Navalného usmrtili ranou pěstí do srdce, tvrdí kritik ruského režimu Osečkin

Živě
Alexeje Navalného usmrtili přesně mířenou ránou pěstí do srdce, když jej před tím dlouho zadržovali na mrazu. Napsal to britský deník The Times s odvoláním na odpůrce ruského režimu Vladimira Osečkina, který žije v Paříži. Osečkin řekl, že jde o techniku zabíjení, kterou v minulosti používala sovětská KGB. Dění v Rusku i válku na Ukrajině dál sledujeme online.
"Putine, vydejte mi tělo syna, ať ho mohu humánně pohřbít," žádala matka Alexeje Navalného. | Video: Asociated Press
Živě
Aktualizovat reportáž
13:01

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Zástupci zemí Evropské unie odsouhlasili třináctý balík sankcí proti Rusku.
 • Ruského opozičníka Alexeje Navalného usmrtili přesně mířenou ránou pěstí do srdce, když jej před tím dlouho zadržovali na mrazu. Tvrdí to britský deník The Times s odvoláním na odpůrce ruského režimu Vladimira Osečkina.
 • Navalného matka vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nechal vydat rodině tělo jejího syna. K tomu stejnému opět vybídla i Navalného manželka.
12:56

Zástupci zemí Evropské unie dnes odsouhlasili třináctý balík sankcí proti Rusku. Rozšiřuje sankční seznam o jména dvou stovek lidí, firem či institucí, které se podle unijní diplomacie nějakým způsobem podílejí na agresi proti Ukrajině. ČTK to potvrdily diplomatické zdroje.

Sankce musí ještě formálně schválit členské státy, stane se tak písemnou procedurou v příštích dnech ideálně tak, aby balíček vstoupil v platnost u příležitosti druhého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině, které připadá na sobotu.

11:50

Ministr zahraničí Jan Lipavský si kvůli úmrtí předáka ruské opozice Alexeje Navalného v sibiřské věznici předvolal na úřad ruského velvyslance v České republice Alexandra Zmejevského. Informaci webu Blesk.cz potvrdil  mluvčí ministerstva Daniel Drake.

10:01 Vlajka Ruské federace.

Ruský válečný bloger Andrej Morozov zemřel poté, co napsal na sociálních sítích, že podle jeho zdrojů zemřelo v bitvě o Avdijivku 16 tisíc ruských vojáků. Podle ruské policie spáchal sebevraždu.

09:10

Alexeje Navalného usmrtili přesně mířenou ránou pěstí do srdce, když jej před tím dlouho zadržovali na mrazu. Napsal to britský deník The Times s odvoláním na odpůrce ruského režimu Vladimira Osečkina, který žije v Paříži. Osečkin řekl, že jde o techniku zabíjení, kterou v minulosti používala sovětská KGB.

08:37

Velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk dnes ohlásil zničení dalšího ruského stíhacího bombardéru Su-34. O sestřelení několika těchto strojů a letounů Su-35 informoval i v předchozích dnech. Tyto informace nelze bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajinské vzdušné síly oznámily, že zničily 13 z 19 ruských dronů, kterými v noci na dnešek Rusko zaútočilo na Ukrajinu.

08:36

Ukrajinské ozbrojené síly podle několika novinářů a dalších zdrojů v úterý zasáhly ruský vojenský výcvikový prostor u okupované Volnovachy v Doněcké oblasti na východní Ukrajině. V areálu v té době právě nastoupili vojáci v očekávání příjezdu ruského generálmajora Olega Moisejeva. Při útoku zemřelo nejméně 60 ruských vojáků, uvedl zpravodaj ruskojazyčné redakce stanice BBC. O útoku napsal také ukrajinský novinář Denys Kazanskyj nebo ruský proválečný bloger Jegor Guzenko.

Ruskou základnu u vesnice Trudivske ukrajinská armáda podle zdrojů BBC ostřelovala z raketometů HIMARS. Na sociálních sítích se rozšířily fotografie a videozáznamy, které údajně zobrazují cvičiště po útoku a jsou na nich vidět desítky těl v armádních uniformách. Ruská strana zprávu zatím nekomentovala.

05:34

"Když ruské okupační síly neuspěly při útoku na levý břeh v Chersonské oblasti, uchýlily se k manipulacím a falšování faktů," uvedlo později večer k údajnému dobytí obce Krynky ukrajinské jižní velení. Ruské vojsko podle nich provedlo během dne ve zmíněné lokalitě jediný útok, který neuspěl, a ukrajinští vojáci udrželi své pozice. List Ukrajinska pravda považuje vyjádření ruského ministra za "chvástání".

20:24

Představitel unijní diplomacie Michael Siebert "vybídl Rusko, aby povolilo nezávislé a transparentní mezinárodní vyšetřování" opozičníkovy smrti, a také, aby "bez dalších průtahů vydalo tělo zesnulého jeho rodině".

20:01

EU si předvolala ruského chargé d'affaires při EU Logvinova kvůli úmrtí Navalného. Ruské diplomaty si dnes předvolala i Itálie a Polsko.

19:51 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady umístily Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) na seznam nežádoucích organizací, což v podstatě znamená zákaz jejich činnosti v Rusku. Americká mediální společnost se sídlem v Praze o tom informovala na svém webu s odvoláním na rejstřík vedený ruským ministerstvem spravedlnosti.

19:48

Velení jižního uskupení ukrajinských sil podle agentury Reuters oznámilo, že nadále drží pozice na levém břehu Dněpru a že ruské útoky byly neúspěšné.

19:40 Vlajka Ruské federace.

Rusko je proti rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, řekl dnes prezident Vladimir Putin v rozhovoru se svým ministrem obrany Sergejem Šojguem. Reagoval tím na prohlášení Bílého domu z minulého týdne, podle kterého Moskva pracuje na vývoji zbraně proti satelitům, napsala agentura Reuters.

18:07

Spojené státy v pátek přijmou rozsáhlý balík sankcí proti Rusku v souvislosti s úmrtím vězněného ruského opozičníka Alexeje Navalného. Oznámil to dnes podle tiskových agentur Bílý dům, podle kterého nové kolo sankcí bude také reflektovat nadcházející dvouleté výročí od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

18:05 Vlajka Ruské federace.

Dobytí vsi Krynky je tečkou za ukrajinskou protiofenzivou, prohlásil Šojgu. U vsi se podle něj měly čtyři brigády ukrajinské námořní pěchoty pokusit o průlom ve směru na Krym, který Rusko anektovalo už na jaře 2014, ale tyto plány zmařily ruské jednotky.

Ukrajinci zde poprvé zásobovali své jednotky na druhém břehu Dněpru municí, potravinami a léky nejen za pomoci člunů, ale i za pomoci dronů, připustil ruský ministr.

18:03 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes podle ruských médií podal prezidentovi Vladimiru Putinovi hlášení o opětovném dobytí vsi Krynky, u které ukrajinské jednotky v předchozích měsících vytvořily malé předmostí na levém, východním břehu Dněpru v Chersonské oblasti na jihu země. Ruský prezident vyzval zbývající ukrajinské vojáky, aby nedoufali v evakuaci, ale vzdali se.

17:55

Finsko koncem minulého roku v reakci na zvyšující se počet migrantů bez platných dokladů, přicházejících přes ruské území, uzavřelo všechny své hraniční přechody na 1340 kilometrů dlouhé společné hranici s Ruskem.

17:55

Tisícovky migrantů ze třetích zemí čekají na hranici s Ruskem a chtějí vstoupit do Finska. Řekla to dnes na tiskové konferenci finská ministryně vnitra Mari Rantanenová a podle agentury Reuters dodala, že to představuje "hrozbu pro společnost". 

"Máme informace, že tisícovky lidí na ruské straně čekají, aby se dostaly do Finska," řekla Rantanenová. Podle Reuters však odmítla říci, jak se finské úřady k této informaci dostaly.

15:27

Situace na východní frontě už se v posledních týdnech příliš nemění.

Foto: Aktuálně.cz
14:36

Síť X, dříve známá jako Twitter, obnovila účet vdově po disidentu Alexeji Navalném Juliji Navalné, který dnes několik desítek minut blokovala s tím, že blokuje účty porušující pravidla.

14:12

Síť X, dříve známá jako Twitter, zablokovala účet Juliji Navalné vdově po ruském opozičníkovi Alexeji Navalném. Na její stránce je oznámení, že firma pozastavuje účty porušující její pravidla.

13:32 Vlajka Ruské federace.

K vydání těla zesnulého ruského opozičníka Alexeje Navalného vyzvala na sociální síti X i jeho manželka Julija. Uvedla, že její manžel má právo na důstojný pohřeb a že lidé by měli dostat možnost se s ním rozloučit.

13:30 Vlajka Ruské federace.

Matka zemřelého předáka ruské opozice Alexeje Navalného dnes prostřednictvím videozáznamu vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby nechal vydat rodině tělo jejího syna.

"Obracím se k vám, Vladimire Putine - řešení otázky závisí pouze na vás - nechte mě, abych mohla nakonec spatřit mého syna," uvedla ve videozáznamu natočeném přímo před trestaneckým zařízením, kde byl Navalnyj vězněn, jeho matka Ljudmila. "Žádám bezodkladné vydání Alexejova těla, abych ho mohla pohřbít jako člověka," řekla dále.

13:11 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady jednají v souladu se zákonem, když zadržují lidi pokládající květiny za zemřelého předáka ruské opozice Alexeje Navalného, prohlásil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová následně poukázala na to, že vyjádření o zatýkání lidí kvůli pokládání květin vyznívá absurdně. Podle serveru OVD-Info, který monitoruje policejní zásahy v Rusku, bylo od 16. do 19. února na pietních akcích za Navalného zadrženo ve 39 ruských městech 396 lidí a desítky dalších lidí byly zadrženy dnes.

12:06

Životy pěti civilistů si vyžádal dnešní ranní ruský vzdušný útok, při kterém dron zasáhl soukromý dům v Sumské oblasti na severu Ukrajiny. S odvoláním na armádu a místní úřady o tom informovala agentura AFP a ukrajinská stanice Suspilne, podle které zahynula pětičlenná rodina. Sumská oblast se nachází u hranic s Ruskem.

11:54 Vlajka Ruské federace.

"Byly navrženy různé možnosti včetně té velmi cynické, že by se tělo příbuzným vydalo až po volbách," sdělil webu The Moscow Times zdroj blízký Kremlu k tomu, kdy by ruské úřady mohly rodině vydat tělo zesnulého opozičníka Alexeje Navalného.

"Jedním diskutovaným problémem je, jak zajistit, že se z piet za Navalného a pohřbu nestane politická demonstrace, která by Putinovi pokazila volby," vysvětlil dále zdroj. Volby jsou naplánované na 15. až 17. března.

Na stole je podle zdroje z ruské vlády dokonce i možnost, že by úřady nevydaly Navalného tělo nikdy. Úřady by mohly například argumentovat, že Navalnyj byl na seznamu osob stíhaných za terorismus nebo extremismus nebo že existují obavy z rozšíření nebezpečné choroby. "V Navalného případě by to ale bylo samozřejmě bezprecedentní," připustil tento zdroj.

11:49 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady uvažují o variantě, že by tělo předáka ruské opozice Alexeje Navalného vydaly rodině až po březnových prezidentských volbách, nebo vůbec. S odvoláním na nejmenovaného ruského vládního představitele a zdroj blízký Kremlu to uvedl ruský portál The Moscow Times.

Důvodem může být snaha zamezit vlně pietních akcí u příležitosti pohřbu, které by vrhly nelichotivé světlo na očekávané další vítězství současného prezidenta Vladimira Putina ve volbách. Odmítání vydat tělo ale zároveň budí podezření, že Navalnyj mohl být znovu otráven nervově paralytickou látkou novičok, napsal ruský investigativní portál Agentstvo.

10:26

Švédské ministerstvo obrany dnes oznámilo zatím největší balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 7,1 miliardy švédských korun (16,1 miliardy Kč). Podpora bude zahrnovat mimo jiné válečné čluny a podmořské zbraně, jako jsou miny a torpéda, informovala švédská televize SVT.

10:18

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka. 

09:52

Ruského opozičníka Alexeje Navalného zavraždil kremelský režim, je přesvědčený bývalý dlouholetý zpravodaj České televize v Rusku Miroslav Karas. 

09:51 Vlajka Maďarska

Maďarská vládnoucí strana Fidesz navrhla, aby parlament hlasoval o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance v pondělí 26. února. Podle šéfa poslaneckého klubu Mátého Kocsise strana tento krok podpoří, informovala dnes agentura MTI. Maďarsko je poslední zemí, která dosud žádost severské země o členství v NATO neratifikovala. Švédsko zprávu o blížícím se hlasování uvítalo.

09:48

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Vdova po Alexeji Navalném Julija řekla, že úřady ukrývají jeho tělo, dokud v něm jsou známky prudkého jedu novičok. Uvedla, že zná jména vrahů a zveřejní je.
 • Ukrajinci budou pravděpodobně schopni vytvořit nové obranné linie nedaleko Avdijivky, kterými zřejmě zabrzdí ruskou ofenzivu v regionu, uvedli analytici z Institutu pro studium války.
 • Maďarsko nebude vetovat nový balík sankcí Evropské unie proti Rusku, jakkoli tuto strategii pokládá za neúspěšnou. Uvedl to šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.
08:09 Vlajka Ruské federace.

V ruském Jekatěrinburgu zatkli ženu s americkým a ruským občanstvím. FSB ji viní ze získávání finančních prostředků pro ukrajinskou armádu, píše TASS.

07:21 Vlajka Ruské federace.

Pchjongjang a Moskva se v poslední době výrazně sblížily, k čemuž přispěly i zářijová návštěva Kima v Rusku a severokorejské dodávky zbraní, které Rusko podle Západu i Kyjeva používá ve válce na Ukrajině.

07:21 Vlajka Ruské federace.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un od ruského prezidenta Vladimira Putina dostal darem auto "k osobnímu použití". S odvoláním na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters, podle níž by však mohlo jít o porušení sankcí Rady bezpečnosti OSN. KLDR a Rusko se v posledních měsících sbližují.

20:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Rusko využívá zpoždění v dodávkách západní pomoci Ukrajině a situace na frontových úsecích, kde se soustředily rezervy ruských sil, je mimořádně obtížná, uvedl dnes podle tiskových agentur ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina se téměř dva roky brání ruské agresi. "Nyní je mimořádně těžká situace na některých úsecích fronty, a to právě tam, kde se ruským vojskům podařilo soustředit maximum rezerv," uvedl podle serveru RBK-Ukrajina Zelenskyj v nočním projevu.

19:47

Na jednání ministrů v Bruselu dnes vystoupila i Julija Navalná, manželka ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného, o jehož smrti ve vězení informovaly ruské úřady minulý týden v pátek. Její účast byla podle českého ministra "nejsilnějším momentem celého jednání". "Přečetla své vyjádření, že hodlá pokračovat v odkazu svého manžela a poukázala na Vladimira Putina jako na pachatele této vraždy," uvedl Lipavský s tím, že následoval potlesk vstoje.

19:02

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba požádal šéfy diplomacií členských zemí Evropské unie o další pomoc. Kyjev potřebuje zejména munici. Během dnešního jednání v Bruselu podle ministra Jana Lipavského v této souvislosti rezonovalo prohlášení českého prezidenta Petra Pavla z Mnichovské bezpečnostní konference týkající se nákupu munice ve třetích zemích.

18:54

Po ruské invazi na Ukrajinu přibylo v Česku protiukrajinských a protiruských incidentů. Loni tvořily 22 procent případů předsudečného násilí, které zaznamenala organizace In Iustitia. V letech před válkou to bylo nejvýš pět procent. In Iustitia to uvedla ve své analýze vývoje předsudečného násilí. Podle organizace se v počtu případů odráží odpor části společnosti vůči pomoci uprchlíkům i vliv dezinformací na podporu Ruska. Autoři uvedli, že výsledky monitorování nepředstavují úplný soubor všech kauz, ale jen jejich vzorek. Podotkli, že předsudečné incidenty se často policii neohlásí.

18:48 Vlajka Ruské federace.

Lipecká továrna na sladkosti, která patřila firmě Roshen bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, byla převedena do majetku Ruské federace, uvedl dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na rozhodnutí soudu v Lipecké oblasti. Ta se nachází asi 230 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Okresní soud v Lipecku na základě žádosti zástupce generálního prokurátora zakázal Petru Porošenkovi, jeho synovi Oleksijovi a generálnímu řediteli továrny Olegu Kazakovovi činnost na území Ruska, protože ji shledal "extremistickou". Rozhodnutí soudu podle deníku vstoupilo neprodleně v platnost.

18:46

U příležitosti druhého výročí bojů na Ukrajině se v pražských kinech 22. až 29. února uskuteční přehlídka současné ukrajinské filmové tvorby Kinowar. Nabídne předpremiérovou projekci čtyř filmů - Láska nade vše, Jaro v Buči, Den na Ukrajině a 20 dní v Mariupolu. Součástí benefiční přehlídky bude doprovodný program obsahující mimo jiné setkání s dokumentaristy, historiky a novináři. 

18:38 Vlajka Ruské federace.

Ruského pilota Maxima Kuzminova, který loni ve vrtulníku Mi-8 přeletěl do neokupované části Ukrajiny, našli ve Španělsku mrtvého, napsala dnes agentura Unian. Podle ní a dalších médií potvrdila letcovo úmrtí ukrajinská vojenská rozvědka HUR. Ukrajinská média s odvoláním na zdroje tajné služby loni v srpnu uvedla, že vojenská rozvědka přiměla Kuzminova přeletět na Ukrajinu i s nejnovější verzí vojenského transportního vrtulníku Mi-8AMTŠ. Stalo se tak při speciální operaci, která údajně trvala déle než půl roku.

"Místo toho, aby byl tady, rozhodl se odjet do Španělska. Podle toho co víme k sobě pozval bývalou přítelkyni a našli ho zastřeleného," řekl listu Ukrajinska pravda nejmenovaný zdroj z prostředí ukrajinských tajných služeb.

17:57 Vlajka Maďarska

Maďarsko nebude vetovat nový balík sankcí Evropské unie proti Rusku, jakkoli tuto strategii pokládá za neúspěšnou. Uvedl to dnes šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó podle tiskových agentur. Ukládání dalších sankcí vůči Rusku nedává smysl a poškozuje pouze ekonomiku Evropské unie, ale Maďarsko je nebude vetovat, uvedl Szijjártó.

16:25

Zatímco američtí političtí lídři z obou hlavních stran na konci minulého týdne odsuzovali ruského prezidenta Vladimira Putina po zprávě o smrti opozičníka Alexeje Navalného, exprezident Donald Trump se k věci veřejně nevyjadřoval. První prohlášení v této souvislosti vydal dnes, aniž by zmínil Putina či okolnosti Navalného smrti. Místo toho jeho jméno zapracoval do své předvolební rétoriky o úpadku Spojených států.

"Náhlá smrt Alexeje Navalného mi pomohla víc a víc si uvědomit, co se děje v naší zemi," napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Zbytek jeho stručného příspěvku mluvil o tom, že USA jsou "selhávající země" a že je ničí "otevřené hranice" či "hrubě nespravedlivá soudní rozhodnutí".

15:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle sdělení své kanceláře navštívil velitelské stanoviště v Charkovské oblasti, kde se setkal s vojáky, kteří brání město Kupjansk.

14:58

V Avdijivce Ukrajinci čelili v posledních dnech drtivé početní převaze Rusů. Stáhnout se museli.

14:57

Na Ukrajině se pohřešuje nejméně 23 tisíc lidí, jejichž osud není znám, uvedl  v Ženevě Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Mohou být vězněni, uneseni, po smrti nebo se jen svým blízkým ztratili z dohledu při útěku, uvedl výbor.

11:56

Ukrajina by mohla získat až 300 miliard dolarů, pokud by Západ zkonfiskoval ruský majetek.

11:55 Vlajka Ruské federace.

Vdova po Alexeji Navalném Julija řekla, že úřady ukrývají jeho tělo, dokud v něm jsou známky prudkého jedu novičok. Uvedla, že zná jména vrahů a zveřejní je.

"Víme, proč konkrétně Putin Alexeje před třemi dny zabil. Brzy vám o tom řekneme," sdělila Navalná.

"Budu pokračovat v práci Alexeje Navalného. Pokračovat v práci za naši zemi a vyzývám vás, abyste stáli po mém boku," apelovala v emotivním videoprojevu Navalná. Rusy vyzvala, aby se nebáli a jednali.

Julija Navalná na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově.
Julija Navalná na mezinárodní bezpečnostní konferenci v Mnichově. | Foto: Reuters
11:21 Vlajka Ruské federace.

Výroky západních politiků k smrti Navalného jsou podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova sprosté. 

10:18

Ukrajinci budou pravděpodobně schopni vytvořit nové obranné linie nedaleko Avdijivky, kterými zřejmě zabrzdí ruskou ofenzivu v regionu, uvedli analytici z Institutu pro studium války (ISW). Ukrajinští vojáci se z Avdijivky stáhli v sobotu, aby se nedostali do obklíčení. Ruiny zničeného města ovládli ruští okupanti.

10:13

Evropská unie bude usilovat o přijetí nových sankcí proti Moskvě v souvislosti se smrtí opozičního vůdce Alexeje Navalného, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

09:23

Dva dny před smrtí Alexeje Navalného přijela do trestanecké kolonie Polarnyj volk skupina pracovníků ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) a odstranila z některých míst průmyslové kamery a odposlouchávací zařízení. S odkazem na své zdroje v Rusku to napsal britský deník The Times.

09:15

Matku Alexeje Navalného a jeho advokáty dnes nepustili do márnice v Salechardu na severu Ruska, kde je patrně tělo tohoto opozičního představitele. Podle serveru Meduza to uvedla Navalného mluvčí Kira Jarmyšová. Ruské úřady kromě toho podle mluvčí matce i právním zástupcům sdělily, že příčina smrti Navalného se dál vyšetřuje.

"Brzy ráno Alexejova matka a advokáti přijeli k márnici. Dovnitř je nepouštějí. Jednoho z advokátů doslova vystrčili. Na otázku, zda tam je Alexejovo tělo, pracovníci neodpovídají," uvedla Jarmyšová na síti X.

05:33

Ruské síly zcela ovládly i areál koksovny na okraji Avdijivky v Doněcké oblasti, kde se podle ruských činitelů ještě v neděli ukrývali ukrajinští vojáci. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany to dnes uvedla agentura TASS.

"Uskupení vojsk Střed rozvíjející ofenzivu plně ovládlo koksovnu ve směru na Avdijivku. Na administrativních budovách závodu byly vyvěšeny ruské vlajky," konstatuje prohlášení, podle něhož ukrajinské síly pokračují v ústupu z oblasti.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v sobotu sdělil, že ukrajinské jednotky se z Avdijivky stáhly, aby nebyly obklíčeny. Šlo o největší změnu na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

21:16

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruská ofenziva v oblasti Avdijivky pokračuje i poté, co ruské síly toto východoukrajinské město v uplynulých dnech zcela ovládly. Shodují se na tom ukrajinské i ruské zdroje.
 • Ukrajinská prokuratura podle agentury AFP oznámila, že vyšetřuje údajné zastřelení osmi válečných zajatců ruskými vojáky na východě Ukrajiny. Šest případů je z oblasti města Avdijivka.
 • Více než 12 tisíc lidí se obrátilo na ruský vyšetřovací výbor s žádostí o okamžité vydání těla zemřelého kritika Kremlu Alexeje Navalného jeho příbuzným. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na projekt OVD-Info.
21:13

Ukrajinská prokuratura dnes podle agentury AFP oznámila, že vyšetřuje údajné zastřelení osmi válečných zajatců ruskými vojáky na východě Ukrajiny. Šest případů je z oblasti města Avdijivka, které ruská armáda tento týden po měsících těžkých bojů dobyla.

"Zastřelení ukrajinských válečných zajatců v obcích Avdijivka a Vesele: vyšetřování bylo zahájeno," napsal úřad ukrajinského generálního prokurátora na sociální síti Telegram.

18:42 Vlajka Ruské federace.

List Novaja Gazeta dnes s odvoláním na své zdroje napsal, že tělo zemřelého Alexeje Navalného bylo nejprve převezeno do města Labytnangi, vzdáleného 36 kilometrů od trestanecké kolonie, kde ruské úřady kritika Kremlu věznily. Později bylo přepraveno do márnice okresní nemocnice v Salechardu, kde se nyní nachází. Salechard je centrem Jamaloněneckého okruhu na vzdáleném severu Ruska.

17:39 Vlajka Ruské federace.

Více než 12 tisíc lidí se obrátilo na ruský vyšetřovací výbor s žádostí o okamžité vydání těla zemřelého kritika Kremlu Alexeje Navalného jeho příbuzným. Informoval o tom server Meduza s odvoláním na projekt OVD-Info, který monitoruje zásahy proti odpůrcům režimu.

Navalnyj zemřel v pátek v odlehlém vězeňském táboře za polárním kruhem a okolo jeho úmrtí i toho, kde se jeho tělo nachází, dál panují nejasnosti. Ruská opozice i mnozí západní představitelé přičítají vinu za úmrtí Navalného ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Jen solidarita může pomoci dosáhnout spravedlnosti pro Navalného a jeho rodinu. OVD-Info začalo shromažďovat výzvy vyšetřovacímu výboru. Společně požadujeme vydání Alexejova těla. Za necelých 24 hodin výzvu poslalo přes 12 tisíc lidí," píše OVD-Info na sociální síti Telegram. Petiční akci zahájila zmíněná platforma pro lidská práva v sobotu pozdě odpoledne. "Alespoň po smrti musí být Alexej se svými příbuznými," dodala.

17:23 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS dnes potvrdilo sobotní informace, že ruské síly zcela ovládly Avdijivku a postoupily v tomto úseku o 8,6 kilometru. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov ale uvedl, že ofenziva v oblasti Avdijivky pokračuje. Totéž tvrdí i Ukrajinci. Ruské síly podle Peskova nedovolí Ukrajincům opevnit se na nových pozicích.

17:21

Ruská ofenziva v oblasti Avdijivky pokračuje i poté, co ruské síly toto východokrajinské město v uplynulých dnech zcela ovládly. Shodují se na tom ukrajinské i ruské zdroje.

"V oblasti Avdijivky odrazila ukrajinská armáda 14 útoků okupantů u Lastočkyne," uvedl velitel uskupení ukrajinských sil generál Oleksandr Tarnavskyj na Telegramu. Vesnice Lastočkyne leží necelé dva kilometry západně od severní části Avdijivky.

16:52

Zhruba stovka lidí se dnes shromáždila před ukrajinským velvyslanectvím v Praze, aby vyjádřila podporu zemi, která se téměř dva roky brání ruské agresi. Shromáždění uspořádala iniciativa Modlitba za Ukrajinu, jež podobné akce pořádá od počátku konfliktu. Účastníky akce pozdravil vedoucí ukrajinské diplomatické mise Vitalij Usatyj, který poděkoval Čechům za dlouhodobou podporu. Demonstranti se následně přesunuli k ruskému velvyslanectví, kde akci ukončili.

Shromáždění s názvem Modlitba za Ukrajinu a pochod před ruské velvyslanectví v Praze, snímek z 18. února 2024.
Shromáždění s názvem Modlitba za Ukrajinu a pochod před ruské velvyslanectví v Praze, snímek z 18. února 2024. | Foto: ČTK / Krumphanzl Michal
16:33

K zastřelení dvou ukrajinských zajatců mělo podle Kyjeva dojít "v sektoru Chortycja", jenž zahrnuje Charkovskou, Luhanskou a část Doněcké oblasti, nikoliv však město Avdijivka, které ruská armáda předešlého dne po měsících těžkých bojů dobyla.

16:30

Ukrajina obvinila Rusko, že jeho vojáci dnes na východě země zastřelili dva ukrajinské zajatce. Podle ní zločin dokazuje video. "Rusové opět demonstrovali svůj postoj k mezinárodnímu humanitárnímu právu, když zastřelili dva ukrajinské válečné zajatce," uvedla na Telegramu ukrajinská pozemní vojska. Zveřejnila také krátký snímek pořízený dronem, na němž je vidět vojáka, který zblízka zastřelí dva jiné vojáky, kteří mu nekladou žádný odpor.

Informace o mrtvých zajatcích ani pravost videa nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

14:56

Šéf čínské diplomacie Wang I na Mnichovské bezpečnostní konferenci ujistil ukrajinského kolegu Dmytra Kulebu, že Peking neprodává smrticí zbraně do oblastí konfliktů a že usiluje o mírové řešení války na Ukrajině.

14:53

Souhrn nejdůležitějších událostí: 

 • Rusko oznámilo, že po stažení ukrajinských sil zcela ovládlo město Avdijivka.
 • Ukrajinské letectvo tvrdí, že sestřelilo další ruský stíhací bombardér Su-34.
 • Americký prezident Joe Biden je přesvědčený, že Kongres obnoví válečnou pomoc Ukrajině. Republikáni zatím vyčlenění dalších asi 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na podporu Kyjeva blokují.
13:15

Šéfka německého parlamentního výboru pro obranu Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová podpořila dodání střel s plochou dráhou letu Taurus na Ukrajinu

"O taurusech jsme vedli náročné debaty. A diskutovat nadále budeme," uvedla Stracková-Zimmermannová, která je členkou koaličních liberálních svobodných demokratů (FDP). V reakci na úmrtí vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného řekla, že by zbrojní podporu Ukrajiny zintenzivnila.

"Já bych řekla a mí (liberální) kolegové by nyní ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi řekli, že Ukrajině dodáme vše, co potřebuje, a to včetně střel Taurus. To je můj a náš názor," dodala.

Otázkám na střely Taurus v sobotu čelil sociálnědemokratický kancléř Scholz, který se ale vyjádření jasného postoje vyhnul. "Mohu vám slíbit, že o tom budeme nadále diskutovat," dodala Stracková-Zimmermannová ke střelám.

10:51

Ukrajinská armáda uvedla, že její vojáci v sobotu odrazili velký ruský útok v Záporožské oblasti. Stalo se tak v den, kdy Kyjev po měsících vyčerpávajících bojů oznámil stažení svých vojsk z Avdijivky v Doněcké oblasti.

"Obranné síly v Záporožském sektoru včera odrazily ruský útok," uvedl generální štáb na sociální síti X. Podle ní na ruské straně padlo asi 70 vojáků a zničeno bylo 18 kusů techniky, včetně tří tanků.

Příspěvek doprovodil videem, na němž je vidět, jak se útočící jednotky a obrněná vozidla dostávají pod palbu obránců. Řada z nich je zasažena.

Ruská strana se k útoku zatím nevyjádřila, připomněla agentura Reuters.

Ukrajinský generální štáb ve své dnešní pravidelné svodce rovněž uvedl, že ruské síly se pokusily 13krát neúspěšně zaútočit poblíž Robotyne v Záporožské oblasti.

Jedná se o oblast, kam Ukrajina směrovala hlavní nápor své protiofenzivy z loňského roku. Ukrajinští vojáci tehdy dokázali postoupit o několik kilometrů a osvobodit menší počet vesnic, pak je však zastavila ruská obrana. Okolí Robotyne nyní tvoří frontový výběžek.

09:04

Ukrajinské letectvo oznámilo sestřelení dalšího ruského stíhacího bombardéru Su-34. Podle Kyjeva přišlo Rusko v sobotu o tři jiné bojové letouny. Informace nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

"Dnes kolem 6.00 se další Su-34 'úspěšně vrátil' na základnu," napsal na Telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk v ironicky laděném příspěvku, v němž shrnul výsledky práce ukrajinské protivzdušné obrany z noci na dnešek.

Podle něj bylo sestřeleno také 12 bezpilotních letounů íránské konstrukce Šáhed a jedna řízená letecká raketa Ch-59.

Již v sobotu Oleščuk ohlásil sestřelení tří jiných ruských bojových letounů na východě Ukrajiny, a to stíhačky Su-35 a dvou stíhacích bombardérů Su-34. Ruská strana ztrátu svých letounů nepotvrdila.

07:50

Prezident Spojených států Joe Biden je přesvědčen o tom, že americký Kongres obnoví válečnou pomoc Ukrajině. Řekl to v sobotním telefonickém rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zároveň ale Biden varoval, že pokud se Ukrajina nedočká další americké pomoci, mohlo by ji Rusko připravit o další území.

Biden se o rozhovoru se Zelenským zmínil novinářům po návštěvě kostela v americkém státě Delaware. "Dnes odpoledne jsem mluvil se Zelenským, abych mu sdělil, že jsem přesvědčen o tom, že ty peníze dostaneme," poznamenal s tím, že opak by byl "absurdní" a "neetický". "Budu bojovat za to, aby dostali munici, kterou potřebují," řekl také americký prezident.

Republikáni v americkém Kongresu zatím v důsledku sporů týkajících se především migrace a ochrany americko-mexických hranic blokují vyčlenění dalších asi 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na vojenskou a ekonomickou podporu Kyjeva. Biden na ně opakovaně apeloval, aby pomoc uvolnili, a zvýšili tak ukrajinské možnosti ve válce proti Rusku.

07:48

V Kramatorsku na východě Ukrajiny zasáhla v sobotu ruská raketa část města, v níž jsou jak obytné domy tak průmyslová zařízení a připravila o život dva lidi. Záchranáři v místě prohledávají trosky a pátrají po dalších možných obětech či zraněných.

V nedalekém Slovjansku další ruská raketa trefila budovu školy. Nejméně jeden člověk je zřejmě v jejích troskách. V jakém je stavu, není jasné.

V severněji položeném Kupjansku si ruské ostřelování vyžádalo jednu oběť, když byl zasažen dvoupodlažní dům.

07:44

V Česku ke konci minulého týdne pobývalo 383 047 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou. Více než dvě třetiny, přes 227 tisíc, jsou ženy. Vyplývá to ze statistik ministerstva vnitra. Dočasná ochrana umožňuje lidem, kteří uprchli z napadené země před ruskou agresí, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh.

Mezi běženci bylo podle údajů ministerstva vnitra nejvíce žen ve věku od 18 do 65 let, úřad jich evidoval 170 tisíc. Následovali muži ve stejném věku, kterých bylo 99 tisíc. Dětí do 18 let bylo podle údajů k půlnoci z minulé neděle na pondělí 12. února 98 tisíc, seniorů starších 65 let více než 15 tisíc.

07:22

V této chvíli nemá podle Zdeňka Petráše z Univerzity obrany Ukrajina příliš možností a prostředků, aby uskutečnila cíl deklarovaný prezidentem Volodymyrem Zelenským. Tedy vytlačit okupanty z celého svého území a obnovit teritoriální integritu země před rokem 2014. "Za stávající situace, ve které se nachází Ukrajina, respektive její válečné hospodářství, a za situace, kdy je existenčně závislá na dodávkách vojenského materiálu ze Západu, se nezdá jako reálné pomýšlet na naplnění tohoto cíle," uvedl Petráš.

Schopnost Ukrajiny zabránit ruským silám ve vedení rozsáhlé mechanizované manévrové války zůstává i nadále podle Petráše mimořádně závislá na pokračující západní pomoci. Uvedl, že protivzdušná obrana, dělostřelectvo a protitankové systémy jsou pro Ukrajinu existenčními požadavky.

Při absenci spolehlivých údajů o výrobě a rychlosti návratu poškozených těžkých obrněných vozidel a tanků do operace je ale podle něj velmi obtížné vyvozovat závěry o poměru sil mezi oběma armádami. "Ovšem stále platí, že Rusko má značnou převahu, i díky tomu, že značné množství techniky pochází ještě z dob sovětské éry," uvedl odborník.

21:12 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruští vojáci plně kontrolují Avdijivku. 

21:00

Ukrajinští vojáci se stáhli z Avdijivky, na kterou ze tří stan mohutně útočí Rusové. Podle ukrajinských médií to ale někteří nestihli a padli do zajetí. Rusko se snaží Avdijivku u Doněcka dobýt od října.

18:47

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při jednání s českým protějškem Petrem Pavlem na bezpečnostní konferenci v Mnichově poděkoval za českou pomoc. Pavel ho ujistil, že Česko bude Ukrajinu nadále podporovat.

16:37 Vlajka Ruské federace.

Vedení ruské trestanecké kolonie sdělilo matce Alexeje Navalného, že její syn zemřel na "syndrom náhlé smrti." Uvedl to Navalného blízký spolupracovník Jurij Ždanov.

16:25

Německá zbrojovka Rheinmetall postaví továrnu na výrobu munice na Ukrajině.

16:20

Země, jež by mohly spolupracovat u českých dodávek munice pro Ukrajinu, účast podmiňují tím, že o nich nebudou zveřejněny konkrétní údaje, uvedla ministryně obrany Jana Černochová. Uvedl, že se jedná o země, které nejsou členy Evropské unie.

15:59

Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že parlament může hlasovat o ratifikaci vstupu Švédska do NATO na konci února. Maďarsko je poslední zemí, která rozšíření aliance o Švédsko neratifikovala.

15:53

Najednou pekelná bolest. Ukrajinec, který přišel o obě nohy, dnes tančí balet.

15:30

V Kyjevě se rozloučili s šestatřicetiletou německou zdravotnicí Dianou Wagnerovou, která zahynula na frontové linie u města Svjatove. Na Ukrajině působila od začátku války.

15:28

"Identifikovali jsme půl milionu kusů munice ráže 155 milimetrů a 300.000 kusů munice ráže 122 milimetrů," řekl český prezident Petr Pavel na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Bruselský server Politico na počátku února napsal, že Česko se zajímá o munici od zbrojních firem například v Jižní Koreji, Turecku či Jihoafrické republice.

15:26

Někteří ukrajinští vojáci při stahování z Avdijivky padli do ruského zajetí, uvedl jeden z ukrajinských velitelů.

15:25

Ukrajinský voják sedí v rozstříleném zničeném bytě v Avdijivce. Ukrajinci se v sobotu začali z města stahovat, aby se nedostali do ruského obklíčení.

Ukrajinský voják sedí v rozstříleném zničeném bytě v Avdijivce. Ukrajinci se v sobotu začali z města stahovat, aby se nedostali do ruského obklíčení.
Ukrajinský voják sedí v rozstříleném zničeném bytě v Avdijivce. Ukrajinci se v sobotu začali z města stahovat, aby se nedostali do ruského obklíčení. | Foto: Reuters
14:52

Česká republika našla v zahraničí zdroje stovek tisíc kusů dělostřelecké munice, kterou by mohla Ukrajině dodat v řádu týdnů, pokud s partnery v USA, Německu, ve Švédsku a dalších zemích zajistí financování. Dnes to v debatě na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil český prezident Petr Pavel.

13:29

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová je pro zřízení postu eurokomisaře pro obranu. Dnes to prohlásila na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Řekla, že pokud předsedkyní Evropské komise zůstane, takovou funkci zřídí.

13:28

Ukrajinské letectvo oznámilo sestřelení tří ruských letadel na východě Ukrajiny. Podle Kyjeva šlo o dva stíhací bombardéry Su-34 a stíhačku Su-35.

13:06

Čína chce posílit spolupráci se Spojenými státy, stejně tak stojí o užší spolupráci s Ruskem. Dnes to na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil šéf čínské diplomacie Wang I. O ruském napadení Ukrajiny řekl, že Čína se do konfliktu nezapojuje, usiluje ale o mírové řešení.

12:10 Vlajka Ruské federace.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj je po smrti, potvrdila dnes jeho mluvčí Kira Jarmyšová s odkazem na informace sdělené Navalného matce Ljudmile. Ta dnes navštívila vězeňskou kolonii IK-3, kde Navalnyj podle ruských úřadů v pátek zemřel.

12:10

Čína odmítla komentovat úmrtí ruského opozičního politika Alexeje Navalného, které v pátek oznámily ruské úřady. Pekingu ji považuje za ruskou "vnitřní záležitost", informovala dnes agentura AFP. "Jedná se o interní záležitost Ruska. Nebudu ji komentovat," odpověděl mluvčí čínského ministerstva zahraničí na dotaz AFP.

11:37 Vlajka Ruské federace.

Ljudmila Navalná, matka ruského opozičního politika Alexeje Navalného, je v doprovodu právníka na cestě do trestanecké kolonie IK-3, kde podle ruských úřadů její syn v pátek zemřel. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters deník Novaja Gazeta.

11:19

Žádná země NATO nyní není bezprostředně ohrožena, Rusko ale musí znát naše odhodlání ke kolektivní obraně, řekl v Mnichově šéf NATO Jens Stoltenberg.

10:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na konferenci v Mnichově vyzval státníky, aby se nebáli vojenské porážky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho režimu.

09:52

Válka na Ukrajině je teď podle Zdeňka Kříže z Fakulty sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity v módu očekávání dlouhého opotřebovávacího konfliktu. Může podle něj trvat ještě roky. Kříž to řekl ČTK. Odborník se specializuje na mezinárodní bezpečnostní organizace či bezpečnostní politiku. Zhodnotil dva roky konfliktu na Ukrajině, Rusko zemi napadlo 24. února 2022.

09:52 Vlajka Ruské federace.

Podle sčítání zveřejněného na internetových stránkách OVD-Info a aktualizovaného v sobotu ráno bylo "ve 13 městech" zatčeno 110 osob. Téměř sedm desítek zatčených hlásí lidskoprávní platforma z Petrohradu, dalších 15 v Nižním Novgorodu a 11 v Moskvě.

09:51 Vlajka Ruské federace.

Spontánní pietní místa začala po oznámení Navalného smrti vznikat v řadě ruských měst, obvykle u památníků obětem politických represí, kam lidé na počest Navalného nosili květiny. Podle agentury AFP se u některých pietních míst tvořily fronty. Dělo se tak navzdory postoji úřadů, které varovaly před pořádáním jakýchkoliv "nepovolených demonstrací".

09:51 Vlajka Ruské federace.

Přes sto lidí bylo zatčeno při několika shromážděních, která se v Rusku konala na počest opozičního politika Alexeje Navalného, jehož smrt ve vězení v pátek oznámily ruské úřady. Uvedl to dnes specializovaný server OVD-Info, který monitoruje aktivity ruských bezpečnostních složek a problematiku lidských práv.

09:50

Evropané se musí sami více starat o svou bezpečnost a platí to i pro Německo, které bude v příštích desetiletích ročně investovat do armády dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Dnes to na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Řekl rovněž, že Severoatlantická aliance nestojí o vojenský střet s Ruskem, území svých členů je ale připravena bránit. Varoval také před hlubokými následky, které by případné vojenské vítězství Ruska na Ukrajině mělo pro Evropu.

07:33

Opozičník Alexej Navalnyj v minulosti zpochybňoval, že by si ruský prezident Vladimir Putin přál jeho smrt. Mínil, že by mu v ničem nepomohla. Nyní představitel ruské opozice zemřel, bylo mu 47 let. O jeho úmrtí v pátek informovala vězeňská služba.

07:30

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské jednotky se stáhly z vesnice Avdijivky, aby je Rusové neobklíčili.
 • Americký prezident Joe Biden je přesvědčený, že Kongres obnoví válečnou pomoc Ukrajině. Republikáni zatím vyčlenění dalších asi 60 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu korun) na podporu Kyjeva blokují.
07:26

Americké ministerstvo obrany odhaduje počet padlých ruských vojáků na Ukrajině za dobu plnohodnotné invaze na 60 tisíc, přičemž raněných Rusů je podle něj ještě třikrát nebo čtyřikrát více, uvedl americký deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Ruské ztráty na Ukrajině tak představují asi 300 tisíc mužů, napsal americký list.

07:06

Ukrajinské jednotky se stáhly z Avdijivky v Doněcké oblasti, aby nebyly obklíčeny, uvedl dnes na facebooku hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informují o tom agentury DPA a Reuters, podle níž je to největší změna na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

21:20

Rusko destabilizuje svět, usiluje o řád založený na síle, stupňuje kybernetické útoky a šíření dezinformací, řekl Macron po schůzce se Zelenským.

21:19 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Macron a Zelenskyj podepsali obrannou dohodu. Francie přislíbila Ukrajině další až tři miliardy eur v rámci pomoci proti ruské agresi, píše AFP.

20:00 Vlajka Ruské federace.

Policie zadržela téměř dvě desítky lidí, kteří se v ruských městech účastnili piet na památku opozičního politika Alexeje Navalného, jehož smrt dnes oznámila ruská vězeňská služba. Některé zadržené už policie propustila. Lidé v Rusku přinášejí květiny nejčastěji k památníkům obětí politických represí, někteří vystoupili i na osamocených protestech s transparenty. Informoval o tom dnes server Meduza nebo stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

19:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Přijel jsem do Paříže. V plánu je setkání s prezidentem Macronem a důležitá dohoda. Naše spolupráce přináší výsledky, chrání životy lidí na Ukrajině a celou naši Evropu,"napsal Zelenskyj na síti X a přidal fotografii se Séjourném.

19:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes po zastávce v Berlíně přiletěl do Paříže. Na letišti Orly na něj čekal ministr obrany Sébastien Lecornu, který ho doprovodil do Elysejského paláce. Tam Zelenského za hudby republikánské gardy přivítal francouzský prezident Emmanuel Macron. Oba státníci se odebrali jednat, očekává se podpis dvoustranné bezpečnostní dohody, píše server stanice BFM TV.

19:26

Biden řekl, že neví, co se přesně Navalnému stalo, avšak nemá důvod nevěřit zprávě ruských úřadů, že vězněný opozičník je mrtvý. "Jako miliony lidí po celém světě doslova nejsem překvapený a zároveň jsem touto zprávou pobouřený," řekl. "Ruské úřady budou mít vlastní příběh, ale nenechte se zmást. Za smrt Navalného je zodpovědný Putin. Putin je zodpovědný. Co se mu stalo, to je dalším důkazem Putinovy brutality," uvedl.

19:25

"Shodli jsme se na tom, že s obnovou Ukrajiny nemůžeme čekat na konec války a musíme ji vést podle koordinovaného plánu," napsal Pavel na síti X o jednání s Pritzkerovou.

19:23

Český prezident Petr Pavel dnes v Mnichově na úvod třídenní bezpečnostní konference jednal s americkou zmocněnkyní pro hospodářskou obnovu Ukrajiny Penny Pritzkerovou a také o unijních aspiracích Černé Hory s tamní hlavou státu Jakovem Milatovičem. V sobotu Pavel plánuje setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

19:22

"Nyní označují okolnosti smrti za přirozené. Znovu trvám na tom, že se jedná o politickou vraždu, která bude rozhodně vyšetřena. A organizátorem této vraždy je Vladimir Putin," prohlásil Ždanov. Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce režimu prezidenta Putina, kterého obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit.

19:22 Vlajka Ruské federace.

Podle Ždanova by úřady měly informovat formálně příbuzné vězněného politika do 24 hodin. "V současné době žádné takové oznámení neexistuje. Do tří dnů to (vězeňská kolonie) oznámí matričnímu úřadu a začne procedura vydání těla. Poté bude následovat vydání těla příbuzným, pohřeb, pokud se tyto zprávy potvrdí," uvedl dále Ždanov, který také upozornil, že bude případ vyšetřován a lékaři provedou pitvu.

19:21 Vlajka Ruské federace.

"Nebudeme vám lhát, že je nějaká naděje, že se zítra stane něco, kdy to vše nebude pravda. Tato šance je mizivá. Nyní vše směruje k tomu, že se skutečně stala vražda - vražda Alexeje Navalného ve vězení. A zabil ho (ruský prezident Vladimir) Putin," prohlásil Ždanov v přenosu vysílaném na kanále YouTube.

19:20 Vlajka Ruské federace.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl s vysokou pravděpodobností ve vězení zabit, prohlásil dnes Ivan Ždanov, ředitel Fondu boje proti korupci, který Navalnyj založil. O Ždanovově vyjádření informoval server Meduza, podle něhož ředitel fondu vystoupil společně s Navalného mluvčí Kirou Jarmyšovou. Ta uvedla, že Navalného spolupracovníci stále nemají smrt potvrzenou.

19:18

Za smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin, prohlásil dnes americký prezident Joe Biden. Při projevu v Bílém domě událost označil za další důkaz Putinovy brutality. Dodal, že jeho vláda zvažuje, jaké další kroky proti Moskvě by mohla podniknout, a kritizoval americkou Sněmovnu reprezentantů za zahájení téměř dvoutýdenních prázdnin bez schválení dalších peněz na podporu ruské agresi se bránící Ukrajiny.

18:42

"Putin se ze všeho nejvíc bojí nesouhlasu svých vlastních lidí," napsala na síti X von der Leyenová s tím, že ji zpráva o smrti ruského opozičníka "velmi rozesmutnila". Jde podle ní o připomínku toho, čeho jsou ruský prezident Vladimir "Putin a jeho režim schopní". "Pojďme se spojit v našem boji za ochranu svobody a bezpečí těch, kteří se odváží postavit autokracii," dodala.

18:41

"Jsem zděšena smrtí laureáta Sacharovovy ceny Alexeje Navalného. Rusko mu vzalo svobodu a život, ale ne jeho důstojnost. Jeho boj za demokracii žije dál," uvedla na sociální síti X šéfka EP Metsolaová. Oba unijní představitelé vyjádřili soustrast Navalného rodině.

18:40

Navajnyj "byl pomalu zavražděn (ruským) prezidentem (Vladimirem) Putinem a jeho režimem, kteří se ničeho nebojí víc než nesouhlasu vlastních lidí. Nebudeme šetřit silami, abychom ruské politické vedení a úřady pohnali k odpovědnosti," uvedli von der Leyenová a Borrell. Rusko musí podle nich okamžitě propustit všechny ostatní politické vězně.

18:40

Podle Evropské unie je za smrt uvězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného zodpovědné Ruskouvedl předseda Evropské rady Charles Michel. Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová Navalného ocenila jako "velkého bojovníka, jehož odvaha bude rezonovat v mnoha dalších generacích". Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijní diplomacie Josep Borrell večer ve společném prohlášení uvedli, že nebudou šetřit úsilím, aby pohnali ruské špičky k odpovědnosti za Navalného smrt a od ruských úřadů žádají zjištění všech souvisejících faktů.

18:10

Nebudeme šetřit úsilím, abychom ruské politické vedení a úřady pohnali k odpovědnosti za Navalného smrt, uvedli za EU Von der Leyenová a Borrell.

17:46

Před ruským velvyslanectvím v Praze se vpodvečer sešly dvě stovky lidí, aby uctili památku zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného.

17:00

Evropa potřebuje bezpečnostní a obrannou unii, která se stane evropským pilířem NATO. Dnes to na sociální síti X napsala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která je v Mnichově na bezpečnostní konferenci. K posílení evropského obranného průmyslu dnes vyzvala také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, která se odpoledne s Baerbockovou na konferenci sešla. "My Evropané se musíme umět sami lépe bránit. Je potřeba bezpečnostní a obranná unie, která posílí evropský pilíř NATO," uvedla Baerbocková. 

16:44

Rakety dodané z KLDR, které používá Rusko k útokům na ukrajinské cíle, už mají na Ukrajině na svědomí životy nejméně 14 lidí a zranění dalších 70 civilistů, uvedl ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Podle serveru Ukrajinska pravda dodal, že přesnost těchto raket je podle něj diskutabilní.

16:34

Navalnyj kdysi tvrdil, že jeho smrt Putinovi nepomůže. V trestanecké kolonii na severu Ruska přežíval ve dvaatřiceti stupních pod nulou.

15:57 Vlajka Ruské federace.

Lidé v Rusku začínají přinášet květiny k památníkům obětí politických represí na počest opozičního politika Alexeje Navalného. Píše to list Novaja gazeta. Podle něj se tak děje v Moskvě, Tomsku, Novosibirsku, Kazani nebo Nižném Novgorodu.

Foto: Reuters
15:55 Vlajka Ruské federace.

"Když jsem se ty zprávy doslechla, říkala jsem si, jestli bych měla zůstat tady s vámi, nebo se vrátit ke svým dětem. Pak jsem si ale řekla: 'Co by udělal Alexej na mém místě?' Jsem si jistá, že on by zůstal stát tady na tom pódiu," řekla Julija Navalná na mnichovské konferenci.

15:46

"Alexej Navalnyj zaplatil tu nejvyšší cenu za svoji odvahu ukazovat Rusům i světu pravou tvář ruského režimu," uvedl ke smrti ruského opozičního politika český prezident Petr Pavel.

15:21 Vlajka Ruské federace.

Manželka Alexeje Navalného vystoupila s projevem v Mnichově, kde se účastní mezinárodní bezpečnostní konference. Vyzvala mezinárodní společenství k boji proti režimu v Rusku, který nazvala strašným. Vzkázala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že nezůstane nepotrestaný.

Julija Navalná hovoří v Mnichově na bezpečnostní konferenci poté, co se dozvěděla o manželově smrti.
Julija Navalná hovoří v Mnichově na bezpečnostní konferenci poté, co se dozvěděla o manželově smrti. | Foto: Reuters
15:13

Názor bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře.

15:07 Vlajka Ruské federace.

Navalného manželka Julija je nyní v Mnichově, kde se účastní Mezinárodní bezpečnostní konference. 

14:55

Navalného smrt by byla dalším projevem Putinovy brutality, uvedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová. USA podle ní informaci o úmrtí stále ověřují.

14:43

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinské jednotky se kvůli zachování životů vojáků stáhly z opevněné pozice na jihovýchodě Avdijivky, uvedl velitel uskupení ukrajinských sil, generál Oleksandr Tarnavskyj.
 • Německý kancléř Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Berlíně podepsali bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci. 
 • Ve vězeňském táboře zemřel ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vězeňskou službu. 
14:31

Ukrajinské jednotky se kvůli zachování životů vojáků stáhly z opevněné pozice na jihovýchodě Avdijivky, uvedl velitel uskupení ukrajinských sil, generál Oleksandr Tarnavskyj. "Po mnoha měsících bojů přijalo velení rozhodnutí stáhnout se z postavení Zenit na jihovýchodním okraji Avdijivky. Zůstávali jsme na této pozici tak dlouho, dokud to umožňovalo účinně odrážet a ničit nepřítele. Rozhodnutí o stažení bylo přijato kvůli zachování personálu a zlepšení operativní situace. Obsazení těchto pozic neposkytne nepříteli strategickou výhodu a nezmění situaci v rámci avdijivské obranné operace," uvedl generál.

Ukrajinští vojáci odpalují protitankovou střelu v Avdijivce.
Ukrajinští vojáci odpalují protitankovou střelu v Avdijivce. | Foto: Reuters
13:21

Německý kancléř Olaf Scholz a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Berlíně podepsali bilaterální dohodu o bezpečnostní spolupráci. "Historický krok. Německo bude pokračovat v podpoře Ukrajiny proti ruské útočné válce," napsal Scholz na sociální síti X. Jde o druhou dvoustrannou bezpečnostní dohodu, kterou Ukrajina v poslední době uzavřela. V lednu ji se Zelenským během návštěvy Kyjeva podepsal britský premiér Rishi Sunak. 

Volodymyr Zelenskyj a Olaf Scholz po podpisu smlouvy.
Volodymyr Zelenskyj a Olaf Scholz po podpisu smlouvy. | Foto: Reuters
13:16 Vlajka Ruské federace.

Někteří mají jasno.

13:11 Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z prosince 2023

Ruský prezident Vladimir Putin byl informován o úmrtí opozičníka Alexeje Navalného. Uvedl to prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov, podle kterého Kreml nemá žádné informace o příčině smrti.

13:10

Rusko zabíjí lidi snící o lepší budoucnosti, komentoval český ministr zahraničí Jan Lipavský smrt vězněného představitele ruské opozice Alexeje Navalného.

12:40

Ve vězeňském táboře zemřel ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vězeňskou službu. 

12:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Čekají nás dva důležité dny… Děláme vše pro to, abychom co nejdříve ukončili válku za spravedlivých podmínek a zajistili trvalý mír," napsal Zelenskyj na svém účtu na Telegramu před schůzkami s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. V Německu se sejde také s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a v sobotu vystoupí na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

12:21 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přiletěl do Německa, kde ho čeká schůzka s kancléřem Olafem Scholzem. Očekává se, že podepíší dohodu o bezpečnostní spolupráci. Podobnou dohodu ukrajinský prezident později večer zřejmě uzavře také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

12:18

Evropská unie se chystá uvalit embargo na podniky z Číny a Indie, které dodávají Rusku komponenty klíčové pro jeho schopnost vést válku na Ukrajině. Maďarsko je však proti.

12:16 Stará vlajka Běloruska

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes uvedl, že jeho země na hranicích s Ukrajinou zadržela několik sabotérů. Píší o tom běloruská média, podle kterých byli zadržení ukrajinské a běloruské národnosti.

09:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek navštíví Francii a Německo a s oběma zeměmi podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu.
 • Důvěra Ukrajinců v nového hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského je o poznání nižší, než tomu bylo u jeho předchůdce Valerije Zalužného. Vyplynulo to z průzkumu Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie.
 • Na Ukrajině u města Avdijivka padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně, potvrdilo české ministerstvo zahraničí.
9:30

Stavba gigantického plynovodu Síla Sibiře 2 z Ruska přes Mongolsko do Číny se odkládá. Důvodem je zřejmě tlak Pekingu na zlevnění ruského plynu.

9:13

Ukrajinští a ruští vojáci urputně bojují v Avdijivce, uvedl ukrajinský velitel Oleksandr Tarnavskij v rozhovoru s novináři. Nový vrchní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj tento týden rozhodl o vyslání posil do Avdijivky.

07:55

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na polsko-ukrajinské hranici, kde klíčové hraniční přechody blokují protestující polští zemědělci, označil za porušení principů solidarity. Ve svém pravidelném proslovu ve čtvrtek večer podle portálu Ukrajinska pravda řekl, že nařídil premiérovi Denysu Šmyhalovi, aby o situaci naléhavě jednal se svým polským protějškem Donaldem Tuskem.

Premiér Šmyhal informoval, že s Tuskem mluvil hlavně o situaci na hranici a že spolu probírali i nárůst objemu dovozu zejména obilí z Ruska a dalších třetích zemí do EU. Shodli se na tom, že je potřeba zabránit tomu, aby se ruské zboží dostávalo na unijní trh.

07:36

Státy Evropské unie by musely zdvojnásobit svou vojenskou pomoc Ukrajině, pokud by Ruskem napadenému státu přestaly pomáhat Spojené státy. Odhaduje to v dnešní zprávě Kielský institut pro světové hospodářství (IfW). Co se týká EU existuje podle něj stále výrazný rozdíl mezi slíbenou a skutečně poskytnutou pomocí Ukrajině.

Evropská unie a její členské státy slíbily Ukrajině pomoc za 144 miliard eur (3,65 bilionu korun). Ukrajina však ze slíbené pomoci dostala podle IfW polovinu a sice 77 miliard eur. Rozdíl lze podle agentury AFP vysvětlit tím, že EU většinou schvaluje několikaleté rámce podpory. Na vojenskou pomoc šlo z EU podle údajů kielského institutu 35 miliard eur a celkové přísliby činily v případě vojenské pomoci 49,7 miliardy eur.

07:35

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek navštíví Francii a Německo a s oběma zeměmi podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. V sobotu má v plánu promluvit na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se setkává řada významných představitelů mnoha zemí světa. Ukrajinský prezident mimo jiné plánuje jednání s českým prezidentem Petrem Pavlem. Informovala o tom kancelář ukrajinské hlavy státu. Ředitel odboru komunikace kanceláře českého prezidenta Vít Kolář potvrdil, že schůzka Pavla se Zelenským se připravuje.

07:34

Ukrajina odmítá trvale vyškrtnout rakouskou banku Raiffeisen Bank International (RBI) ze seznamu sponzorů války. Její plány na stažení z Ruska jsou totiž nejasné a neúplné, píše se v dopise, který Kyjev tento měsíc finančnímu domu zaslal a do nějž nahlédla agentura Reuters. Vedení banky po začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 vyjádřilo ochotu z Ruska odejít podobně, jak už učinila řada západních firem. Zatím se tak však nestalo.

Rakouským politikům se nicméně v prosinci podařilo dosáhnout toho, že banka byla z černé listiny vyřazena alespoň dočasně. Rakousko veřejně Ukrajinu podporuje, ale několik zdrojů Reuters obeznámených s uvažováním vídeňské vlády uvádí, že se alpská republika zdráhá zcela přerušit desítky let trvající vztahy s Ruskem a doufá, že bude možné je někdy obnovit.

20:47 Vlajka Ruské federace.

Proruské informační kanály na platformě Telegram píší o odvolání velitele ruské Černomořské flotily admirála Viktora Sokolova po zničení ruské výsadkové lodi ukrajinskými silami. Upozornil na to ruský investigativní portál The Insider. Potopení lodi Cezar Kunikov po zásahu námořních dronů oznámila ve středu ukrajinská vojenská rozvědka. Rusko zprávy o ztrátě dalšího plavidla své flotily nekomentovalo

19:22

Polská kontrarozvědka (ABW) koncem ledna zadržela občana Ukrajiny, který je podezřelý, že pracoval pro ruské tajné služby. Údajně plánoval v dolnoslezské metropoli podpálit objekty, které se nacházejí v blízkosti prvků strategické infrastruktury. Informuje o tom portál Gazeta.pl.

17:43

Polský premiér Donald Tusk a polský prezident Andrzej Duda se 12. března setkají v Bílém domě s americkým prezidentem Joem Bidenemoznámil dnes Bidenův úřad. Lídři chtějí na schůzce potvrdit "neochvějnou podporu" Ukrajině a jednat o nadcházejícím washingtonském summitu NATO a bilaterální spolupráci.

17:35 Vlajka Ruské federace.

Rusové se spojili s Číňany a vyrábějí v Rusku nové modely Citroënů v odstavené továrně Stellantisu. S odkazem na své zdroje a údaje celních úřadů o tom píše agentura Reuters. Nadnárodní automobilka zastavila výrobu v Rusku v dubnu 2022 poté, co Moskva podnikla vojenskou invazi na Ukrajinu. Ruská společnost Automotive Technologies dovezla loni v prosinci do závodu v Kaluze nejméně 42 automobilových souprav pro montáž modelu Citroёn C5 Aircross. Většinovým vlastníkem továrny je stále společnost Stellantis, jak vyplývá z celních záznamů poskytovatele obchodních údajů.

17:33

Důvěra Ukrajinců v nového hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského je o poznání nižší, než tomu bylo u jeho předchůdce Valerije Zalužného. Vyplynulo to z průzkumu provedeného Kyjevským mezinárodním ústavem sociologie (KMIS), informoval server Ukrajinska pravda. Zatímco Syrskému důvěřuje 40 procent Ukrajinců, Zalužnému 94 procent obyvatel Ukrajiny. Po odvolání Zalužného klesla o pět procent i důvěra Ukrajinců v prezidenta země Volodymyra Zelenského, kterému nyní věří asi 60 procent dotázaných.

16:33

Americký Kongres se zabývá potenciální ruskou hrozbou, která souvisí s vesmírem.

16:32

Státy NATO se shodly na vytvoření výcvikového centra, kde budou moci trénovat ukrajinští vojáci po boku spojenců ze Severoatlantické aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

15:49

Do škol v Česku se podařilo zařadit zhruba 50 tisíc dětí z Ukrajiny. Letos se ministerstvo školství chce soustředit mimo jiné na posílení výuky češtiny uprchlíků či na podporu duševního zdraví. Za dva měsíce se resort chystá také spustit plošné testování cizinců z českého jazyka ve školách, které má zjistit stav znalostí. Na závěr dvoudenní konference o inkluzivním vzdělávání a začleňování ukrajinských uprchlíků to řekl ministr školství Mikuláš Bek

14:28

Německá automobilka Mercedes-Benz prodala podíl v největším ruském výrobci nákladních vozů Kamaz. Dokončila tím odchod z Ruska.

Foto: Aktuálně.cz
14:10

Na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně, a to u města Avdijivka. Informaci Blesku a webu Seznam Zprávy a později i ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. O úmrtí Čecha informoval účet Vozím drony na Ukrajinu na sociální síti X. Česká diplomacie nyní eviduje čtyři české občany, kteří padli v bojích na území Ruskem napadené země.

13:48

Česko dělá všechno pro to, aby letos splnilo cíl NATO a vydalo na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Novinářům v Bruselu to dnes řekla česká ministryně obrany Jana Černochová, která se v sídle NATO účastní zasedání aliančních ministrů obrany. Šéf NATO Jens Stoltenberg podle ní apeloval na všechny členské státy, aby ještě do červencového summitu ve Washingtonu případně přehodnotily své rozpočty a tento závazek splnily.

13:39

Technologie nás skutečně mohou zachránit, říká ukrajinský vicepremiér a ministr pro digitální transformaci Mychajlo Fedorov. Podle něj se letos na Ukrajině vyrobí tisícovky dronů, které budou schopny doletět až do samotného nitra Ruska. Vláda vojenským technologickým startupům vyvíjejícím drony poskytne grant až 25 milionů dolarů.

13:38

Náklady na poválečnou obnovu Ukrajiny pro následujících deset let vzrostly za rok téměř o pětinu na 452,8 miliardy eur (přes 11,4 bilionu korun). Vyplývá to ze společného odhadu ukrajinské vlády a světových institucí, o němž dnes informovala Evropská komise. Jen letos bude země na rekonstrukci zejména budov či infrastruktury zničené téměř dva roky trvající ruskou agresí potřebovat 14 miliard, uvádí odhad.

13:09 Vlajka Ruské federace.

Den poté, co ukrajinské drony potopily v Černém moři ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov, skončil na čele ruské černomořské flotily její velitel Viktor Sokolov. O odvolání admirála informoval telegramový účet Rybar, který monitoruje situaci v ruských ozbrojených silách a má obvykle ověřené informace o dění v armádě.

13:00

Náklady na rekonstrukci Ukrajiny vzrostly za rok téměř o pětinu na 452,8 miliardy eur, uvedla Evropská komise. Letos bude země potřebovat 14 miliard eur.

11:07 Vlajka Ruské federace.

Ruský deník Kommersant informuje o tom, že při ukrajinském ostřelování ruského města Belgorod zemřelo šest lidí. Z ukrajinské strany se zatím nikdo k tomuto tvrzení nevyjádřil.

10:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek a v sobotu navštíví Německo a Francii, zúčastní se mimo Mnichovské bezpečnostní konference. Uvedla to jeho kancelář.

9:56

Do bojů o východoukrajinskou Avdijivku vyslala ukrajinská armáda další brigádu jako posilu. "Situace na místě v okamžiku přemístění brigády byla mimořádně kritická," oznámila na sociální síti telegram 3. samostatná útočná brigáda, jejíž prapory podnikly útok na čtvrti města dobyté mezitím ruskými vojáky. Brigáda podle tohoto vyjádření na svém úseku bojuje proti sedmi nepřátelským jednotkám stejné velikosti. Ukrajinští vojáci musí bojovat proti novým a novým ruským jednotkám, které útočí ze všech směrů, uvedl velitel brigády Andrij Bileckyj.

Východoukrajinské město Avdijivka na snímku z 8. listopadu
Východoukrajinské město Avdijivka na snímku z 8. listopadu | Foto: Reuters
9:48

Evropská unie nemá zájem o prodloužení dohody mezi Moskvou a Kyjevem o pokračování tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu. Uvedla to eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová. Současná dohoda vyprší na konci letošního roku a Ukrajina ji nechce prodloužit.

09:19

Ukrajinské drony zapálily sklad pohonných hmot u ruského města Kursk, uvedl gubernátor Kurské oblasti Roman Starovojt. Podle listu The Moscow Times je to devátý útok na ruské rafinérie a sklady paliva od začátku letošního roku. Dalšímu šíření požáru u vsi Polevaja se podařilo zabránit, s plameny bojuje 165 hasičů s 35 kusy techniky. Do hašení se podle serveru Meduza zapojily i protipožární vlaky.

08:42 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské drony zapálily sklad pohonných hmot u ruského města Kursk, uvádí úřady. Je to podle tisku devátý útok tohoto typu od začátku roku.

08:31

Letecké poplachy byly vyhlášeny vedle Kyjeva i v dalších místech Ukrajiny. Rusko útočilo střelami, vypuštěnými ze strategických bombardérů Tu-95, které vzlétly z okolí Murmanska na severu Ruska, a také střelami s plochou dráhou letu Kalibr, napsala agentura Unian s odvoláním na ukrajinské letectvo a další zdroje.

07:23

Ukrajinská protivzdušná obrana v dnešních ranních hodinách odrážela nové ruské raketové útoky na Kyjev a další ukrajinská města. Všechny rakety letící na Kyjev byly zničeny, uvedl na sociální síti šéf vojenské správy hlavního města Serhij Popko. Útok podle něj nezpůsobil v metropoli škody, ani si nevyžádal oběti či raněné.

Starosta Lvova Andrij Sadovyj podle médií oznámil zasažení blíže neupřesněného objektu infrastruktury, vojenská správa v západoukrajinském městě hlásí tři raněné. Zásahy podle serveru BBC News zaznamenalo také Záporoží, kde čtyři lidé utrpěli zranění, a Myrhorod, kde hořel sklad.

22:09

Srbský prezident Aleksandar Vučić dnes představil protidronový systém Repelent, který balkánské zemi dodalo Rusko. Chce rovněž nakoupit další bezpilotní letouny z Číny, informovala srbská média. Kvůli vojenské i jiné spolupráci s Moskvou a Pekingem čelilo Srbsko opakovaně kritice ze strany Evropské unie, o jejíž členství oficiálně usiluje.

"Dorazil Repelent (…), je vynikající," citovala Vučiče agentura Tanjug. Podle představitelů srbské armády tento systém pro vedení elektronického boje dokáže odhalovat nepřátelské drony a až do vzdálenosti 30 kilometrů rušit jejich signál.

22:02

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Německo hodlá letos až čtyřikrát navýšit své dodávky munice na Ukrajinu, přislíbil německý ministr obrany Boris Pistorius.
 • Česko podpoří snahu Ukrajiny o odminování jejího území. Zapojí se do takzvané odminovací koalice, kterou vede Litva a kterou tvoří 17 zemí. 
 • Vláda neutrálního Švýcarska oznámila, že v příštích letech zvýší své vojenské výdaje.
21:10 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo sestřelení devíti ukrajinských dronů nad dvěma pohraničními oblastmi, Belgorodskou a Voroněžskou, a nad Černým mořem. Při náletu byla podle gubernátora Belgorodské oblasti zraněna žena, která musela být převezena do nemocnice.

21:00

Tři lidé přišli o život a asi 12 dalších osob utrpělo zranění při ruském ostřelování města Selydove poblíž Doněcku na východě Ukrajiny, uvedly místní úřady. Nejméně jeden člověk zahynul při ruském raketovém útoku, který zasáhl bytový dům ve vesnici Velykyj Burluk v Charkovské oblasti.

Pět dalších lidí tam podle prvních zpráv utrpělo zranění, přičemž pod sutinami zničeného domu mohou být další lidé, sdělil šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Rusko ohlásilo sestřelení devíti ukrajinských dronů.

20:45

Šéf zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů dnes vyvolal ve Washingtonu rozruch prohlášením, že Kongres byl informován o vážné hrozbě pro národní bezpečnost Spojených států. Informované zdroje televizi CNN a agentuře Reuters řekly, že varování souvisí s Ruskem.

Kongresman Mike Turner ve svém krátkém komuniké hrozbu nijak nespecifikoval, pouze uvedl, že informace o ní dnes dostali k dispozici všichni členové Kongresu. "Žádám, aby prezident (Joe) Biden odtajnil všechny informace o této hrozbě, aby Kongres, administrativa a naši spojenci mohli otevřeně projednávat kroky potřebné k odpovědi na tuto hrozbu," dodal.

18:40

Německo hodlá letos až čtyřikrát navýšit své dodávky munice na Ukrajinu, přislíbil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius.

Na munici pro Ukrajinu Berlín z německého obranného rozpočtu letos vyčlení 3,5 miliardy eur (89 miliard korun), sdělil také spolkový ministr.

18:26

Vláda neutrálního Švýcarska dnes oznámila, že v příštích letech zvýší své vojenské výdaje. Podle prezidentky Violy Amherdové tak učiní v souvislosti s pokračující válkou na Ukrajině a dalšími konflikty ve světě, informovala agentura Reuters.

18:18

Česká republika podpoří snahu Ukrajiny o odminování jejího území. Česko se zapojí do takzvané odminovací koalice, kterou vede Litva a kterou tvoří 17 zemí.

Dohodu o záměru ustanovit příslušnou koalici dnes v Bruselu podepsala česká ministryně obrany Jana Černochová, informovalo na sociální síti X ministerstvo obrany. Praha nabízí Kyjevu výcvik několika desítek ukrajinských pyrotechniků.

16:34

Páté největší norské město Drammen si odhlasovalo, že bude přijímat pouze migranty z Ukrajiny. Rozhodnutí města, které leží nedaleko metropole Osla, vyvolalo vlnu kritiky a norský premiér Jonas Gahr Störe ho označil za nelegální, informovala agentura AFP.

15:42

Fotbalisté Paraguaye jsou dalším týmem, který se navzdory pokračující ruské vojenské invazi na Ukrajinu představí v Moskvě v utkání proti domácí reprezentaci. Přípravný zápas se uskuteční v pondělí 25. března. Oznámila to dnes ruská fotbalová federace. O čtyři dny dříve Rusové nastoupí rovněž na stadionu Lva Jašina proti Srbsku, které bude prvním evropským soupeřem Ruska od začátku agrese před dvěma lety. Ruský národní tým byl sice vyloučen z mezinárodních soutěží, ale na přípravné zápasy se zákaz nevztahuje.

12:48

Uprchlíků před válkou na Ukrajině, kteří chtějí zůstat v Česku nebo jiné zemi, přibývá. Loni na podzim se takto vyjádřilo zhruba šest z deseti ukrajinských běženců, v polovině roku to byla polovina. Roste také znalost češtiny mezi dětmi i dospělými Ukrajinci v Česku, stále víc z ukrajinských dětí a mladých lidí chodí v ČR do školy. Vyplývá to z průzkumu, jehož poskytla agentuře společnost PAQ Research, která situaci uprchlíků v Česku sleduje od napadení Ukrajiny Ruskem před dvěma roky.

11:30

V noci na středu Rusové ostřelovali město Selydove v Doněcké oblasti.

V noci na středu Rusové ostřelovali město Selydove v Doněcké oblasti.
V noci na středu Rusové ostřelovali město Selydove v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
11:25

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg očekává, že 18 členů Severoatlantické aliance letos vydá na obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Učinili jsme opravdový pokrok, spojenci vydávají na obranu stále více," řekl Stoltenberg před čtvrtečním jednáním ministrů obrany NATO. Severoatlantická aliance má 31 členských států.

10:41 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov se na tiskové konferenci v Kremlu odmítl vyjádřit ke zprávě, že Ukrajinci v Černém moři potopili ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov.

9:32

Nově jmenovaný hlavní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj oznámil, že spolu s ministrem obrany Rustemem Umerovem navštívil Avdijivku a Kupjansk na frontové linii. Do obou míst chce vyslat posily, aby Ukrajina tato města udržela.

9:25

Ukrajinská vojenská rozvědka HUR zveřejnila videozáznam ze zničení ruské výsadkové lodi Cezar Kunikov.

9:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chystá zahájit velkou diplomatickou ofenzivu s cílem získat další podporu a zbraně. Využije k tomu prestižní Mezinárodní bezpečnostní konference v Mnichově, která začíná v pátek.

9:16

Rusko ztrátu lodi Cezar Kunikov zatím oficiálně nepotvrdilo.

08:54

Ukrajinská armáda potvrdila, že ozbrojené síly spolu s jednotkou ukrajinské vojenské rozvědky v Černém moři zničily ruskou loď Cezar Kunikov.

08:38

Ukrajinská vojenská rozvědka HUR při operaci v Černém moři potopila ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov. S odvoláním na své zdroje to dnes napsal list Ukrajinska pravda. Ukrajinské ani ruské úřady se k incidentu nevyjádřily.

Ruské ministerstvo obrany nicméně dnes dříve uvedlo, že nad Černým mořem sestřelilo šest dronů. Podle Ukrajinske pravdy loď zasáhly právě bezpilotní letouny.

Výsadkové plavidlo Cezar Kunikov patří do třídy Ropucha, stejně jako loď Novočerkassk, jejíž poničení při ukrajinské operaci potvrdilo ruské ministerstvo obrany loni v prosinci. Loď se v tu dobu nacházela v přístavu Feodosija na anektovaném Krymském poloostrově.

08:24

Ukrajinská vojenská rozvědka HUR při operaci v Černém moři potopila ruskou výsadkovou loď Cezar Kunikov, píše s odkazem na zdroje Ukrajinska pravda.

07:47 Vlajka Ruské federace.

Rozhovor ruského prezidenta Putina s americkým moderátorem Carlsonem, o kterém Kreml tvrdil, že jej dychtivě sledoval celý svět, se u moskevských diváků nevešel ani do desítky nejsledovanějších pořadů.

07:36 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana sestřelila devět ukrajinských dronů nad dvěma pohraničními oblastmi, Belgorodskou a Voroněžskou, a nad Černým mořem, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Při náletu byla podle gubernátora Belgorodské oblasti zraněna žena, která musela být převezena do nemocnice.

07:36

Tři lidé přišli o život a tucet dalších utrpěl zranění při ruském ostřelování města Selydove, ležícího poblíž Doněcka na východě Ukrajiny, uvedly místní úřady podle agentury AFP.

V Selydove, které před válkou mívalo 21 000 obyvatel a které leží přibližně 20 kilometrů od fronty, ruská palba během noci na středu zasáhla devět obytných domů a nemocnici. Mezi zabitými je jedno dítě, další čtyři děti vyvázly se zraněním, uvedla radnice. Asi stovka pacientů ze zasažené městské nemocnice byla podle šéfa oblastní správy Vadyma Filaškina evakuována do nemocnic v Pokrovsku a Myrnohradu.

21:54

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Americký Senát schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95,3 miliardy dolarů (2,2 bilionu korun), jehož přijetí už skoro čtyři měsíce požaduje americký prezident Joe Biden. Návrh by stále mohl narazit ve Sněmovně reprezentantů.
 • Rusko vydalo zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou a další pobaltské činitele. Podle agentury TASS to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
 • Ruské ostřelování v úterý zabilo na Ukrajině pět civilistů, uvedli ukrajinští činitelé. Informují o třech mrtvých v Charkovské oblasti a po jedné oběti pak v Chersonské a Dněpropetrovské oblasti.
 • Spojené státy odmítly návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na příměří v jeho válce na Ukrajině, řekly tři nejmenované ruské zdroje agentuře Reuters.
21:50

 Americký exprezident Donald Trump to myslí vážně, když zpochybňuje princip kolektivní obrany NATO, řekl dnes jeho nástupce v čele Spojených států Joe Biden. Víkendové výroky, v nichž Trump naznačil, že by povzbuzoval Rusko k útoku na některé členy aliance, Biden označil za pozvánku pro ruského prezidenta Vladimira Putina k napadení amerických spojenců.

"Je to hloupé, je to ostudné, je to neamerické," reagoval Biden při krátkém vystoupení před televizními kamerami. Ujišťoval přitom, že sám bere členství v NATO jako "posvátný závazek", od kterého se nikdy neodkloní.

20:43

Americký prezident Joe Biden v prohlášení před kamerami vyzval republikánského předsedu Sněmovny reprezentantů Mikea Johnsona, aby o návrhu zákona o pomoci Ukrajině okamžitě nechal hlasovat i sněmovnu.

"Není pochyb o tom, že když by návrh Senátu byl předložen na plénu Sněmovny reprezentantů prošel by," prohlásil Biden. Reagoval tak zřejmě na spekulace o tom, zda Johnson návrh nesmete ze stolu ve snaze nepohněvat si část své těsně většiny. "Podpořit tento návrh znamená postavit se (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, odpor proti němu hraje Putinovi do karet," pokračoval Biden.

19:25 Vlajka Ruské federace.

Spojené státy odmítly návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na příměří v jeho válce na Ukrajině, řekly tři nejmenované ruské zdroje agentuře Reuters. Stalo se tak podle nich po kontaktech mezi zprostředkovateli.

Ruské zdroje tvrdí, že šéf Kremlu vyslal v roce 2023 do Washingtonu signály skrze prostředníky, mimo jiné arabské partnery Moskvy na Blízkém východě, že je připraven zvážit příměří na Ukrajině.

19:05

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě hovořila o akvizicích a rozpočtu ministerstva obrany, o své nedávné návštěvě v Izraeli či o bezpečnostní konferenci v Mnichově, které se hlava státu v pátek a sobotu zúčastní. Černochová to řekla novinářům.

"Probrali jsme některé věci, které se budou diskutovat v Mnichově. Zejména další pomoc Ukrajině, východiska a budoucnost Ukrajiny," poznamenala Černochová. Pavel se podle ní v Mnichově setká mimo jiné se švédským ministrem obrany.

17:50

Ukrajina bude během příštího desetiletí potřebovat téměř devět miliard dolarů (zhruba 213 miliard Kč) k obnově svých kulturních památek a turistického průmyslu. Podle agentury AP to dnes uvedla Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO).

15:38

Americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová neočekává, že aliance dá Ukrajině pozvánku do NATO na červencovém summitu ve Washingtonu.

13:44

Proti pomoci Ukrajině v Senátu hlasovali také tři bývalí kandidáti na prezidenta. Republikáni Ted Cruz a Marco Rubio, stejně tak jako Bill Sanders. Ten je v Senátu jako nezávislý, na prezidenta kandidoval neúspěšně za Demokratickou stranu.

13:22

Ve Sněmovně reprezentantů by návrh zákona o pomoci Ukrajině mohl narazit, jelikož se proti němu staví řada republikánských spojenců exprezidenta Donalda Trumpa, který se uchází o republikánskou nominaci pro podzimní prezidentské volby a kritizuje posílání další pomoci Ukrajině. Republikáni mají ve sněmovně většinu, ale ne všichni jsou proti pomoci Ukrajině.

12:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj děkuje americkým senátorům.

12:49

Senát schválil pomoc Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu poměrem 70 ku 29 hlasům. Pro návrh hlasovalo také 22 republikánů, naopak dva demokraté byli proti.

12:46

Americký Senát po noční rozpravě schválil návrh zákona o pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu ve výši 95 miliard dolarů. Návrh ještě musí schválit druhá komora Kongresu, Sněmovna reprezentantů.

12:42

Rusko během své invaze na Ukrajinu přišlo o více než 3000 tanků, což odpovídá celému jeho inventáři aktivně používanému před válkou. Ve skladech má však Moskva méně kvalitní obrněnce na několik let dopředu. Podle agentury Reuters to vyplývá z dat obsažených ve výroční zprávě britského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

11:01 Vlajka Ruské federace.

Hokejisté Ruska a Běloruska nebudou moci kvůli agresi proti Ukrajině startovat ani příští rok na mistrovství světa. Oznámila to Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF).

10:35 Vlajka Ruské federace.

Ruský odvolací soud dnes uložil sociologovi Borisi Kagarlickému pětiletý trest odnětí svobody a změnil tak předchozí rozsudek, který obžalovanému přisoudil pokutu. Informovala o tom agentura Interfax. Kagarlickij byl obžalován z veřejného schvalování terorismu za to, jakým způsobem se v roce 2022 vyjádřil k výbuchu na Krymském mostě, připisovanému Ukrajincům.

10:16

Rusko vydalo zatykač na estonskou premiérku Kaju Kallasovou, uvedly dnes podle tiskových agentur bez bližších podrobností ruské úřady. Portál Nastojaščeje vremja dává věc do souvislosti s odstraňováním sovětských památníků. Podle serveru Mediazona se na seznamu hledaných osob ocitly ze stejného důvodu také desítky dalších činitelů pobaltských zemí.

10:07

Ruské ozbrojené síly nakupují satelitní internetový systém Starlink z arabských zemí. Uvedla to dnes na Telegramu ukrajinská vojenská rozvědka HUR, která už v neděli v prohlášení tvrdila, že ruští vojáci terminály Starlinku využívají na okupovaných částech ukrajinského území. O jaké arabské země se jedná, HUR dále nerozvedla. Starlink, který spadá pod americkou společnost SpaceX, i Moskva dříve ukrajinské obvinění odmítly.

09:39 Vlajka Ruské federace.

Rusko druhou noc po sobě útočilo bezpilotními letouny v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Protivzdušné obraně se zde podařilo sestřelit deset těchto strojů. Ve městě Nikopol zemřel po ruském ostřelování jeden člověk, uvedl šéf oblastní správy Serhij Lysak.

09:31 Vlajka Ruské federace.

Protilodní střely Zirkon jsou podle dřívějších prohlášení ruské armády schopny dosáhnout až devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu od 600 do 1500 kilometrů můžou zasahovat námořní i pozemní cíle. Střela nese bojovou hlavici o hmotnosti 300 až 400 kilogramů a Rusko ji má ve své výzbroji od ledna 2023, uvedl šéf Kyjevského výzkumného institutu forenzních expertiz Oleksandr Ruvin.

Střela podle něj minulý týden na Ukrajině zasáhla oblast, kde nejsou žádné vojenské objekty, a způsobila újmu civilnímu obyvatelstvu. O jakou konkrétně oblast jde, nesdělil.

09:29 Vlajka Ruské federace.

Rusko minulý týden ve středu použilo při útoku na Ukrajinu svou novou hypersonickou střelu Zirkon, uvedl na Telegramu šéf Kyjevského výzkumného institutu forenzních expertiz Oleksandr Ruvin. Expert zveřejnil i záběry úlomků rakety. O tom, že jde skutečně o střelu Zirkon, podle něj svědčí značení na nalezených úlomcích.

21:39

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Francouzské ministerstvo zahraničí obvinilo Rusko, že provozuje rozsáhlou síť dezinformačních internetových platforem, jejichž obsah cílí na obyvatele v partnerských zemích Ukrajiny. 
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje v souvislosti s bezpečnostní konferencí v Mnichově cestu po západoevropských hlavních městech, během níž chce Ukrajině zajistit další podporu.
 • Země Evropské unie se shodly na pravidlech, která otevírají cestu k možnému využití zisků ze zmrazených aktiv Ruské centrální banky na podporu Ukrajiny.
21:38

Během své cesty po Evropě se bude pravděpodobně snažit získat bezpečnostní záruky, míní také zdroje agentury. Podle ní má Zelenskyj zájem uzavřít bezpečnostní dohody se zeměmi skupiny G7 pro případ, že by současná válka skončila a Rusko by v budoucnu znovu Ukrajinu napadlo. První podobnou dohodu Kyjev uzavřel v lednu s Británií, připomněla agentura.

21:37

Zelenskyj hodlá podle zdrojů Bloombergu patrně navštívit Paříž nebo Berlín. Očekává se, že se zúčastní i samotné konference v Mnichově.

21:37

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plánuje v souvislosti s bezpečnostní konferencí v Mnichově cestu po západoevropských hlavních městech, během níž chce Ukrajině zajistit další podporu. S odvoláním na své zdroje to dnes uvedla agentura Bloomberg s tím, že plán ještě není definitivní. Bezpečnostní konference se v Mnichově koná od pátku do neděle.

21:07

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes obvinilo Rusko, že provozuje rozsáhlou síť dezinformačních internetových platforem, jejichž obsah cílí na obyvatele v partnerských zemích Ukrajiny.

Po boku svých protějšků z Polska a Německa o tom na tiskové konferenci hovořil francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné, píší tiskové agentury. 

20:05

EU za téměř dva roky od začátku ruské invaze zablokovala okolo 200 miliard eur (asi 4,7 bilionu korun) finančních aktiv Ruské centrální banky. Jejich převážnou část drží zmíněná střediska, z nichž největší objem uchovává v Belgii sídlící Euroclear. Tato společnost podle agentury DPA loni vydělala na úrocích z ruských aktiv 4,4 miliardy eur.

20:00

Země Evropské unie se dnes shodly na pravidlech, která otevírají cestu k možnému využití zisků ze zmrazených aktiv Ruské centrální banky na podporu Ukrajiny.

Střediska pro mezinárodní vypořádávání plateb, která v rámci unijních sankcí zadržují aktiva ruské banky, budou muset dodržovat omezení při nakládání s mimořádnými zisky z těchto aktiv. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba rozhodnutí unijních zemí uvítal.

19:52

"Posílení obranné výrobní kapacity Evropy je v zájmu nejen Ukrajiny, která čelí ruské invazi, ale rovněž v zájmu lepší obranyschopnosti Evropy," řekl Tusk. Poznamenal, že Evropa nestojí o vojenský střet.

"Dnes je ale posílení obranyschopnosti nezbytností," řekl. Podle polského premiéra je důležité, aby Polsko a Německo v této věci úzce spolupracovaly a povzbudily tak ostatní evropské státy.

19:45

Německo dostojí svým obranným závazkům v rámci Severoatlantické aliance a letos vydá na obranu dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Dnes to při jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem v Berlíně prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz, který zároveň varoval před zpochybňováním principu kolektivní obrany členů NATO. Tusk vyzval k posílení evropského obranného průmyslu.

18:30

Rusko minulý týden použilo při útoku na Ukrajinu svou novou hypersonickou střelu Cirkon (Zirkon), uvedl dnes šéf Kyjevského výzkumného institutu forenzních expertiz Oleksandr Ruvin.

Rusko útočilo na Ukrajinu také v noci na dnešek. Protivzdušná obrana zničila 14 ze 17 bezpilotních letounů typu Šáhed, uvedlo velitelství ukrajinského letectva. Sestřelena podle ní byla také jedna řízená střela Ch-59.

16:25

Mezi částmi ruského dronu íránského výroby, které moldavské úřady objevily v neděli na moldavském území nedaleko hranice s Ukrajinou, bylo 50 kilogramů nevybuchlé munice. Uvedla moldavská policie. Moldavská pohraniční stráž má podezření, že trosky bezpilotního prostředku se do Moldavska dostaly během útoku, který podniklo Rusko na Ukrajinu v noci z pátku na sobotu. Trosky dronu se našly u města Etulia, které leží asi 40 kilometrů od ukrajinského přístavního města Izmajil.15:39

Pohřeb pětičlenné rodiny, která zahynula minulý týden při ruském bombardování Charkova.

Pohřeb pětičlenné rodiny, která zahynula minulý týden při ruském bombardování Charkova.
Pohřeb pětičlenné rodiny, která zahynula minulý týden při ruském bombardování Charkova. | Foto: Reuters
14:13

Česko by podle návrhu ministerstva zahraničí (MZV) kvůli invazi na Ukrajinu nadále nemělo vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům. Současné nařízení platí do 31. března letošního roku, nově úřad pro zjednodušení navrhuje nové vládní nařízení bez konkrétně stanoveného časového omezení.

13:00

Polská policie vyšetřuje okolnosti incidentu, kdy protestující polští zemědělci v neděli u hraničního přechodu s Ukrajinou v Dorohusku zastavili několik ukrajinských nákladních aut a vysypali z nich na silnici obilí. Polští rolníci blokádami některých hraničních přechodů s Ukrajinou protestují proti dovozu levnějšího zboží ze sousední země, která se už téměř dva roky brání ruské ozbrojené agresi.

11:43 Vlajka Ruské federace.

Kreml dnes odmítl obvinění Ukrajiny, že Rusko používá satelitní internetový systém Starlink amerického podnikatele Elona Muska. Na tiskové konferenci to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého Moskva tuto technologii necertifikovala.

11:32 Vlajka Ruské federace.

Ruská ekonomika může vydržet přinejmenším celý letošní rok. Kreml přitom svou strategii zjevně postavil na naději, že se mu podaří vydržet a dočkat se výměny prezidenta USA a snížení západní pomoci Ukrajině. Proto se teď pozornost znovu upnula na stamiliardy ruských aktiv zmrazených na počátku války. Ve svém článku, který analyzuje stav ruského hospodářství, to napsal ekonomický komentátor BBC Faisal Islam.

11:08

Hackerská skupina Prana Network údajně získala utajované informace o ceně bezpilotních letounů Šáhid -136. Sebedestrukční íránské drony, které ruští okupanti hojně využívají v bojích proti Ukrajině, vyšly prý Kreml na téměř dvě miliardy dolarů. 

10:15

Neznámí útočníci zavraždili nožem v německém Düsseldorfu sedmnáctiletého ukrajinského basketbalistu Volodymyra Jermakova. Jeho spoluhráč Artem Kozačenko je po útoku s těžkými zraněními v nemocnice. Oba hráči se měli zúčastnit v Německu juniorského basketbalového turnaje. Policie pátrá po pachatelích.

9:25

Americký Senát při výjimečném nedělním zasedání postoupil o další krok blíž ke schválení balíku finanční pomoci Ukrajině. Horní komora Kongresu ovládaná zástupci Demokratické strany prezidenta Joea Bidena uvedla, že získala dostatečný počet hlasů pro finální hlasování, píší zahraniční agentury. 

07:51

Ukrajinská protivzdušná obrana zničila 14 ze 17 bezpilotních letounů typu Šáhed, které Rusko v noci na pondělí vypustilo na Ukrajinu. Sestřelena byla také jedna řízená střela Ch-59, uvedlo v pondělí velitelství ukrajinského letectva.

Letectvo na komunikační platformě Telegram dále uvedlo, že Rusko na Ukrajinu vypálilo rovněž protiletadlové rakety dlouhého doletu S-300. Neuvedlo však, kolik jich bylo ani zda nějaké z nich zasáhly cíle.

19:33

Vojenské výdaje členských zemí NATO v roce 2023 (oficiální odhad NATO):

Zeměpodíl v % HDPčástka v miliardách USD
Polsko3,9029,11
USA3,49860
Řecko3,017,13
Estonsko2,731,17
Litva2,541,99
Finsko2,457,33
Rumunsko2,448,48
Maďarsko2,435,04
Lotyšsko2,271,03
Británie2,0765,76
Slovensko2,032,62
Francie1,9056,65
Severní Makedonie1,870,29
Černá Hora1,870,13
Bulharsko1,841,85
Chorvatsko1,791,39
Albánie1,760,37
Nizozemsko1,7016,74
Norsko1,678,81
Dánsko1,656,78
Německo1,5768,08
Česko1,505,03
Portugalsko1,484,17
Itálie1,4631,59
Kanada1,3828,95
Slovinsko1,350,93
Turecko1,3115,84
Španělsko1,2619,18
Belgie1,137,07
Lucembursko0,720,61

Poznámka: v tabulce chybí Island, u kterého vzhledem k neexistenci klasické armády NATO údaje neuvádí

18:45

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že má důkaz o tom, že ruské ozbrojené síly na bojišti používají terminály satelitní internetové služby Starlink amerického podnikatele Elona Muska.
 • Pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně.
 • Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vnímá výrok Donalda Trumpa o nepomoci zemím NATO, které dostatečně nepřispívají na obranu, jako do určité míry součást předvolební rétoriky. 
17:43

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vnímá výrok Donalda Trumpa o nepomoci zemím NATO, které dostatečně nepřispívají na obranu, jako do určité míry součást předvolební rétoriky. "Která ovšem samozřejmě odráží mínění značné části populace USA, která si nepřeje, aby Spojené státy nadále dominantním způsobem dotovaly obranu Evropy," uvedla na síti X.

17:32

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes uvedl, že jakékoliv náznaky, že by si členové NATO vzájemně nepřišli na pomoc, podkopávají bezpečnost celé aliance a ohrožují americké i evropské vojáky. "Každý útok na Severoatlantickou alianci bude čelit společné a silné reakci," dodal. Trumpovy výroky podle agentury Reuters podrobili kritice i někteří evropští politici.

15:57

Společnost Starlink ve čtvrtek uvedla, že její terminály v Rusku nejsou aktivní a že SpaceX nikdy Rusku tuto službu neprodal, ani nedodal příslušná zařízení. O jejich možném využívání v okupovaných oblastech Ukrajiny prý nic neví.

"Pokud SpaceX obdrží informaci, že sankciovaná či neoprávněná strana používá terminál Starlinku, tvrzení vyšetříme a podnikneme kroky k deaktivaci terminálu, pokud bude potvrzeno," uvedla firma.

15:55

Ukrajinská vojenská rozvědka GUR tvrdí, že má důkaz o tom, že ruské ozbrojené síly na bojišti používají terminály satelitní internetové služby Starlink amerického podnikatele Elona Muska. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba na platformě Telegram zveřejnila zvukovou ukázku, která je podle ní zachycenou konverzací mezi dvěma ruskými vojáky o instalaci terminálů. Ukázku pak označila za důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou.

"Byly zaznamenány případy, kdy ruští okupanti využívali příslušná zařízení. Začíná to nabývat systematické povahy," sdělila GUR prostřednictvím svého mluvčího Andrije Jusova. Služba rovněž uvedla, že terminály Starlinku používají jednotky jako ruská 83. vzdušná úderná brigáda, která bojuje poblíž měst Kliščijivka a Andrijivka v částečně okupované východoukrajinské Doněcké oblasti.

 

Starlink umožňuje Ukrajincům přístup k internetu.
Starlink umožňuje Ukrajincům přístup k internetu. | Foto: Reuters
15:13

Severoatlantická aliance (NATO) je nyní v dosud nejsilnější pozici díky pevné transatlantické vazbě i tomu, že evropští spojenci v oblasti odstrašení a obrany plní úkoly. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) to dnes sdělil ČTK v reakci na slova Donalda Trumpa, že Spojené státy by pod jeho vedením nepřišly v případě napadení Ruskem na pomoc zemím NATO, pokud by nedávaly dost peněz na obranu.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš v dnešním pořadu Partie na CNN Prima News řekl, že Trumpovým slovům nevěří, protože jde o prohlášení z kampaně. Babiš při poslední prezidentské volbě v Česku upoutal podobným výrokem.

11:50

Japonsko Ukrajině tento měsíc na konferenci v Tokiu slíbí pomoc za téměř 2,5 miliardy korun. Peníze budou určeny na obnovu v sedmi regionech Ukrajiny, která čelí ruské vojenské agresi. Informovala o tom dnes japonská agentura Kjódó.

Poskytnuté peníze mají být určeny mimo jiné na pomoc ukrajinskému zemědělství a na odstraňování sutin. V prosinci, po úpravě svých pravidel pro vývoz zbraní, Japonsko uvedlo, že připraví pro přepravu do Spojených států rakety do systému protivzdušné obrany Patriot. Japonsko stále nemůže dodávat zbraně přímo válčícím zemím, ale dodávky do USA mohou nepřímo pomoct Ukrajině, protože se tak uvolní kapacity Washingtonu pro poskytování další vojenské pomoci Kyjevu.

10:09

Zhruba každý čtvrtý mladý Ukrajinec chce po dokončení školy opustit svou zemi. V městských oblastech má takový úmysl 31 procent studentů, ve venkovských 16 procent. Vyplývá z průzkumu ukrajinské společnosti Vox Populi pro charitativní organizaci Saved.

Průzkum se uskutečnil mezi 1397 studenty staršími 14 let a dotazováno bylo také 1288 jejich rodičů a 1141 učitelů po celé Ukrajině. Více než třetina dotazovaných byla z frontových regionů.

V Evropské unii nyní žije 4,31 milionu ukrajinských válečných uprchlíků, kteří mají dočasnou ochranu. Nejvíce utečenců před ruskou agresí na Ukrajině přijaly Německo, Polsko a Česká republika, která poskytuje dočasnou ochranu více než 370 000 lidí, vyplývá z údajů evropského statistického úřadu Eurostat k 31. prosinci 2023. Nejvíce Ukrajinců v přepočtu na velikost populace přijala ze všech zemí EU Česká republika.

Tazatelé z Vox Populi rovněž zjistili, že ve frontových regionech pokračuje výuka 81 procent studentů online, zatímco na západě Ukrajiny se výuka z domova "převážně nebo vždy" týká 64 procent studentů. Drtivá většina, respektive 87 procent, učitelů uvedla, že se po ruské invazi zvýšila jejich pracovní zátěž. Třiašedesát procent učitelů z celé Ukrajiny zároveň uvedlo, že studijní výsledky jejich svěřenců se za invaze zhoršily.

10:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval novým velitelem pozemních sil Oleksandra Pavljuka, který byl tento týden odvolán z funkce náměstka ministra obrany. S odvoláním na prezidentův dekret o tom informují tiskové agentury.

V čele pozemních vojsk Pavljuk vystřídá Oleksandra Syrského. Toho prezident v týdnu jmenoval hlavním velitelem ukrajinských ozbrojených sil po odvolaném Valeriji Zalužném.

08:31

Pokud země NATO nebudou dávat dost na obranu a napadne je Rusko, Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa jim nepřijdou na pomoc. Trump, který se uchází o republikánskou nominaci na prezidenta, se tak v sobotu vyjádřil během předvolební kampaně ve městě Conway v Jižní Karolíně. Řekl dokonce, že by v takovém případě Rusko povzbudil, ať si dělá, co chce. Informuje o tom server televize CNN, který označuje za "ohromující", že by Trump v případě svého zvolení nedodržel základní ustanovení Severoatlantické aliance o kolektivní obraně. Bílý dům v reakci Trumpova slova označil za "odporná a šílená".

Eurokomisař Thierry Breton ale v lednu vzpomínal na to, že v roce 2020 Trump na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové řekl, že Evropa v případě vnějšího napadení nemůže počítat s pomocí Spojených států. "Musíte pochopit, že kdyby byla Evropa napadena, nikdy vám nepřijdeme na pomoc," citoval ho Breton.

Bílý dům aktuální Trumpova slova tvrdě odsoudil. "Povzbuzovat vražedné režimy k invazi do zemí našich nejbližších spojenců je odporné a šílené - a ohrožuje to americkou národní bezpečnost, globální stabilitu i naši ekonomiku." Zdůraznil také, že prezident Joe Biden, který se nejspíš s Trumpem v listopadu znovu střetne ve volbách hlavy státu, bude nadále hájit americké bezpečnostní zájmy, místo aby "vyzýval k válkám a podporoval pomatený chaos".

08:25

Kyjev a Mykolajiv se v noci na neděli staly terčem dalšího ruského útoku drony. Z obou měst byly hlášeny výbuchy, nasazena byla protivzdušná obrana. Informuje o tom agentura Ukrinform. Agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské letectvo ráno napsala, že ukrajinská protivzdušná obrana v noci na dnešek po celé zemi zničila 40 ze 45 útočících ruských bezpilotních letounů. Co se stalo s pěti drony, které protivzdušná obrana nezničila, zatím není jasné.

Kyjevské úřady v noci uvedly, že protivzdušná obrana zasahuje proti dronům na předměstí ukrajinské metropole, a vyzvala obyvatele, aby zůstali v krytech, dokud neskončí poplach. Ten nakonec trval kolem dvou hodin. Všechny bezpilotní letouny u Kyjeva se ale podařilo sestřelit a podle prvotních informací nezpůsobily žádné škody ani zranění.

21:18

Po odvolání hlavního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného provede ukrajinský prezident  Zelenskyj další personální změny v ukrajinské armádě. Vybral nové zástupce hlavního velitele a také zástupce náčelníka generálního štábu. Změny na vrcholných postech ozbrojených sil přichází jen krátce před druhým výročím invaze Ruska na Ukrajinu. Zelenskyj ve čtvrtek oznámil, že hlavního velitele ukrajinské armády Zalužného nahradí ve funkci dosavadní velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. 

17:44

Páteční útok ruské armády na Charkov, který si vyžádal sedm mrtvých, připravil o život celou jednu rodinu. Mezi zavražděnými je desetiměsíční kojenec a děti ve věku čtyř a sedmi let. Tři děti byly sourozenci a zahynuli i oba jejich rodiče. Další tři lidé jsou zraněni. Kromě toho ve stejné ulici ve východní části Charkova v jiném domě požár zabil starší pár.

K tragédii se vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyjádřil soustrast příbuzným všech obětí a zdůraznil, že "teror nesmí zůstat nepotrestán". "Teroristé musí prohrát tuto válku, kterou začali. Rusko se musí zodpovídat za každý život, který zahubilo a zničilo," uvedl prezident ve svém prohlášení.

12:06

Ukrajinské bojové řady jsou vyčerpány dvěma roky války bojů s ruskou válečnou mašinerií, vítají proto i zocelené bojovníky z jednoho z nejdéle trvajících ozbrojených konfliktů na světě - profesionální vojáky z Kolumbie. Ti posilují řady dobrovolníků z různých koutů světa, kteří už reagovali na výzvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zapojit se do války jeho národa s Ruskem, napsala agentura AP.

07:52

Šéf charkovské vojenské správy Oleh Syněhubov informoval o sedmi mrtvých, mezi nimiž jsou i půlroční kojenec a děti ve věku čtyř a sedmi let. Další lidé jsou zraněni.

Agentura Reuters podotkla, že není schopna nezávisle ověřit podrobnosti o útoku. Charkov, který leží nedaleko ruských hranic, se však terčem ruských úderů stává často.

07:51

Ruský útok na Charkov si v pátek pozdě večer vyžádal sedm životů, včetně tří dětských. Napsaly to dnes agentura AFP a ruskojazyčný server BBC s odvoláním na místní úřady.

Ruské drony podle nich zasáhly čerpací stanici, což způsobilo rozsáhlý požár, který zničil 15 domů, kolem 50 lidí muselo být evakuováno.

Útok na Charkov.
Útok na Charkov. | Foto: Reuters
07:00

Podle Stoltenberga je teď nejlepší obranou podporovat Ukrajinu a investovat do vojenských schopností NATO. "Odstrašování funguje pouze tehdy, pokud je věrohodné," uvedl. Proto je podle něj nutné rychleji rozšířit průmyslovou základnu, aby se daly zvýšit vojenské dodávky na Ukrajinu a zároveň doplnit zásoby v zemích NATO. "To znamená přejít od pomalé výroby v době míru k rychlé výrobě, která je nezbytná v době konfliktu," míní.

06:15

Severoatlantická aliance se podle svého šéfa Jense Stoltenberga musí připravit na konfrontaci s Ruskem, která by mohla trvat desetiletí. Spojenci by proto měli rychleji rozšířit své obranné kapacity. Stoltenberg to podle agentury DPA řekl v rozhovoru s listem Welt am Sonntag.

"NATO neusiluje o válku s Ruskem," zdůraznil čtyřiašedesátiletý šéf aliance. "Musíme se však připravit na konfrontaci, která by mohla trvat desetiletí," poznamenal zároveň. Podle Stoltenberga totiž neexistuje žádná záruka, že se ruská agrese nerozšíří i na další země, pokud vyhraje válku na Ukrajině.

20:27 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes učinil další změnu ve velení ukrajinské armády: Serhije Šaptalu v čele generálního štábu nahradil Anatolij Bargylevyč. Stalo se tak na návrh nového hlavního velitele Oleksandra Syrského, který ve čtvrtek vystřídal v čele ozbrojených sil populárního generála Valerije Zalužného. Oznámila to dnes ukrajinská média s odvoláním na Zelenského vyjádření.

17:55

Ukrajinská vláda pracuje na revizi systému pravidel podnikání s cílem zrušit a aktualizovat stovky dokumentů. Chce tak podpořit podnikání a pomoci válkou zničené ekonomice v oživení. Agentuře Reuters to řekl náměstek ukrajinského ministra hospodářství Oleksij Sobolev. Reforma má revidovat zhruba 1300 stávajících regulačních dokumentů, licencí a povolení. Zahájena byla již v loňském roce. Zhruba 100 dokumentů bylo od té doby zrušeno a dalších 400 bude zrušeno letos. Aktualizováno a digitalizováno má být zhruba 500 procedur.

16:22

Za ruskou speciální operaci a součást psychologické války v ruské agresi vůči Ukrajině označil mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky HUR Andrij Jusov rozhovor, který ruský prezident Vladimir Putin poskytl americkému moderátorovi Tuckeru Carlsonovi.

14:36

V rozhovoru s americkým konzervativním moderátorem a komentátorem Tuckerem Carlsonem Putin opakoval své teorie o historickém nároku Ruska na Ukrajinu.

14:33

Polský vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz nevěří ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který v rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem odmítl, že by Rusko mohlo napadnout další země východní Evropy, jako je třeba Polsko.

Kosiniak-Kamysz řekl, že "čím více se opakuje, že něco není v plánu, o to více je třeba být podezřívavý". Připomněl, že předloni před začátkem invaze na Ukrajinu Moskva popírala, že by chystala vpád do sousední země.

11:56

Cesta Ukrajiny k vítězství ve válce s Ruskem je podmíněna inovacemi ve způsobu vedení boje, uvedl nový hlavní velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. 

10:58 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské drony zaútočily na dvě ruské ropné rafinérie v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska. Rozsah škod zatím není znám.

10:47 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na přímý dotaz na tiskové konferenci nekomentoval zprávu organizace Human Rights Watch, podle níž při ruském útoku na Mariupol na jaře 2022 zemřelo nejméně osm tisíc lidí. Peskov uvedl, že ukrajinská armáda používala civilisty jako štíty.

07:54

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Generále Valerije Zalužného v čele ukrajinské armády vystřídá dosavadní velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Změnu oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
 • Ruská protiletecká obrana v noci dnešek nad územím několika regionů zneškodnila 19 ukrajinských útočných dronů. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
 • Americkým Senátem neprošel návrh, který spojoval zpřísnění imigrační politiky s penězi na podporu Ukrajiny i Izraele.
07:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská protiletecká obrana v noci dnešek nad územím několika regionů zneškodnila 19 ukrajinských útočných dronů. Podle agentury TASS o tom informovalo ruské ministerstvo obrany. Ruskojazyčný servis BBC píše, že z Krasnodarského kraje je hlášen požár v ropné rafinerii.

Moskva uvedla, že dva drony byly zničeny nad Kurskou oblastí, pět nad Brjanskou, čtyři nad Orlovskou oblastí a dva nad územím Krasnodarského kraje ležícího na pobřeží Azovského a Černého moře. Šest dronů ruská armáda sestřelila nad Černým mořem.

Zda požár v rafinerii Ilskij v Kranodarském kraji souvisí s útokem bezpilotních letounů, není jasné.

07:46

Ruské jednotky bojují s ukrajinskými silami v obléhaném východoukrajinském městě Avdijivka. Dřívější zprávy tamního starosty ve čtvrtek podle agentury Reuters potvrdila ukrajinská armáda. Město, které leží na severním okraji Doněcku, je pod trvalou ruskou palbou od poloviny loňského října.

"Mohu to potvrdit - ano, ke střetům dochází nejen v oblasti domů severně od města, ale už i v samotném městě," řekl k situaci v Avdijivce v televizním vysílání mluvčí ukrajinské armády Dmytro Lychovij. Ruští vojáci se podle něj soustředili severně od města, kde zablokovali jedinou silnici zásobující ukrajinské síly ve městě. Situace je podle něj "obtížná, ale zvládnutelná".

07:44 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin ve zhruba dvouhodinovém rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem mj. odmítl, že by Rusko mohlo napadnout i další země východní Evropy, jako jsou Polsko či Lotyšsko.

21:06

Ukrajina má na změnu na pozici hlavního velitele ukrajinské armády jako svrchovaný stát plné právo, uvedly dnes americká diplomacie a Pentagon. Spolu s generálním tajemníkem Jensem Stoltenbergem se shodují, že na jejich podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem, která trvá už bezmála dva roky, dnešní oznámení o výměně na vedoucí pozici nic nemění.

20:53 Vlajka Ruské federace.

Ruská ústřední volební komise dnes podle očekávání odmítla zaregistrovat odpůrce rusko-ukrajinské války Borise Naděždina jako kandidáta pro březnové prezidentské volby v Rusku. Kreml se totiž obával, že "kandidát z ulice" získá více než deset procent hlasů a předstihne kandidáty prokremelských parlamentních stran, napsal s odvoláním na anonymní zdroje blízké ruské prezidentské kanceláři zpravodajský server Meduza působící z lotyšského exilu. Naděždin by podle portálu také mohl Kremlu pokazit plán, že Vladimir Putin v březnu zvítězí s rekordním počtem hlasů.

19:55

USA v rámci nových sankcí zakázaly dovoz některých kategorií ruských diamantů. Zákaz má platit od března pro neprůmyslové diamanty a šperky.

19:31

Zalužnyj podle agentury Reuters uvedl, že měl se Zelenským důležitý rozhovor a že bylo přijato rozhodnutí změnit taktiku a strategii. "Úkoly roku 2022 jsou jiné než úkoly roku 2024. Všichni se proto musí změnit a přizpůsobit se také novým skutečnostem, abychom společně zvítězili," uvedl.

19:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

"Rok 2024 může být pro Ukrajinu úspěšný pouze tehdy, pokud dojde k účinným změnám v základu naší obrany, kterým jsou ozbrojené síly," zdůraznil prezident. Ukrajinská armáda potřebuje změny, novou strategii a nový přístup k mobilizaci a získávání nových vojáků. Ukrajinské síly podle šéfa státu prokázaly, že mohou získat zpět kontrolu nad děním ve vzduchu, ale v loňském roce nedokázaly dosáhnout svých cílů na pozemním bojišti.

19:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na zasedání NATO v Bruselu

Zelenskyj dnes Zalužnému poděkoval za obranu země a "za všechna vítězství, kterých jsme společně dosáhli", a navrhl mu, aby zůstal součástí jeho týmu. Generálplukovníka Syrského označil Zelenskyj za velitele se zkušenostmi z úspěšné obrany Kyjeva na počátku války i z úspěšné předloňské protiofenzivy v Charkovské oblasti. Podle agentury AP je osmapadesátiletý Syrskyj od roku 2013 zapojený do snah přizpůsobit ukrajinskou armádu aliančním standardům.

19:19

Senát USA se dnes vyslovil pro zahájení práce na balíčku válečných finančních prostředků pro Ukrajinu a další spojence, píše agentura AP. Podle ní však přetrvávají pochybnosti o podpoře ze strany republikánů, kteří odmítli pečlivě vyjednaný kompromis, jenž peníze na podporu Ukrajiny i Izraele spojoval se zpřísněním imigrační politiky.

17:32

Rusko a Ukrajina si vyměnily po stovce válečných zajatců, píše s odkazem na ruské ministerstvo obrany tamní agentura TASS. Ukrajina zatím výměnu nekomentovala. Ruskojazyčný server BBC upozornil, že někdy se prohlášení Kyjeva a Moskvy ohledně výměny zajatců v podrobnostech liší. Do Ruska se podle ruských úřadů vrátilo 100 ruských vojáků. "Na oplátku jsme předali sto ukrajinských válečných zajatců," uvedlo ruské ministerstvo.

18:06

O výměně v čele ukrajinské armády se spekulovalo několik týdnů.

17:56

Kdo je Oleksandr Syrskyj? Dosavadní velitel pozemních sil, který řídil obranu Bachmutu.

17:54

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj podle očekávání ve funkci skončil. Oznámil to dnes po schůzce s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Zalužného vystřídá v čele armády dosavadní velitel pozemních jednotek Oleksandr Syrskyj.

16:53

Valerije Zalužného v čele ukrajinské armády střídá dosavadní velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Změnu podle agentur oznámil ukrajinský prezident Zelenskyj.

14:55

V ostřelované Avdijivce zůstává ve sklepích skoro tisíc civilistů. Kvůli ruské palbě na přístupové silnice je nyní nelze evakuovat, uvedl starosta města Vitalij Barabaš. Po několikaměsíčním obléhání a bombardování Avdijivky Rusové vstoupili podle posledních zpráv na okraj města a situace ukrajinských obránců je složitá.

Avdijivka nedaleko Doněcku. Město, na které ze tří stran útočí ruští okupanti.
Avdijivka nedaleko Doněcku. Město, na které ze tří stran útočí ruští okupanti. | Foto: Reuters
13:37

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching si ve čtvrtek telefonovali. Čínská státní televize CCTV oznámila, že Si v telefonátu s Putinem řekl, že by se obě strany měly rozhodně postavit proti vměšování vnějších sil do vnitřních záležitostí.

13:07

Finsko prodlouží uzavření hraničních přechodů s Ruskem do 14.dubna.

10:33 Vlajka Ruské federace.

Ruská volební komise nezaregistruje odpůrce války Naděždina do prezidentských voleb. Oznámil to politik a avizoval, že se odvolá k nejvyššímu soudu. Komise podle ruské státní tiskové agentury TASS uznala 95 587 podpisů podporujících jeho kandidaturu z celkově téměř 105 000, které jí Naděždin předložil. Ruský zákon od uchazeče neparlamentní strany vyžaduje nejméně 100 000 podpisů.

9:32

Rusko v noci podniklo vzdušný úder na Ukrajinu, protivzdušná obrana sestřelila 11 ze 17 ruských dronů.

07:49

Bezpilotní jednotky poblíž fronty u Bachmutu tvrdí, že si nedělají iluze o tom, že budou v dohledné době demobilizovány. Návrh zákona navrhuje uvolnit vojáky, kteří zemi sloužili nepřetržitě po dobu tří let. V současné době žádné časové omezení válečné vojenské služby neexistuje. "Nelžeme si, to se nestane. Pokud tyto lidi, zkušené důstojníky, seržanty, vojáky, lidi schopné plnit bojové úkoly, převzít odpovědnost, necháme odejít, nebude mít kdo bojovat," říká velitel 92. dronového praporu samostatné útočné brigády Jurij Fedorenko. Zjevně tuší, že válka se po dvou letech nechýlí ke konci.

21:50

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Od loňského února do konce roku Česká republika poskytla Ukrajině napadené Ruskem materiál ze státních hmotných rezerv za více než deset milionů korun.
 • Německo není dost velké na to, aby zaplnilo mezeru po Spojených státech v dodávkách zbraní na Ukrajinu, pokud Washington další podporu nedokáže zajistit, řekl německý kancléř Olaf Scholz.
 • Ruský soud v okupovaném Doněcku na východě Ukrajiny k dlouhým trestům odnětí svobody odsoudil 33 zajatých ukrajinských vojáků najednou. 
 • Americkým Senátem neprošel návrh, který spojoval zpřísnění imigrační politiky s penězi na podporu Ukrajiny i Izraele.
21:39

Americkým Senátem dnes neprošel návrh, který spojoval zpřísnění imigrační politiky s penězi na podporu Ukrajiny i Izraele.

Podle agentury Reuters republikáni zablokovali kompromis, který dvě hlavní strany vyjednávaly celé měsíce. Demokraté se pokusí zajistit pomoc Ukrajině a Izraeli tím, že o ní nyní nechají senátory hlasovat zvlášť.

20:27

Německo není dost velké na to, aby zaplnilo mezeru po Spojených státech v dodávkách zbraní na Ukrajinu, pokud Washington další podporu nedokáže zajistit.

Německý kancléř Olaf Scholz to dnes řekl před odletem do USA, kde bude mimo jiné i s prezidentem Joem Bidenem hovořit o další pomoci Ukrajině, která se už skoro dva roky brání ozbrojené ruské agresi.

20:01

Česká republika by měla od letoška do roku 2027 každoročně přispět zhruba miliardu korun do Evropského mírového nástroje (EPF), z nějž se posléze jednotlivým státům Evropské unie částečně proplácí jejich vojenská pomoc Ukrajině.

Návrh ministerstva zahraničí dnes schválila vláda, informoval na webu její tiskový odbor. Nově peníze půjdou z rozpočtu ministerstva obrany, a nikoli diplomacie, letos by se tak mělo z rozpočtu resortu zahraničí přesunout 1,16 miliardy korun pro tyto účely. Vyplývá to z materiálů, které má ČTK k dispozici.

19:18

Vláda souhlasila s tím, aby Česko letos poslalo humanitární pomoc Ukrajině ze státních hmotných rezerv ve výši až 100 milionů korun.

19:15 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud v okupovaném Doněcku na východě Ukrajiny dnes k dlouhým trestům odnětí svobody odsoudil 33 zajatých ukrajinských vojáků najednou. Tresty od 27 do 29 let si mají odpykat ve vězeňském táboře s přísným režimem, uvedl server BBC News.

Připomněl, že podle ženevské úmluvy, kterou Rusko podepsalo, má každý válečný zajatec nárok na spravedlivý soud, ale podle ochránců lidských práv ruské úřady při zacházení s ukrajinskými zajatci toto právo mnohokrát porušily.

18:45 Vlajka Ruské federace.

Ruská ekonomika se loni vrátila k růstu. Hrubý domácí produkt se zvýšil o 3,6 procenta po poklesu o 1,2 procenta v roce 2022. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat. Růst ekonomiky je do značné míry závislý na státem financované výrobě zbraní a munice, upozornila agentura Reuters.

18:10 Vlajka Ruské federace.

Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku, dříve avizovaná Putinovým poradcem Jurijem Ušakovem na tento měsíc, byla odložena, patrně až na přelom dubna a května, uvedla dnes ruská a turecká média s odvoláním na nejmenované zdroje.

Očekávalo se, že Putin podnikne svou první cestu do členské země Severoatlantické aliance od rozpoutání války proti Ukrajině 12. února. Právě Ukrajina a také vývoz ukrajinského obilí z černomořských přístavů mají být na pořadu jednání obou prezidentů, Putina a Recepa Tayyipa Erdogana.

17:38

U podpory Ukrajině "nejde o charitu, jde o naši vlastní bezpečnost", cituje AFP šéfa aliance. "Ruské vítězství by nás oslabilo a povzbudilo by nejen Moskvu, ale také Čínu, Írán a Severní Koreu," varoval dále Stoltenberg.

17:38

Je nezbytné, aby se Kongres Spojených států dohodl na pokračování podpory Ukrajiny v blízké budoucnosti. Prohlásil to dnes na tiskové konferenci v Bruselu po boku poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Podle agentury AFP přitom zdůraznil, že podporování Ukrajiny není žádná charita, neboť jde o bezpečnost aliančních zemí.

17:02 Vlajka Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana dnes odpoledne sestřelila nad Belgorodskou oblastí dva drony a sedm raket vypálených z raketometu české výroby RM-70 Vampire, tvrdí ruské ministerstvo obrany. Ostřelování si vyžádalo dva raněné, uvedl gubernátor Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. V Belgorodu podle něj exploze rozbily okna ve dvou obytných domech a střepiny poškodily asi 15 aut.

Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů. Ukrajina zprávy o ostřelování Belgorodu ponechala bez vyjádření, poznamenala ruská redakce BBC. 

Raketomety Vampire jsou českou modernizací někdejší československé verze sovětského raketometu Grad, umístěnou na podvozek Tatra a vybavenou možností automatického dobytí celého palebného průměru 40 ran.

16:26

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina dostane do konce roku více než milion nábojů, přislíbil podle ukrajinských médií šéf diplomacie EU Josep Borrell v Kyjevě.
 • Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil nový návrh zákona, který upravuje pravidla mobilizace. Cílem přísnějších pravidel je podle ní zajistit armádě dostatek vojáků pro obranu proti ruské invazi. 
 • Rusko při ostřelování Charkova použilo rakety severokorejské výroby, tvrdí ukrajinská policie.
16:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko při ostřelování druhého největšího ukrajinského města Charkova použilo rakety severokorejské výroby, uvedla dnes ukrajinská policie. Ruská armáda Charkov, ležící jen několik desítek kilometrů od hranice s Ruskem, je pravidelně terčem ostřelování ze sousední země.

"Dvě z pěti raket, vypálených ráno na Charkov, byly severokorejské výroby," napsal náčelník vyšetřovací správy policie v Charkovské oblasti Serhij Bolvinov na Facebooku.

Experti podle policejního náčelníka dospěli předběžně k závěru, že Rusové použili taktické rakety na tuhé palivo Hwasong 11 Ga, známé také jako KN-23. Ty jsou považovány za obdobu ruských balistických raket Iskander-M.

16:03

Po dlouhých měsících útoků a ostřelování ze tří stran je situace ukrajinských obránců Avdijivky kritická. Na svém účtu na sociální síti Telegram to napsal ukrajinský reportér Andrij Caplijenko, který je v kontaktu s některými vojáky přímo v tomto městě ležícím pár kilometrů severně od Doněcku.

15:59

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi dnes navštívil Ruskem okupovanou Záporožskou jadernou elektrárnu na Ukrajině. Podle ruských agentur, které ho citovaly, má zařízení umístěné u protržené Kachovské přehrady dostatek vody k chlazení. 

Rusko obsadilo největší jadernou elektrárnu v Evropě v březnu 2022, krátce po zahájení invaze na Ukrajinu. Jejích šest reaktorů je nyní odstavených. Grossi v úterý v Kyjevě řekl, že bezpečnost elektrárny zůstává křehká. Upozornil na snížení počtu zaměstnanců v elektrárně.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi na návštěvě Kyjeva
Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi na návštěvě Kyjeva | Foto: Reuters
15:25

Ukrajina dostane do konce roku více než milion nábojů, přislíbil podle ukrajinských médií šéf diplomacie EU Josep Borrell na tiskové konferenci v Kyjevě.

14:42

Ukrajinský parlament v prvním čtení schválil nový návrh zákona, který upravuje pravidla mobilizace. Cílem přísnějších pravidel je podle ní zajistit armádě dostatek vojáků pro obranu proti ruské invazi. Následovat bude druhé čtení, kterému budou předcházet pozměňovací návrhy.

Norma snižuje odvodový věk z 27 na 25 roků, zjednodušuje postup při doručování povolávacích rozkazů, což bude možné i elektronicky, vyhýbající se brance bude moci do vojenských středisek přivádět policie. Ukrajinci žijící v zahraničí by také měli nově potřebovat dokumenty o vojenské registraci, aby mohli žádat o konzulární služby. Návrh počítá s přísnějšími tresty za pokus vyhnout se odvedení do armády.

14:13 Vlajka Ruské federace.

Horní komora ruského parlamentu schválila návrh zákona, který umožní úřadům zabavit majetek mimo jiné lidem usvědčeným z úmyslného šíření falešných zpráv o armádě. Návrh už minulý týden podpořila také dolní komora parlamentu a očekává se, že platit začne brzy po podpisu prezidenta Vladimira Putina.

11:06

Nová bilance ranního ruského útoku na Kyjev: 4 mrtví a 32 zraněných.

11:03

Švédská prokuratura se rozhodla ukončit vyšetřování možné sabotáže na plynovodu Nord Stream. Podle ní nemá Švédsko pravomoc se případem zabývat.

10:58

Kreml potvrdil, že se v úterý uskutečnilo interview amerického novináře a konzervativního komentátora Tuckera Carlsona s Vladimirem Putinem.

10:33 Vlajka Ruské federace.

Soudní dvůr Evropské unie odmítl stížnost ruského podnikatele a jednoho z nejbohatších Rusů Ališera Usmanova na neoprávněnost sankcí, které na něj uvalila EU kvůli agresi proti Ukrajině.Ališer Usmanov.
Ališer Usmanov. | Foto: Reuters
9:54

Při ruském středečním bombardování Mykolajivu na jihovýchodě Ukrajiny zemřel jeden člověk.

9:39

Rusko ráno zaútočilo na Ukrajinu 64 střelami a drony, protivzdušná obrana jich 44 zničila, uvedlo ukrajinské letectvo. Tři lidé v metropoli zahynuli, řekl prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:56

V Kyjevě se exploze ozvaly ve dvou vlnách, podruhé kolem 07:40 místního času (06:40 SEČ).

Šéf Lvovské oblasti na západě země následně informoval o explozích ve městě Drohobyč.

V Mykolajivu jsou zranění lidé a poškozené obytné budovy, vodovodní a plynárenské sítě, uvedl podle serveru Ukrajinska pravda místní starosta Oleksandr Sěnkevyč. O dvou raněných informovaly také úřady v Kyjevě. Celkový rozsah škod či počet obětí zatím není jasný.

07:56

Sirény upozorňující na hrozbu vzdušného útoku se rozezněly Ukrajinou brzy ráno poté, co v ruské Murmanské oblasti vzlétly letouny Tu-95. Ukrajinské letectvo varovalo před hrozbou odpalů střel z těchto strojů, uvedl server RBK-Ukrajina. O něco později začaly přicházet zprávy o aktivitě ukrajinské protivzdušné obrany a explozích na východě i jihu Ukrajiny.

V Charkově média informovala o výbuších kvůli raketovému úderu, v Mykolajivě podle nich útočily ruské drony Šáhed. Později se však exploze ozvaly také v Kyjevské a Čerkaské oblasti na střední Ukrajině, píše RBK-Ukrajina.

07:15

Rusko ráno podniklo další rozsáhlý vzdušný úder na Ukrajinu, exploze hlásí řada míst včetně Kyjeva, Charkova nebo Mykolajiva, informují ukrajinská média. Zatím není jasné, kolik střel nebo útočících dronů se ukrajinské armádě podařilo zlikvidovat. Některé části metropole jsou bez elektřiny poté, co sestřelená ruská raketa poškodila elektrické vedení, uvedl podle agentury Reuters starosta Vitalij Kličko. V celé zemi stále trvá letecký poplach.

22:27

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil vládě, aby společně s generálním štábem vytvořila nový druh vojsk, síly bezpilotních systémů.
 • Turecká zbrojovka Baykar staví poblíž Kyjeva továrnu, ve které přibližně 500 zaměstnanců bude vyrábět drony Bayraktar TB2 či TB3.
 • Členové speciálních sil ukrajinské armády v Černém moři u Ruskem anektovaného Krymu zničili těžební plošinu, kterou Rusové používali ke zvýšení dosahu dronů při útocích proti ukrajinskému území. 
21:06

Úkolem dne je tak podle šéfa státu vytvořit specializované funkce a i jednotky, zavést efektivní výcvik, shromáždit a utřídit zkušenosti, udržet rozsáhlou výrobu a uplatnit v této oblasti nejlepší nápady a specialisty. Web Ukrajinska pravda připomněl, že námořní drony, úspěšně nasazené proti Krymskému mostu a ruským plavidlům, jsou dílem ukrajinské konstrukce.

20:44

"Tento rok se musí stát rozhodujícím v mnoha věcech a je zjevné, že drony prokázaly svou účinnost v boji na souši, na nebi a na moři," prohlásil Zelenskyj, podle kterého vytvoření samostatných sil bezpilotních systémů "není otázkou budoucnosti, ale něčím, co by mělo přinést naprosto konkrétní výsledek v nejbližší době". Právě díky dronům dokázala Ukrajina změnit situaci v Černém moři, odrazit ruské pozemní útoky a způsobit nepříteli značné ztráty živé síly a techniky.

20:25

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil vládě, aby společně s generálním štábem vytvořila nový druh vojsk, síly bezpilotních systémů, uvedla dnes ukrajinská média s odvoláním na prohlášení a výnos hlavy státu.

Bezpilotní letouny a námořní drony v podobě dálkově ovládaných plavidel sehrávají čím dál větší roli ve válce Ruska proti Ukrajině, která trvá již téměř dva roky.

19:40

Turecká zbrojovka Baykar staví poblíž Kyjeva továrnu, ve které přibližně 500 zaměstnanců bude vyrábět drony Bayraktar TB2 či TB3, řekl šéf firmy agentuře Reuters na zbrojním veletrhu v Rijádu.

Bezpilotní letouny Bayraktar se prosadily na celém světě poté, co je ukrajinští vojáci úspěšně použili k ničení ruských obrněnců a dělostřelectva, poznamenala dnes agentura.

18:48

Členové speciálních sil ukrajinské armády v Černém moři u Ruskem anektovaného Krymu zničili těžební plošinu, kterou Rusové používali ke zvýšení dosahu dronů při útocích proti ukrajinskému území. Uvedl to portál RBK-Ukrajina s odvoláním na speciální síly.

18:30

Údajný zběh od ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv získal v Norsku právo dočasného pobytu, nikoli ale trvalý azyl, o který usiloval. Informoval o tom dnes norský deník Dagbladet, který hovořil s Medveděvovým právníkem Brynjulfem Risnesem.

17:35

Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Maljuk dnes připustil, že novináři z investigativního serveru Bihus.Info byli sledováni agenty SBU z odboru ochrany národní státnosti služby.

Šéfové odboru byli propuštěni, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na prohlášení generála Maljuka. "Maljuk přiznal průšvih," napsala o věci agentura Unian.

16:18

Shrnutí nejdůležitějších událostí:

 • Rusko ráno podniklo další rozsáhlý vzdušný úder na Ukrajinu, exploze hlásí řada míst včetně Kyjeva, Charkova nebo Mykolajiva.
 • Situace ve městě Avdijivka je místy kritická, propukly první pouliční boje s ruskými vojáky, uvedl tamní starosta Vitalij Barabaš.
 • Ukrajinský parlament schválil další prodloužení válečného stavu, ve kterém se země nachází od začátku ruské invaze.
16:11

Ruský prezident Vladimir Putin v poslední lednový den ohlásil, že ruské síly pronikly na okraj Avdijivky, kde ovládly 19 domů. O týden dříve starosta Barabaš připustil, že se do města poprvé dostaly ruské jednotky, ale ubezpečil, že Ukrajincům se je podařilo zatlačit zpět.

Avdijivka se nachází na frontové linii de facto od roku 2014, kdy proruští separatisté obsadili část ukrajinského Donbasu včetně nedalekého Doněcku. V červenci 2014 město nakrátko padlo do rukou separatistů, vyzbrojených Moskvou, než jej opět ovládli Ukrajinci. Z velké části bylo zničeno, ale stalo se symbolem ukrajinského odporu.

16:06

Situace v Avdijivce je místy kritická, propukly první pouliční boje s ruskými vojáky, uvedl dnes tamní starosta Vitalij Barabaš podle agentury AFP. Východoukrajinské město je v posledních měsících v centru bojů mezi ukrajinskými a ruskými vojsky.

"Situace ve městě je velmi složitá, velmi napjatá. Ano v posledních týdnech jsme říkali, že situace je velice těžká, ale zvládáme ji. Dnes je situace velmi těžká a místy kritická," řekl Barabaš v ukrajinské televizi.

Východoukrajinské město Avdijivka na snímku z 8. listopadu
Východoukrajinské město Avdijivka na snímku z 8. listopadu | Foto: Reuters
15:44

Maďarsko by mělo okamžitě schválit vstup Švédska do NATO, řekl dnes polský vicepremiér a ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury PAP. Chce vytvořit koalici s cílem vyvíjet na Maďarsko "pozitivní nátlak".

Maďarsko je poslední zemí aliance, která její rozšíření o Švédsko ještě neratifikovala. Ačkoliv konzervativní premiér Viktor Orbán tvrdí, že to podporuje, maďarský parlament, kde má jeho strana Fidesz většinu, s ratifikací švédské přihlášky z politických důvodů otálí.

15:30

Ukrajinský parlament dnes schválil další prodloužení válečného stavu, ve kterém se země nachází od doby, co ji 24. února 2022 napadla ruská invazní vojska. Podle poslance Jaroslava Železňaka zákonodárci hlasovali o zavedení či prodloužení válečného stavu už podesáté. Tentokrát jeho prodloužení o 90 dní podle webu Meduza zasahuje do termínu, kdy se původně měly konat prezidentské volby.

"Parlament schválil prezidentský dekret o prodloužení válečného stavu. Pro bylo 335 (poslanců). Od 14. února 2024 na 90 dní. Tedy do 13. května 2024," napsal Železňak na platformě Telegram, kde přiložil fotografii, z níž vyplývá, že proti nebyl žádný zákonodárce, dvacet jich nehlasovalo. Nejvyšší rada odhlasovala také prodloužení všeobecné mobilizace.

15:29 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí si předvolalo chargé d´affaires Estonska, Litvy a Lotyšska kvůli chybějící reakci jejich zemí na opakované ruské žádosti, aby zajistily bezpečnost hlasování během březnových voleb ruského prezidenta na ruských zastupitelských úřadech v Pobaltí. Informovala o tom mluvčí ruské diplomacie.

13:45

Těžba zemního plynu na Ukrajině se vloni mírně zvýšila, dosáhla 18,7 miliardy krychlových metrů proti 18,5 miliardy krychlových metrů v předchozím roce. Agentuře Reuters to dnes řekl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.

13:43

Bezpečnost v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny zůstává křehká, uvedl dnes šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi, který je v Kyjevě. Podle agentury AP upozornil na nedávné snížení počtu zaměstnanců, k němuž přistoupily ruské okupační úřady. Asi stovka ukrajinských pracovníků atomové elektrárny, která je považována za největší v Evropě, odmítá podepsat smlouvu s ruskou společností Rosatom, řekl Grossi podle agentury Reuters.

13:41

Režim prezidenta Vladimira Putina i dva roky po začátku invaze na Ukrajinu dál drží Rusko v pevném sevření. Kreml podle českého novináře žijícího v Moskvě Jiřího Justa uplácí lidi vyššími důchody i sociálními dávkami, a ti tak mají pocit, jako by žádná válka nebyla.

13:39

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell je od začátku ruské invaze v únoru 22 na návštěvě Kyjeva počtvrté.

13:36

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u nového online přenosu k dění okolo ruské invaze na Ukrajinu. Starší informace najdete zde.