Astronomové objevili nejmladší známou planetu

gaz
4. 1. 2008 17:10
Gigant je 450krát mladší než Země
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ESO

Heidelberg - Astronomové objevili dosud nejmladší známou planetu.

Je mladší než 10 milionů let, stáří Země se odhaduje na 4,5 miliardy let. Nová planeta je tak více než 450krát mladší než Země.

"Ukazuje to, že planety mohou vznikat v průběhu deseti milionů let," uvedl prestižní časopis Nature. S objevem přišli astronomové z německého Institutu Maxe Plancka.

Horká obří planeta

Planeta vznikla podle kosmického počítání teprve nedávno. Před 10 miliony lety se začali objevovat první přímí předkové člověka a naopak vládci druhohor dinosauři už 55 milionů let na Zemi nežili.

Možnost, že by na nově objevené planetě existoval život ale vědci dopředu vyloučili. Nejenže jde o velmi mladé těleso, planeta je také velmi blízko své mateřské hvězdě TW Hydrae (TW Hya).

Země se nalézá 150 milionů kilometrů od Slunce, zatímco nová planeta, která byla pojmenována TW Hya b, je od své hvězdy pouhých 6 milionů kilometrů daleko.

Doba jejího oběhu okolo hvězdy je tak tři a půl dne, tedy stokrát menší než čas, který potřebuje ke své cestě okolo Slunce Země.

Nový objev přinese nové informace o vzniku planet.
Nový objev přinese nové informace o vzniku planet. | Foto: Reuters

Na rozdíl od Země jde také o obří planetu, se kterou se nemůže měřit ani Jupiter. TW Hya b je téměř desetkrát hmotnější než největší planetární kolos Sluneční soustavy a váží jako 3.115 Zemí.

Objev dovolí sledovat vývoj planet

Nová planeta je součástí nehotového solárního systému, který se stále vytváří z prachových a plynových částic. Podle vědců je pravděpodobné, že uvnitř plynového disku, který se nachází dále za planetou, se nadále formují další tělesa.

"Bylo objeveno mnoho "protoplanetárních disků" okolo mladých hvězd, ale dosud nebyly v tak mladých systémech objeveny žádné planety," řekl serveru Space.com John Setiawan, který se na objevu podílel. 

Astronomové z Planckova institutu se domnívají, že sledování soustavy bude velmi užitečné pro poznání vývoje planet v jejich ranném stádiu.

"Časový rozvrh formování planet je věcí neznámou, takže objev planet okolo mladých hvězd s proto-planetárními disky, je potenciálně velmi zajímavý," citovaly z článku v Nature britské Timesy.  

Čtěte také:
Objev: Na nové planetě může být tekutá voda
Paprsek z černé díry ničí galaxie. Dotkne se Země?
Země není žádná rarita. Život existuje i jinde

 

Právě se děje

Další zprávy