Útok z Omaghu zůstává nepotrestán, policie lhala

pav
20. 12. 2007 17:50
Soud měl pochyby, domnělého atentátníka osvobodil

Belfast - Jeden z největších soudních procesů v historii Británie skončil osvobozujícím verdiktem pro Seana Hoeyho.

Tento 38letý muž se před královským soudem v Belfastu zodpovídal z nejhoršího masakru, jaký Severní Irsko v konfliktu mezi protestanty a katolíky zažilo.

Při pumovém útoku ve městě Omagh zahynulo 15. srpna 1998 celkem 29 lidí.

"Vykalkulovaný podvod"

Jak informuje britská BBC, prokuratura sdělila Hoeymu celkem 56 obvinění, která se k útoku vztahovala: šlo o 29 případů vraždy, pět obvinění ze spiknutí s cílem vraždit, čtyři obvinění ze spiknutí s cílem způsobit explozi, šest obvinění z vyvolání výbuchu a 12 obvinění z držení výbušniny.

Soudce ale na straně obžaloby našel celou řadu pochybení. Doslova to nazval "úmyslným a vykalkulovaným podvodem ze strany policie". Zápisy ze soudního jednání už proto byly poslány policejnímu ombudsmanovi.

Severoirský Omagh krátce po útoku v srpnu 1998
Severoirský Omagh krátce po útoku v srpnu 1998 | Foto: Aktuálně.cz

Soud vyslechl během 56 jednacích dnů svědectví od stovek lidí a nashromáždil přes 500 důkazních předmětů.

Původní vyšetřování incidentu bylo severoirským policejním ombudsmanem tvrdě kritizováno, v květnu 2002 se proto rozběhlo nové vyšetřování. Obvinění byla Hoeymu sdělena v roce 2005 poté, co proběhlo přezkoumání všech důkazů.

Nespolehlivé testy DNA

Před soudem ale vyšlo najevo, že dva z policejních svědků lhali ohledně toho, jak se jim podařilo některé důkazy získat.

Obžaloba do značné míry stála na nové a citlivé formě testů DNA, kterou obhajoba od začátku zpochybňovala a na jejíž spolehlivosti se nebyli schopni shodnout ani sami experti, které přizvala prokuratura.

Příbuzní mnoha z těch, kteří v Omaghu zahynuli, přijeli kvůli vynesení verdiktu osobně do Belfastu. Ostatní sledovali jednání soudu prostřednictvím videolinku v budově školy přímo v Omaghu.

Nejstarší oběti masakru bylo 66 let, nejmladší pouhých 18 měsíců.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy