Kaddáfí ho nesnášel jako zrádce a agenta CIA. Libyi dobývá proruský generál Haftar

Martin Novák Martin Novák
8. 4. 2019 14:28
Libyjská občanská válka se vrátila do fáze tvrdých bojů. Přímo v hlavním městě Tripolisu.
Libyjský generál Chalífa Haftar.
Libyjský generál Chalífa Haftar. | Foto: Reuters

Jednotky, které jsou loajální generálovi Chalífu Haftarovi a vládě sídlící na východě země, obsadily jižní část metropole. Proti nim bojují vojáci podporující takzvanou Vládu národní dohody. Ta ovládá Tripolis a většinu západní části země. Evropská unie a USA ji uznávají jako legitimní libyjskou vládu.

Haftara podporují hlavně tři země: Rusko, Egypt a Spojené arabské emiráty. Při těžkých bojích zemřelo nejméně 25 lidí. Téměř tři tisíce civilistů uprchlo z domů a bytů. Haftarovy jednotky, které si říkají Libyjská národní armáda (LNA), dobyly letiště v Tripolisu. OSN vyzvala k uzavření příměří z humanitárních důvodů.

Mapa Libye.
Mapa Libye. | Foto: Aktuálně.cz

V pondělí odpoledne stáli vojáci věrní Haftarovi jedenáct kilometrů od hlavního náměstí. Vláda povolává posily z jiných měst.

Jde o nejhorší boje v Libyi od konce roku 2016, kdy vládní jednotky z Tripolisu za pomoci USA porazily ve městě Syrta bojovníky Islámského státu.

Rusko v neděli v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo přijetí deklarace, jež měla Haftara vyzvat k zastavení postupu na Tripolis. Ruská delegace chtěla, aby dokument požadoval zastavení bojů od všech účastníků, nejenom LNA.

Spojené státy proti Haftarovi

Libyjské pobřeží se stalo v uplynulých letech nástupištěm migrantů na cestu do Evropy, kam směrovali na lodích patřících pašerákům. Itálie se předloni dohodla s vládou v Tripolisu a milicemi ovládajícími část libyjského pobřeží na spolupráci proti pašerákům. Díky tomu se v posledních dvou letech počet plavidel, která dorazila do Itálie, výrazně snížil.

Dosavadní pokusy přimět znepřátelené kabinety v Tripolisu a Tobruku, kde sídlí vláda východní části země, skončily neúspěchem.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se ostře vyjádřil na adresu generála Haftara. Vláda v Tripolisu je pro Washington spojencem proti džihádistům z Islámského státu a al-Káidy. Bylo tomu tak za předchozího prezidenta Baracka Obamy, s příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu se v tomto směru nic nezměnilo.

"Jasně říkáme, že jsme proti ofenzivě Haftara. Vyzýváme jeho síly, aby ukončily vojenské operace. Libyjský konflikt nemá vojenské řešení," uvedl Pompeo.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt uvedl na Twitteru, že "ofenziva nemá žádné ospravedlnění".

Jednání s Rusy na lodi

Pětasedmdesátiletý Haftar se sice před dvěma lety v Paříži zavázal k tomu, že přispěje k uspořádání svobodných voleb v příštím roce, v rozhovoru pro arabskou redakci televize France 24 ale hovořil jinak. "Nezajímám se o volby. Zajímá mě budoucnost Libye jako stabilní země," prohlásil.

Několikrát navštívil Moskvu a vedl jednání i na ruské lodi ve Středozemním moři. Klíčovou vojenskou podporu mu ale poskytují Egypt a Spojené arabské emiráty.

Generál se staví do pozice vůdce obnovujícího pořádek a zachraňujícího sekulární charakter státu, podobně jako v Egyptě prezident Abdal Fattáh Sísí.

"Na nepřátele lze aplikovat jen vojenská řešení. Na Islámský stát, al-Káidu nebo extremisty, jako je Muslimské bratrstvo. To jsou nepřátelé, se kterými nelze vést dialog. S nimi nelze jednat jinak než zbraněmi," prohlásil.

Za diktatury Muammara Kaddáfího udělal generál Haftar úspěšnou kariéru. O jeho postavení svědčil fakt, že v roce 1973 velel malé libyjské jednotce, vyslané na pomoc Egyptu během jomkipurské války s Izraelem. Roky zůstával v nejužším velení, ačkoliv vůdce často měnil složení generálního štábu a důstojnického sboru, aby snížil riziko převratu.

Všechno pro Haftara změnila válka v Čadu, kterou Kaddáfí vedl s cílem dosadit tam loutkovou vládu a rozšířit svůj vliv v Africe. V roce 1987 generál upadl do zajetí. Libyjci válku prohráli, tisíce vojáků zahynuly a Kaddáfí se zachoval k zajatcům podobně jako Stalin v době druhé světové války. Nevěřil jim, distancoval se od nich a označil je za zrádce.

Tam začala Haftarova cesta do opozice. Vypověděl Kaddáfímu loajalitu, a když jej Čaďané pustili, odešel do exilu. Do Spojených států, kde paradoxně bydlel v Langley ve Virginii. Ve městě, kde sídlí americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). Pro všechny své odpůrce a kritiky se proto stal snadným terčem jako jejich údajný agent.

Po vypuknutí protestů proti Kaddáfímu v roce 2011 se vrátil domů a podílel se na svržení diktátora.

Video: Ozbrojenci loni napadli sídlo volební komise v Tripolisu

Ozbrojenci napadli sídlo volební komise v Tripolisu, dvanáct lidí zemřelo | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 24 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 53 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy