Policie evakuovala vánoční trh ve Frankfurtu kvůli podezřelému balíčku. Šlo o dárek pro bezdomovce

ČTK ČTK
21. 12. 2017 13:20
Balíček obalený vánočním papírem se objevil na ústředním náměstí Römerberg nedaleko vánočního stromu. Přivolaní pyrotechnici balíček krátce před polednem odpálili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Frankfurt nad Mohanem - Kvůli podezřelému balíčku evakuovala ve čtvrtek německá policie vánoční trhy v centru Frankfurtu nad Mohanem. Přivolaní pyrotechnici balíček krátce před polednem odpálili, informoval deník Bild.

Nakonec se ukázalo, že šlo o nešťastně umístěný dárek pro bezdomovce.

"Řiďte se prosím pokyny našich kolegů a vyhněte se, pokud možno, oblasti kolem Römeru," napsala frankfurtská policie na Twitteru. Römer je historická budova radnice a symbol největšího města spolkové země Hesensko.

Balíček obalený vánočním papírem se objevil na ústředním náměstí Römerberg nedaleko vánočního stromu. Po evakuaci trhů pyrotechnici krátce před polednem balíček odpálili. Pár minut poté policie varování odvolala.

"Balíček na vánočním trhu byl dárkem pro bezdomovce ve Frankfurtu. Dobře míněno, ale nešťastně umístěno," napsala policie na Twitteru. "Žádné nebezpečí u Römeru nehrozí," dodala.

Hojně navštěvovaný frankfurtský vánoční trh policie vyklidila už jednou, 15. prosince, kvůli kufru bez majitele. Nakonec se ukázalo, že v něm bylo pouze oblečení.

Vánoční trhy v Německu letos doprovází mimořádná bezpečnostní opatření. V úterý uplynul rok od teroristického útoku na vánoční trh na náměstí Breitscheidplatz v Berlíně, při kterém zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky.

Na počátku prosince policie evakuovala kvůli podezřelému balíčku vánoční trhy v braniborské Postupimi. Do lékárny nedaleko trhů zaslal někdo balíček s nebezpečným výbušným zařízením. Případ souvisel s vydíráním zásilkové služby DHL.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 28 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy