Podle deníku The Guardian nová premiérka při vytváření vlády zohledňuje, kdo byl z dosavadních ministrů pro Brexit a kdo proti němu. Také chce mít ve vládě více žen, což podle listu může ohrozit některé Cameronovy "staré chráněnce".
K brzkému zahájení jednání o odchodu Británie z EU dnes vybídli novou premiérku český premiér Bohuslav Sobotka i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Paříž, která je také pro co nejrychlejší zahájení rozhovorů s Brity, dnes oznámila, že prezident François Hollande svolal k této otázce na konec srpna summit s Německem a s Itálií.
Ruský prezident Vladimir Putin poblahopřál nové britské premiérce Mayové a rovněž zaslal telegram Davidu Cameronovi, v němž mu v důvěrném tónu poděkoval za spolupráci. "Doufám, že tvoje bohatá politická zkušenost bude i v budoucnu žádána jak ve Velké Británii, tak i v mezinárodním společenství," napsal Cameronovi Putin.
Theresa Mayová jmenovala za svého ministra financí dosavadního šéfa diplomacie Philipa Hammonda. Sdělila to večer její kancelář. Hammond nahradil George Osborna, který podle agentury Reuters opustil vládu. Mayová začala tvořit nový kabinet krátce po dnešním nástupu do čela kabinetu.
Novým britským ministrem zahraničí se stal Boris Johnson, jedna z nejvýraznějších tváří Brexitu a bývalý starosta Londýna. Jeho jmenování oznámil úřad britské premiérky Theresy Mayové.
Česká vláda vítá, že jmenováním nové britské premiérky Theresy Mayové se zkrátilo období vládní nejistoty, které trvalo od britského referenda o členství v EU. Uvedl to dnes premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Věří, že Mayová brzy ohlásí odchod Británie z Evropské unie a budou tak moct být zahájena věcná jednání.
Do čela britské vlády nastoupila Theresa Mayová, která je po Margaret Thatcherové druhou ženou v této funkci v dějinách Británie. Funkcí ji večer podle stanice Sky News formálně pověřila královna Alžběta II.
Premiér David Cameron podal formálně demisi do rukou královny Alžběty II. Jeho funkci převezme vzápětí dosavadní ministryně vnitra Theresa Mayová, kterou královna také přijme v Buckinghamském paláci a pověří řízením vlády. Před konečným odjezdem z premiérského sídla na Downing Street Cameron popřál Mayové úspěšné vyjednání podmínek odchodu Británie z Evropské unie, který nedávno vedl k jeho rezignaci.
Skotská premiérka Nicola Sturgeonová žádá od Mayové příslib, že skotská vláda se bude účastnit jednání s Evropskou unií o Brexitu. 62 procent skotských voličů v referendu hlasovalo pro setrvání v EU.
Specialitou nové vlády bude takzvané ministerstvo pro Brexit. Povede ho pravděpodobně bývalý ministr spravedlnosti Chris Grayling.
Dosavadní ministr financí George Osborne, který před referendem podporoval setrvání Británie v Evropské unii a varoval před ekonomickými důsledky Brexitu, podle agentury Reuters v nové vládě nebude. Kandidátem na ministra financí je dosavadní šéf britské diplomacie Philip Hammond.
Ministerstvo vnitra povede po Mayové dosavadní ministryně pro energetiku a klimatické změny Amber Ruddová.
Novou ministryní zahraničí bude podle několika médií Justine Greeningová, bývalá ministryně dopravy.
David Cameron skončil jako předseda Konzervativní strany a končí jako premiér, poslancem ale zůstává.
Královna Alžběta II. přijme Davida Camerona v Buckinghamském paláci pravděpodobně po šesté hodině odpoledne našeho času. Pak dorazí do paláce Theresa Mayová. Odstupující premiér a nastupující premiérka se u královny nepotkají.
Podle deníku Guardian bude v novém kabinetu Theresy Mayové více žen, zřejmě nevjíce v britské historii.
Cameron odjíždí naposledy z parlamentu jako premiér. Zamíří za královnou, které předá rezignaci. Alžběta II. pak přijme Theresu Mayovou a pověří ji sestavením nové vlády.
Cameron applauded by MPs as he leaves the House of Commons for the last time as Prime Minister pic.twitter.com/UE4bJHPWtz
— Ashley Cowburn (@ashcowburn) July 13, 2016
Cameron v závěrečném premiérském projevu pochválil sám sebe za ekonomiku. Podle něj vláda od jeho nástupu do premiérského úřadu v roce 2010 vytvořila 2,5 milionu nových pracovních míst a snížila deficit státního rozpočtu, zároveň si udržela "tempo růstu, které patří k nejvyšším mezi vyspělými státy".
Kdybyste sháněli seznam posledních britských premiérů...
Well, there you go. pic.twitter.com/qnjGQ2rQqT
— ian bremmer (@ianbremmer) July 13, 2016
Někteří lidé tvrdili, že Cameron nemá rád kocoura Larryho, který žije v Downing Street 10 a zůstane tam. Na Twitteru odcházející premiér zveřejnil údajný důkaz, že ho rád má.
Proof... pic.twitter.com/UZVXn6WcUw
— David Cameron (@David_Cameron) July 13, 2016
Cameron před poslanci žertoval, že má po schůzce s královnou, na níž podá demisi, mimořádně prázdný denní program. Za jeden ze svých osobních úspěchů považuje legalizaci sňatků homosexuálů v Británii. Jeho kabinet se podle něj také zasadil o snížení počtu bezdomovců a pokročil při budování sociálních bytů. Poděkoval britským vojákům, kteří se podílejí na boji proti teroristické organizaci Islámský stát.
Nebezpečí pomalejšího hospodářského růstu ve střední a východní Evropě se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii začalo zvyšovat. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P). "Země Visegrádu (Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko), ale také země jihovýchodní Evropy jako Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko mohou mít obavy z většího vlivu zemí eurozóny, především Francie a Německa, což by dále komplikovalo politické rozhodování v rámci EU," stojí ve zprávě.
Poslední odpovědi premiéra Davida Camerona britským poslancům.
Watch the moment David Cameron was applauded, leaving House of Commons for final time as PM https://t.co/64SID8sGBA https://t.co/3qYG1mXkAq
— Bloomberg (@business) July 13, 2016
Na závěr Cameronova vystoupení zní sněmovnou potlesk. Vládní konzervativci tleskají vestoje, opozice v sedě.
Na dotaz jednoho z poslanců David Cameron uvedl, že občané členských zemí Evropské unie by měli mít právo pracovat v Británii a nedovede si představit jejich vyhoštění ze Spojeného království. To by podle něj mohlo nastat jen tehdy, pokud by o stejné právo přišli v Evropské unii britští občané.
David Cameron hovoří naposledy v Dolní sněmovně jako premiér. "Svému nástupci doporučuji, aby vztahy mezi Británií a Evropskou unií byly tak těsné, jak jen mohou být,“ uvedl.
V jeden moment to na obrazovkách televizní stanice BBC vypadalo, že britským premiérem je kocour Larry, který žije na adrese Downing Street 10.
Oh god. It's happened. The cats have taken over while we were all too busy to notice. pic.twitter.com/x9sbLHhFnY
— David Wyllie (@journodave) July 13, 2016
Odstupující předseda vlády vzpomíná na své úspěchy. Zmiňuje například prosazení zákona, který umožňuje uzavřít sňatek lidem stejného pohlaví.
.@David_Cameron recalls one of his favourite moments as Prime Minister at #PMQs https://t.co/2HPHaGXO5N
— Sky News (@SkyNews) July 13, 2016
David Cameron naposledy vstoupil do Dolní sněmovny jako britský premiér.
Watch live: David Cameron takes his last #PMQs as Prime Minister https://t.co/yDU8TJXxZh pic.twitter.com/4Mxj7T8ydb
— ITV News (@itvnews) July 13, 2016
Co píší o Therese Mayové v Rusku? Prý mluví jako muž...
"The woman who talks like a man": what the Russian papers are saying about Theresa May. Video review. pic.twitter.com/RDJHcFZLRk
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) July 13, 2016
David Cameron vyrazil na svoji poslední cestu z Downing Street 10 do Dolní sněmovny. Už se nevrátí.
Na mimořádném summitu se kvůli Brexitu sejdou během srpna francouzský prezident Francois Hollande, německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Matteo Renzi. Oznámil to úřad francouzského prezidenta.
Kocour Larry prý bude dál bydlet na Downing Street 10.
The news you've all been waiting for https://t.co/GvgsifyJXe
— Larry the Cat (@Number10cat) July 11, 2016
Britští premiéři sídlí na Downing Street 10 od roku 1735. Cameronovi ale podle médií ve skutečnosti žili ve vedlejším domě, kde jsou větší prostory. Ten býval sídlem ministra financí. Současný ministr George Osborne nicméně žije ve svém domě ve čtvrti Noting Hill.
Formálně dnes proces předání vlády proběhne takto: Cameron přinese do Buckinghamského paláce rezignaci. Následně královna Alžběta II. pověří Theresu Mayovou sestavením nového kabinetu.
Theresa Mayová je v Bruselu známá jako tvrdá vyjednavačka, píše deník Wall Street Journal. Je šest let ministryní vnitra a na jednáních s evropskými kolegy ohledně bezpečnostních otázek a migrace zásadním způsobem hájila britské zájmy. „Vždy si stála za svým a za tím, co je podle ní dobré pro Británii,“ cituje deník diplomata, který zažil několik bruselských jednání s Mayovou. "Ví, co chce, a vyjadřuje se velmi jasně," dodal diplomat.
Připomeňme si, že první a dosud jediná britská premiérka Margaret Thatcherová vládla v letech 1979 až 1990. Proslula především tvrdým bojem s odbory. Někteří ji chválí za ozdravení britské ekonomiky, jiní kritizují za to, že způsobila nárůst nezaměstnanosti a krach mnoha průmyslových podniků. Rezignovala kvůli vnitrostranickým sporům 22. listopadu 1990.
Statisíce Britů chtějí po Brexitu opustit svou zemi a pracovat v Evropské unii, píše německý deník die Welt. Odvolává se na průzkum společnosti StepStone, která se specializuje na zprostředkování pracovních nabídek. Lidé, kteří plánují odchod z Británie, by podle průzkumu nejčastěji chtěli pracovat v Německu. Podle průzkumu je už nyní 600 tisíc Britů rozhodnuto, že ve své kariéře budou pokračovat v některé ze zemí EU poté, co Británie blok opustí. Mezi hlavní důvody jejich rozhodnutí patří očekávaná recese britské ekonomiky a oslabení libry.
Zatímco David Cameron odstoupil, lídr opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn se pevně drží křesla, i když mu většina stranického vedení v tajném hlasování vyslovila nedůvěru.
O funkci předsedy se chce ucházet bývalý stínový ministr práce Owen Smith, ve středu oznámil svoji kandidaturu. Už dříve zveřejnila úmysl kandidovat do čela strany stínová ministryně obchodu Angela Eagleová.
Corbyn je ve straně kritizován za nedostatečnou podporu britského členství v Evropské unii před červnovým referendem.
Podle ministra zahraničí Philippa Hammonda potrvají jednání šest let.
#Brexit deal could take six years, says UK foreign minister Philip Hammond https://t.co/VyHkmXp9n2 pic.twitter.com/lvcGbkIvMX
— POLITICO Europe (@POLITICOEurope) July 12, 2016
Až se Theresa Mayová ujme úřadu, mohou oficiálně začít rozhovory mezi Londýnem, Bruselem a politiky členských zemí EU o Brexitu. Půjde hlavně o to, zda Británie bude mít nadále přístup na jednotný evropský trh bez bariér a omezení a zda zároveň nepřestane uznávat dohodu o volném pohybu osob.
Přečtěte si profil nové britské premiérky: Britská Merkelová, nebo Thatcherová 2.0? Mayová bude novou premiérkou, Cameron odstoupí ve středu
David Cameron byl premiérem od 11. května 2010. Dokázal jako předseda Konzervativní strany dvakrát za sebou vyhrát volby. V letech 2010 a 2015, i když v prvním případě musel sestavit koaliční vládu.
Vyjednal pro Británii převod částí pravomocí z Bruselu zpět do Londýna a doufal, že lidé i díky tomu v referendu podpoří setrvání země v Evropské unii.
Když se tak nestalo, v souladu s britskou politickou tradicí mu nezbylo nic jiného než oznámit rezignaci.
David Cameron končí po šesti letech. Odpoledne se naposledy coby předseda vlády zúčastní debaty v Dolní sněmovně. Pak opustí tradiční sídlo britských premiérů, dům na Downing Street 10 v Londýně. A Spojené království bude mít po šestadvaceti letech znovu premiérku. Theresu Mayovou.
Dobrý den, vítáme vás u našeho online zpravodajství z dění ve Velké Británii.