Mnozí z nich se přímo podíleli na teroristických operacích a spolupracovali s al-Káidou, kvůli níž USA a jejich spojenci po 11. září 2001 zaútočili na Afghánistán.
V době, kdy si Spojené státy a svět připomínají dvacáté výročí útoků na Washington a New York, se do vedení Afghánistánu vrátili islamisté s teroristickou minulostí. Z amerického pohledu je na prvním místě tohoto seznamu nový ministr vnitra Sirádžuddín Hakkání. Figuruje na seznamu osob hledaných Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a odměna za informace vedoucí k jeho dopadení činí deset milionů dolarů.
Hakkání organizoval a financoval největší sebevražedné atentáty na zahraniční vojáky, mezinárodní hotely a velvyslanectví v Kábulu. Posílal vražedná komanda na lidi, které považoval za stoupence bývalé afghánské vlády.
Není jasné, kolik je mu přesně let, narodil se někdy ve druhé polovině sedmdesátých let. Jeho otec Džaláluddín Hakkání bojoval v řadách mudžáhidů proti sovětské armádě v osmdesátých letech v horách, údolích a podzemních skrýších na východě Afghánistánu.
Po roce 1994 se přidal k Tálibánu a zachoval mu věrnost i po jeho svržení americkou armádou v roce 2001. Vytvořil organizaci, které se říkalo Hakkáního síť. Ta si udržela jistou autonomii na Tálibánu, ale spolupracovala s ním. Hakkání byl fanatický islamista, který prosazoval vládu islámského práva šaría v nejtvrdší podobě.
Otec úřadujícího afghánského ministra vnitra nebyl Sověty ani Američany nikdy dopaden, zemřel v roce 2018 ve věku devětasedmdesáti let. Jeho syn po něm převzal vedení sítě a za věrnost Tálibánu byl nyní odměněn tím, že dostal po pádu Kábulu 15. srpna na starost dohled nad situací v hlavním městě.
Ministr kultury z Guantánama
Ve vládě Tálibánu zasedne jako ministr pro repatriaci uprchlíků i jeho strýc Chalíl, u kterého si FBI cení informace vedoucí k jeho dopadení na pět milionů dolarů. Indická vláda dlouhodobě tvrdí, že Hakkáního síť financuje a zásobuje zbraněmi pákistánská rozvědka ISI.
"Způsob, jakým Tálibán vybral nový kabinet a kdo v něm sedí, vysílá špatný signál. Je jasné, že tato vláda nebude uznána za legitimního zástupce Afghánistánu a neobsadí afghánské křeslo v Organizaci spojených národů," řekl agentuře Reuters Rohan Gunaratna, autor knihy o historii al-Káidy. "Tálibán nedodržel slib sestavit inkluzivní a reprezentativní vládu," upozornil místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Ministrem obrany nové afghánské vlády se stal Muhammad Jakúb, syn bývalého vůdce Tálibánu Muhammada Umara, který v devadesátých letech pozval al-Káidu do Afghánistánu a dovolil jí si v zemi udělat základny a výcvikové tábory. Jakúb se narodil v roce 1990 a loni v květnu se stal hlavním velitelem vojenských operací Tálibánu. Jeho otec zemřel v roce 2013.
Funkci ministra kultury obsadil jeden z nejextrémnějších radikálů a stoupenců spolupráce mezi Tálibánem a al-Kádou. Chajralláh Chajrchvá strávil třináct let za mřížemi na americké základně Guantánamo na Kubě, kam USA přepravovaly teroristy. V roce 2014 jej tehdejší prezident Barack Obama propustil, přestože zástupci zpravodajských služeb mu to vzhledem k nebezpečnosti Chajrchváje nedoporučovali.