Útok z Omaghu zůstává nepotrestán, policie lhala

pav
20. 12. 2007 17:50
Soud měl pochyby, domnělého atentátníka osvobodil

Belfast - Jeden z největších soudních procesů v historii Británie skončil osvobozujícím verdiktem pro Seana Hoeyho.

Tento 38letý muž se před královským soudem v Belfastu zodpovídal z nejhoršího masakru, jaký Severní Irsko v konfliktu mezi protestanty a katolíky zažilo.

Při pumovém útoku ve městě Omagh zahynulo 15. srpna 1998 celkem 29 lidí.

"Vykalkulovaný podvod"

Jak informuje britská BBC, prokuratura sdělila Hoeymu celkem 56 obvinění, která se k útoku vztahovala: šlo o 29 případů vraždy, pět obvinění ze spiknutí s cílem vraždit, čtyři obvinění ze spiknutí s cílem způsobit explozi, šest obvinění z vyvolání výbuchu a 12 obvinění z držení výbušniny.

Soudce ale na straně obžaloby našel celou řadu pochybení. Doslova to nazval "úmyslným a vykalkulovaným podvodem ze strany policie". Zápisy ze soudního jednání už proto byly poslány policejnímu ombudsmanovi.

Severoirský Omagh krátce po útoku v srpnu 1998
Severoirský Omagh krátce po útoku v srpnu 1998 | Foto: Aktuálně.cz

Soud vyslechl během 56 jednacích dnů svědectví od stovek lidí a nashromáždil přes 500 důkazních předmětů.

Původní vyšetřování incidentu bylo severoirským policejním ombudsmanem tvrdě kritizováno, v květnu 2002 se proto rozběhlo nové vyšetřování. Obvinění byla Hoeymu sdělena v roce 2005 poté, co proběhlo přezkoumání všech důkazů.

Nespolehlivé testy DNA

Před soudem ale vyšlo najevo, že dva z policejních svědků lhali ohledně toho, jak se jim podařilo některé důkazy získat.

Obžaloba do značné míry stála na nové a citlivé formě testů DNA, kterou obhajoba od začátku zpochybňovala a na jejíž spolehlivosti se nebyli schopni shodnout ani sami experti, které přizvala prokuratura.

Příbuzní mnoha z těch, kteří v Omaghu zahynuli, přijeli kvůli vynesení verdiktu osobně do Belfastu. Ostatní sledovali jednání soudu prostřednictvím videolinku v budově školy přímo v Omaghu.

Nejstarší oběti masakru bylo 66 let, nejmladší pouhých 18 měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy