Astronomové objevili nejmladší známou planetu

gaz
4. 1. 2008 17:10
Gigant je 450krát mladší než Země
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESO

Heidelberg - Astronomové objevili dosud nejmladší známou planetu.

Je mladší než 10 milionů let, stáří Země se odhaduje na 4,5 miliardy let. Nová planeta je tak více než 450krát mladší než Země.

"Ukazuje to, že planety mohou vznikat v průběhu deseti milionů let," uvedl prestižní časopis Nature. S objevem přišli astronomové z německého Institutu Maxe Plancka.

Horká obří planeta

Planeta vznikla podle kosmického počítání teprve nedávno. Před 10 miliony lety se začali objevovat první přímí předkové člověka a naopak vládci druhohor dinosauři už 55 milionů let na Zemi nežili.

Možnost, že by na nově objevené planetě existoval život ale vědci dopředu vyloučili. Nejenže jde o velmi mladé těleso, planeta je také velmi blízko své mateřské hvězdě TW Hydrae (TW Hya).

Země se nalézá 150 milionů kilometrů od Slunce, zatímco nová planeta, která byla pojmenována TW Hya b, je od své hvězdy pouhých 6 milionů kilometrů daleko.

Doba jejího oběhu okolo hvězdy je tak tři a půl dne, tedy stokrát menší než čas, který potřebuje ke své cestě okolo Slunce Země.

Nový objev přinese nové informace o vzniku planet.
Nový objev přinese nové informace o vzniku planet. | Foto: Reuters

Na rozdíl od Země jde také o obří planetu, se kterou se nemůže měřit ani Jupiter. TW Hya b je téměř desetkrát hmotnější než největší planetární kolos Sluneční soustavy a váží jako 3.115 Zemí.

Objev dovolí sledovat vývoj planet

Nová planeta je součástí nehotového solárního systému, který se stále vytváří z prachových a plynových částic. Podle vědců je pravděpodobné, že uvnitř plynového disku, který se nachází dále za planetou, se nadále formují další tělesa.

"Bylo objeveno mnoho "protoplanetárních disků" okolo mladých hvězd, ale dosud nebyly v tak mladých systémech objeveny žádné planety," řekl serveru Space.com John Setiawan, který se na objevu podílel. 

Astronomové z Planckova institutu se domnívají, že sledování soustavy bude velmi užitečné pro poznání vývoje planet v jejich ranném stádiu.

"Časový rozvrh formování planet je věcí neznámou, takže objev planet okolo mladých hvězd s proto-planetárními disky, je potenciálně velmi zajímavý," citovaly z článku v Nature britské Timesy.  

Čtěte také:
Objev: Na nové planetě může být tekutá voda
Paprsek z černé díry ničí galaxie. Dotkne se Země?
Země není žádná rarita. Život existuje i jinde

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy