Vědci zachytili poprvé explozi supernovy

Red Zah, ČTK
31. 8. 2006 10:15
Londýn - Týmu britských a amerických astronomů se podařilo vůbec poprvé zachytit v naší galaxii během přímého pozorování mohutnou explozi supernovy.

Pomocí družice Swift zachytili mohutný výron gamazáření, který vlastnímu výbuchu supernovy předchází, napsal odborný magazín Nature.

Při výbuchu vydala umírající hvězda v souhvězdí Berana krátkodobě více světelné energie než celá galaxie Mléčné dráhy. Získané údaje by vědcům mohly přinést nové poznatky o tom, proč některé výbuchy supernov produkují tak mohutné výrony gamazáření a jiné nikoli.

Výron gamačástic jindy trvá vteřiny, tentokrát 40 minut

Proud vysoce energetických částic gama vytryskne ze samého jádra hvězdy skrz její vyšší vrstvy a oznámí tak vlastně předem, že hvězda exploduje. Mimořádné je, že výron gamačástic trval tentokrát asi 40 minut. Obvykle totiž trvá jen několik vteřin, ba dokonce někdy jen zlomky vteřiny. Po výronu gamazáření výbuch hvězdu roztrhá do velkého prostoru, světelný efekt označují vědci za supernovu.

Další výboj vybuchlé hvězdy vzdálené od Země 440 milionů světelných let budou astronomové sledovat pozemskými teleskopy.

Budeme pozorovat chování rozpadlé hvězdy, těší se vědci

"Pozorování nám poprvé umožňují sledovat nejen vývoj supernovy v jejím raném stadiu, ale také to, jak se vymrštěný materiál bude v následujících dnech a týdnech vyvíjet," pochvaloval si Andrew Levan z univerzity v Hertfordshiru.

"Zdá se, že hvězda nejprve do vesmírného okolí rychle vystřelí široký paprsek plynu, který pak následuje sice pomalejší, ale na neuvěřitelné dva miliony stupňů rozžhavený paprsek dalšího plynu, vzniklého šokovou vlnou vybuchující hvězdy," dodal jeho kolega Paul O'Brien z univerzity v Leicesteru.

 

Právě se děje

Další zprávy