V Severním Irsku čelíme 300 ozbrojencům, tvrdí Britové

Roman Gazdík
15. 3. 2009 16:18
Teroristické skupiny však nemají dle vrchního konstábla Hugha Ordeho podporu obyvatel
Pohřeb osmačtyřicetiletého policisty Stephena Carrolla
Pohřeb osmačtyřicetiletého policisty Stephena Carrolla | Foto: Reuters

Belfast - Britská policie čelí v Severním Irsku podle vrchního severoirského konstábla Hugha Ordeho třem stovkám ozbrojenců, kteří mají v úmyslu zvrátit mírový proces.

Klid v této britské provincii nacházející se na severovýchodě irského ostrova před týdnem po více než deseti letech porušily dvě radikální republikánské organizace.

Nejprve Pravá irská republikánská armáda (RIRA) zastřelila dva mladé britské vojáky, o dva dny později zabila Pokračující irská republikánská armáda (CIRA) policistu.

Podle Ordeho však ani jedna ze skupin nemá podporu místních obyvatel.

Mírová dohoda ohledně sporného teritoria uzavřená mezi vládami Irska a Británie a podporovaná většinou severoirských politických stran byla podepsána v Belfastu v roce 1998.

Zavraždění vojáci Mark Quinsey (vlevo) a Cengiz Azimkar
Zavraždění vojáci Mark Quinsey (vlevo) a Cengiz Azimkar | Foto: Reuters
 

O sedm let později Irská republikánská armáda (IRA), která od roku 1913 válčila za odtržení Irska a pak už jen Severního Irska od Británie, oznámila ukončení veškerých bojových operací. CIRA se od hlavní organizace oddělila v roce 1986, RIRA o jedenáct let později.

"Tyto skupiny jsou malé. Skutečná a pokračující IRA jsou rozvrácené, infiltrované a dezorganizované," napsal v neděli Orde. "Mnoho z nich jsme identifikovali. V největší rychlosti pracujeme s bezpečnostními složkami a dalšími specialisty, abychom je rozvrátili, zatkli a zavřeli do vězení na zbytek jejich života."

V souvislosti se třemi vraždami nyní policie vyslýchá devět lidí. Velké protesty vyvolalo v Lurganu na jih od Belfastu zadržení známého proirského nacionalisty Colina Duffyho. Skupiny jeho mladých příznivců zasypaly v sobotu policisty kameny, cihlami a zápalnými lahvemi.

Podle Ordeho se ozbrojenci pokoušeli policisty zabít v posledních osmnácti měsících nejméně pětadvacetkrát.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy