Britové bojují proti obezitě. Učí školáky vařit

Roman Gazdík
23. 1. 2008 11:00
Od "designu dortové polevy" k zásadám zdravé stravy

Londýn - Když se řekne anglická kuchyně, většina z nás si pravděpodobně představí Fish & Chips, tedy smaženou rybu s hranolky a spoustou oleje.

Podle vládních prognóz bude kvůli podobně tučné stravě do deseti let v Británii milion obézních dětí. Aby tomuto katastrofálnímu vývoji Londýn zabránil, rozhodl se na školách zavést povinné hodiny vaření.

"Naučit děti vařit zdravá jídla je důležitý způsob, jak mohou školy pomoci zformovat zdravé dospělé," řekl ministr školství Ed Balls deníku Daily Mirror.

Téměř polovina dětí s obézními rodiči má také problémy s nadváhou.

Design dortové polevy

Vaření bude ve školách povinné pro všechny děti od 11 do 14 let. Půjde o jednu hodinu týdně během jednoho pololetí.

Dnes už nabízí předmět "technologie vaření" 85 procent anglických škol, běžné představě o hodině vaření je ale dost vzdálený.

Prevencí proti obezitě
Prevencí proti obezitě | Foto: Reuters

Podle BBC mnoho škol jednoduše plýtvá časem studentů a místo praktických věcí se zabývá výukou "dekorativního aranžování ingrediencí na pizze" nebo "využíváním komplexních počítačových programů vytvářejících design dortových polev".

Nový vládní plán se však mnoha školám nelíbí.

Miliardy na přísady pro chudé

"Ještě před šesti měsíci ministři slibovali ředitelům větší pružnost v osnovách pro 11 až 14leté. Rozhodnutí měla být více činěna na školní úrovni," řekl listu Guardian John Dunford, předseda Asociace ředitelů středních a základních škol (ASCL).

"A hned při první příležitosti pro tuto věkovou skupinu vytvářejí další povinnosti," dodal.

Ředitelům vadí také nedostatečné technické zázemí škol a málo kvalifikovaných učitelů-kuchařů.

"Vařiče, mikrovlnky, pomůcky - to všechno stojí peníze. Také se očekává, že si děti budou samy nosit přísady a pro některé z nich... to může být obtížné," kritizovala na BBC vládní plán Clarissa Williamsová, prezidentka Národní asociace ředitelů škol (NAHT).

Ministr Balls výše zmíněné obavy vnímá a už slíbil 2,5 milionu liber (88 milionů korun) ročně pro ty žáky, jejichž rodiny si nebudou moci kupování požadovaných surovin dovolit. Chce také pro výuku vyškolit 800 specialistů.

Jamie Oliver je pro

Na školách, které už kurzy vaření nyní nabízejí, budou hodiny povinné od začátku příštího školního roku, v těch ostatních, jde především o chlapecké školy, od roku 2011.

Že není vládní plán do detailu připravený, prozrazuje i výzva ministerstva určená veřejnosti. Sami Britové totiž mají posílat recepty na osm klasických anglických jídel nebo pokrmů mezinárodní kuchyně, které by se měly jejich ratolesti v hodinách naučit vařit.

Důraz má být kladen na jednoduchá a zdravá jídla z čerstvých surovin.

Povinné vaření ve školách už podpořila i největší světová kuchařská hvězda současnosti - Angličan Jamie Oliver.

"Je to věc prvořadé důležitosti, aby se všechny děti naučily vařit dobrá jídla," řekla 32letá kuchařská celebrita deníku Daily Mail.

 

Právě se děje

Další zprávy