Studie: Středomořská dieta v těhotenství prospívá dětem

mih
15. 1. 2008 15:40
Zelenina a ryby pomáhají předejít nemocem potomků
Podle vědců nedostatek omega 3 mastných kyselin, které jsou zejména v rybím mase, může způsobovat depresi.
Podle vědců nedostatek omega 3 mastných kyselin, které jsou zejména v rybím mase, může způsobovat depresi. | Foto: Reuters

Heraklion/Praha - Pokud chtějí těhotné ženy snížit riziko, že jejich potomek onemocní astmatem či alergií, měly by začít vařit podle kuchařek středomořské kuchyně.

Strava s dostatkem zeleniny, ovoce, libového masa, olivového oleje a ryb riziko alergií a astmatu prokazatelně snižuje.

Hovězí a vepřové zvyšuje riziko

Výzkumu, který vedli řečtí vědci, se zúčastnilo téměř 500 těhotných žen. Po šesti letech lékaři vyšetřili jejich děti. Výsledky byly jednoznačné: děti matek, které nedodržovaly zásady takzvané středomořské diety, měly až čtyřikrát častěji astma a dvakrát častěji alergie.

Pravděpodobnost vyššího výskytu astmatu a alergií u dětí podle vědců navíc zvyšuje každodenní požívání takzvaného červeného masa jejich matek během těhotenství.

Matky zdravějších dětí jedly během zkoumaného období více než osmkrát za týden čerstvou zeleninu, alespoň jednou týdně fazole a nejméně třikrát týdně ryby. Takzvaná středomořská dieta by měla obsahovat také ořechy, olivový olej, ovesné vločky a další potraviny s dostatkem vlákniny. K tomu patří i jedna sklenička červeného vína za den.

Ochrana už před narozením

Řecký tým výzkumníků už dříve zjistil, že dodržování zásad středomořské diety u malých dětí snižuje riziko vzniku astmatu a alergií. Nyní dokázal, že tento druh stravování ovlivňuje rizika onemocnění dítěte už před jeho narozením.

Vědci zdůvodňují tento jev vysokým obsahem antioxidantů a nenasycených mastných kyselin, které se nacházejí zejména v rybách a olivovém oleji. Tyto zdraví prospěšné látky snižují riziko vzniku řady nemocí. Podle už dříve publikovaných výzkumů středomořská strava snižuje riziko onemocnění srdce asi o 15  procent.

V Česku trpí astmatem asi osm procent dětí, alergie má asi třetina. Výskyt obou chorob se v posledních letech v Evropě zvyšuje. Za posledních deset let stoupl počet dětí trpících alergiemi a astmatem v Česku dvojnásobně.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy