Němci zavádějí trh do zdravotnictví

Petr Holub
4. 7. 2006 0:01
Praha/Berlin - V Německu se hned dvakrát mění lékařská péče. Pravicově a levicově zároveň.

Levice v nové reformě posílí rovnost mezi pacienty, pravice zavede konkurenci mezi zdravotními pojišťovnami.

Zásadní dohodu o reformě zdravotnictví oznámili lídři velké koalice v Německu po desetihodinovém jednání, které skončilo v pondělí v půl šesté ráno. "Byl to skutečný průlom," řekla novinářům s viditelným ulehčením kancléřka Angela Merkelová.

Rozhodlo se v momentě, když sociální demokraté ustoupili křesťanskodemokratické kancléřce a připustili, že se při reformě nebudou zvyšovat daně.

Po páteční dohodě o největších poválečných změnách ústavy tak vládní CDU a SPD našly druhý velký kompromis. Zároveň se obě strany dohodly na tom, jak snížit daň z příjmu podnikům.

Změna už za dva roky

Reforma proběhne během dvou let. Od ledna 2007 se zvýší zdravotní pojistné o půl procenta hrubé mzdy a zároveň se začne měnit systém.

Dosud existovalo v Německu veřejné pojištění, při kterém bohatší lidé mohli přistoupit k soukromým pojišťovnám. Napříště budou všichni odvádět pojistné do jediného zdravotního fondu, který po přerozdělení odešle jejich peníze příslušným pojišťovnám.

Schválení reformy zdravotnictví je dalším úspěchem kancléřky Merkelové.
Schválení reformy zdravotnictví je dalším úspěchem kancléřky Merkelové. | Foto: Reuters

Pojišťovny si mohou konkurovat tím, jak draze dokážou nakupovat služby v rámci veřejného solidárního systému. Pokud jim peníze nebudou stačit, budou mít možnost sazbu pojistného zvyšovat - podle uvážení navýší částku stejně všem klientům, anebo poměrně podle jejich příjmů. Na druhé straně mohou peníze pojištěncům vracet.

Reforma zajišťuje, že se nebude zvyšovat ta část pojistného, kterou platí zaměstnavatelé. Tím neporostou náklady na pracovní sílu.

"Změnili jsme paradigma, jak systém funguje," zdůraznil předseda SPD Kurt Beck.

Od roku 2008 by měly pojišťovny fungovat podle nového modelu. Zároveň se budou ročně o 1,5 miliardy euro zvyšovat dotace spolkové vlády na léčení dětí. "Jde nám o to, abychom nemuseli krátit výkony, které systém nabízí," vysvětlil mírné zvýšení státního příspěvku Beck.

Nebude přitom nutné zvyšovat daně, protože peníze navíc uhradí už schválený tříprocentní nárůst daně z přidané hodnoty.

Koalice se ještě musí dohodnout na regulacích, které zabrání dosavadnímu plýtvání.

Nedaleko Julínkovy reformy

Za pojišťovenský socialismus označil navrženou reformu expert opoziční FDP Daniel Bahr. Vadí mu především, že změny předpokládají vyšší odvody na zdravotní pojistné. Předpovídá také, že navržený konkurenční model nebude fungovat. Především z toho důvodu, že stát pojišťovnám při potížích vždycky pomůže a nebude se přitom obávat ani vyšších daní.

Tomáš Julínek
Tomáš Julínek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Při srovnání s českými poměry má německá reforma blíže k plánům zdravotnického experta ODS Tomáše Julínka. Také on se snaží zavést konkurenci mezi pojišťovnami a přitom zajistit, aby se nabídka občanům nesnižovala.

Julínek také podobně jako Němci dává pojišťovnám možnost nabízet v rámci mantinelů rozdílné pojistné plány. Model občanských demokratů pouze otevírá pro majetnější občany větší možnosti doplácet v rámci veřejného systému.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy