Vědci našli velký úlomek asteroidu

ČTK
11. 5. 2006 9:00
Pretoria - Úlomek pochází z asteroidu Morokweng, který před 145 miliony lety vyhloubil 160 kilometrů široký kráter v dnešní Jihoafrické republice.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Základnu na Měsíci čeká smršť meteoritů
  • Nový asteroid se může srazit se Zemí

Podle zpravodajského serveru BBC News jde o jedinečný nález, protože o tak velkých objektech se předpokládalo, že se zcela rozpustily nebo vypařily při srážce s naší planetou.

Kráter Morokweng je jedním z největších

Mezinárodní vědecký tým v časopise Nature informoval, že objev umožní získat nové poznatky o dopadech planetek na Zemi. Kráter Morokweng je jedním z největších a pochází z přelomu geologických období jury a křídy. Dnes je ale prohlubeň po něm zanesena pískem pouště Kalahari. Kráter vytvořil asteroid o průměru pět až deset kilometrů.

Vědci objevili fosilii úlomku uprostřed kráteru při vrtání otvorů do taveniny, která vznikla po dopadu obřího tělesa.

"V hloubce zhruba 770 metrů jsme narazili na tmavé balvany - jeden byl zhruba velikosti volejbalového míče - ale nedokázali jsme určit, o co jde," líčí geolog Marco Andreoli z jihoafrické Witwatersrandské univerzity.

Vědci rozřezali kámen na menší kousky a s úžasem zjistili, že jde o meteorit, respektive dochovaný pozůstatek, který pamatuje prehistorickou kolizi. "Je to pozoruhodné, protože je to něco, co se nepokládalo za možné," řekl Andreoli BBC News.

Po dopadu se asteroidy vypaří

Když na Zemi dopadne tak velké těleso, uvolní se ohromné množství tepla, při němž se podle vědců hmota z asteroidu vypaří nebo se smísí s okolními horninami.

Například dopad tělesa o průměru deset kilometrů vyvolá odhadem teplotu kolem 1700 až 14.000 stupňů Celsia. Vědci tak mohou tyto velké srážky zkoumat jedině chemickou analýzou látek, které najdou v kráteru.

Foto: Aktuálně.cz

Vědci také zjistili, že chemické složení nalezených zbytků se poněkud liší od složení jiných prozkoumaných meteoritů. Je radioaktivnější a obsahuje více uranu a sodíku, ale méně železa a niklu.

Veškeré naše vědecké znalosti o meteoritech jsou založeny na meteoritech, které spadly v posledních několika tisícovkách let. Ale najednou můžeme zkoumat meteorit, jenž spadl před 145 miliony let a to nabízí možnost, že charakter těchto dopadajících těles se časem měnil," vysvětlil Andreoli.

Zmíněné úlomky jsou odedneška zpřístupněny i veřejnosti v londýnském muzeu přírodních věd.

 

Právě se děje

Další zprávy