Vědci už vědí,odkud jsou klobouky na sochách z Rapa Nui

Lucie Kalivodová
7. 9. 2009 15:52
Původní obyvatelé začali sochám nasazovat klobouky asi před tisíci lety
Téměř všechny sochy na Velikonočním ostrově jsou otočeny tváří od moře.
Téměř všechny sochy na Velikonočním ostrově jsou otočeny tváří od moře. | Foto: Pavel Pavel

Londýn - Proč mají na hlavách sochy z Velikonočních ostrovů červené klobouky? Jedna z největších záhad světa, která nedala spát mnoha archeologům, vědcům či antropologům, je zas o něco blíž k rozluštění. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Záhad, které jsou s jedním z nejizolovanějších kousků pevniny naší planety a jeho kamennými obyvateli spjaty, je velmi mnoho. Díky britským vědcům z manchesterské a londýnské univerzity doktoru Colinu Richardsovi a doktorce Sue Hamiltonové je však o jednu méně.

Badatelé jsou od roku 1914 prvními britskými vědci, kteří na ostrovech pracují. Objevili v malém sopečném kráteru ukrytý lom, který místní nazývají Puna Pau. Z lomu se těžil materiál na výrobu červených klobouků, které sedí na hlavách některým sochám nazývaným moai.

Kamenné ozdoby, které mají sochy na hlavách,  se nazývají pukao. Jsou považovány podle jedné z teorií za klobouky. Druhá teorie tvrdí, že znázorňují vlasový uzel.

Původní obyvatelé začali sochám nasazovat klobouky asi před tisíci lety. K mohutným sochám je vlastnoručně kouleli dolů po nově objevené cestě ze starověké sopky. Dále vědci objevili v lomu rituální sekeru, kterou považují za obětní předmět.

Velikonoční ostrov.
Velikonoční ostrov. | Foto: Pavel Pavel

"Víme, že klobouky, které jsou z červené sopečné strusky, byly k sochám transportovány po cestě," řekl BBC Richards. "Zdá se, že je lidé valili ručně nebo za pomoci dřevěných polen," dodal.

Několikatunové klobouky byly vytesány z vulkanické horniny a později usazeny na hlavy některých soch, které jsou rozeseté po celém ostrově. Jakým způsobem a proč byly sochám klobouky nasazovány na hlavy, vědci ale prozatím nevědí.

Nicméně český inženýr Pavel Pavel už ve druhé polovině 80. let úspěšně vyzkoušel svou teorii nasazování klobouků na sochy. Ještě předtím se mu ale jako prvnímu podařilo sochy "rozchodit" a dokázat, že k jejich přemísťování nebylo zapotřebí stovek lidí.

Proč lidé vlastně sochy na Velikonočním ostrově stavěli?
Proč lidé vlastně sochy na Velikonočním ostrově stavěli? | Foto: Pavel Pavel

"Polynésané považovali krajinu za živý organismus a poté, co vytesali klobouk z horniny a posadili ho soše na hlavu, měl do ní podle nich vstoupit duch," vysvětlil Richards. Britští vědci budou na Velikonočním ostrově bádat dalších pět let.

"Pokusíme se najít tu nejstarší sochu na ostrově. Možná pak budeme moci přepsat polynéskou historii," dodal.

Velikonoční ostrov, kterému se v domorodém jazyce říká Rapa Nui, leží ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu. Je součástí Chile. Nachází se 3 600 km západně od pobřeží Jižní Ameriky a 2 075 km východně od ostrova Pitcairn.

 

Právě se děje

Další zprávy