Příměří ve východní Ghútě se rozpadlo, střelba pokračuje. Zemřelo jedno dítě

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2018 14:39
Dočasný klid zbraní nařídil ruský prezident Vladimir Putin, jehož země je spojencem syrské vlády. Z porušení příměří Rusové obviňují povstalce.
Boje ve východní Ghútě.
Boje ve východní Ghútě. | Foto: Reuters

Damašek - Příměří, které mělo v úterý platit pět hodin ve východní Ghútě u Damašku, vydrželo jenom krátce, než byla opět obnovena palba. O život v ní přišlo jedno dítě. Zastavení střelby, které vyhlásilo Rusko, mělo zavládnout od 8:00 do 13:00 SEČ a mělo umožnit evakuaci civilistů. Žádný ale neodešel.

Klid zbraní nařídil ruský prezident Vladimir Putin, jehož země je spojencem syrské vlády. Podle představ Moskvy mají vzniknout koridory, kterými se budou moci evakuovat civilisté.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že Rusko lituje toho, jak se situace vyvíjí. Moskva se podle něj bude dále snažit pomoci evakuovat civilisty, a to bez ohledu na "provokativní" akce povstalců. Právě jim Moskva připisuje obnovu bojů.

Dvě ze skupin působících ve východní Ghútě ale popřely, že se podílely na ostřelování koridoru, k němuž byli vysláni syrští vojáci a ruští vojenští policisté.

Východní Ghúta je poslední povstalecká enkláva u syrské metropole ovládaná radikálními skupinami a odpůrci Damašku.

Umírněnější skupiny zaslaly v úterý dopis současnému předsedovi Rady bezpečnosti OSN Mansúrovi Utajbímu a generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi, v němž slibují, že začne-li platit příměří, přinutí tyto skupiny islámské radikály z východní Ghúty odejít do dvou týdnů. Podepsány jsou skupiny Fajlak ar-Rahman, Džajš al-Islám a Ahrár aš-Šám a dále zástupci občanských skupin z východní Ghúty. Evakuace se má týkat "skupin Haját Tahrír aš-Šám (HTS), fronty An-Nusra a Al-Káidy a jejich spojenců".

OSN potvrdila obnovu bojů a sdělila, že východní Ghúta potřebuje delší příměří, jak požaduje sobotní rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Mluvčí Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) Jens Laerke řekl, že je třeba, aby bylo nastoleno a dodrženo 30denní příměří.

"Je to otázka života a smrti, potřebujeme, aby boje ustaly na 30 dní," řekl Laerke. Ze zdravotních důvodů potřebuje evakuaci na 1000 lidí.

V Moskvě jednali ministři zahraničí Francie a Ruska Jean-Yves Le Drian a Sergej Lavrov. Le Drian řekl, že je nezbytné dostat do Ghúty humanitární pomoc. Podle něj je pětihodinové příměří sice pokrok, ale je třeba učinit víc. Lavrov řekl, že chráněná trasa je určena k odchodu civilistů i k přesunu humanitární pomoci.

U zřízeného koridoru byly v úterý vidět autobusy i občerstvení. Kontrolní stanoviště je v blízkosti Dúmy, asi 20 kilometrů od centra Damašku.

Podle agentury AP mnoho obyvatel východní Ghúty dohodě o příměří nedůvěřuje. Agentura AFP s některými obyvateli mluvila. "Je to žert, Rusko tady každodenně zabíjí a shazuje na nás bomby. Nedůvěřuji jim a nehodlám s rodinou odejít (humanitárními trasami). Kdybych na to přistoupil, vláda mě okamžitě nechá odvést do armády a budu muset bojovat proti jiným Syřanům," řekl agentuře Sámir Bujadaní.

Agentura Reuters napsala, že se obyvatelé Ghúty bojí, že je potká stejný osud jako občany města Aleppo, o něž se velmi dlouho bojovalo v roce 2016. Rusko tehdy také nařídilo příměří a vyzvalo obyvatele k evakuaci a bojovníky ke složení zbraní. Následovala rozsáhlá pozemní ofenzíva, po níž Halab padl do rukou syrské vládě.

Video: Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají syrská provládní letadla na východní Ghútu

Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 14 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 38 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy