Washington - Jsou vysocí asi půl metru a za svými zákazníky ujíždějí rychlostí zhruba šest kilometrů za hodinu. Rozvážejí třeba jídlo. Roboti společnosti Starship Technologies fungující od roku 2014 brázdí na svých šesti kolečkách chodníky například v kalifornském městě Redwood City.
Ne každý člověk je ale vidí rád. Společnost, kterou založili spoluzakladatelé Skypu, nyní přiznala, že si do drobných robotů sem tam někdo i kopne.
Why robot maker Starship Technologies moved its HQ to San Francisco, hired a new CEO and raised $25M https://t.co/qDK4nlzehM pic.twitter.com/DVpuYNekVx
— Silicon Valley Business Journal (@svbizjournal) June 9, 2018
"Někteří lidí míjejí našeho robota a trochu si kopnou," svěřil se serveru Business Insider jeden ze zakladatelů společnosti Ahti Heinla. "Myslím, že to není doopravdy problém. Pokud lidé používají takové techniky zvládání hněvu, jsme s tím v pohodě. Náš robot jenom projíždí," doplnil.
Obavy, že by stroj někdo opravdu poškodil, ale původem estonský programátor nemá. Robot je opatřen sledovacím zařízením, kamerami i zvukovými sirénami. Překážkám se stroje vyhýbají pomocí ultrasonických senzorů, kterými detekují potíže na cestě. V příliš rušných ulicích ale robota zatím doprovází člověk.
Podle amerického serveru to není poprvé, co se na světlo dostaly antipatie, které k těmto robotům lidé chovají. Například před dvěma roky se jednomu z nich pokusil někdo sebrat vlaječku, kterou je opatřen.
V roce 2015 při zkoušce v japonském nákupním centru se zase ukázalo, že zejména děti pokusnému robotovi rády blokují cestu, a chovají se k němu dokonce i agresivně a častují ho nadávkami.
Pozitivní setkání
Většina lidí ale malé stroje, které rozvážejí jídlo a proplétají se jim kolem nohou, přijímá víceméně kladně. Podle mluvčího společnosti se s nimi setkalo už zhruba 15 milionů lidí. Čtyři pětiny z nich si jich vůbec nevšímaly. Celkově jsou vzájemná setkání vnímána "extrémně pozitivně".
The robots are coming! Fleets of self-driving robots, developed by Starship Technologies and capable of delivering groceries or takeout, have undergone testing on the streets of Saue, Estonia. (Photo: IC) pic.twitter.com/m6BqTLvONi
— China Daily (@ChinaDailyUSA) June 4, 2018
Společnost Starship Technologies se teprve rozjíždí. Jejím cílem je přivést roboty k milionům lidí na celém světě. Svoji první kancelář její hlavní zakladatelé Ahti Heinla a Janus Friis otevřeli v prosinci 2014 v estonském hlavním městě Tallinn.
Později přibyly pobočky například v Londýně, Hamburku, americkém Washingtonu nebo už zmíněném Redwood City v Kalifornii. Hlavní sídlo má společnost v San Francisku, její inženýři sídlí v Estonsku.
Mezi srpnem 2014, kdy vznikl první prototyp, a loňským listopadem už její roboti najeli více než 100 tisíc kilometrů. Zatím zvládnou ujet okolo pěti kilometrů a dokážou vyvinout rychlost až 16 kilometrů v hodině. Zákazník, k němuž míří, předem obdrží zprávu s kódem, který robotovy útroby odemkne.
Roboti ale nepřepravují pouze jídlo. Například Mercedes Benz je v Německu používá na převážení balíků v rámci továrny.