Do Gruzie se vrací kvalitní čaj. S českou pomocí

Karla Štěpánková
19. 12. 2007 10:38
Někdejší čajová velmoc nesměle obnovuje zašlou slávu
Foto: Karla Štěpánková

Ozurgeti (od naší spolupracovnice) - Gruzie kdysi bývala největším pěstitelem čaje v rámci celého Sovětského svazu. Dnes si jej v místním obchodě nekoupíte, veškerá produkce na trhu pochází z dovozu. Díky české zahraniční pomoci by se to ale v budoucnu mohlo změnit. 

Po rozpadu Sovětského svazu zdědila Gruzie 62 000 hektarů čajových plantáží. Po krachu  gruzínského hospodářství na začátku 90.let se velké čajové závody rozpadly a většina plantáží postupně zarostla a zpustla.

Rozpad čajového průmyslu způsobil ekonomické problémy především na západě země. S obnovou tradice pěstování čaje pomáhají gruzínským zemědělcům i Češi.

V 80. letech produkovala Gruzie 120 tisíc tun čaje ročně. O dvacet let později je produkce nižší o více než 95 procent. Vzhledem k rozpadu zpracovatelských závodů se dnes většina nezpracované produkce exportuje do Ruska, Střední Asie a Mongolska.

Koupit lokální čaj v některém z místních obchodů je v současné době nemožné. Gruzie dnes čaj dováží ze Srí Lanky, Indie a Číny. Výjimku tvoří několik malých farem, které v tomto roce začaly svou produkci i zpracovávat a prodávat přímo v Gruzii.

Foto: Aktuálně.cz

Zejména díky nejrůznějším rozvojovým programům se produkce čaje v Gruzii začíná pomalu obnovovat.

Podpora z Česk(oslovensk)a

Na okraji Ozurgeti, malého města na západě Gruzie, stojí dvoupatrový rodinný dům. Za ním se schovává nízká hala, ze které se line výrazná vůně čaje. V malé továrně Gruzínský buket začali fermentovat čaj z červencové sklizně.

"Letos jsme sklidili šest tun černého a zeleného čaje, ale příští rok bychom chtěli produkci zvýšit na 20 tun," říká majitel podniku Ilarion Pasilašvili.

Právě v Ozurgeti, malém městě v regionu Imereti na západě Gruzie byl před 150 lety zasazen první čajovník, který dovezl z Číny gruzínský princ Miša Eristavi. Z Gruzie se poté čaj rozšířil i do sousedního Turecka, kde dnes jeho popíjení tvoří základ kultury.

Od roku 2000 podporovala gruzínská vláda pěstitele, kteří se rozhodli rekultivovat staré čajové plantáže. Podporu získal na začátku svého podnikání v roce 2003 i Pasilašvili.

"Už dva roky jsme ale od vlády nic nedostali. Zato jsem v minulém roce získal výhodnou půjčku z Československa, tedy z České republiky," opravuje se gruzínský živnostník. "Za tu jsem koupil stroj na balení čaje a nechal si zpracovat grafický návrh obalu, na konci roku bychom chtěli náš čaj prodávat konečně i v Gruzii" říká.

Od České katolické charity, která v Gruzii působí, dostal bezúročnou půjčku na nákup balící linky se splatností tři roky.

"Zatím celou produkci vozím na Ukrajinu v padesátikilových balících, rád bych prodával ale také přímo tady," říká Pasilašvili.

Vedle české Charity financuje obnovu čajových plantáží v Gruzii například také americká rozvojová agentura USAID. 

Pomalý návrat ke kvalitnímu čaji

Stejně jako americká agentura se i česká pomoc zaměřuje na podporu vysoce kvalitního ručně sbíraného čaje. Přestože v dobách Sovětského svazu řídil Ilarion Pasilašvili velkou továrnu, ve které čajové lístky sbíraly speciálně upravené kombajny, zaměřuje se dnes také jeho firma na ruční sběr i zpracování.

Ilarion Pasilašvili
Ilarion Pasilašvili | Foto: Karla Štěpánková

Rád by navázal na tradici ze začátku dvacátého století, kdy gruzínský čaj získával v konkurenci čajů celého světa ocenění na veletrzích a festivalech. Pasilašvili vzpomíná i na začátek dvacátých let, kdy prý čaj z Ozurgeti pil i gruzínský rodák Stalin. V té době produkovala Gruzie stejné množství čaje jako dnes, přibližně 5 tisíc tun ročně.

V době Chruščova bylo rozhodnuto, že se Gruzie stane hlavním producentem čaje pro celé sovětské impérium. To se díky zavedení těžké techniky při sběru a zpracování čaje podařilo, ovšem za cenu snížení kvality.

Čaj z Gruzie byl od padesátých let určen zejména k zásobování sovětské armády. A s kvalitou začal gruzínský čaj ztrácet i svou pověst a od 90. let i tradiční odbytiště.

Doma není nikdo prorokem

Gruzie je pro pěstování čaje ideálním místem. Subtropické klima, velká vlhkost a hory, ve kterých čaj dobře roste. Bez dotací a podpory se ale pěstování čaje na jižních svazích Kavkazu  neobejde.

Podle parlamentního zemědělského výboru je v západní Gruzii více než 7000 hektarů zpustlých čajových plantáží. Vláda také nesplnila požadavek výboru na předložení střednědobé strategie pro rozvoj čajového průmyslu, který byl stanoven na začátek října 2006.

Není čaj jako čaj. Odborníci by mohli vyprávět
Není čaj jako čaj. Odborníci by mohli vyprávět | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Termín byl posunut do konce roku 2007. S jakým návrhem na revitalizaci čajových plantáží kabinet přijde, zatím není jasné, podobně jako není jisté, co bude s nevyužitými plantážemi.

Na rozdíl od politiků jsou gruzínští pěstitelé čaje optimističtější. V červnu se čtyři gruzínští čajovníci představili na potravinářském veletrhu v Ženevě.

Na konci srpna byl spolu s dalšími gruzínskými potravinami představen na veletrhu v Litvě i Gruzínský buket Ilariona Pasilašviliho. Cena jeho kvalitního čaje je na zahraničním trhu až desetkrát vyšší než cena gruzínských čajů nižší kvality.

V regionu s více než třicetiprocentní nezaměstnaností zaměstnává jeho podnik osm lidí a od 230 pěstitelů pak vykupuje čajové lístky. Pasilašvili už se na pomoc gruzínské vlády nespoléhá. Veškeré stroje na zpracování čaje si vyrobil sám a s českou půjčkou se jeho podnikání rozjelo  o něco rychleji.

V současné době navíc Gruzínský buket vyjednává o rozšíření výroby s investorem z Ukrajiny. "Investor si nás našel sám. Za hranicemi si totiž lépe uvědomují potenciál jaký leží v kvalitním gruzínském čaji," říká  Pasilašvili.

Foto: MZV
Tento článek byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy