Vancouver má problém: olympiáda se blíží a gangy válčí

Pavel Vondra
8. 3. 2009 0:01
V jindy klidném kanadském městě se do sebe pustily gangy překupníků drog
Minulý měsíc začali ve Vancouveru odpočítávat poslední rok do ZOH 2010. Netrpělivé očekávání ale postupně začínají střídat obavy
Minulý měsíc začali ve Vancouveru odpočítávat poslední rok do ZOH 2010. Netrpělivé očekávání ale postupně začínají střídat obavy | Foto: Reuters

Vancouver - Kanadský Vancouver si na špatnou pověst rozhodně nemůže stěžovat. V různých anketách a žebříčcích srovnávajících kvalitu života v jednotlivých městech světa se tradičně umisťuje na horních příčkách.

Nyní ale pořadatelské město příštích zimních olympijských her musí řešit pro něj zcela netypický problém - válku gangů.

Jak informuje agentura AP, tamní policie v pátek vůbec poprvé veřejně přiznala, že se Vanvouver nachází vprostřed brutálního konfliktu mezi několika skupinami organizovaného zločinu, které  spolu bojují o podíl na černém trhu s narkotiky.

„Vancouver něčím takovým nikdy nebyl znám, takže co se naší mezinárodní reputace týče, je to problém, a my jej musíme co nejdříve vyřešit," prohlásil vancouverský starosta Gregor Robertson na páteční tiskové konferenci, kde zároveň oznámil dopadení dalšího vůdce gangu.

Olympijské hry se v tomto idylickém městě na pobřeží Tichého oceánu a v podhůří Skalistých hor mají konat v únoru příštího roku.

„Je velice nešťastné, že začínáme vypadat jako většina velkých měst světa, rozhodně těch ve Spojených státech, která se musejí potýkat s násilnou kriminalitou," uvedl starosta Robertson.

I když se ze vzájemných přestřelek gangsterů ve Vancouveru a na jeho předměstích stala od poloviny ledna prakticky každodenní záležitost, policie se dosud bránila nazývat to válkou gangů. Nyní přiznala, že je čas pohlédnout pravdě do očí.

„Pustíme se do toho se vší vážností. Máme tu válku gangů, která je brutální," řekl podle agentury AP vancouverský policejní šéf Jim Chu.

Podle tamních policistů se násilnosti vesměs omezují na gangy střední velikosti, které se spolu přetahují o kontrolu nad prodejem kokainu a výrobou marihuany, jejíž velká část končí v sousedních Spojených státech.

Noční Vancouver shora
Noční Vancouver shora | Foto: Reuters

Bezpečnostní analytici zároveň vidí spojitost mezi aktuálním vývojem v Kanadě a válkou proti drogám, kterou vedou na svém teritoriu mexické úřady. Ta vyhnala cenu kokainu vzhůru, čímž lukrativnost jeho prodeje pro kanadské gangstery ještě více vzrostla.

Kanadská federální vláda už se nechala slyšet, že zamýšlí zpřísnit legalistivu, která by umožnila proti gangům postupovat účinněji. Provincie Britská Kolumbie, kde se Vancouver nachází, zároveň zamýšlí najmout policejní posily.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy