Vaše volání o pomoc nikdo neuslyší. Ruské a syrské nálety mažou Ghútu z mapy, lidé čekají na smrt

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 2. 2018 12:04
Organizace Amnesty International označuje nálety na oblast východně od Damašku za válečný zločin epických rozměrů.
Stovky lidí nepřežily nálety, které podnikají od neděle syrská provládní letadla na východní Ghútu, která leží u Damašku. | Video: Reuters

Damašek - Během pondělí a úterý 250 mrtvých a 1200 zraněných, dalších padesát obětí během středy. Syrské a ruské letectvo decimují obyvatele enklávy východní Ghúta masivním bombardováním.

V oblasti východně od metropole Damašku pět let v obklíčení vládních vojsk žije 400 tisíc lidí. V srpnu 2013 tady zemřelo přes tisíc místních po útoku sarinem, který vyšetřovatelé Organizace spojených národů připsali režimu Bašára Asada.

OSN žádá příměří a upozorňuje, že humanitární situace v enklávě je katastrofální. Lidé jsou odříznuti od potravin, léků a paliv, před bombardováním nemají kam utéci.

"Letadla a vrtulníky jsou neustále na obloze," popisuje bombardování agentuře Reuters záchranář Sirádž Mahmúd. Organizace Amnesty International označila nálety za válečný zločin epických rozměrů.

Každý čtvrtý porod v obklíčené zóně musejí lékaři provést císařským řezem, protože podvyživené matky nemohou rodit normální cestou. "Čekáme, až na nás přijde řada zemřít. To je jediné, co mohu říci," varoval dvaadvacetiletý Bilál Abú Saláh, jehož manželka čeká v pátém měsíci těhotenství jejich první dítě.

Terčem náletů jsou také nemocnice, tržiště, hustě osídlené čtvrti, podobně jako tomu bylo během roku 2016 ve východním Aleppu. Syrská armáda pak vzala město útokem, po dohodě se zbývající civilisté i ozbrojení povstalci přesunuli jinam. Syrský režim znovu používá takzvané barelové bomby, naplněné chemikáliemi a kusy kovu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov upozornil, že podobný scénář si představuje ve východní Ghútě. "Chceme naši zkušenost získanou při osvobozování Aleppa použít v Ghútě," řekl. Francouzský prezident Emmanule Macron ve středu vyzval k příměří, které by umožnilo civilistům evakuaci.

Východní Ghútu ovládají dvě povstalecké organizace, které s Ruskem podepsaly na konci minulého roku dohodu o deeskalaci konfliktu. V menší míře jsou v enklávě zastoupeni i příslušníci islamistické skupiny Tahrír aš-Šám, která se dříve hlásila k al-Káidě.

Podle německého deníku Der Spiegel se zřejmě syrská armáda za pomoci Hizballáhu a íránských Revolučních gard chystá na pozemní zteč východní Ghúty. Na frontové linii se o víkendu objevil generál Suhajl Hasan, který vedl většinu velkých ofenziv syrských sil proti povstalcům.

Ghúta se nazývá oblast vzdálených předměstí Damašku, která v minulosti metropoli zásobovala zemědělskými produkty. "Vaše volání o pomoc nikdo neuslyší," pronesl podle Der Spiegelu Hasan směrem k pozicím rebelů.

Režim prezidenta Bašára Asada byl v roce 2015 na pokraji porážky, ale zachránila ho ruská intervence. Zejména díky ruskému letectvu Asad obnovil kontrolu nad velkou částí Sýrie, kterou dříve ovládali povstalci nebo Islámský stát.

Ačkoliv se pod záštitou OSN konají rozhovory o politickém řešení konfliktu, opozice obviňuje Asada, že chce za pomoci Ruska a Íránu dosáhnout totálního vojenského vítězství za každou cenu.

Od začátku bojů před sedmi lety zahynulo přes 400 tisíc Syřanů. Více než pět milionů jich válka vyhnala za hranice a dalších 6,3 milionu uprchlo z domova na jiné místo v Sýrii.

Podívejte se na videozáběry z útoku amerického letectva na ruské žoldnéře v Sýrii:

Armáda USA zveřejnila video ze zásahu proti útočícím prorežimním jednotkám na východě Sýrie ze 7. na 8. února. Mezi mrtvými mají být i ruští žoldnéři. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy