Belfast - Nejvyšší soud v Belfastu uznal čtyři příslušníky organizace Pravá IRA (Irská republikánská armáda) vinnými z bombového útoku, při němž 15. srpna 1998 v severoirském Omaghu zemřelo 29 lidí a dvě nenarozené děti.
Mezi osobami odsouzenými v občanskoprávním řízení je i Michael McKevitt, který je považován za vůdce polovojenské organizace Pravá IRA.
Dalšími odsouzenými jsou Liam Campbell, Colm Murphy a Seamus Daly. Seamus McKenna byl zbaven obvinění, neboť žaloba proti němu vycházela z nepřímých důkazů a zakládala se převážně na výpovědi jeho odloučené manželky, která byla vyhodnocena jako nespolehlivý svědek.
Z nejhoršího teroristického útoku v historii Severního Irska, ke kterému došlo několik měsíců po podepsání mírové dohody mezi tamními znesvářenými komunitami, doposud nikdo v trestním řízení usvědčen nebyl.
Až příbuzní obětí, kteří podali občanskou žalobu, se dnes dočkali spravedlnosti. Verdikt, který padl po osmi letech od začátku prvního procesu, má ambice stát se precedentem při souzení členů severoirských radikálních organizací.
Michael McKevitt si už ve vězení odpykává dvacetiletý trest za podíl na jiných teroristických akcích. Colm Murphy byl dokonce už uznán vinným v roce 2002 ze spoluúčasti na útoku v Omaghu, rozsudek byla ale krátce nato zrušen.
Podle dnešního verdiktu soudu odpálili příslušníci Pravé IRA bombu, která byla umístěna v autě na ulici v Omaghu, i když věděli, že může zabít velký počet nevinných kolemjdoucích. Při nejkrvavějším dni ve více než třicetiletém severoirském konfliktu tehdy utrpělo zranění dalších více než 200 lidí.
Soud přiznal pozůstalým po obětech odškodnění ve výši 1,84 milionu eur. Pravá IRA, která usiluje o násilné vypuzení Britů ze Severního Irska a obnovení jednoty ostrova, se odštěpila od Irské republikánské armády.
Organizace se také přiznala ke zodpovědnosti za zabití dvou britských vojáků v březnu tohoto roku v rámci snahy ukončit britskou vládu v Severním Irsku.