Vědci objevili nejmenší černou díru. Má průměr 24 km

gaz
4. 4. 2008 11:28
Její hmotnost je však jako čtyři Slunce

Washington - Američtí vědci učinili významný objev. Podařilo se jim vypátrat dosud nejmenší zaznamenanou černou díru vůbec. Nachází se přímo v naší galaxii, a to v jižním souhvězdí Oltáře.

Dosavadní rekordman vážil 6,3 hmotností Slunce. Nový drobeček je však ještě téměř o polovinu lehčí, váží jen jako 3,8 Sluncí. Jeho průměr je pouhých 24 kilometrů.

Je to "malý chlapec" 

"Po mnoho let se astronomové snažili zjistit nejmenší možnou velikost černé díry, a tento malý chlapec je velkým krokem kupředu k tomu, abychom na tuto otázku odpověděli," říká v tiskové zprávě NASA jeden z objevitelů Nikolaj Šapošnikov.

Vědci doufají, že by jim nový objev mohl napomoci při studiu toho, jak se chová hmota pod extrémním tlakem.

Černá díra vs. neutronová hvězda

Černé díry jsou totiž bývalé hvězdy, které se vlivem gravitační síly zhroutily samy do sebe. Říká se jim černé, protože gravitace je tam tak vysoká, že z nich neunikne ani světlo.

O něco méně extrémní podmínky panují na tzv. neutronových hvězdách, které jsou také zhroucenými slunci. A právě objevený objekt se velmi blíží limitní hmotnosti, která rozděluje neutronové hvězdy a černé díry.

Ta je někde mezi 1,7 a 2,7 hmotnostmi Slunce. Těžší hvězdy se stávají černými dírami, lehčí díky tlaku neutronového plynu neutronovými hvězdami.

Černá díra rotuje kolem společného těžiště s hvězdou XTE J1650-500. Nelze ji pozorovat přímo, vědci se proto museli zaměřit na její projevy na okolní hmotu.

 

Právě se děje

Další zprávy