V Severním Irsku čelíme 300 ozbrojencům, tvrdí Britové

Roman Gazdík
15. 3. 2009 16:18
Teroristické skupiny však nemají dle vrchního konstábla Hugha Ordeho podporu obyvatel
Pohřeb osmačtyřicetiletého policisty Stephena Carrolla
Pohřeb osmačtyřicetiletého policisty Stephena Carrolla | Foto: Reuters

Belfast - Britská policie čelí v Severním Irsku podle vrchního severoirského konstábla Hugha Ordeho třem stovkám ozbrojenců, kteří mají v úmyslu zvrátit mírový proces.

Klid v této britské provincii nacházející se na severovýchodě irského ostrova před týdnem po více než deseti letech porušily dvě radikální republikánské organizace.

Nejprve Pravá irská republikánská armáda (RIRA) zastřelila dva mladé britské vojáky, o dva dny později zabila Pokračující irská republikánská armáda (CIRA) policistu.

Podle Ordeho však ani jedna ze skupin nemá podporu místních obyvatel.

Mírová dohoda ohledně sporného teritoria uzavřená mezi vládami Irska a Británie a podporovaná většinou severoirských politických stran byla podepsána v Belfastu v roce 1998.

Zavraždění vojáci Mark Quinsey (vlevo) a Cengiz Azimkar
Zavraždění vojáci Mark Quinsey (vlevo) a Cengiz Azimkar | Foto: Reuters
 

O sedm let později Irská republikánská armáda (IRA), která od roku 1913 válčila za odtržení Irska a pak už jen Severního Irska od Británie, oznámila ukončení veškerých bojových operací. CIRA se od hlavní organizace oddělila v roce 1986, RIRA o jedenáct let později.

"Tyto skupiny jsou malé. Skutečná a pokračující IRA jsou rozvrácené, infiltrované a dezorganizované," napsal v neděli Orde. "Mnoho z nich jsme identifikovali. V největší rychlosti pracujeme s bezpečnostními složkami a dalšími specialisty, abychom je rozvrátili, zatkli a zavřeli do vězení na zbytek jejich života."

V souvislosti se třemi vraždami nyní policie vyslýchá devět lidí. Velké protesty vyvolalo v Lurganu na jih od Belfastu zadržení známého proirského nacionalisty Colina Duffyho. Skupiny jeho mladých příznivců zasypaly v sobotu policisty kameny, cihlami a zápalnými lahvemi.

Podle Ordeho se ozbrojenci pokoušeli policisty zabít v posledních osmnácti měsících nejméně pětadvacetkrát.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy