Bukurešť - Desítky tisíc rozezlených Rumunů dnes v ulicích hlavního města protestovaly proti plánovaným škrtům ve státním rozpočtu.
Demonstranti, jejichž počet rumunská policie odhaduje na 20 až 30 tisíc, rovněž požadují demisi kabinetu vedeného premiérem Emilem Bocou, který úsporná opatření připravil a odstoupení prezidenta Traiana Băsescua.
Politické špičky země jsou prý zodpovědné za to, že se kvůli úsporným opatřením sníží kvalita života v Rumunsku.
Škrty se mají dotknout zejména státních zaměstnanců a důchodců, proto většina demonstrujících pochází právě z těchto společenských vrstev.
Demonstrace před úřadem vlády v Bukurešti byla největší podobnou akcí v zemi od roku 1989, kdy se Rumuni sešli, aby přinutili k rezignaci komunistického diktátora Nicolae Andruţă Ceauşescua.
Úspory požadoval Měnový fond
Rumunská vláda připravila úsporná opatření, které mají stabilizovat veřejné finance, ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem. Plán počítá se snížením platů ve veřejném sektoru o čtvrtinu. Výdaje na důchody by měly klesnout o 15 procent.
Některá úsporná opatření mají začít platit už od června tohoto roku.
Díky škrtům by se mělo podařit snížit schodek rumunského rozpočtu na 6,8 procenta HDP. To byla také jedna z podmínek, kterou si vymínily Mezinárodní měnový fond a Světová banka výměnou za pomoc ve výši 20 miliard eur (přibližně 511,8 miliard korun), kterou Bukurešť získala na platy státních zaměstnanců.
Podle analytiků budou protesty v Rumunsku pokračovat a je možné, že rozezlení státní zaměstnanci donutí vládu úsporná opatření zmírnit.
Nepokoje jsou očekávány také v sousedním Bulharsku - nejchudší zemi Evropské unie. Sofie totiž také připravuje úsporná opatření. Deficit chce dostat pod kontrolu tím, že státní výdaje sníží o dvacet procent.