Velká koalice je lepší, než její pověst

Petr Holub
22. 11. 2006 11:03
Berlín - Fackovací panák pro občany, kteří se nedokázali při volbách jasně rozhodnout. I tak hodnotí komentáře rok velké koalice v Německu.

Přesto není vláda CDU a SPD zcela neúspěšná a kancléřka Angela Merkelová patří stále k nejoblíbenějším politikům.

Merkelová skládala kancléřský slib 22. listopadu těsně před jedenáctou hodinou a její nástup do úřadu provázel všeobecný optimismus. Spojená síla obou velkých stran měla být dost velká, aby si poradila se špatným stavem ekonomiky.

"Velkou koalici si vyžádal tlak společnosti, která se potýkala s nízkým hospodářským růstem a nezaměstnaností," připomíná Robert Schuster z pražského Ústavu mezinárodních vztahů a dodává: "Dnes je však jisté, že se velká očekávání nepodařilo naplnit."

Popularita Merkelové rostla během prvních měsíců vlády díky řadě úspěchů v mezinárodní politice. Její zásluhou se Evropská unie v prosinci dohodla na rozpočtu pro období 2007-2013.

Foto: Reuters

V lednu dokázala obnovit korektní vztahy Německa s Amerikou. Díky tomu získala v únoru sympatie 80 procent občanů, nejvíc ze všech německých kancléřů v dějinách.

Později byla americkým časopisem Forbes vyhlášena nejmocnější ženou světa.

Foto: Reuters

 

Zdravotnická krize a první úspěch

V dalších měsících se však ukázala slabost velké koalice, která těžce hledala kompromisy v plánovaných reformách. V očích veřejnosti vládě nejvíce uškodilo fiasko zdravotnické reformy.

Rozhořčené spory mezi SPD, která chtěla posílit kontrolu státu nad zdravotními pojišťovnami, a CDU, která chtěla mezi pojišťovnami zavést konkurenci, skončily tím, že se reforma odsunula do roku 2009. Předpokládá se, že dosáhne jen dílčích změn, například zabrání opakovaným vyšetřením v ordinacích soukromých lékařů a nemocnicích.

"Pokud měla být tato reforma majákem, který projasní další cestu velké koalice, potom se musí Německo připravit na temné časy," hodnotil výsledky komentátor deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Bertold Kohler.

 

Hospodářství opět roste

Vládní kredit klesal až do podzimu, kdy se začalo viditelně zotavovat německé hospodářství. Hospodářský růst po pěti letech překročil hranici dvou procent, počet nezaměstnaných poklesl o půl milionu a objevily se první předpovědi, že po pěti letech klesne deficit rozpočtu pod tři procenta a Německo začne plnit evropský Pakt stability.

Minulý týden sestavil ministr financí rozpočet s ještě nižším schodkem. Merkelová se mohla pochlubit tím, že se podařilo dohodnout změnu ústavy, která lépe rozdělila pravomoc spolkové reprezentace a zemských vlád. Miliardové úspory přinesly úpravy v systému sociálních dávek.

Infobox

Priority koaliční smlouvy mezi CDU a SPD

  • 1) Zajistit blahobyt - vytvořit práci
  • 2) Urychlit rozvoj Východu
  • 3) Posílit důvěru - zajistit sociální bezpečí
  • 4) Otevřít budoucnost - podporovat rodiny a děti
  • 5) Žít udržitelně chránit životní prostředí
  • 6) Posílit Německo - reformovat federalismus
  • 7) Zajistit bezpečí občanek a občanů
  • 8) Německo - odpovědný partner Evropy i světa

Přesto ještě listopadový průzkum společnosti Dimap potvrdil, že vláda není příliš oblíbená. S její prací je spokojeno pouze 34 procent občanů a její zdravotnickou politiku chválí jen 17 procent Němců.

Obavy z vyšších daní

Komentátoři upozorňují, že po prvním roce klesá popularita každé německé vlády, ve srovnání s předchozí rudo-zelenou koalici kancléře Schrödera však Merkelová ztrácí. S výjimkou tvorby pracovních míst je práce jejích ministrů hodnocena hůře, než výkonnost Schröderových lidí v roce 1999.

"Vláda je mnohem úspěšnější, než jaké má renomé. Kancléřka však nemá takové charisma jako její předchůdce, aby dokázala názor společnosti zlomit," hájí kabinet Merkelové expert pražského ministerstva zahraničí, který nechce být s ohledem na diplomatický status jmenován. 

Robert Schuster předpokládá, že o úspěchu vlády rozhodne příští jaro. Od ledna se zvyšuje základní sazba daně z přidané hodnoty z 16 na 19 procent, ekonomika se tedy může zastavit. Pokud i přes vyšší daně půjde nezaměstnanost dolů, bude to známkou definitivního obratu k lepšímu.

"Ekonomická stagnace byla do značné míry psychologický problém, to se může změnit právě za Merkelové," vysvětluje Schuster.

Merkelová mezi partyzány

Znalci německé politické scény se přesto shodují, že pozice kancléřky je lepší než před rokem. "Nikdo z CDU se v této chvíli neodváží organizovat proti ní puč. SPD oceňuje její střízlivý styl. A v zahraniční politice platí Německo opět za korektního partnera. Jen si toho sotva někdo všimne," napsaly v deníku Die Welt Margaret Heckelová a Cornelia Schmergalová.

Největší úspěchy si Angela Merkelová připsala v mezinárodní politice. Na snímku s britským premiérem Tony Blairem, se kterým se jí podařilo navázat velmi úzké vztahy.
Největší úspěchy si Angela Merkelová připsala v mezinárodní politice. Na snímku s britským premiérem Tony Blairem, se kterým se jí podařilo navázat velmi úzké vztahy. | Foto: Reuters

Východní Němka Merkelová, která nepatří do tradiční hierarchie v CDU, už našla cenné spojence v obou vládních stranách. Mezi křesťanskými demokraty může spoléhat na premiéra spolkové země Hessensko Rolanda Kocha, v SPD má dobré vztahy s vicekancléřem Franzem Münteferingem.

Naopak trpí útoky levicového křídla sociální demokracie v čele s předsedou Kurtem Beckem, a partyzánskou taktikou některých zemských premiérů včetně bavorského šéfa Edmunda Stoibera, kteří spolkové vládě neustále odmlouvají.

Odpůrci postupují podle pravidla "Čím hůře, tím lépe" a snižují kredit celé vlády, aby si už dnes připravili pozici pro příští souboj o kancléřský úřad.  

 

Právě se děje

Další zprávy