Ve stínu íránské krize se rýsuje vážný konflikt. Do válečné vřavy v Libyi míří Turci

Martin Novák Martin Novák
7. 1. 2020 19:01
Ve stínu íránské krize a zabití velitele Kásema Solejmáního se odehrává velká změna na severu Afriky. Turecký prezident Recep Erdogan vysílá vojáky do Libye, aby podpořil tamní vládu v občanské válce proti jednotkám generála Chalífy Haftara.
Občanská válka v Libyi.
Občanská válka v Libyi. | Foto: Reuters

Za normálních okolností by to pro světová média byla událost číslo jedna. Obavy z války Spojených států a Íránu odsunuly Libyi na okraj zájmu, ale na jižním pobřeží Středozemního moře se rýsuje vážný mezinárodní konflikt.

Generála Chalífu Haftara, který ovládá východ Libye a chce dobýt hlavní město Tripolis, podporuje Rusko, Saúdská Arábie, Egypt nebo Francie. Režim premiéra Fajída Sarrádže kontrolující západ země se opírá stále více o Turecko. Za legitimní vládu ho uznává i Organizace spojených národů.

Minulý týden turecký parlament ratifikoval dohodu, která předpokládá velkou vojenskou pomoc Tripolisu. Přestože oficiálně platí embargo na dovoz zbraní a munice všem válečným stranám v Libyi.

"Posíláme experty a poradce. Další vývoj bude záviset na rozhodnutí prezidenta Erdogana," prohlásil v pondělí turecký ministr zahraničí Mevsut Cavutoglu.

Proti Turecku a režimu v Tripolisu ale na Haftarově straně stojí Rusko. Množí se informace, že v zemi bojují ruští žoldnéři a příslušníci speciálních jednotek, které Haftarovi pomáhají dobývat území. O víkendu se vládní armáda stáhla ze Syrty, která má velký symbolický význam.

Z města pocházel bývalý diktátor Muammar Kaddáfí a v roce 2011 zde zemřel. Později se Syrty zmocnili džihádisté z Islámského státu, město ztratili až po těžkých bojích před třemi lety.

Libyjský generál Chalífa Haftar.
Libyjský generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Ruský prezident se s tureckým dohodne

Frontové linie byly v libyjské občanské válce dlouho statické, ale od loňského jara začal mít Haftar a jeho armáda navrch. Někteří analytici s odvoláním na místní zdroje za tím vidí přítomnost ruských žoldnéřů a dodávky ruských zbraní.

Přímým zapojením do války by se Turecko postavilo proti Rusku. Podobně jako v Sýrii je ale pravděpodobné, že ke střetům mezi Rusy a Turky nedojde. Erdogan se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v rámci možností dohodne.

"Mluvíme s Rusy, abychom se vyhnuli konfrontaci," cituje americký list The Wall Street Journal jednoho z Erdoganových poradců. Podle tureckých médií není vyloučeno, že Erdogan pošle do Libye členy privátní bezpečnostní firmy SADAT, pro niž pracují jako žoldnéři bývalí důstojníci a vojáci turecké armády.

Šlo by o podobný model, jaký praktikuje Rusko - v některých zemí bojují členové soukromé firmy, takzvané Vagnerovy armády. Ta však koordinuje své kroky s vedením ruské armády, přestože oficiálně není součástí státních silových struktur. Vagnerovci bojují kromě Libye například v Sýrii nebo Středoafrické republice.

Spekuluje se rovněž o tom, že by se do Libye mohli přemístit někteří příslušníci Svobodné syrské armády (FSA), kterou Turecko podporuje a vyzbrojuje na severu Sýrie.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell turecký plán intervence v úterý odmítl. "Situace v Libyi se zhoršuje každým dnem," prohlásil.

Bývalý důstojník Kaddáfího, který padl v nemilost

Pokud by režim v Tripolisu padl ve prospěch generála Haftara, Turecko by přišlo o obchodní kontrakty, které v průběhu let v Libyi podepsalo a které by znamenaly velké zisky za předpokladu, že skončí občanská válka.

Bezprostředním tureckým cílem tak je zabránit pádu Tripolisu a zastavit postup Haftarových jednotek. O tom, že situace je pro vládu v Tripolisu kritická, svědčí i fakt, že v úterý jednal premiér Faíz Sarrádž o možné pomoci Alžírska.

Haftar je bývalý důstojník Kaddáfího, který ale na začátku 80. let upadl v nemilost a odešel do exilu, paradoxně do Langley ve Spojených státech, kde má své sídlo americká Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Po pádu Kaddáfího se Haftar vrátil a dostal pod svoji kontrolu ozbrojené skupiny na východě Libye a postupně vytlačil z měst a od ropných polí džihádisty. Vsadil také na spojenectví s Ruskem, které několikrát navštívil. Putin na své nedávné tiskové konferenci popřel, že by v Libyi válčili ruští žoldnéři, a řekl, že Moskva vyjednává s oběma stranami konfliktu.

Mapa rozložení sil v Libyi k 31. prosinci 2019. Město Syrta je ještě v rukou vlády v Tripolisu

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy