Hasiči v noci na pondělí zasahovali v 57 případech při odstraňování následků povodní, a to především v Pomurském regionu a v Korutanech, napsal zpravodajský server 24ur.
Některé oblasti zůstávají zaplavené a řada silnic je stále uzavřena. Tam, kde voda odtekla, po sobě zanechává spoušť, bahno a sutiny. V postižených oblastech zůstává kvůli podmáčené půdě vysoké riziko sesuvů. Ty se ve velkém rozsahu spustily již v neděli, zejména v Korutanech a v údolí řeky Savinja.
Podle Agentury pro životní prostředí se průtoky řek pomalu zmírňují. Výstraha před povodněmi ale nadále platí v Pomurském a Podrávském regionu a podél řeky Krky. Záchranné týmy se snaží dostat do dosud nepřístupných měst a vesnic, a bude pokračovat snaha o obnovení silničního spojení a další infrastruktury.
Česká ambasáda ve Slovinsku nemá žádnou zprávu o případném zranění či úmrtí českého občana. Někteří Češi ale uvázli v ubytovacích zařízeních a několik jich bylo evakuováno vrtulníky, řekl velvyslanec Juraj Chmiel České televizi.
Dva turisty zasáhnul v horách blesk
Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska, dodal Golob po sobotním jednání bezpečnostní rady země.
V sobotu večer evakuovaly kvůli protržení hráze na řece Mura asi 500 lidí z obce Dolnja Bistrica. Ohroženo bylo podle místních médií až deset obcí. Do bezpečí začaly úřady převážet také některé obyvatele z údolí řeky Meža na severozápadě země.
Podle slovinské meteorologické služby v zemi ani ne za den spadlo tolik srážek jako obvykle za měsíc, napsala AP. Mezi oběťmi jsou také dva Nizozemci, podle slovinských médií je na treku v horách poblíž Kranje zabil blesk.
Bleskové záplavy jsou hlášeny i ze sousedního Rakouska, kde bylo ve spolkové zemi Korutany asi 80 lidí nuceno dočasně opustit své domovy, napsala v sobotu agentura AP.