Děkujeme Čechům za pomoc, vzkázali Ukrajinci. Podpořit je v Praze přišly tisíce lidí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 2. 2024 19:54
Když v sobotu v podvečer končilo shromáždění na podporu Ukrajiny na pražském Staroměstském náměstí, měli někteří lidé v očích slzy. Ukrajinci se deníku Aktuálně.cz svěřili s tím, jak moc jsou Česku a jeho obyvatelům vděční za veškerou podporu. A Češi vysvětlovali, že je nezbytné Ukrajince v obraně před Ruskem nadále podporovat.
Aktuálně.cz zachytilo konec shromáždění na podporu Ukrajiny a oslovilo také několik účastníků, kteří byli jak z Ukrajiny, tak Česka. | Video: Radek Bartoníček

"Přišly jsme podpořit Ukrajinu. Naši Ukrajinu," vysvětlovala dívka, která přišla se svou matkou, která měla v ruce českou vlajku. Dívka ukrajinskou. "Žijeme tady dva roky, děkujeme všem Čechům za podporu," pokračovala mladší z žen, která se při těchto slovech symbolicky uklonila. "Moc děkujeme," přidala se dojatě matka.

Ukrajinek a Ukrajinců, kteří takto děkovali Čechům bylo možné potkat během sobotního odpoledne celou řadu. Mnozí z nich už přišli na pochod, který vyšel od pomníku ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na Smíchově, a přes Karlův most zamířil právě na Staroměstské náměstí.

Někteří ale přiznávali, že cítí, jak se podpora části české společnosti zmenšuje. "Vidíme, že slábne, přesvědčuji se o tom na škole, kam chodím. I proto nás sem ale dnes přišlo hodně, abychom poprosili o další pomoc," uvedla další mladá dívka Anička.

Téměř plné Staroměstské náměstí ale potvrzovalo, že mnozí lidé v Česku stále stojí za Ukrajinou. Na akci na podporu napadené země přišly tisíce lidí. "Přišla jsem, protože chci ukázat, že stojím za našimi politiky. Že v tom prostě nejsou sami, že je podporujeme. Sláva Ukrajině," pronesla mladá žena z Čech.

"Když nás sledují lidé v televizi, tak snad si také uvědomí, že je potřeba ji podporovat. Oni bojují za nás," uvedl starší muž, který na akci přišel s manželkou.

 

Právě se děje

Další zprávy