"Ne všechny léky fungují stejně pro všechny ženy. Tenhle nový přístup znamená, že můžeme začít určovat, jaké léky budou působit pomocí měření dopadů na živou tkáň," vysvětlila Hannah Harrisonová, výzkumnice z Manchesterské univerzity, jež tým vedla.
Materiál, který měli vědci k dispozici doposud, podle ní "nedostatečně kopíroval složitost lidské tkáně", což omezovalo možnosti výzkumu.
"Jde v mnoha směrech o skutečný průlom. Můžeme lépe testovat přípravky na prevenci a léčbu rakoviny prsu i zkoumat, jak faktory jako hustota prsní tkáně, o níž víme, že je jedním z rizikových faktorů, odpovídá reakcím na konkrétní hormony a látky," uvedla Harrisonová.
Rakovina prsu je celosvětově druhým nejrozšířenějším typem rakoviny, uvádí Guardian, zastupuje 11,6 procenta všech nově diagnostikovaných případů. Nejrozšířenější je rakovina plic se 12,4 procenty. Studie univerzity v Oxfordu provedená v Británii loni zjistila, že ženy, u nichž je rakovina prsu odhalena včas, mají nyní o 66 procent větší šanci na přežití než před 20 lety.