Varianta delta předhání Británii. Johnson chtěl rozvolňovat, nakažených ale přibývá

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
15. 6. 2021 14:23
Británie postupuje rychle s očkováním, a přesto teď o čtyři týdny odložila plánované rozvolnění. Počty nově nakažených totiž v zemi opět rostou, na vině je hlavně nakažlivější varianta koronaviru delta. Přitom první dávku vakcíny tu už dostalo 79 procent dospělé populace, obě dávky má za sebou více než polovina.
Boris Johnson pije pivo při prvním uvolnění opatření
Boris Johnson pije pivo při prvním uvolnění opatření | Foto: Jacob King

Britský premiér Boris Johnson se prý dlouho těšil, jak spolu se svými voliči 21. června v plné hospodě oslaví "Den svobody". Uplynulý víkend ale vláda oznámila, že plánované rozvolnění se znovu odsouvá. Většina Johnsonových stranických kolegů s rozhodnutím souhlasí, ozývají se ale i kritické hlasy.

Protestuje například asociace nočních podniků, které se připravovaly na to, že za méně než týden znovu obnoví provoz. Will Power, majitel klubu Lab 11 v Birminghamu, označil dopady rozhodnutí za katastrofické. "Tohle nám pravděpodobně ublíží víc než první lockdown loni v březnu," prohlásil.

Proti kroku vlády protestovaly v pondělí v Londýně stovky lidí. Často argumentují tím, že situace v Británii se zdá příznivá.

Většina obyvatel je plně naočkovaná proti koronaviru a nakažení méně často končí v nemocnici. Denně přibude okolo 150 pacientů, celkem jich je v nemocnicích přes tisíc.

Odborníci se ale bojí, že v případě rozvolnění by se situace mohla rychle otočit. Případů v zemi opět přibývá, skoro každý týden se čísla zdvojnásobí. Ve Spojeném království se totiž stala dominantní varianta koronaviru delta, která se poprvé objevila v Indii.

Nakažlivější a nebezpečnější

Podle nově zveřejněné studie odborné skupiny Lancet je delta až o 60 procent nakažlivější než varianta alfa, která se jako první objevila v Anglii. Navíc se u delty zdvojnásobuje pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a s tím spojené hospitalizace.

Z těch, kteří v Anglii zemřeli na variantu delta, byla už třetina plně očkovaná proti koronaviru. Jednalo se o 12 lidí. Odborníci se proto shodují, že účinnost vakcín není stoprocentní a nová mutace je ještě oslabuje.

Studie britské vlády pak ukazuje, že první dávka očkování je o asi 17 procent méně účinná proti symptomatickému covidu způsobenému variantou delta - ve srovnání s alfou. Po druhé dávce očkování je už ale rozdíl údajně minimální.

I proto lékaři nadále vyzývají, aby se co nejvíce lidí nechalo naočkovat. "Očkování je naše nejlepší obrana," říká například doktorka Jenny Harriesová, šéfka britské vládní Agentury pro zabezpečení zdraví. "Pokud už na vás došla řada, naléháme na vás, abyste se šli očkovat."

Předběhnout mutaci

Odložení rozvolňování by tak v ideálním případě mělo poskytnout dostatek času na to, aby se naočkoval zbytek populace a oslabilo se tím šíření nové varianty koronaviru. "Čím větší populační imunitu budeme mít, tím menší ta vlna bude," vysvětluje profesor Adam Finn, člen britské očkovací komise.

Nejen že nová varianta je nakažlivější, je navíc zákeřná i tím, že prvotní symptomy nemoci vypadají jinak než u klasického koronaviru. Je to například bolest hlavy, škrábání v krku a rýma. Naopak kašel, který je jedním z hlavních ukazatelů covidu-19, je až pátý nejběžnější symptom a ztráta čichu u delty je úplně minimální.

"Covid-19 se teď chová jinak, spíše jako špatná chřipka," popisuje nasbíraná data Tim Spector, epidemiolog z univerzity King’s College v Londýně. "Lidé si mohou myslet, že mají jen sezonní chřipku, a pořád chodí ven na večírky. Myslíme si, že to hodně přispívá ke zhoršování situace."

Boris Johnson tak zatím vyčkává a doufá, že rostoucí proočkovanost novou variantu zastaví. Už na jaře totiž sliboval, že tento lockdown bude úplně poslední. Pokud by teď vláda rozvolnila a situace se opět zhoršila, bylo by pro ni velmi těžké prosadit další omezení.

Delta už se objevila v nejméně 74 zemích, včetně Spojených států, Austrálie, Nepálu nebo Česka. Světová zdravotnická organizace (WHO) navíc v úterý prohlásila, že planeta očkuje příliš pomalu a virus nás svými mutacemi předhání.

Video: Život v pandemii: Ruth Tachezy o indické mutaci koronaviru

Život v pandemii - Ruth Tachezy o indické mutaci koronaviru | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy