V Belfastu byli zatčeni tři muži kvůli útokům na Brity

zah, ČTK
14. 3. 2009 23:15
Jedním z podezřelých je katolický radikál
Příšlušníci katolické církve se modlí nedaleko základny Massereene. Republikáni bojující za nezávislost se rekrutují právě z katolické komunity
Příšlušníci katolické církve se modlí nedaleko základny Massereene. Republikáni bojující za nezávislost se rekrutují právě z katolické komunity | Foto: Reuters

Belfast - Za smrtí dvou britských vojáků v Ulsteru, která před týdnem narušila příměří vyhlášené Irskou republikánskou armádou v roce 1998, stojí podle policie známý katolický radikál Colin Duffy.

Kromě Duffyho, který se rozešel s katolickou stranou Sinn Féin poté, co v roce 2007 souhlasila s usmířením s protestanty, byli zatčeni ještě další dva muži ve věku 21 a 32 let. Jejich totožnost policie nesdělila, zadržela je však při odděleném zátahu.

Poté, co byla zpráva o zatčení ze sobotních ranních hodin zveřejněna, začali na severoirské policisty útočit skupinky mladistvých. Házely kameny a zápalné láhve, takzvané Molotovovy koktejly.

Jako první byla napadena hlídka před Duffyho domem v Lurganu na jihozápad od Belfastu. Násilnosti se rychle rozšířily a zápalnými láhvemi byla policejní vozidla napadána na mnoha místech, napsala agentura AFP.

Pravá IRA útočí

Britský premiér Gordon Brown.
Britský premiér Gordon Brown. | Foto: Profimédia

K útoku u vojenské základny Massereene se přihlásila skupina nazvaná Pravá IRA, která usiluje o násilné vypuzení Britů ze Severního Irska a obnovení jednoty ostrova.

Vojáky útočníci zastřelili poloautomatickými puškami ve chvíli, když si u kasáren přebírali objednanou pizzu. Zranili přitom další čtyři lidi, včetně dvou donašečů pizzy.

O dva dny později zastřelili republikánští extremisté z jiné odštěpenecké frakce Irské republikánské armády policistu ve městě Craigavon.

Brown hasí požár

Útoky vyvolaly obavu, že se obnoví násilnosti v Severním Irsku. Už v týdnu se proto v Belfastu sešel s politickými představiteli  komunit katolíků a protestanců sešel britský premiér Gordomn Brown.

Uvedl, že nedávné krveprolití v žádném případě nevrátí tuto Brity spravovanou část ostrova do kolotoče vzájemných násilností mezi tamními republikány a unionisty (či loajalisty), respektive katolíky a protestanty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy