou velké americké firmy. Především prodejní řetězce, které obsluhují široké spektrum Američanů, jsou v užívání vánočních symbolů skutečně opatrnější.
Před dvěma lety se stala terčem kritiky firma Starbucks, která pravidelně na svátky vyzdobí své papírové kelímky vánočními motivy. V roce 2015 byl vánoční kelímek s logem firmy jen jednolitě červený. Starbucks je ovšem zároveň příkladem, že v Americe se nikdy nezavděčíte všem. Letošní kelímky na sobě vánoční motivy mají, ale společnost zase čelí nařčením, že na firemním videu, kde kelímky představuje, propaguje lesbický pár.
Právě pohled na homosexualitu je přitom příklad další z "kulturních válek," které se v USA stále bojují.
Politické, ale vlastně nudné téma
V posledních letech se ale zároveň ukazuje, že to jsou především politici, když chtějí oslovit vybranou skupinu svých voličů a tato témata cíleně využívají. A to navzdory faktu, že v americké veřejnosti se v průměru hrany spíš obrušují.
Například v přístupu k homosexuálům se názor v USA posunul tak, že v roce 2013 Nejvyšší soud chválil legalizaci stejnopohlavních sňatků.
A do značné míry to lze konstatovat také v případě bitvy o Vánoce. Podle čerstvého průzkumu Pew Research Center je totiž už většině Američanů (52 procent) jedno, zda jim popřejete "Merry Christmas", nebo "Happy Holidays".