Vědci: Vsedě stárnou lidé až dvakrát rychleji

gaz
29. 1. 2008 15:50
Závěr studie 2400 dvojčat s různými návyky: Cvičte
Vědci doporučují: místo omlazovacích krémů sport
Vědci doporučují: místo omlazovacích krémů sport | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Sportovci vypadají lépe, jsou zdravější a také... mladší. Nedostatečná tělesná aktivita totiž nejen zvyšuje riziko onemocnění, ale může mít také přímý vliv na stáří lidského těla.

Podle studie publikované v lékařském časopise Archives of Internal Medicine totiž fyzicky aktivní lidé stárnou pomaleji než jejich statičtější protějšky.

"Sedavý životní styl může uspíšit proces stárnutí. Náš výzkum je silným poselstvím, které může být doktory využito k propagaci potenciálně omlazujícího efektu pravidelného cvičení," došli k závěru výzkumníci.

"Lidé, kteří cvičí, jsou v mnoha ohledech rozdílní od sedavých typů, a ačkoliv byly některé proměnné kvůli analýze přizpůsobeny, mnoho dalších faktorů poukazuje na biologické rozdíly mezi aktivními a sedavými osobami," citovala britská BBC Jacka Guralnika, jednoho z editorů lékařského časopisu.

O 10 let mladší

Aby výzkumníci z londýnské Královské univerzity mohli rozdíly mezi sportovci a sedavci zkoumat co nejpřesněji, vybrali si 2401 dvojčat, která vyplnila dotazníky o svých fyzických aktivitách. Poté jim byly odebrány vzorky DNA.

V centru pozornosti byla malá tělíska zvaná telomery. Ta se nacházejí na koncích chromozomů a chrání je před poškozením. Během stárnutí se telomery zkracují a nechávají řetězce DNA bez ochrany.

Při výzkumu se ukázalo, že lidé, kteří cvičí okolo 200 minut týdně, mají telomery až o 200 nukleotidů (stavební kameny nukleových kyselin) delší než ti, kteří cvičení ve stejném časovém horizontu věnují jen 16 minut.

Měřeno čistě délkou telomer, byli sportovci o deset let mladší.

Podle londýnských vědců totiž každý rok přijdeme o 21 nukleotidů v telomerách bílých krvinek, které jsou "policisty" imunitního systému a chrání nás proti nemocem.

30 minut denně

"Takovýto vztah mezi délkou telomer bílých krvinek a stupněm fyzické aktivity zůstal významný i poté, co jsme přihlédli k rozdílům v indexu tělesné hmotnosti, kouření, socioekonomickému postavení a fyzické aktivitě v práci," citovala agentura AFP autory studie.

"Třicet minut mírné tělesné aktivity denně nejméně pět dní v týdnu, může přinést organismu významný zdravotní prospěch," zní závěrečná výzva londýnských vědců.

Cvičení může mít až dvojnásobný omlazovací efekt.

Na délku telomer má totiž negativní vliv i stres, a ten fyzická aktivita pomáhá odbourávat.

 

Právě se děje

Další zprávy