Tbilisi - Předčasné parlamentní volby v Gruzii jasně vyhrála strana prezidenta Michaila Saakašviliho. Má ústavní většinu v parlamentu.
Saakašviliho strana získala 59,5 procenta hlasů, největší opoziční uskupení 17,7 procent.
Opozice odmítá vítězství prezidenta a jeho spojenců uznat, podle jejích představitelů volby zmanipulovali a za vítěze hlasování se považuje ona. Snažila se uspořádat masivní protesty, ale dorazilo jen pár tisíc lidí.
"Vláda na ovlivnění voleb využívá veškerou svou moc i národní rozpočet," prohlásila už před volbami jedna z vůdkyní opozice a bývalá ministryně zahraničí Salome Zurabišviliová.
Mezinárodní pozorovatelé uvedli, že volby byly demokratické, ale poukázaly na řadu nedostatků. "Objevily se různá tvrzení o zastrašování, a některá z nich by běla být prověřena," uvedla OBSE.
Spory s Ruskem
Volby a jejich demekratičnost měly ukázat například to, jak velkou podporu Západu získá Gruzie ve svých sporech s Ruskem.
Na Kavkaze se totiž opět vyhrotily gruzínsko-ruské neshody o regiony Abcházie a Jižní Osetie, které se snaží od Gruzie odtrhnout. Takřka pětimilionový stát se rovněž uchází o vstup do NATO, což se Moskvě nelíbí.
Země navíc usiluje o další zahraniční investice, díky kterým gruzínská ekonomika rychle roste.
Zahraniční média současné gruzínské volby označovala (opět) za test demokracie. "Demokratičnost nadcházejících parlamentních voleb v Gruzii je klíčová pro obnovení důvěry veřejnosti v demokracii," napsala ve svém prohlášení minulý měsíc delegace Rady Evropy.
Ztracený prezidentův kredit
Dosud vládnoucí oblíbenec západních vlád, prezident Michail Saakašvili, loni v listopadu násilně potlačil masové demonstrace a utnul vysílání televize. Následovaly předčasné prezidentské volby, ve kterých Saakašvili opět zvítězil hlavně díky tomu, že se proti němu opozice nedokázala sjednotit.
Opozice volby označila za zmanipulované.
Podle zahraničních pozorovatelů sice byly volby plné chyb, nicméně splňovaly většinu demokratických standardů.
Saakašvili se nyní snaží získat zpět ztracenou důvěru západních politiků a dál chce vést zemi směrem k NATO a EU. Opakovaně proto slíbil, že volby budou zcela demokratické. Na průběh dohlíželo tisíc pozorovatelů včetně zástupců organizace OBSE.
Čtěte více o Gruzii: