Paříž - Přelom v diagnostikace rakoviny, a to hned několika typů, může znamenat nový objev francouzských a amerických vědců. Bílkovina, která je nepřítomná ve většině lidských tkání, byla objevena v cévách vyživujících různé typy nádorů.
Vzhledem k tomu, že rakovinná tkáň představuje tkáň tělu vlastní, je obvykle velmi složité najít nějakou specifickou molekulu, umožňující lékařům odhalit její přítomnost v těle bez provedení biopsie.
Vědci nyní objevili molekulu bílkoviny, která je navíc přítomna už v časných stádiích a je snadno identifikovatelná klasickými zobrazovacími metodami, takže se jedná o vynikající možnost včas nádorové bujení odhalit. K tomu by tak mohlo nově stačit vyšetření ultrazvukem či magnetickou rezonancí.
Zároveň se díky umístění bílkoviny v cévách jedná o snadný cíl pro potencionální nitrožilně aplikovaná léčiva.
Šance pro 11 typů nádorů
Nádory jako rychle rostoucí masy buněk potřebují mnohdy rozsáhlá cévní zásobení, která si často vytvářejí i svá vlastní.
Vědci z pařížského INSERMu ve spolupráci s kolegy z lékařského centra v Mount Sinai ve Spojených státech vyšetřili biopsie z 1336 pacientů a zjistili, že na okrajích nádorů, v jejich cévním zásobení je bez ohledu na stádium rakoviny přítomna tato bílkovina v jedenácti různých typech nádorů - prostaty, prsu, konečníku, slinivky, močového měchýře, ledvin, plic, jater, žaludku, varlat a vaječníků.
Zmíněnou bílkovinou je receptor pro folikuly-stimulující hormon (FSH), jehož cílem jsou reprodukční orgány, vaječníky a varlata. U obou pohlaví je zodpovědný za správný vývoj pohlavních buněk.
Přispívá také k signalizaci pomocí růstového faktoru VEGF, který stimuluje růst cév, včetně těch nádorových. Tento receptor se obvykle vyskytuje pouze v buňkách stimulovaných zmíněným hormonem, v malém množství byl nalezen i v cévním zásobení vaječníků a varlat.
V myších modelech se vědcům podařilo úspěšně identifikovat nádory pomocí využití protilátek proti tomuto receptoru. Jen krok tak zbývá k vyzkoušení zobrazovacích metod relativně běžně používaných v nemocnicích, jako jsou ultrazvuk, magnetická resonance či positronová emisní tomografie.