Ruští žoldnéři v Sýrii brutálně umučili dezertéra. Popravu si natáčeli

ČTK ČTK
22. 11. 2019 13:09
Ruský opoziční server Novaja gazeta zveřejnil šokující záběry z vraždy syrského dezertéra, které se údajně dopustili příslušníci soukromé takzvané Vagnerovy armády, skupiny ruských žoldnéřů operující na Blízkém východě. Mluvčí Kremlu záběry označil za šokující a nevyloučil, že ruští vyšetřovatelé se záležitostí budou zabývat.
Válka v Sýrii. Ilustrační foto.
Válka v Sýrii. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle ruského serveru k brutální popravě došlo v červnu 2017 v syrské provincii Homs. Obětí se stal Syřan, který dezertoval z armády věrné prezidentu Bašáru Asadovi, jehož Moskva podporuje. Vojáci svou oběť ubili kladivem, odřízli jí nožem hlavu, polní lopatkou uťali ruce, trup pověsili za nohy a spálili.

Vrahové na videu hovoří plynně rusky, někteří mají zakryté tváře. Novaja gazeta jednoho z nich identifikovala jako příslušníka rozvědky Vagnerovy skupiny Stanislava D.

Žoldnéři Vagnerovy armády podle ruského tisku operují či operovali na Ukrajině, v Sýrii, Iráku, Libyi, Středoafrické republice a jiných zemích. Organizaci údajně financuje miliardář Jevgenij Prigožin, blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes podle agentury Interfax označil video publikované opozičním serverem za šokující. "Nevím, do jaké míry jsou správné závěry, k nimž (server) dospěl. V každém případě k tomu nemůžu nic sdělit, k těmto lidem nemáme žádný vztah," řekl mluvčí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy