Ve Středozemním moři umírá více uprchlíků. Záchranné akce ztěžují lhostejní pašeráci

Foto přímo z paluby. Tak ve Středomoří zachraňují uprchlíky
Do Evropy letos připlouvá rekordní množství běženců. Povětšinou na přeplněných lodích.
Ruku v ruce s tím bohužel jde i rostoucí počet těch, kteří riskantní cestu za lepším zaplatili vlastním životem.
Jelikož se politici nemohou dohodnout, jak tragédiím předcházet, rozjela se před měsícem ve Středozemním moři záchranná operace, na níž se podílejí Lékaři bez hranic a Organizace na pomoc migrantům překonávajícím moře (MOAS).
Za měsíc se dvojici plavidel MY Phoenix a MY Bourbon Argos podařilo zachránit přes 2500 lidí. Zobrazit 24 fotografií
Foto: Ikram N'gadi
Zahraničí Zahraničí
23. 8. 2016 13:56
Počet mrtvých ve Středozemním moři oproti loňsku výrazně narostl. Pašeráci navíc mění strategii. Častěji pouští na vlny několik přeplněných vratkých lodí najednou, což ztěžuje případné záchranné akce. "Neukazují absolutně žádný zájem o blahobyt lidí, kteří jim za jejich služby platí. Do lodí, které se nehodí na moře, cpou stále více a více lidí, aby zvýšili své zisky," uvedl šéf berlínského analytického centra Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Frank Laczko.

Berlín – Stále nebezpečnější praktiky pašeráků lidí mají za následek rostoucí počty těch, kteří cestou přes Středozemní moře přijdou o život.

Podle nové zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) jsou zřejmě jedním z důvodů  množící se případy, kdy pašeráci pouštějí na cestu několik lodí najednou. Komplikují tím případné záchranné akce, uvedla agentura AP.

"Pašeráci neukazují absolutně žádný zájem o blahobyt lidí, kteří jim za jejich služby platí. Do lodí, které se nehodí na moře, nacpávají stále více a více lidí, aby zvýšili své zisky," uvedl šéf berlínského analytického centra IOM Frank Laczko.

Podle zprávy zmizelo v prvních šesti měsících roku 2016 ve vodách na cestě do Evropy nejméně 2901 běženců. To je o 37 procent více než za první pololetí loňského roku.

Nebezpečná centrální cesta

Nejnebezpečnější zůstává tzv. centrální středomořská cesta ze severní Afriky do Itálie, kterou ve sledovaném období nepřežilo nejméně 2484 běženců. Bez újmy do Itálie letos připlulo okolo 70 000 lidí.

Centrální středomořská cesta je považována za nejnebezpečnější zejména kvůli délce, kterou musí na vlnách často vratké a přeplněné bárky překonat. "Čísla se – co do počtu lidí přijíždějících přes moře – tolik nenavýšila, ale riziko smrti zůstává stále vysoké a dále narůstá," prohlásil Laczko.

Rizika s sebou přinášejí i nové dlouhé cesty, například z Egypta, při kterých probíhají záchranné akce daleko od břehu.

Podle Laczka můžou stát za zvyšujícím se počtem obětí i další faktory. Studie zaměřující se na dobu před samotnou plavbou by podle něj mohla například ukázat, zda svou roli nehrají už obtížnější podmínky během cesty migrantů na pobřeží Středozemní moře.

Nejvíce obětí si letos vyžádal květen – nejméně 1130. V červnu jich bylo 388 a v srpnu zatím 29.

Zatímco ve Středozemním moři je počet uprchlíků stále vysoký, v Egejském moři se podle IOM prudce propadl. Zatímco loni se z Turecka na řecké ostrovy přeplavilo 885 000 lidí, od březnového uzavření dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů se počet příchozích snížil o 98 procent, napsala ČTK.

Celkem za první pololetí připlulo do Řecka 154 000 migrantů, ale téměř všichni v prvních třech měsících roku. V Egejském moři letos v prvním pololetí zemřelo 376 uprchlíků, v dubnu to ale bylo jen deset a v květnu a v červnu nikdo, uvedla IOM.

Podle Laczka nemá IOM žádné informace o tom, že by dohoda mezi EU a Tureckem vedla uprchlíky k tomu, aby se pokoušeli dostat do Evropy nebezpečnější námořní cestou a vyplouvali ve větší míře z Afriky k italským břehům.

Italské námořnictvo zveřejnilo záběry ze ztroskotání a převrácení lodi s migranty u pobřeží Libye. 562 lidí se zachránilo, 5 migrantů nepřežilo. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy