Rok po teroristickém útoku má Berlín památník obětem. Ve schodech je vyryto dvanáct jmen

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 19. 12. 2017 15:23
Na místě teroristického útoku v Berlíně na náměstí Breitscheidplatz byl v úterý odhalen památník jeho obětem. Jména jsou vyrytá na schodech ke katedrále.
Kancléřka Angela Merkelová se zúčastnila v úterý odhalení památníku 12 obětem.
Kancléřka Angela Merkelová se zúčastnila v úterý odhalení památníku 12 obětem. | Foto: Reuters

Berlín - Krátce před 19. hodinou 19. prosince 2016 zazněl výstřel na berlínském parkovišti, v místě, kde stál kamion s polskou poznávací značkou.

Terorista Anis Amri.
Terorista Anis Amri. | Foto: Reuters

Řidič nákladního vozu Lukasz Urban se stal první obětí tohoto tragického berlínského večera. Jeho vrah, Tunisan Anis Amri, si sedl za volant, nastartoval kamion a rozjel se směrem k náměstí Breitscheidplatz.

Za čtyři minuty tam dojel. Vánoční tržiště bylo plné lidí u stánků a obchodů. Do Štědrého dne zbývalo pět dní a v Německu je návštěva trhů nezbytnou součástí blížících se svátků.

Mladý terorista, hlásící se k Islámskému státu, přesně dvě minuty po 20. hodině uhnul ze silnice a namířil těžký nákladní vůz přímo doprostřed tržiště plného lidí. Projel jím asi 80 metrů, než vyskočil z kabiny a utekl.

Na místě zůstalo i s mrtvým polským řidičem Urbanem dvanáct mrtvých a desítky zraněných, někteří těžce.

Na místo se ihned sjely záchranky, němečtí policisté spustili pátrání po pachateli. Otřesný večer a otřesná noc pro Berlín, Německo a Evropu.

Schody vedoucí k berlínské katedrále císaře Viléma se jmény dvanácti obětí teroristického útoku.
Schody vedoucí k berlínské katedrále císaře Viléma se jmény dvanácti obětí teroristického útoku. | Foto: Reuters

Příbuzní 12 obětí na ně rok poté vzpomínají s velkou hořkostí. Nejen kvůli ztrátě svých blízkých.

Kritizují skutečnost, že terorista Anis Amri vůbec měl možnost udělat to, co udělal. Tento tuniský mladík v Německu žádal o azyl, přitom používal falešná jména, stýkal se s radikálními islamisty a nebyl deportován, ačkoliv azyl nakonec nedostal.

Pozůstalí jsou zklamaní i z toho, jak německé úřady o smrti jejich blízkých informovaly a jak se k nim zachovala kancléřka Angela Merkelová.

Petr Čižmár, manžel české obětí teroristického útoku v Berlíně.
Petr Čižmár, manžel české obětí teroristického útoku v Berlíně. | Foto: ČTK

Nevyjádřila jim osobně soustrast a setkala se s nimi až letos. V pondělí 18. prosince 2017, tedy v předvečer ročního výročí tragédie.

Petr Čižmár, jehož žena Naďa jako jediná česká občanka před rokem na Breitscheidplatz zemřela, kritiku kancléřky také sdílí. V pondělí byl mezi lidmi, se kterými na tříhodinové schůzce hovořila.

"Přiislíbila, že se postará o to, aby se všechno vyjasnilo, vyšetřilo. Uvidíme, co se stane doopravdy. Já jsem na to sám zvědav," řekl Čižmár po schůzce.

Stejně jako další pozůstalí kancléřku kritizoval za to, že je nijak nekontaktovala a neoslovila dříve.

"Kdybych byl na jejím místě, určitě bych kondoloval. Nevěděl jsem, proč se rozhodla s námi nekomunikovat," řekl Čižmár v rozhovoru pro Českou tiskovou kancelář ještě předtím, než spolu s dalšími příbuznými obětí obdržel pozvánku z kancléřství na setkání.

V rozhovoru také uvedl, že se o smrti své ženy dozvěděl až dva dny po teroristickém útoku.

"Když jsem se dovolal na speciální linku, říkali mi akorát, že (manželka) na seznamu není," uvedl devětatřicetiletý Čech. Na policii mu řekli, že potřebují otisky prstů, DNA a údaje od stomatologa. Smrt manželky mu němečtí policisté potvrdili až 22. prosince.

Oběti z Berlína
Autor fotografie: Reuters

Oběti z Berlína

  • Naďa Čižmárová (34 let)
  • Dorit Krebsová (53 let)
  • Angelika Klöstersová (65 let)
  • Fabrizia di Lorenzová (31 let)
  • Dalia Eljakimová (66 let)
  • Manželé Anna a Georgij Bagratuniovi (oba 44 let)
  • Christoph Herrlich (40 let)
  • Klaus Jacob (65 let)
  • Sebastian Berlin (32 let)
  • Peter Völker (73 let)
  • Lukasz Urban (37 let)

"Kdyby alespoň řekli: Dobře, situace je ta, že tady máme v mrazáku nejspíš vaši manželku, je to tak na 95 procent, ale na 100 procent vám to můžeme říct, až uděláme všechnu tuhle identifikaci. To mně klidně říct mohli, nemusel bych čekat tři dny," řekl Čižmár v rozhovoru se zpravodajem ČTK.

Podobné problémy popsali pro německý časopis Der Spiegel i další příbuzní berlínských obětí.

Nevěděli dlouho, zda jejich blízcí jsou mrtví či zranění. Na speciální lince nedostali buď informace žádné, nebo špatné. Objížděli nemocnice a úřady. Neměli k dispozici žádnou psychologickou pomoc.

"Když jsem den po útoku volala na policii, řekli mi, že dcera je zraněná. Pak jsem volala do nemocnice, kde podle policistů měla být, a tam mi řekli, že nikoho takového nepřijali," uvedla Sigrid Rheinsbergová, matka Doris Krebsové, která zemřela na berlínském tržišti.

I Rheinsbergová německou kancléřku kritizuje. "Neudělala pro nás nic. Úplně nás ignorovala," řekla redaktorovi časopisu Der Spiegel.

Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier se v úterý odpoledne v Berlíně, přímo na místě loňského teroristického činu, zúčastnili odhalení památníku obětem. Na schodech vedoucích ke katedrále císaře Viléma je vyryto 12 jmen.

Henryk Urban, otec zavražděného polského řidiče Lukasze Urbana, v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Deutsche Welle podobu památníku kritizoval. "Co to má být za symbol - jméno na schodu?" rozčílil se v rozhovoru pro média. 

Německá kancléřka navštívila vánoční trh na Breitscheidplatz nečekaně už minulý týden a položila tam na dlažbu bílou růži.

Podívejte se na videozáznam DVTV z místa činu 19. 12. 2016:

Při vjezdu nákladního auta na vánoční trhy v Berlíně zemřelo 12 lidí. Zraněných jsou desítky. Podle policie se jednalo o úmyslný útok. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy