"V zásadě informace jsou takové, že se nepotvrdil případ koronaviru u toho Čecha, který je hospitalizován ve Vietnamu," řekl dnes novinářům ministr. Ministerstvo zahraničí o něco dříve sdělilo, že nákaza u tohoto Čecha zatím potvrzena nebyla. Pracovníci českého velvyslanectví v Hanoji s ním jsou v kontaktu, o žádnou konkrétní pomoc zatím nepožádal, uvedlo.
V čínském Wu-chanu, odkud se začal nový virus šířit, jsou podle Vojtěcha čtyři Češi. Dva tam podle něho žijí dlouhodobě a nemají zájem se vracet do České republiky. Dva čeští studenti jsou ve Wu-chanu přechodně a vrátit se chtějí. Vojtěch řekl, že ministerstvo zahraničí nyní vyjednává ohledně jejich návratu s Francií, která chystá akci k evakuaci svých občanů z tohoto města.
Vietnamský server Tuoi tre news v neděli ráno napsal, že na oddělení tropických nemocí všeobecné nemocnice v Danangu bylo s horečkou na pozorování 12 lidí. Jedná se o sedm Číňanů, čtyři Vietnamce a jednoho Čecha. Všichni byli nedávno v kontaktu s "vysoce rizikovým subjektem", řekl serveru nejmenovaný představitel nemocnice.
Můžeme potvrdit, že jeden Čech byl ve #Vietnam v souvislosti se šířením #koronavirus z preventivních důvodů hospitalizován. Nákaza u něj zatím nebyla potvrzena ❗️ Pracovníci našeho velvyslanectví v Hanoji jsou s ním v kontaktu, o žádnou konkrétní pomoc nás zatím nepožádal.
— MZV ČR (@mzvcr) January 26, 2020
Jedním z hospitalizovaných je Číňan, který v sobotu odpoledne přiletěl s horečkou z Wu-chanu, odkud se nový typ koronaviru začal v prosinci šířit. Ostatní sledovaní jsou buď turisté, nebo obyvatelé Danangu, kteří s horečkami sami do nemocnici přišli kvůli prověření. Všichni přitom uvedli, že se nedávno setkali s Číňany.
V souvislosti se šířením koronaviru se už nyní kontroluje, zda někdo z cestujících do České republiky nevykazuje příznaky nákazy. Uvedl to dnes premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebookovém profilu. V souvislosti se šířením koronaviru se v pondělí ráno sejde Bezpečnostní rada státu. Podle premiéra se sejde už v sedm hodin ráno, o hodinu později začíná schůze vlády.
Na letišti Václava Havla jsou podle Babiše připraveni zdravotníci a v pohotovosti je stálá lékařská služba a z hlediska bezpečnosti také hasiči. Kontroly ale letiště zatím nezpřísňuje.
"Nebyl aktivován letištní plán, takže vše probíhá normálně," řekl šéf letiště Václav Řehák. Nad rámec běžné situace byly například dokoupeny respirátory a dezinfekční prostředky.
V Číně už koronaviru podlehlo 56 lidí a nakažených je přes 2000. Pacienti jsou hlášeni nejen z Číny, ale i z jiných zemích. První nemocnou s podezřením na koronavirus dnes oznámilo Rakousko.
"Dnes již jsou k dispozici informace na letišti o možných rizicích pro cestovatele a jak mají postupovat, pokud se necítí zdravotně dobře, dále určitá míra vstupního screeningu, tzn. že je kontrolováno, zda někdo z cestujících vykazuje příznaky, resp. onemocnění," uvedl Babiš.
Letiště je podle něj v rámci preventivních opatření v plné součinnosti s hygienou, pohotovostní postupy má přesně nastavené a připravené. "Zatím k tomu nedošlo, ale v případě, že vznikne podezření na nákazu na palubě letadla u konkrétního cestujícího, letiště okamžitě spouští procesy podle pohotovostního plánu," informoval předseda vlády.
Každý nahlášený případ podezření na infekční onemocnění má být podroben epidemiologickému šetření, povinná je také izolace nemocných.
O vývoji epidemiologické situace lékaře i veřejnost průběžně informují ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová a Státní zdravotní ústav, uvedl premiér.
Babiš řekl serveru idnes.cz, že na pondělí svolává kvůli koronaviru Bezpečnostní radu státu.
Video: Čech v odříznutém Wu-chanu: Nemohu odjet