Smrtící nálet na vilu nebyl náhodný. V Libyi zemřeli žoldnéři "Putinova šéfkuchaře"

Martin Novák Martin Novák
3. 10. 2019 14:05
Vlivnému ruskému podnikateli Jevgeniji Prigožinovi se žertem přezdívá šéfkuchař Vladimira Putina. Kromě jiných aktivit provozuje síť luxusních restaurací v Rusku, jejichž služeb využívá i prezident.
Vojáci, loajální vládě v Tripolisu, pálí na pozice jednotek generála Haftara nedaleko libyjské metropole.
Vojáci, loajální vládě v Tripolisu, pálí na pozice jednotek generála Haftara nedaleko libyjské metropole. | Foto: Reuters

Prigožin je ale také majitel takzvané Vagnerovy skupiny, soukromé armády úzce propojené s oficiálními ruskými ozbrojenými silami. Tvoří ji přes tři tisíce zkušených vojáků, policistů či důstojníků, kteří bojují za peníze v různých zemích, kam je Prigožin s ohledem na ruské zájmy pošle.

Vagnerovci válčili či válčí v Sýrii, Středoafrické republice a několika dalších afrických státech. Poskytují výcvik nebo ochranu strategicky důležitých míst. Oficiálně nemají nic společného s ruskou armádou, ale nepodnikají nic, s čím by Moskva nevyslovila souhlas.

Ruský server Meduza, který sídlí kvůli obavám o bezpečnost svých zaměstnanců v lotyšské Rize, nyní zveřejnil informaci, že několik příslušníků Vagnerovy skupiny - možná až pětatřicet - zahynulo při bojích nedaleko Tripolisu.

V Libyi proti sobě stojí dvě vlády. Západ země a metropoli Tripolis ovládá takzvaná Vláda národní jednoty, uznávaná OSN. Východ je v rukou generála Chalífy Haftara, jehož jednotky se od jara pokoušejí neúspěšně Tripolis dobýt a sjednotit tak Libyi pod svojí kontrolou. Ruští žoldnéři bojují právě na straně generála Haftara.

Až 300 Rusů

Meduza s odvoláním na své zdroje v ruských bezpečnostních strukturách píše, že mnoho Rusů zemřelo před několika týdny při náletu na jejich stanoviště nedaleko Tripolisu. "Vypadá to, že tento nálet nebyl náhodný. Že cíleně útočili na vilu, o které věděli, že v ní jsou ruští bojovníci," cituje Meduza experta na Libyi Jevgenije Čuprygina z Vyšší ekonomické školy (HSE) v Moskvě.

Jevgenij Prigožin a ruský prezident Vladimir Putin.
Jevgenij Prigožin a ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: ČTK

Příbuzní podle Meduzy s některými ruskými žoldnéři v Libyi ztratili kontakt. "Nemají žádné informace, co se s nimi stalo. To je i v případě Vagnerovy skupiny nezvyklé. Většinou dává vědět příbuzným," uvádí ruský server.

Rusů jsou údajně v Libyi až tři stovky. Nejenže bojují na straně Haftara u Tripolisu, ale také zajišťují ostrahu ropných polí a terminálů na území pod kontrolou generála, který byl několikrát na návštěvě v Rusku. Naposledy loni, kdy se setkal s ministrem obrany Sergejem Šojguem a také šéfem a "majitelem" Vagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem.

"Libye ale není Sýrie. Tam nemá své jednotky ruské ministerstvo obrany. Kdo tam jde, musí se spolehnout sám na sebe," řekl Meduze jeden z veteránů Vagnerovy skupiny.

Zatím neúspěšná ofenziva na Tripolis

Meduza navíc cituje své zdroje blízké Kremlu, které hovoří o tom, že Haftar za vojenskou pomoc slíbil Rusku kontrakty na těžbu ropy a stavbu silnic nebo železnice. Chalífu vojensky podporují také Egypt a Spojené arabské emiráty. Egyptská armáda dokonce provedla v Libyi několik náletů ještě v době, kdy Haftar na východě země bojoval proti ozbrojencům napojeným na teroristickou síť al-Káida.

Vládu v Tripolisu, která bojuje proti Haftarovi, podporují Turecko a Katar. Evropská unie se snaží vyjednat mír mezi oběma stranami, ale všechny pokusy zatím selhaly. Podle agentury Bloomberg si Haftar najímá také vojáky ze Súdánu a naopak obviňuje vládu, že za kniply jejích letadel a bombardérů sedí cizinci. Letos Haftarova armáda sestřelila francouzský stroj Mirage a zadržela pilota, o kterém tvrdí, že je občanem Portugalska.

Haftar byl v 80. letech jedním z elitních velitelů diktátora Muammara Kaddáfího, ale upadl u něj v nemilost a v roce 1990 odešel do Spojených států. Vrátil se po svržení Kaddáfího v roce 2011.

Letos v dubnu jeho síly zahájily velkou ofenzivu na Tripolis, ale uvázla před městem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Bývalý trenér Atlética, který vedl i Bejbla, zemřel ve věku 71 let

Bývalý srbský fotbalista a trenér Radomir Antič zemřel v Madridu ve věku 71 let. O jeho úmrtí bez bližších podrobností jako první informovalo na svém webu Atlético Madrid, s nímž mimo jiné slavil double. Ve Španělsku trénoval i velké rivaly Real Madrid a Barcelonu.

V Atléticu, v němž vedl i českého reprezentanta Radka Bejbla, působil natřikrát v letech 1995 až 2000. V první sezoně 1995/96 s klubem triumfoval v lize i v domácím poháru. Celkem ve Španělsku strávil 16 let ze své trenérské kariéry.

V letech 2008 až 2010 vedl Antič srbský národní tým, poté si vyzkoušel angažmá v čínské lize. Naposledy trénoval v roce 2015 tým Che-pej China Fortune.

Zdroj: ČTK
Další zprávy