Washington - Bývalý velitel amerických sil v Afghánistánu generál David Petraeus v úterý složil přísahu jako nový ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Jeho předchůdce Leon Panetta se v červenci stal novým ministrem obrany v administrativě prezidenta Baracka Obamy.
Petraeus ještě pořádně nedosedl do křesla nového šéfa tajné služby a již se množí obavy, že po jeho nástupu dojde k militarizaci této agentury. Generál ale dělá vše pro to, aby tyto obavy rozptýlil.
Zkušený polní velitel, který se navíc pyšní doktorátem z Princetonu, minulý týden po 37 letech služby svlékl vojenskou uniformu a odešel dobrovolně do výslužby, přestože tím nástup do jeho nové funkce nebyl podmíněn.
Nechává v armádě také tým svých vojenských poradců a expertů. V Langley si chce vybudovat nový z pracovníků CIA a lidí, kteří nepůsobili v armádě.
V červnu na slyšení v Kongresu, které ho potvrdilo do místa ředitele CIA, prohlásil: "Kromě toho nemám v plánu vzít si svůj vojenský mozkový trust s sebou do agentury. Působí v ní rozhodně řada pozoruhodně zdatných lidí."
Dvojí pohled na Afghánistán
Vysloužilý generál si ale do agentury přinese svůj pohled na situaci v Afghánistánu, který se s názorem analytiků CIA rozchází.
Spolu s ostatními nejvyššími americkými veliteli se domnívá, že válka v Afghánistánu se v zásadě ubírá správným směrem a že Tálibán ztratil iniciativu.
CIA ale hodnotí věc velmi odlišně. Agentura nedávno dokončila aktualizovanou zprávu o Afghánistánu, v níž říká, že situace v této zemi je "ve slepé uličce", a nesouhlasí s názorem vojáků, že Tálibán je v defenzivě.
Petraeus bude muset najít cestu, jak vyřešit tento rozdílný pohled na tak zásadní věc, a současně přesvědčit analytiky v CIA, že jeho přístup je objektivní.
Jako bývalý velitel v Afghánistánu se ale určitě nebude chtít vzdát názoru, že v boji proti "Al-Káidě bylo dosaženo pokroku" a že Tálibán byl zatlačen do defenzivy.
Problém zvaný Pákistán
Nový šéf CIA bude muset hned první den také řešit otázku vztahů s Pákistánem, které jsou nyní mimořádně napjaté.
K jejich zhoršování trvale přispívají opakované útoky amerických bezpilotních letounů na cíle na pákistánských kmenových územích, což je nominálně tajný program řízený CIA.
Spojeným státům tyto operace přinášejí velké výsledky v boji proti militantním radikálům z Tálibánu, ale mezi Pákistánci vzbuzují tvrdé antiamerické nálady.
Pokud by CIA pokračovala v tomto programu, nebo ho dokonce rozšířila, hrozilo by, že se ještě více rozkmotří s mocnou pákistánskou tajnou službou ISI.
Petraeus je ale stoupencem a zastáncem dobrých vztahů s Pákistánem.
Nepřímo se také pákistánské armády rozlícené květnovou akcí USA proti Usámovi bin Ládinovi zastal, když prohlásil v souvislosti s jejím bojem proti pákistánskému Tálibánu a Al-Káidě, že "existují hranice toho, co může dělat".