Putin odvolal generálplukovníka Muradova. Kvůli blamáži a velkým ztrátám ve Vuhledaru

Přenos skončil
Vedení ruského ministra obrany odvolalo velitele východního vojenského okruhu ruské armády generálplukovníka Rustama Muradova. Uvádí to ve své analýze britská vojenská rozvědka. Muradov podle analýzy nese odpovědnost za neúspěch při dobývání města Vuhledar na Donbase. Rusové utrpěli za několik měsíců bojů obrovské ztráty, ale neprolomili ukrajinskou obranu.
Generálplukovník Rustam Muradov.
Generálplukovník Rustam Muradov. | Foto: Profimedia
Přenos skončil
14:51

Vážení čtenáři a čtenářky, z technických důvodů uzavíráme tento online přenos. Nové informace o dění na Ukrajině naleznete zde.

12:30 Vlajka Ruské federace.

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 44,7 procenta na 153 477 vozů. Vyplývá to z pátečních údajů podnikatelského sdružení AEB. Ruský automobilový sektor se potýká s dopady sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu. 

12:16 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinská armáda se nestahuje z Bachmutu a tvrdé boje pokračují, napsal na sociální síti Telegram šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Právě jeho žoldnéři tvoří základ ruských sil, dobývajících Bachmut.

Jevgenij Prigožin v Bachmutu.
Jevgenij Prigožin v Bachmutu. | Foto: Reuters
11:18

Podle švédského prokurátora, který vyšetřuje exploze plynovodu Nord Streamu, je nejpravděpodobnější, že za výbuchy stála státem sponzorovaná skupina. Neřekl ale jakým státem. Výbuchy pod mořskou hladinou poškodily plynovod v Baltském moři loni 26. září.

10:58

Francouzský prezident Emmanuel Macron podle agentury AFP řekl v Pekingu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, že by měl domluvit Rusku ohledně války na Ukrajině a přivést všechny k jednacímu stolu.

10:24

Vedení ruského ministra obrany odvolalo velitele východního vojenského okruhu ruské armády generálplukovníka Rustama Muradova. Uvádí to ve své analýze britská vojenská rozvědka. Muradov podle analýzy nese odpovědnost za neúspěch při dobývání města Vuhledar na Donbase. Rusové utrpěli za několik měsíců bojů obrovské ztráty, ale neprolomili ukrajinskou obranu. Muradov se dostal do funkce velitele východní skupiny před rokem, když byl kvůli neúspěchu v bitvě o Kyjev odvolán jeho předchůdce.

9:56

Tenis promeškal po loňské únorové invazi na Ukrajinu velkou příležitost k vyslání silného vzkazu Kremlu, když neudělil ruským a běloruským tenistům plošný zákaz startů. Uvedla to první hráčka světového žebříčku Iga Šwiateková v rozhovoru pro BBC. K vyloučení reprezentantů obou zemí sáhl vloni jen Wimbledon, letos ale budou moci ruští i běloruští hráči na londýnském grandslamu startovat jako neutrální sportovci stejně jako na všech dalších turnajích okruhů ATP a WTA.

"Po druhé světové válce němečtí tenisté nesměli hrát stejně jako japonští a italští a já mám pocit, že taková věc by ruské vládě ukázala, že to nestojí za to," uvedla Šwiateková s odkazem na to, že Wimbledon vloni sáhl k vyloučení hráčů na základě jejich národnosti poprvé od konce druhé světové války.

9:44

Zpravodajce Aktuálně.cz v Bruselu Kateřině Šafaříkové řekl vysoce postavený diplomat NATO, obeznámený z válečnou situací na Ukrajině, že počet padlých a zraněných ruských vojáků odhaduje na 150 tisíc. Ukrajinské ztráty jsou podle něj nižší, ale každopádně se pohybují v řádů vyšších desítek tisíc.

9:30

Proruského kolaboranta a představitele Rusy dosazené správy okupovaného Melitopolu Maxima Zubareva převezli na Krym. Zubareva těžce zranila bomba, nastražená v úterý v jeho automobilu. Přišel o ruku a nohu. Ukrajinští partyzáni v posledních týdnech stupňují v Melitopolu tlak na lidi, kteří podporují ruskou okupaci.

9:21 Vlajka Ruské federace.

Pouliční propagandistická malba na podporu agrese proti Ukrajině v ruském městě Jefremov.

Pouliční propagandistická malba na podporu agrese proti Ukrajině v ruském městě Jefremov.
Pouliční propagandistická malba na podporu agrese proti Ukrajině v ruském městě Jefremov. | Foto: Reuters
9:18

Souhrn nejdůležitějších událostí

 • V Moskvě hořela budova ministerstva obrany. Podle hasičů se jednalo o závadu.
 • Pokud se ukrajinská vojska během plánované ofenzivy dostanou na hranice Krymu, je Ukrajina připravena s Ruskem o budoucnosti poloostrova jednat.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ve Varšavě k vytvoření koalice zemí, které by Ukrajině dodávaly bojová letadla. 

 

 

9:13

Ukrajina je připravená jednat s Ruskem o Krymu, pokud její ofenziva bude úspěšná a její vojska dorazí k hranicím poloostrova. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl Andryj Sybiha, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Sybihy ale Kyjev samozřejmě počítá i s tím, že získá Krym zpět silou.

07:50

Mluvčí ukrajinské pohraniční služby Andrij Demčenko informoval, že jen v březnu se mezi pohraniční stráží a ruskými silami odehrálo více než 900 střetů, což je o 11 procent více než v únoru. Kromě bojových střetů se ukrajinští pohraničníci stali terčem více než 1800 ruských útoků, citovala Demčenka agentura Ukrinform.

07:49

Ruské síly se nadále zaměřují na vedení útočných akcí ve směru na Lyman, Bachmut, Avdijivku a Marjinku. Za poslední den tam bylo odraženo více než 70 nepřátelských útoků, uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války Rusové v minulých dnech v Bachmutu postoupili, nicméně nejsou signály o tom, že by se Ukrajinci z oblasti stáhli.

22:00

"Když se mu to hodilo, prezident Putin ji porušil a nejprve zabral Krym. A mně je to hrozně líto, protože Ukrajina je velmi důležitá země," dodal s tím, že co udělal Putin, je špatně, a Evropa a USA by Ukrajinu měly nadále podporovat. "Možná přijde čas, kdy ukrajinská vláda dospěje k názoru, že si umí představit mírovou dohodu, se kterou by dokázali žít, ale nemyslím si, že bychom je měli opustit," dodal.

21:50

"Věděl jsem, že prezident (Vladimir) Putin nepodporoval dohodu prezidenta Jelcina, že nikdy nebude zasahovat do územních hranic Ukrajiny - dohodu, kterou uzavřel, protože chtěl, aby se Ukrajina vzdala svých jaderných zbraní," poznamenal Clinton. "Báli se jich vzdát, protože si mysleli, že je to jediná věc, která je chrání před expanzivním Ruskem," řekl exprezident o názoru ukrajinské strany.

21:45

V lednu 1994 podepsal Clinton s tehdejšími prezidenty Ruska Borisem Jelcinem a Ukrajiny Leonidem Kravčukem trojstrannou dohodu o likvidaci arzenálu strategických jaderných zbraní, které zůstaly na ukrajinském území po rozpadu Sovětského svazu. Spojené státy se později v témže roce rovněž podílely na související dohodě zvané budapešťské memorandum, která zahrnovala ruské závazky respektovat územní celistvost Ukrajiny. Rusko tyto závazky porušilo už v roce 2014, když anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, a následně invazí na Ukrajinu z loňského února.

21:38

Bývalý americký prezident Bill Clinton v rozhovoru s irskou televizí RTÉ vyjádřil lítost nad tím, že Ukrajinu po rozpadu Sovětského svazu přesvědčoval, aby se vzdala jaderných zbraní. Zároveň naznačil, že by se Rusko na Ukrajinu neodvážilo zaútočit, pokud by jaderné zbraně měla.

Clinton se v rozhovoru věnoval své roli v severoirském mírovém procesu a vyjádřil se k aktuálnímu geopolitickému vývoji. "Cítím osobní podíl, protože jsem je (Ukrajinu) přiměl k tomu, aby souhlasili s tím, že se vzdají svých jaderných zbraní. Nikdo z nich nevěří, že by Rusko provedlo tento kousek, kdyby Ukrajina stále měla své zbraně," řekl.

20:57

V Rusku zajatý pilot při výslechu vypověděl, že pracuje jako civilní pilot a že mu zaplatili 50 000 hřiven (asi 29 000 Kč) za to, že bude při letu doprovázet druhé letadlo ve výši 50 metrů a na pokyn z tohoto stroje bude pořizovat fotografie.

Nevěděl prý, že letí nad Ruskem, i když na svou ochranu dostal automatickou zbraň a neprůstřelnou vestu, napsal server Meduza z odvoláním na záznam výslechu, zveřejněný na sociálních sítích. Ukrajinská strana incident nekomentovala.

20:53

Německá pojišťovna Allianz nemá v plánu obnovit pojistku pro projekt plynovodu Nord Stream 1, která vyprší koncem letošního roku. Allianz je součástí pojistného konsorcia, které poskytuje pojistné krytí čtyřem evropským menšinovým akcionářům plynovodu, uvedla společnost na svých internetových stránkách.

20:47

Španělská policie zadržela ruského a ukrajinského občana, které podezřívá z pašování materiálu do Ruska, který může mít i vojenské využití. Podle prohlášení ministerstva vnitra jeden z podezřelých stál v čele mezinárodní sítě specializované na prodej zboží, na které se vztahují sankce Evropské unie. Policie podezřelé zadržela, když hrozilo, že unijní území opustí dodávka skel pro kabiny vojenských letounů, napsala agentura EFE.

20:10 Vlajka Ruské federace.

Sídlo ruského ministerstva obrany v centru Moskvy ve středu nakrátko zachvátily plameny, uvedla s odkazem na hasiče agentura TASS. Z okna několikapatrové budovy stoupal kouř, podle prohlášení ministerstva se oheň podařilo dostat po kontrolu. Nejsou hlášena žádná zranění, příčinou byla podle záchranných složek patrně závada elektrické sítě.

19:57

Nejdůležitější události posledních hodin:

 • Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že svou podporou revoluce na Ukrajině v roce 2014 způsobily současný konflikt mezi Kyjevem a Moskvou.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že situace ukrajinských obránců Bachmutu je složitá, ale stále jsou ve městě a Rusové město nedobyli.
 • Ukrajina připravuje brigádu 40 tisíc dobrovolníků, kteří mají během chystané jarní protiofenzivy bojovat po boku pravidelné armády.
19:42

Ukrajina kupuje od polských zbrojovek 150 obrněných transportérů Rosomak, samohybné minomety Rak a protiletadlové řízené střely Piorun, oznámil spolupracovník polského premiéra Mateusze Morawieckého po jednání šéfa vlády s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. "Věříme, že po válce bude skvělé polské vojenské vybavení v mnoha případech základní výzbrojí ukrajinské armády," napsal na Twitteru Michał Dworczyk z premiérovy kanceláře.

19:20 Vlajka Ruské federace.

"Letadlo z nezjištěných příčin havarovalo u obce Butovsk," citovala agentura RIA Novosti z prohlášení FSB. Podle něj ruští pohraničníci zadrželi pilota, který se pokoušel utéci na ukrajinské území. FSB vůči narušiteli státní hranice zahájila vyšetřování.

19:02 Vlajka Ruské federace.

V ruské Brjanské oblasti, která hraničí s Ukrajinou, se zřítilo lehké ukrajinské letadlo. Pilota zajali ruští pohraničníci, oznámila ruská média s odvoláním na tajnou službu FSB, jejíž součástí je i pohraniční stráž. Deník Kommersant na svém webu zveřejnil snímek zajatého ukrajinského pilota, který se objevil na sociálních sítích.

18:30

Irská vláda požádá veřejnost, aby na debatním fóru vyjádřila svůj názor na tradici vojenské neutrality země, uvedl ministr zahraničí Micheál Martin. Informovala o tom ve středu agentura Reuters, podle které jde o nejnovější známku možného posunu dlouholeté politiky v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

18:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání s polským prezidentem Andrzejem Dudou a předsedou vlády Mateuszem Morawieckým uvedl, že se podařilo najít řešení problému polských rolníků, znepokojených dovozem ukrajinského obilí. "Nalezli jsme východisko. V nejbližších dnech, týdnech vyřešíme všechny záležitosti," řekl Zelenskyj podle serveru Onet.pl. "Mezi tak blízkými partnery a faktickými přáteli, jakými je Polsko a Ukrajina, nemohou být problémy," zdůraznil.

16:28 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu ve Varšavě řekl, že situace ukrajinských obránců Bachmutu je složitá, ale stále jsou ve městě a Rusové město nedobyli. Pokud by ale ukrajinským silám hrozilo obklíčení, budeme reagovat, uvedl Zelenskyj. Agentura Reuters si jeho slova vyložila tak, že naznačil možnost stažení z Bachmutu. Podle nezávislého Institutu pro studium války jsou ruští vojáci - žoldnéři Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina - už v centru Bachmutu, ale nemají ho pod kontrolou.

15:17

Ukrajina připravuje brigádu 40 tisíc dobrovolníků, kteří mají během chystané protiofenzivy bojovat po boku pravidelné armády. Do jednotek podle ukrajinského ministra vnitra Ihora Klymenka, jehož resort zajišťuje nábor, vstoupili jak bývalí vojáci nebo policisté, tak lidé bez předchozí zkušenosti s boji nebo i ženy.

15:15

Předseda Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Aleksander Čeferin prohlásil, že si nedovede představit návrat ruských klubů do evropských fotbalových soutěží, dokud válka na Ukrajině neskončí.

15:10 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Spojené státy, že svou podporou revoluce na Ukrajině v roce 2014 způsobily současný konflikt mezi Kyjevem a Moskvou. Revoluce v roce 2014 svrhla proruského prezidenta Viktora Janukovyče, následně Rusko anektovalo Krym a odtrhlo od Ukrajiny část Donbasu.

Nové americké velvyslankyni Lynne Tracyové v Kremlu řekl, že Spojené státy v rámci své zahraniční politiky využívají nástroje jako "podporu barevných revolucí a podporu převratu v Kyjevě v roce 2014, které vyústily v současnou ukrajinskou krizi a negativně přispěly ke zhoršení rusko-amerických vztahů".

13:39

Česko podporuje ukrajinskou ambici vstoupit do Severoatlantické aliance, pouze tento krok však problémy země čelící ruské agresi nevyřeší. Po jednání ministrů zahraničí zemí NATO to řekl šéf české diplomacie Jan Lipavský. Podle něj je v současnosti třeba řešit plány další podpory Ukrajiny a vstup do aliance je vzdálenějším tématem. Zatímco některé alianční země chtějí Kyjev ujistit o perspektivě členství, další státy nechtějí otázku, která vyvolává ostrý ruský nesouhlas, otevírat před ukončením války.

Po úterním přijetí Finska, které se stalo 31. členem aliance necelý rok od podání přihlášky, ukrajinský ministr Dmytro Kuleba v Bruselu hovořil o tom, že chce svou zemi rovněž vidět v řadách NATO. Ukrajina usiluje o přistoupení k vojenskému obrannému bloku již od ruské anexe Krymu v roce 2014. Šéf NATO Jens Stoltenberg v úterý zopakoval, že aliance je otevřená vstupu, základní podmínkou je však úspěch Ukrajiny ve válce o vlastní suverenitu.

"Určitě podporujeme ukrajinskou ambici stát se členem NATO. Ale není to věc, která by automaticky vyřešila problém Ukrajiny," řekl dnes v Bruselu novinářům Lipavský. Členské země by se podle něj v současnosti měly spíše věnovat navyšování pomoci Kyjevu včetně peněz do fondu na vojenskou výstroj a další "nesmrtící" vybavení.

Ministr zahraničí Jan Lipavský.
Ministr zahraničí Jan Lipavský. | Foto: Jakub Plíhal
12:40

Čtrnáctého října 2022 nastoupil ruský inženýr Gleb Karakulov s manželkou a dcerou na let z Kazachstánu do Turecka. Vypnul si telefon a rozloučil se se svým životem v Rusku. Nejednalo se o obyčejného přeběhlíka. Karakulov byl důstojníkem tajné osobní bezpečnostní služby prezidenta Vladimira Putina.

10:44

Francouzský prezident Emmanuel Macron po příletu do Pekingu prohlásil, že Západ se nemůže odvrátit od Číny a musí s ní vést dialog. A nemůže dopustit situaci, aby Čína "mluvila" jen s Ruskem.

10:28

Proruskému kolaborantovi Maximu Zubarevovi, jehož automobil v pondělí explodoval v okupovaném Melitopolu, museli lékaři amputovat ruku a nohu. Uvedl to zpravodajský server Ukrajinska Pravda. Zubarev se stal členem Rusy vytvořené okupační správy města. Je několikátým kolaborantem, na kterého v okupovaném Melitopolu zaútočili partyzáni.

Melitopol je okupován od 26. února 2022, třetího dne agrese.
Melitopol je okupován od 26. února 2022, třetího dne agrese. | Foto: Reuters
9:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v úterý přes video k parlamentu Chile.

Volodymyr Zelenskyj promluvil v úterý přes video k parlamentu Chile.
Volodymyr Zelenskyj promluvil v úterý přes video k parlamentu Chile. | Foto: Reuters
9:37

Španělsko odešle zásilku tanků Leopard 2 na Ukrajinu v druhé polovině dubna. Oznámilo to ministerstvo obrany v Madridu.

9:35

Česká spořitelna dokončila nákup úvěrového portfolia Sberbank CZ. Převod úvěrového portfolia očištěného o nesplácené a jinak problémové úvěry stvrdil zápis v rejstříku . Za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila spořitelna 41,053 miliardy Kč. Během dubna budou klienti Sberbank CZ převedeni do České spořitelny.

Pražský městský soud prohlásil konkurz na Sberbank CZ koncem loňského srpna. ČNB na začátku května pravomocně odebrala bance bankovní licenci a pražský městský soud poté poslal banku do likvidace. Kroky k odnětí licence zahájila ČNB už 28. února 2022. Důvodem bylo zhoršení situace Sberbank CZ kvůli odlivu vkladů po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Sberbank
Sberbank | Foto: Sberbank
9:22

Prezidenti Francie a Spojených států Emmanuel Macron a Joe Biden chtějí Čínu zapojit do jednání o ukončení války na Ukrajině. Podle oficiálního sdělení Elysejského paláce se na tom politici shodli v telefonátu. Macron ve středu přiletěl na návštěvu Číny a francouzská média uvádějí, že vyzve čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby přiměl Rusko ukončit válku.

08:12 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Polsko patří k zemím, které Ukrajinu čelící ruské agresi nejvíce podporují.

"Mohu říci, že prezident Zelenskyj překročil polskou hranici," potvrdil ráno poradce polského prezidenta stanici TVN24.

Ukrajinského prezidenta dnes ve Varšavě čeká jednání s Dudou o bezpečnostních otázkách, ale i o ekonomické spolupráci nebo o tématech týkajících se polsko-ukrajinské historie, uvedl dříve v rozhlasové stanici RMF FM Przydacz. Prezidenti spolu budou mluvit i o dovozu ukrajinského obilí do Polska, kde si zemědělci stěžují na to, že polský trh zaplavila levnější ukrajinská produkce.

07:57 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil do Polska, píše Reuters. Je na cestě do Varšavy, kde bude jednat s prezidentem Andrzejem Dudou.

07:32

Anastasja Hrišková pracovala v Chersonu na jihu Ukrajiny v nadaci Sjednocení, která se zabývala kromě jiného bojem proti korupci. Loni 24. února ale Rusko zaútočilo na Ukrajinu a prioritou se stal jiný boj: proti okupaci. Tu Hrišková zažila osobně. Cherson byl už 1. března prvním velkým městem, které obsadila ruská armáda. V rozhovoru pro Aktuálně.cz žena popisuje své zážitky.

06:56

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Finsko se v úterý oficiálně stalo 31. členem Severoatlantické aliance.
 • Kyjev doporučil Ukrajincům na okupovaných územích, aby se uchýlili do třetích zemí, nebo učinili blíže neupřesněné přípravy. Podle serveru RBK-Ukrajina to uvedla v souvislosti s plánovanou ukrajinskou protiofenzivou, která by podle různých spekulací mohla začít v nadcházejících týdnech.
 • Ruský prezident Vladimir Putin stále žije v izolaci, nepoužívá internet a i tři roky od začátku pandemie má strach, že se nakazí covidem-19. 
06:54

Nejtvrdší boje se nadále odehrávají v okolí Bachmutu, který se ruské jednotky snaží už osm měsíců dobýt v rámci svého úsilí o obsazení celé Doněcké oblasti, která je součástí východního průmyslového srdce Ukrajiny - Donbasu.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ruské síly také pokračují v přípravách na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu v jižním směru. Ukrajinská armáda pak upozornila na to, že Rusko posílilo svou přítomnost v Černém moři, kde má v současnosti 15 vojenských lodí, včetně šesti, které nesou rakety.

06:54

Podle Kyjeva při ruských útocích zahynulo v úterý v Doněcké oblasti šest civilistů a dalších sedm utrpělo zranění. Ukrajina odrazila 45 útoků.

Informuje o tom dnes server The Kyiv Independent s odvoláním na ukrajinské úřady. Agentura Reuters zase s odvoláním na ukrajinskou armádu píše o 45 odražených ruských útocích za uplynulých 24 hodin.

Mezi mrtvými ve třech obcích Doněcké oblasti jsou čtyři muži a dvě ženy, včetně jedné zdravotní sestry. Útoky navíc poškodily obytné domy i jednu administrativní budovu.

21:29 Vlajka Ruské federace.

Reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich, minulý týden zatčený v Rusku a obviněný ze špionáže, se setkal s právníky, uvedla šéfredaktorka listu. "Evan se těší dobrému zdraví a je vděčný za obrovskou podporu z celého světa," stojí v dopise, o jehož obsahu informovala agentura Reuters. Podle Tuckerové se ulevilo hlavně rodině amerického novináře, která je s ním nyní skrze právní zástupce v kontaktu.

20:22

Maďarsko kritizuje rozhodnutí pozvat na nynější schůzku ministrů zahraničí zemí NATO i šéfa ukrajinské diplomacie Dmytra Kulebu. Napsala o tom dnes agentura MTI. Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa to porušuje princip jednoty aliance.

20:11

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková doporučila Ukrajincům na okupovaných územích, aby se uchýlili do třetích zemí, nebo učinili blíže neupřesněné přípravy. Podle serveru RBK-Ukrajina to uvedla v souvislosti s plánovanou ukrajinskou protiofenzivou, která by podle různých spekulací mohla začít v nadcházejících týdnech.

20:00 Vlajka Ruské federace.

K odpovědnosti za výbuch v Petrohradu, při kterém zahynul Tatarskij, se na sociálních sítích a také prostřednictvím bývalého ruského poslance Ilji Ponomarjova, žijícího v ukrajinském exilu, přihlásili údajní ruští odbojáři z "Národní republikánské armády". Skupina se stejným jménem loni v srpnu přijala odpovědnost také za smrt Darji Duginové, dcery nacionalistického ideologa Alexandra Dugina. Ovšem až do té doby se žádná zmínka o této organizaci na internetu nevyskytovala a Ponomarjov nedokázal nabídnout žádný důkaz, že čin skutečně byl dílem takové skupiny, poznamenal zpravodajský server Meduza, působící z lotyšského exilu.

19:51 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin stále nepoužívá internet a i tři roky od začátku pandemie má strach, že se nakazí covidem-19. Nevládní organizaci The Dossier Center (DC) to v dnes zveřejněném rozhovoru řekl Gleb Karakulov, bývalý kapitán ruské Federální ochranné služby (FSO), který z Ruska utekl. Organizaci DC, kterou založil bývalý nejbohatší ruský oligarcha a kritik Kremlu Michail Chodorkovskij, Karakulov popsal i další detaily z života ruského prezidenta.

"Posledních pár let žije v informační izolaci. Patologicky se bojí o život," řekl o Putinovi Karakulov. "Všemožnými bariérami se odřízl od světa: karanténou, informačním vzduchoprázdnem. Realitu vnímá pokřiveně," uvedl. To se podle agentury AP, která DC získala hodiny videozáznamů a přepisy rozhovorů s Karakulovem, shoduje s líčením jiných lidí blízkých Putinovi. Ti ho vykreslují jako kdysi charismatického, ale stále více izolovaného vůdce, který nepoužívá mobilní telefon ani internet a trvá na neustálém přístupu k ruské státní televizi.

19:38

NATO zve Zelenského na červencový summit ve Vilniusu, řekl Stoltenberg. Alianční země také slíbily Kyjevu další vojenskou podporu, dodal.

19:08

Čínská podpora Ruska během invaze na Ukrajinu je hrubým porušením závazků Pekingu vůči OSN, uvedl dnes podle agentury AP šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Vyjádřil se tak den před tím, než do Číny přiletí francouzský prezident Emmanuel Macron a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

"Nelze se stavět na stranu agresora," prohlásil Borrell "Od stálého člena Rady bezpečnosti OSN se jasně očekává, že se postaví na obranu mezinárodního řádu založeného na pravidlech a Čína má morální povinnost přispět ke spravedlivému míru," dodal.

19:06 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila, že ve městě Ljubercy u Moskvy dopadla radioamatéra, který šířil v Rusku zakázané vysílání rozhlasové stanice Rádio Svoboda, která je financovaná Spojenými státy. Informovala o tom ruská média.

Na záběrech poskytnutých FSB ruským médiím je vidět, jak se jeden z členů zásahového komanda spouští na laně ze střechy domu, nejspíše do okna radioamatérova bytu.

18:23

Spojené státy dnes ohlásily, že Ruskem napadené Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc ve výši zhruba 2,6 miliardy dolarů (asi 55,7 miliardy korun). Součástí balíku jsou například rakety systému protivzdušné obrany Patriot nebo dělostřelecká munice.

18:20

Rada OSN pro lidská práva dnes velkou většinou schválila prodloužení mandátu komise, která vyšetřuje možné válečné zločiny spáchané během ruské invaze na Ukrajinu. Informuje o tom agentura Reuters.

Osmadvacet zemí návrh týkající se další práce Nezávislé mezinárodní vyšetřovací komise pro Ukrajinu podpořilo, 17 se hlasu zdrželo a dvě byly proti, jednou z nich byla Čína. Ukrajina ji považuje za klíčovou pro to, aby bylo Rusko pohnáno k odpovědnosti za zločiny, jichž se během nynější války dopouští. Mezi státy, jež se zdržely, byla například Jihoafrická republika, podle které by komise mohla vrazit "ještě větší klín" mezi Ukrajinu a Rusko.

17:57 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poslal do vazby Darju Trepovovou, kterou úřady viní z terorismu kvůli nedělnímu výbuchu v Petrohradě, při němž zemřel bloger Tatarskij.

17:55

Ukrajinští uprchlíci před ruskou agresí, kteří v Česku používají auta ze své vlasti, je asi budou muset nechat do konce roku zapsat do evidence vozidel. V opačném případě by jim hrozila pokuta až 30 tisíc korun. Poslanci chtějí změnu, která má zlepšit postižitelnost dopravních přestupků ukrajinských řidičů, doplnit do vládní azylové novely. Poslali ji dnes do závěrečného kola schvalování, které se uskuteční zřejmě za dva týdny.

17:53

Finsko se dnes připojilo k Severoatlantické alianci, ale tato událost přímo neovlivní průběh války Ruska proti Ukrajině, píše v komentáři ukrajinská agentura Unian. Šance na vstup samotné Ukrajiny do aliance se objeví až po vítězství ve válce, míní experti oslovení serverem RBK-Ukrajina.

Rusko sice bude pokračovat v hysterických protestech a ve vyhrožování Finsku, ale na to nejspíše nikdo nebude brát zřetel, uvedla agentura Unian. Rusko bude nuceno vzít v potaz nové geopolitické reálie na ruských hranicích, včetně vyslání části svých vojsk k nim. Ale protože v Rusku vědí, že ve skutečnosti se je nikdo nechystá napadnout, sotva půjde o nějaký masový přesun, píše Unian.

Pokud by NATO rozmístilo svá vojska na "nové" hranici, Rusko na to podle ukrajinské agentury stejně nezareaguje, a to kvůli banální skutečnosti, že mu chybí volné jednotky. Rusko je aktuálně plně soustředěno na válku proti Ukrajině, která je pro něj klíčovým problémem. Proto rozšíření NATO právě teď průběh války v taktickém a strategickém smyslu neovlivní, domnívá se autor komentáře v ukrajinské agentuře.

16:47

Mluvčí východního vojenského okruhu ukrajinské armády Serhij Čerevatyj v úterý potvrdil, že šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin skutečně vztyčil ruskou vlajku na budově radnice v Bachmutu. Budova je ale podle Čerevatého dávno zničená a opuštěná. Uvedl, že boje ve městě pokračují a Rusové jsou daleko od dobyti Bachmutu, které Prigožin už několikrát oznámil.

Jevgenij Prigožin v Bachmutu.
Jevgenij Prigožin v Bachmutu. | Foto: Reuters
16:31 Vlajka Ruské federace.

Rusové vybudovali na poloostrově Krym desítky zákopových systémůukazují podle deníku The Washington Post satelitní snímky společnosti Maxar. Kilometry zákopů vznikly během několika málo týdnů také podél pobřeží, přestože vylodění ukrajinské armády se podle analytiků jeví jako málo pravděpodobné, podotýká list. Ruská armáda se podle něj ale zjevně pro každý případ připravuje na jarní protiofenzivu, kterou už několikrát ohlásil Kyjev, aniž přiblížil, na kterou oblast se zaměří.

13:05

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) s izraelským protějškem Elim Kohenem potvrdili odhodlání rozvíjet strategické partnerství. Šéf české diplomacie také na dnešní tiskové konferenci po jednání v Černínském paláci poděkoval Kohenovi za humanitární podporu Ukrajině napadené Ruskem. Izrael stojí za Ukrajinou a bude pokračovat v humanitární pomoci, řekl Kohen.

12:18 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí Vladimira Putina Dmitrij Peskov označil dnešní vstup Finska do NATO za útok na ruskou bezpečnost.

11:39

Rusko již léta zvyšuje vojenské kapacity na severu poblíž Finska, obavy z Moskvy byly důvodem finského přistoupení k NATO, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Finsko se dnes stává 31.členskou zemí NATO.

11:22

Litevský parlament schválil zákon, který zakazuje Rusům v zemi kupovat nemovitosti a půdu. Návrh zákona měl širokou podporu, je zdůvodněn bezpečnostními riziky. Zákaz vstoupí v platnost příští rok.

9:15

Britská vojenská rozvědka ve své nové analýze uvádí, že Moskva zřejmě plánuje vznik dalších soukromých milic, která by po vzoru Wagnerovy skupiny Jevgenija Prigožina pomáhaly plnit politické a vojenské cíle Kremlu. Zároveň ale půjde o konkurenci pro Prigožina, který má s vedením armády a ministerstvem obrany špatné vztahy. Ruské vedení se podle Britů domnívá, že veřejnost je tolerantnější ke ztrátám na životech mezi žoldnéři než mezi vojáky ruské armády.

9:09

Rusové zaútočili v noci třinácti drony íránské výroby na Oděsu a okolí.

9:04

V Ivano-Frankivsku se konal pohřeb čtyřnásobného mistra světa v kickboxu Vitalije Merinova. Zahynul v boji v Luhanské oblasti.

V Ivano-Frankivsku se konal pohřeb čtyřnásobného mistra světa v kickboxu Vitalije Merinova. Zahynul v boji v Luhanské oblasti.
V Ivano-Frankivsku se konal pohřeb čtyřnásobného mistra světa v kickboxu Vitalije Merinova. Zahynul v boji v Luhanské oblasti. | Foto: Reuters
8:59

Francouzský prezident Emmanuel Macron jede do Číny s velkou podnikatelskou delegací. Analytik Noah Barkin s odvoláním na své zdroje v Paříži uvádí, že Macron se chystá učinit čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi nabídku: Francie nepůjde s USA příliš tvrdě proti Číně a Peking výměnou za to zatlačí na Putina, aby ukončil válku na Ukrajině.

08:32 Vlajka Ruské federace.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina postoupila v centru východoukrajinského Bachmutu a v neděli v noci obsadila budovu radnice, napsal ve své nejnovější zprávě o situaci na bojišti americký Institut pro studium války (ISW). Šéf Wagnerovy skupiny předtím tvrdil, že jeho bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku a město tak z právního hlediska dobyli. Ukrajinská armáda jeho tvrzení popřela. Dnes ráno ukrajinský generální štáb ve svém operačním přehledu uvedl, že invazní síly se pokoušejí získat plnou kontrolu nad Bachmutem a pokračují v útocích na město.

06:27

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Kvůli válce na Ukrajině přišlo podle OSN o život 8451 civilistů a dalších 14 156 jich utrpělo zranění. Skutečná čísla budou podle OHCHR ještě výrazně vyšší.
 • Finsko se v úterý oficiálně stane 31. členem Severoatlantické aliance.
 • Generální štáb ukrajinské armády připustil, že ruské síly u Bachmutu postoupily. Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby uvedl, že Ukrajinci o Bachmut nadále bojují.
 • Jeden z nejvyšších ruských velitelů na ukrajinském bojišti, generál Rustam Muradov, byl odvolán kvůli neúspěšným útokům u východoukrajinského města Vuhledar.
06:10

"Naše údaje jsou jen špičkou ledovce. Daň, kterou si válka vybírá na civilistech, je nesnesitelná," uvedl nedávno vysoký komisař pro lidská práva Volker Türk, podle něhož humanitární pomoc potřebuje téměř 18 milionů lidí a 14 milionů jich muselo opustit své domovy.

06:05

Jen v březnu úřad zaznamenal 178 zabitých civilistů, včetně sedmi chlapců a jedné dívky. Velkou většinu - 84 procent - úmrtí civilistů způsobily výbušné zbraně s plošným účinkem. Zraněných za tento měsíc OHCHR registroval 587, a to včetně 27 dětí.

06:03

Kvůli Ruskem vyvolané válce na Ukrajině přišlo podle OSN o život 8451 civilistů a dalších 14 156 jich utrpělo zranění. Ve své nejnovější statistice to uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR). Znovu upozornil, že skutečná čísla budou ještě výrazně vyšší.

05:59 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 17 drony Šáhed íránské výroby, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ukrajinskou armádu. Terčem útoků se stalo i přístavní město Oděsa na jihozápadě země. Rozsah škod zatím není znám.

Velitelství ukrajinského letectva také sdělilo, že 14 dronů se podařilo protiletecké obraně zničit. Bezpilotní letouny podle něj zřejmě vystartovaly z východního pobřeží Azovského moře.

05:49

Finsko se dnes oficiálně stane členem Severoatlantické aliance. Necelý rok po podání přihlášky, k němuž se spolu se Švédskem rozhodlo kvůli ruské invazi na Ukrajinu, se stane 31. členskou zemí NATO.

Slavnostní ceremoniál vyvěšení finské vlajky v alianční centrále v Bruselu bude předcházet zasedání ministrů zahraničí, kteří projednají mimo jiné další vojenskou podporu Kyjeva včetně jejího víceletého výhledu.

05:40 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Šéf ruské diplomacie také kritizoval evropskou podporu "zločineckému režimu" v Kyjevě. "V reakci na nepřátelské kroky budeme v případě potřeby jednat tvrdě, na základě národních zájmů Ruska," podotkl.

V rozhovoru ministr zahraničí země také vyjádřil přesvědčení, že se Západ snaží vrazit klín do přátelství Ruska a Číny tím, že hovoří o nerovných vztazích obou zemí a závislosti Moskvy na Pekingu.

05:30 Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Rusko bude s Evropou jednat tvrdě, pokud to bude nutné, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru s ruským deníkem Argumenty i fakty, o němž informuje agentura Reuters.

"Evropská unie ztratila Rusko. Ale je to její vlastní chyba," míní Lavrov, podle něhož to jsou právě členské země EU a vedoucí představitelé unie, kdo otevřeně tvrdí, že je nutné Rusku uštědřit strategickou porážku.

21:59

Rok války Ruska proti Ukrajině způsobil kulturnímu dědictví napadené země škody za 2,6 miliardy dolarů (asi 56 miliard Kč), napsala ruská redakce BBC s odvoláním na údaje zveřejněné u příležitosti návštěvy generální ředitelky Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) Audrey Azoulayové v Kyjevě.

"Dokážu si představit ztráty, ztráty na lidských životech během války a vše, co prožíváte. Oceňují, že přikládáte velký význam lidskému rozměru dění a obraně kultury a vzdělávání," prohlásila Azoulayová. "Víme, že to definuje Ukrajinu jako zemi, a naším posláním v UNESCO je být na vaší straně, být na straně ukrajinského lidu a bránit jeho kulturní dědictví," dodala.

20:56

Farmáři sdružení ve spolku Oszukana wieś (Podvedená vesnice) varují, že mohou pokazit středeční Zelenského návštěvu Polska protesty proti dovozu ukrajinského obilí, uvedl server Interia.pl. Spolek tvrdí, že polské ministerstvo zemědělství nesplnilo žádný z dřívějších slibů ohledně omezení dovozu zemědělských komodit z Ukrajiny. "Mysleli jsme si, že ministr Henryk Kowalczyk nás bere vážně. Ukázalo se, že je to jinak. Na hranicích dovoz ukrajinského zboží pokračuje stejně jako dosud, dokonce se zrychluje. A velká část se vůbec nekontroluje," řekl serveru Marcin Sobczuk ze zmíněného spolku. "Varšava by si to měla promyslet. Pokud ministr chce, abychom mu pokazili středu v hlavním městě, můžeme se o to postarat. Stejně tak návštěvu ukrajinského prezidenta. Nápadů je hodně, ale je předčasné o nich mluvit," dodal.

20:45

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Generální štáb ukrajinské armády v minulém týdnu připustil, že ruské síly u Bachmutu postoupily.
 • Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby uvedl, že Ukrajinci o Bachmut nadále bojují, nebyli z města vytlačeni a že bitva stále není u konce.
 • Jeden z nejvyšších ruských velitelů na ukrajinském bojišti, generál Rustam Muradov, byl odvolán kvůli neúspěšným útokům u východoukrajinského města Vuhledar.
 • Ruské úřady potvrdily zadržení ženy podezřelé z vraždy vojenského blogera Vladlena Tatarského, která se odehrála v neděli v petrohradské kavárně.
19:49

Podle velitele ukrajinských pozemních vojsk Oleksandra Syrského je Prigožinovo tvrzení, že ruští bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku, a město tak z právního hlediska dobyli, nepravdivé. "Nepřítel slábne a snaží se zakrýt své neúspěchy dalšími a dalšími falešnými informacemi o dobytí Bachmutu," uvedl Syrskyj po setkání s frontovými vojáky.

18:56

Šéfové slovenské a české diplomacie Rastislav Káčer a Jan Lipavský se v dnešní veřejné debatě po jednání členů vlád obou zemí v Trenčíně shodli na nutnosti podporovat Ukrajinu v obraně před ruskou invazí, aby se tato agrese nerozšířila dále do Evropy. 

18:21

Generální štáb ukrajinské armády v minulém týdnu připustil, že ruské síly u Bachmutu postoupily. Ukrajinští vojáci ale podle něj celkově drží obranné linie. V dnešní odpolední svodce štáb oznámil, že ukrajinští obránci v bachmutském sektoru fronty za poslední den odrazili asi 20 nepřátelských útoků. Podle něj ruské síly pokračují ve své snaze získat město "pod plnou kontrolu"

18:21

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby dnes podle agentury Reuters uvedl, že Ukrajinci o Bachmut nadále bojují, nebyli z města vytlačeni a že bitva stále není u konce. Řekl také, že Spojené státy tento týden zřejmě oznámí další balíček pomoci Ukrajině.

18:20

Ukrajina obdržela 2,7 miliardy USD (58,1 miliardy korun) jako první část z úvěrového programu od Mezinárodního měnového fondu. Oznámil to ministr financí Serhij Marčenko. "Jsem vděčný našim partnerům za podporu Ukrajiny na cestě k vítězství," napsal Marčeno na svém účtu na twitteru.

18:10 Vlajka Ruské federace.

Jeden z nejvyšších ruských velitelů na ukrajinském bojišti, generál Rustam Muradov, byl odvolán kvůli neúspěšným útokům u východoukrajinského města Vuhledar, které způsobily ruské armádě těžké ztráty, uvedl dnes na svém webu anglickojazyčný list The Moscow Times s odvoláním na dva nejmenované zdroje z ruského ministerstva obrany.

Zpráva o odvolání generála Muradova se již před několika dny objevila na sociálních sítích i v prokremelských médiích, jako je televize Cargrad, ale nebyla oficiálně potvrzena. Ministerstvo obrany dosud neodpovědělo na žádost The Moscow Times o vyjádření.

17:37

Z ruského zajetí se vrátilo deset dalších ukrajinských vojáků a dva civilistéinformoval dnes ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Moskva oznámila propuštění pěti zraněných členů ukrajinské armády výměnou za pětici zraněných Rusů.

Podle štábu se na Ukrajinu vrátili vojáci a důstojníci zajatí především v bojích u Bachmutu a v Luhanské oblasti. Počet Ukrajinců, kteří se od začátku ruské plnohodnotné invaze na Ukrajinu před více než rokem dostali z ruského zajetí, se tímto zvýšil na 2005.

17:14

Do pražské Ústřední vojenské nemocnice přivezla sanitka českého medika, který byl v polovině března vážně zraněn po zásahu šrapnelem na Donbase. Informaci České televize potvrdil mluvčí projektu Phoenix, o jehož zakladatele se jedná. Na východní Ukrajině zraněný dobrovolník pomáhal s ošetřováním vojáků na frontě.

Lékaři a zdravotnický personál v Kyjevě a následně ve Lvově byli podle projektu Phoenix dobrovolníkovi schopni poskytnout nejlepší možnou péči, díky níž byl navzdory stále vážnému stavu schopen převozu. "Chtěli bychom touto cestou vyjádřit velké poděkování zdravotnickému personálu a dalším, kteří se podíleli na převozu našeho zraněného kolegy do Prahy. Věříme, že personál ÚVN mu poskytne nejlepší možnou péči," uvedl projekt.

 

17:07

Udržení jednoty Evropské unie a Severoatlantické aliance je nevyhnutelným předpokladem posílení obrany Ukrajiny, dalšího odstrašení agresora a dosažení spravedlivého a udržitelného míru, uvedli český a slovenský premiér Petr Fiala a Eduard Heger ve společném písemném prohlášení po jednání členů vlád obou zemí na Slovensku. Vyslovili se přitom pro pokračování různých forem pomoci Ukrajině, která od konce loňského února čelí ruské vojenské invazi.

16:27 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Nedaleko utajované rezidence ruského prezidenta Vladimira Putina v horách nad černomořských letoviskem Soči ruští vojáci umístili protiletadlový systém Pancir S-1, tvrdí zpravodajský kanál Navalnyj Live na serveru YouTube. V lyžařském středisku Krasnaja Poljana ruský prezident v minulosti často lyžoval.

"Kilometr od zařízení protivzdušné obrany se nalézá komplex budov, který formálně nemá nic společného s ruským prezidentem. Jde pozemek o 20 hektarech, dva velké domy, obytný blok pro doprovod, plocha pro vzlet a přistání vrtulníku a dokonce i vlastní lyžařský vlek. Podle dokumentů to patří Gazpromu. Ale ve skutečnosti je to tajná zimní rezidence Vladimira Putina. Je to místo, kam jezdí lyžovat," tvrdí příspěvek.

Pancir-S1, v kódu NATO zvaný SA-22 Greyhound, je samohybný protiletadlový systém krátkého a středního dosahu, který je určen k obraně civilních a vojenských objektů proti současným a perspektivním prostředkům vzdušného napadení. Stejné systémy pozorovatelé před časem zaznamenali i v Moskvě na přístupech ke Kremlu a také u dvou oficiálních Putinových rezidencí, v Novo-Ogarjovu u Moskvy a u města Valdaj na západě Ruska.

Foto: Reuters
15:51 Vlajka Ruské federace.

Podnikatelům v ruském oblastním městě Belgorod, které leží nedaleko hranic s Ukrajinou, rozeslaly městské úřady dopis, ve kterém jim naléhavě doporučují, aby obstarali úkryty pro své zaměstnance a aby zesílili zdi kanceláří "pytli s pískem, betonovými panely a dalšími stavebními konstrukcemi", a to jak zvenčí, tak zevnitř. Nezbytnost těchto opatření se vysvětluje "přetrvávající hrozbou ostřelování ze strany sousedního státu." V této souvislosti radnice doporučuje šéfům belgorodských podniků pustit se do stavby "úkrytů pozemního a podzemního typu pro personál (okopy atd.)"

15:35

Při ruském minometném ostřelování obcí v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny zahynuli 75letá žena a 47letý muž, uvedla podle agentury Unian policie. Rusové útočili na oblasti s civilním obyvatelstvem ve dvou okresech dělostřelectvem, raketomety, minomety, drony i letectvem, sdělila také policie.

V Chersonu Rusové zasáhli bytové i rodinné domy, objekty v chatařské oblasti a také obchody. Sedmačtyřicetiletý muž zemřel na zahradě rodinného domu v Chersonu a 75letá žena v obci Ivanivka v chatařské oblasti.

14:52

NATO začne pracovat na víceletém plánu podpory Ukrajiny, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

14:33

Kdo je ruský bloger, kterého zabila v neděli bomba v petrohradské kavárně? Narodil se na Ukrajině, ale nenáviděl ji.

13:30

Ukrajinská armáda zveřejnila záběr z dronu, na kterém hoří sklad ruské munice nedaleko Doněcka.

Ukrajinská armáda zveřejnila záběr z dronu, na kterém hoří sklad ruské munice nedaleko Doněcka.
Ukrajinská armáda zveřejnila záběr z dronu, na kterém hoří sklad ruské munice nedaleko Doněcka. | Foto: Reuters
13:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ruští vojáci teď mají poslední šanci odejít živí z území Ukrajiny. Až začne naše ofenzíva, tak je zničíme, prohlásil v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Armádní i političtí představitelé samozřejmě nestanovili žádné konkrétní datum, kdy má ofenzíva s cílem vytlačit Rusy z okupované Ukrajiny začít. Hovoří většinou o květnu, bez bližších podrobností. Zelenskyj se dnes vyjádřil k plánované ofenzívě během návštěvy vesnice Jahidne na severu Ukrajiny, kde ruští okupanti věznili několik měsíců lidi ve sklepích.

13:04

Finsko se stane v úterý členskou zemí Severoatlantické aliance. Potvrdil to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

12:44

Figurína znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina, zavěšená u vjezdu do města Avdijivka na východě Ukrajiny.

Figurína znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina, zavěšená u vjezdu do města Avdijivka na východě Ukrajiny.
Figurína znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina, zavěšená u vjezdu do města Avdijivka na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters
12:28 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu znovu vyzval ruské zbrojovky ke zvýšení výroby zbraní a munice pro válku na Ukrajině.

12:27 Vlajka Ruské federace.

Ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) zákazala některým současným i bývalým pracovníkům výjezdy do zahraničí. Napsal to deník Financial Times. FSB se údajně obává dezercí rozvědčíků vůli válce na Ukrajině. Zákaz se týká také vysoce postavených představitelů velkých státních firem.

11:44

V centru Rusy okupovaného Melitopolu na jihu Ukrajiny dnes ráno explodoval automobil patřící členovi okupační správy. Na svých internetových stránkách o tom informuje ruskojazyčný servis BBC. Příslušník okupačních úřadů Maksym Zubarev utrpěl při výbuchu auta zranění a skončil v nemocnici, podle lékařů je ve vážném stavu.

11:43

Polsko předalo Ukrajině několik prvních stíhacích letounů MiG-29, řekl dnes Marcin Przydacz, poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy. Kolik strojů z Polska ukrajinské letectvo získalo, ale neupřesnil.

11:35

Ukrajinské vedení popřelo tvrzení šéfa ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina, podle kterého její bojovníci na budovu samosprávy Bachmutu vyvěsili ruskou vlajku, a město tak z právního hlediska dobyli. Mluvčí ukrajinské armády řekl, že Rusové mají k dobytí Bachmutu "velmi daleko" a že boje kolem sídla jeho samosprávy pokračují.

10:43 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady potvrdily zadržení ženy podezřelé z vraždy vojenského blogera Vladlena Tatarského, která se odehrála v neděli v petrohradské kavárně. Stalo se tak nedlouho poté, co agentura Interfax informovala, že její dřívější zpráva o zadržení této ženy se zatím nepotvrdila. Zadrženou ženou je Darja Trepovová, narozená v roce 1997.

9:28

V bulharských parlamentních volbách získaly nejvíce hlasů dvě strany, které podporují Ukrajinu. GERB expremiéra Borisova získala zřejmě 26,6 procenta hlasů, blok Pokračujeme ve změně současného premiéra Petkova 24,5 procenta. Ze stran, které podporují Rusko, získala strana Obnova 14 procent a socialisté (bývali komunisté) 9 procent.

08:44

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijede ve středu na oficiální návštěvu Polska. Dnes to na Twitteru oznámila kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy.

"Ukrajinský prezident se ve středu odpoledne na Královském zámku (ve Varšavě - pozn. ČTK) setká s Poláky a Ukrajinci, kteří u nás žijí," cituje příspěvek na Twitteru Marcina Przydacze, poradce polského prezidenta Dudy pro zahraniční politiku.

08:15 Vlajka Ruské federace.

Vyšetřovatelé v souvislosti s podezřením z vraždy vlivného vojenského blogera Vladlena Tatarského zadrželi ženu z Petrohradu jménem Darja Trepovová, narozenou v roce 1997. Napsala to agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaného činitele. Ruské úřady zároveň aktualizovaly bilanci zraněných při nedělní explozi v petrohradské kavárně z původních 25 na dvaatřicet. Podle ministerstva zdravotnictví je deset z nich v těžkém stavu.

06:28

Na návštěvu Kyjeva dnes ráno přicestoval německý vicekancléř Robert Habeck. S představiteli Ukrajiny chce jednat především o poválečné obnově země napadené před více než rokem Ruskem. Německý vicekancléř a ministr hospodářství je na Ukrajině poprvé od začátku války, napsala agentura DPA.

Cílem cesty je podle Habecka vyslat jasný signál Ukrajině, "že věříme, že zvítězí, že se podaří její obnova…že Ukrajina bude ekonomicky silným partnerem".

06:23

Nejdůležitější události posledních hodin:

 • Wagnerovci vyvěsili ruskou vlajku na budovu samosprávy v Bachmutu, a město tak z "právního hlediska" dobyli, tvrdí šéf této ruské žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin.
 • Kyjev dobytí Bachmutu popřel. Obránci podle ukrajinského generálního štábu město "statečně drží a odrážejí četné nepřátelské útoky".
 • Při výbuchu v kavárně v Petrohradu v neděli zahynul vlivný ruský válečný bloger Vladlen Tatarskij. Podle úřadů si exploze vyžádala dalších 30 zraněných. Policie už zadržela podezřelou.
 • Rusko rozmístí své taktické jaderné zbraně v Bělorusku blízko západních hranic této země. V neděli to prohlásil ruský velvyslanec v Bělorusku Boris Gryzlov. 
06:14

Ukrajinská armáda podle agentury Ukrinform uvedla, že v uplynulém týdnu připravila Rusko o 4000 vojáků a 224 kusů zbraní a dalšího vojenského vybavení.

06:12 Vlajka Ruské federace.

Rusko rozmístí své taktické jaderné zbraně v Bělorusku blízko západních hranic této země. V neděli to prohlásil ruský velvyslanec v Bělorusku Boris Gryzlov. Podle agentury Reuters to nejspíš povede k dalšímu zvýšení napětí mezi Ruskem a Západem.

Zbraně "budou přesunuty na západní hranici našeho svazového soustátí a zvýší možnosti zajištění bezpečnosti," řekl Gryzlov běloruské státní televizi. "Stane se tak navzdory hluku v Evropě a ve Spojených státech."

06:08

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle Reuters připustil, že boje o město jsou i nadále zvláště těžké, ale ani náznakem nedal najevo, že by Bachmut padl. Agentura poznamenává, že šéf Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Prigožin v minulosti uváděl tvrzení, která se ukázala jako nepravdivá.

06:05

Kyjev dobytí města rozporuje. "Nepřítel svůj útok na Bachmut nezastavil. Ukrajinští obránci však město statečně drží a odrážejí četné nepřátelské útoky," uvedl podle AFP ukrajinský generální štáb v neděli pozdě večer. Dnes nad ránem pak znovu konstatoval, že se ukrajinským vojákům podařilo odrazit řadu nepřátelských útoků.

05:30 Vlajka Ruské federace.

Wagnerovci vyvěsili ruskou vlajku na budovu samosprávy v Bachmutu, a město tak z "právního hlediska" dobyli, tvrdí šéf této ruské žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž ale jeho slova nelze nezávisle ověřit. Ukrajinské jednotky jsou nadále v západní části města, o které se už osm měsíců vedou tuhé boje.

"Z právního hlediska byl Bachmut dobyt," uvedl Prigožin ve zvukové zprávě zveřejněné na Telegramu. "Nepřítel je soustředěn v západních částech (města)," připustil ale zároveň trvající přítomnost ukrajinských obránců.

23:59 Vlajka Ruské federace.

Agentura Interfax později s odvoláním na své zdroje uvedla, že úřady zadržely mladou ženu z Petrohradu, která je ze zabití podezřelá. Právě ona měla do kavárny přinést bustu s výbušným zařízením.

23:58 Vlajka Ruské federace.

Exploze v Petrohradě si vyžádala dalších 30 zraněných. 

21:27 Vlajka Ruské federace.

Na záběrech incidentu, které se šíří na sociálních sítích, je patrné, že výbuch vytloukl sklo z oken kavárny a zdemoloval venkovní krytou terasu. Petrohradský gubernátor Alexandr Beglov uvedl, že zranění utrpělo 25 lidí a 19 z nich muselo být hospitalizováno.

Vyšetřovatelé později potvrdili, že explozi způsobilo "výbušné zařízení", a oznámili, že zahájili vyšetřování kvůli podezření z vraždy. Úmrtí Tatarského potvrdilo i ruské ministerstvo vnitra. Podle agentury RIA Novosti nevznikl na místě požár.

21:27 Vlajka Ruské federace.

Zpravodajský web Mash zveřejnil na Telegramu záběry, které podle něj zobrazují Tatarského krátce před výbuchem, jak obdivuje dar - pozlacenou bustu. Žena, která mu ji dala, se podle ruských médií poté postavila na druhou stranu místnosti, ale bezprostředně ji neopustila.

20:44

Šéf proruských separatistů na Ukrajině obvinil z vraždy blogera Tatarského Kyjev. Ukrajinský představitel Podoljak uvedl, že jde o domácí terorismus.

20:34 Vlajka Ruské federace.

Záběry z Petrohradu bezprostředně po útoku:

Bomba v Petrohradě zabila ruského blogera

Bomba v Petrohradě zabila ruského blogera | Video: Reuters
20:24 Vlajka Ruské federace.

Pozadí výbuchu zatím není jasné. Pokud se ale Tatarskij stal terčem atentátu, šlo by už o druhý podobný útok v Rusku na významnou osobu spojenou s válkou na Ukrajině. Loni v srpnu zahynula při explozi vozu Darja Duginová, dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina, který měl být zřejmě původně terčem atentátu. Ruská tajná služba FSB útok přisoudila ukrajinským tajným službám. Kyjev to popřel.

20:22 Vlajka Ruské federace.

Tatarskij byl jedním z nejznámějších ruských vojenských blogerů, který denně natáčel videa. Mimo jiné byl podle agentury TASS přítomen v Kremlu, když ruský prezident Vladimir Putin loni oznámil anexi čtyř oblastí na jihu a východě Ukrajiny. Podle Meduzy je původem z Donbasu na východě Ukrajiny, kde bojoval na straně samozvaných lidových republik Doněcké a Luhanské. Předtím si odpykával trest ve vězení za ozbrojenou loupež.

18:56 Vlajka Ruské federace.

Záchranné složky, které cituje agentura TASS a portál Meduza, uvedly, že na místě explodovala výbušnina o síle ekvivalentu 200 gramů TNT. Výbušnina byla podle agentury RIA Novosti ukrytá v sošce, kterou blogerovi dala do ruky návštěva.

Úmrtí Tatarského potvrdilo podle agentury Reuters krátce po 18:30 SELČ i ruské ministerstvo vnitra.

18:55 Vlajka Ruské federace.

Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) zahynul podle ruských médií v kavárně Strit-bar (Street-bar) na Univerzitním nábřeží v centru druhého největšího ruského města. Podle petrohradského zpravodajského webu Fontanka patří kavárna šéfovi žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenijovi Prigožinovi. Tatarskij do ní zavítal kvůli "vlasteneckému večeru".

Foto: Reuters
18:20 Vlajka Ruské federace.

Při výbuchu v kavárně v Petrohradu zahynul vlivný ruský válečný bloger Vladlen Tatarskij, na místě je dalších 15 zraněných. Podle státní agentury RIA Novosti explodovalo zařízení, které propagandistovi přinesl jeden z návštěvníků kavárny, jež je spojována s majitelem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem. Zatím není jasné, zda šlo o atentát. Tatarskij měl na svém profilu na síti Telegram více než půl milionu sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu.

16:46

Americký ministr zahraničí Antony Blinken a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov spolu dnes telefonicky hovořili o zadrženém novináři amerického listu The Wall Street Journal Evanu Gershkovichovi. Blinken vyzval Rusko, aby reportéra okamžitě propustilo. Lavrov podle agentury Reuters uvedl, že je "nepřijatelné", aby Washington případ "politizoval".
Podle amerického ministerstva zahraničí ministři také hovořili o svých diplomatických misích a důležitosti jejich fungování.

16:39

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes představil plán kroků, které chce Kyjev podniknout poté, co získá zpět kontrolu nad okupovaným Krymem. Jak informovala agentura AP, plán obsahuje mimo jiné záměr zbourat 19 kilometrů dlouhý, strategický Kerčský most, který spojuje okupovaný černomořský poloostrov s Ruskem, nebo trestní stíhání Ukrajinců, kteří pracovali pro ruskou správu Krymu. Danilov plán zveřejnil v době, kdy se ukrajinská armáda připravuje na jarní protiofenzivu v naději, že po více než 13 měsících války dosáhne nových rozhodujících úspěchů a ukončí ruskou válku.
Ruskem dosazený gubernátor přístavního města Michail Razvožajev označil plán za "zvrácený". "Bylo by špatné brát vážně připomínky nemocných lidí. Je třeba je léčit a to nyní dělá naše armáda," řekl Razvožajev agentuře TASS.

13:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prohlásil, že Ukrajinci před rokem odrazili "největší sílu proti lidskosti" v severoukrajinské Buči, která se stala symbolem zvěrstev páchaných ruskými silami. Informovala o tom agentura AFP, jejíž novináři přesně před rokem vstoupili do tohoto města krátce po jeho osvobození od ruské okupační armády a na vlastní oči zde viděli zabité civilisty.

"Ukrajinský lide, zastavil jsi největší sílu proti lidskosti naší doby. Zastavil jsi sílu, která pohrdá a chce zničit vše, co dává lidem smysl," uvedl Zelenskyj na Telegramu. Svůj příspěvek doprovodil fotografiemi z osvobození regionu na sever od Kyjeva před rokem. "Osvobodíme celou naši zemi. Vrátíme ukrajinskou vlajku do všech našich měst a obcí," uvedl. Rusko podle AFP stále kontroluje více než 18 procent ukrajinského území.

"Pokračujeme v boji za nezávislost naší vlasti," prohlásil dnes také náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj.

Přesně před rokem novináři agentury AFP v Buči kromě vypálených vozidel a zničených domů viděli také těla 20 mužů v civilním oblečení, z nichž jeden měl ruce svázané za zády. Tyto scény šokovaly svět a Kyjev i Západ opakovaně odsoudily hromadné popravy civilistů a válečné zločiny. Moskva veškerá obvinění popírá a fotografie, videa či satelitní snímky dokazující ruské zločiny označila za podvrhy a provokace.

13:48

Česko má stále ve skladech vojenský materiál, který může poslat jako pomoc na Ukrajinu. V příštích dnech se kvůli tomu ministryně obrany Jana Černochová a náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka sejdou s prezidentem Petrem Pavlem, který minulý týden v médiích uvedl, že Česko už mnoho dalších možností zbrojní pomoci pro Ukrajinu nemá. Pavel dostane podle Černochové seznam materiálu, který by mohl být poslán Ukrajině.

Černochová uvedla, že s Řehkou vytvořili harmonogram a seznam pomoci, kterou je ještě na Ukrajinu možno poslat. "Pořád ještě jsou v našich skladech věci, které už zaručeně nikdy užití v naší armádě mít nebudou," řekla v České televizi.

S prezidentem se kvůli tomu ministryně setká ve středu a v nejbližších dnech se Pavel potká také s šéfem armády. "Budeme pana prezidenta informovat o těch seznamech, které máme my, aby měl přesný přehled o tom, co ještě můžeme hypoteticky na Ukrajinu poslat, pokud o to Ukrajina bude mít zájem," doplnila Černochová.

13:03

Ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že dopady po využití taktických jaderných zbraní na Ukrajině by pro Česko znamenaly nulové riziko. Reagovala tak na oznámení Ruska z minulého týdne, že rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. "Pokud by se něco takového stalo, čeští občané nebudou žádným způsobem ohroženi," konstatovala. V žádném případě se také podle ní neuvažuje, že by v Česku byly umístěné jaderné zbraně. "Nic takového není na stole," uvedla.

12:40

Ministryni obrany Janě Černochové (ODS) by nevadilo, kdyby konec bojů na Ukrajině zprostředkovala Čína. Za klíčové považuje, aby konflikt skončil co nejdříve, řekla dnes ministryně v České televizi. "Je jedno, jestli moderátorem bude Západ, nebo země, které mohou mít blízko k Rusku," uvedla. Je důležité, aby se našel stát, který bude mít dostatečný respekt i u Ruska. "Celý svět musí udělat vše pro to, aby ty hrůzy co nejdřív skončily. Pokud se najde někdo, kdo toho bude schopen, tak mu zatleskám. Bude mi jedno, pokud to bude Čína," dodala.

Černochová se obává, že se boje po ruské invazi na Ukrajině nechýlí ke konci. "NATO dělá vše pro to, aby situace kolem Ruska, které způsobilo na Ukrajině válku, dál neeskalovala," řekla. Aliance se podle ní nechce nechat do konfliktu zatahovat, posílání zbraní a humanitární pomoci na Ukrajinu pokládá za logické. Metnar uvedl, že válka na Ukrajině je nyní opotřebovávací a jde o souboj logistiky.

12:07

Konzumace alkoholu je jednou z významných příčin ruských ztrát v bojích na Ukrajině, uvedlo britské ministerstvo obrany. Za více než rok války bylo podle něj zraněno nebo zabito na 200 tisíc Rusů, důvodem jsou vedle přímých bojů také neopatrné zacházení se zbraněmi, dopravní nehody, nepřízeň počasí nebo právě alkohol.

"Je extrémně vysoký počet incidentů, zločinů a úmrtí spojených s konzumací alkoholu příslušníky ruských jednotek nasazených (na Ukrajině)," uvádí Londýn s odkazem na ruský zpravodajský kanál na komunikační platformě Telegram.

"Ruští velitelé pravděpodobně považují hojně rozšířenou konzumaci alkoholu za obzvláště škodlivou pro efektivitu bojových operací," dodává Londýn. Zároveň ale připomíná, že pití je časté i u většinové ruské společnosti a dlouho bylo tiše trpěno jako součást armádní kultury, a to i během bojových operací.

12:01

Při ruském ostřelování Kosťantynivky na východě Ukrajiny dnes zahynuli nejméně tři lidé, dalších šest utrpělo zranění. Informoval o tom šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

"Rusové provedli masivní ostřelování města Kosťantynivka," uvedl Jermak na sociální síti Twitter. Fotografie zveřejněné Jermakem ukazovaly částečné zničení budov a krátery po explozích.

Podle Jermaka ruské síly při útoku použily kazetovou munici, kterou řada států zakazuje. Reuters nemohl toto tvrzení nezávisle ověřit. Kazetové bomby vybuchují ještě ve vzduchu a rozpadají se na menší nálože, které se rozptýlí v širokém okolí, což může představovat značné nebezpečí pro civilisty. Ukrajina ani Rusko úmluvu o zákazu kazetové munice nepodepsaly.

Kosťantynivka, kde před válkou žilo asi 70 tisíc lidí, se nachází pouhých 20 kilometrů západně od Bachmutu, epicentra tvrdých bojů trvajících již nejméně osm měsíců.

07:13

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti více než 650 lidem a firmám, které "pracují pro ruskou agresi". Část z nich je napojena na ruský vojenský průmysl, oznámil v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprojevu.

Sankce jsou podle Zelenského zaměřené vůči představitelům agresorského státu, jeho vojenskému průmyslu i kolaborantům. "Nikdo z těch, kdo pomáhají teroristům, pracují pro ně, dodávají nebo vyrábějí zbraně pro teror - nikdo z nich neunikne odpovědnosti," poznamenal také.

Zatím naposledy Kyjev sankce uvalil v březnu na celkem 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku.

07:12

Kvůli Ruskem vyvolané válce zahynulo podle Kyjeva už 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 sportovišť v této východoevropské zemi. Při sobotním setkání se šéfem Mezinárodní gymnastické federace Morinarim Watanabem to podle serveru The Kyiv Independent řekl ukrajinský ministr sportu Vadym Hutcajt.

Ukrajinská vláda v týdnu zakázala svým sportovcům účastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové. I za pomoci řady spojenců se Mezinárodní olympijský výbor snaží přimět k tomu, aby start sportovců z těchto dvou zemí nepovolil ani pod neutrální vlajkou.

20:40 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví Rady bezpečnosti OSN. Řekl, že nastal čas pro celkovou revizi globálních institucí, včetně Rady bezpečnosti.

"Reforma je samozřejmě nutná, aby se zabránilo teroristickému státu - a jakémukoliv jinému státu, který chce být teroristický - zničit mír," prohlásil. Před Zelenským označil převzetí předsednictví Ruskem ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba za "špatný aprílový žert".

Rusko se dnes ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti. Její členové se ve vedení střídají pravidelně po měsíci. Naposledy zastávala Moskva tento post v únoru 2022, kdy její vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Kreml v pátek uvedl, že hodlá v této funkci "uplatnit všechna svá práva".

17:50

Ukrajina si v Polsku objednala 100 nových bojových kolových vozidel pěchoty Rosomak. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki, který dnes navštívil výrobní závod těchto vozů v Horním Slezsku. Zakázka bude financována z peněz EU, které dostává Polsko, a z peněz USA, které dostává Ukrajina.

14:50

O startu Rusů a Bělorusů na olympiádě v Paříži má výbor rozhodnout později. Ukrajina již dříve uvedla, že by v případě připuštění sportovců těchto zemí hry bojkotovala. Některé federace už oznámily, že doporučení vyhoví. Proti startu Rusů a Bělorusů se vyslovily vlády některých evropských zemí včetně české.

14:40

Mezinárodní olympijský výbor kritizoval nařízení vlády ukrajinským sportovcům neúčastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové. Výbor uvedl, že toto opatření ublíží pouze ukrajinskému sportu a sportovcům.

Ukrajinská vláda čtvrtečním nařízením reagovala na doporučení výboru mezinárodním federacím umožnit ruským a běloruským sportovcům s neutrálním statusem návrat do soutěží. 

14:10

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech, uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. "Je velmi výmluvné, že ve svátek jednoho teroristického státu - Íránu - začíná jiný teroristický stát - Rusko - předsedat Radě bezpečnosti OSN," napsal.

Rusko se dnes ujalo předsednictví v Radě bezpečnosti OSN. Členové rady se v jejím vedení střídají pravidelně po měsíci. Naposledy zastávala Moskva tento post v únoru 2022, kdy její vojska zahájila invazi na Ukrajinu. Kreml v pátek uvedl, že hodlá v této funkci "uplatnit všechna svá práva".

13:20

Petra Kvitová v reakci na návrat ruských a běloruských tenistů do Wimbledonu uvedla, že by tenisté z těchto zemí neměli být ani na olympijských hrách. "Můj postoj je samozřejmě stále jasný, jsem proti válce a více mi záleží na lidech a hráčích z Ukrajiny," řekla.

13:13

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov jako velitel ruských jednotek nasazených na Ukrajině dosáhl jen nepatrných úspěchů a jeho pokus o zimní ofenzivu selhal. Uvedlo to na Twitteru britské ministerstvo obrany, které se ve svých pravidelných hodnoceních odvolává na informace tajných služeb.

"Gerasimovovo působení se vyznačovalo snahou zahájit celkovou zimní ofenzivu s cílem rozšířit ruskou kontrolu nad celým donbaským regionem. Po osmdesáti dnech je stále zřejmější, že tento projekt selhal," uvedlo britské ministerstvo na twitteru s odkazem na informace rozvědek.

09:56

Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley serveru Defense One, podle kterého tak chmurně okomentoval cíle a ambice politiků, diplomatů a vedoucích představitelů obrany od Washingtonu po Kyjev.

"(Ukrajinský prezident Volodymyr) Zelenskyj mnohokrát veřejně prohlásil, že ukrajinským cílem je vykopnout každého Rusa z Ruskem okupované Ukrajiny. A to je významný vojenský úkol. Velmi, velmi obtížný vojenský úkol," řekl nejvýše postavený americký generál. "Neříkám, že to nejde. Jen říkám, že je to velmi obtížný úkol. Ale je to jejich cíl. Určitě na to mají právo, je to jejich země. A oni zde mají morální převahu," dodal.

23:35

Při ruském dělostřeleckém ostřelování Avdijivky na východě Ukrajiny zemřeli dva lidé včetně dítěte narozeného v roce 2022 a další dvě osoby při něm utrpěly zranění, uvedl podle agentury Unian vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Podle šéfa oblastní správy Pavla Kyrylenka při ostřelování zemřelo pětiměsíční dítě a jeho babička a rodiče dítěte utrpěli zranění.

21:40

USA podle zdrojů Reuters po víkendu oznámí vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě asi 2,6 miliardy dolarů, její součástí budou i radary a tanková munice.

19:15

Nejdůležitější události posledních hodin:

 • Turecký parlament ve čtvrtek jednomyslně ratifikoval vstup Finska do Severoatlantické aliance. Na přijetí do aliance čeká ještě Švédsko, jehož přijetí ještě neschválilo kromě Turecka ani Maďarsko.
 • Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na své území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety.
 • Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 337 miliard korun.
18:58 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin schválil aktualizovanou doktrínu ruské zahraniční politiky, Moskva přitom označila Spojené státy a Západ za zdroj "existenčních hrozeb" pro Rusko. Jako strategické partnery vnímá Čínu a Indii, informovaly světové agentury. Moskva už přes rok vede válku na Ukrajině a v době očekávání ukrajinské protiofenzivy se Kreml snaží získat doma podporu pro vojenské tažení tím, že ho vykresluje jako boj o existenci proti Západu, přičemž ignoruje fakt, že válku rozpoutala Moskva, píše agentura Bloomberg.

"Obecně lze politiku Západu, jejímž cílem je oslabit Rusko všemi prostředky, charakterizovat jako nový druh hybridní války," prohlásil podle AFP ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na zasedání ruské bezpečnostní rady. Rusko podle něj čelí "existenční hrozbě" ze strany Spojených států i jejich spojenců a nová doktrína umožňuje "použití ozbrojených sil k odražení nebo zabránění ozbrojenému útoku na Rusko či jeho spojence".

18:43

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu v pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v hodnotě 15,6 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 337 miliard korun. Ukrajina se tak podle Reuters stala první zemí zapojenou do aktivního vojenského konfliktu, které měnový fond odsouhlasil velký úvěrový program, sdělil agentuře Reuters zdroj obeznámený se situací.

16:39

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

15:20

Americký prezident Joe Biden by měl v reakci na ruské zatčení amerického novináře listu The Wall Street Journal (WSJ) Evana Gershkoviche vyhostit ruského velvyslance v USA. WSJ to dnes uvedl v redakčním komentáři. Svého novináře se zastal a ruská obvinění vůči němu označil za čistý kalkul. Na otázku novinářů, co by vzkázal Rusku, Biden dnes při odjezdu z Bílého domu odpověděl stručným "Pusťte ho". 

15:02

Rakousko si zakládá na své neutralitě, ruská agrese na Ukrajině je v tomto směru pro něj výzvou. Lze být vojensky neutrální a politicky nikoliv? Raiffeisenbank je tlačena ke stažení z Ruska, ale moc se jí nechce.

14:59

Slovenský premiér Eduard Heger v pátek jednal s Volodymyrem Zelenským v Kyjevě.

Slovenský premiér Eduard Heger v pátek jednal s Volodymyrem Zelenským v Kyjevě.
Slovenský premiér Eduard Heger v pátek jednal s Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. | Foto: Reuters
14:57

Kreml reagoval negativně na výzvu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka uzavřít okamžité příměří na Ukrajině a zahájit mírové rozhovory bez předběžných podmínek. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že pokračování takzvané speciální vojenské operace, jak Rusové nazývají agresi proti Ukrajině, v tuto chvíli nemá alternativu.

14:48

"K zahájení velké protiofenzivy nám zatím chybí těžká technika a dostatečná připravenost nově mobilizovaných vojáků," prohlásil v Kyjevě ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

14:46

Španělský premiér Pedro Sánchez přiletěl na návštěvu Pekingu. Novinářům řekl, že tématem rozhovorů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem bude také Ukrajina. Sánchez podle svých slov vyzve Siho, aby v rámci jeho mírového návrhu jel osobně do Kyjeva na schůzku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

14:07

Bělorusko je v případě nutnosti připraveno na své území rozmístit kromě ruských taktických jaderných zbraní i zbraně strategické, pod které spadají například mezikontinentální balistické rakety. V každoročním poselství národu to podle agentury Reuters řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Rozmístění ruských taktických jaderných zbraní - tedy těch, které mají relativně krátký dolet a v porovnání s těmi strategickými menší rozsah - oznámil minulý týden ruský prezident Vladimir Putin.

13:57

Ruští a běloruští tenisté budou moci jako neutrální a za splnění daných podmínek startovat letos ve Wimbledonu, oznámili zástupci pořádajícího All England Clubu (AELTC). Loni kvůli invazi na Ukrajinu hráči z obou zemí na travnatý grandslam nesměli. Slavný turnaj začne 3. července.

"Naším záměrem je přijímat přihlášky od ruských i běloruských hráčů pod podmínkou, že budou hrát jako neutrální sportovci a splní příslušné podmínky," uvedli zástupci AELTC v prohlášení. 

12:00

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na Twitteru generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Vstup této severské země do obranné aliance ve čtvrtek ratifikovalo jako poslední členská země Turecko. Maďarsko souhlasilo s jejím vstupem už v pondělí. Stoltenberg doufá i v brzký vstup Švédska do aliance, uvedly zahraniční agentury.

11:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů Šáhed, z nichž se devět podařilo sestřelit, uvedlo ukrajinské letectvo. Rusko také v noci ostřelovalo Záporoží, kde poškodilo zařízení infrastruktury, uvedly tamní úřady.

Rusko drony vyslalo z Brjanské oblasti, která sousedí se severní Ukrajinou. Bezpilotní letouny odtamtud zamířily k jihu skrze ukrajinskou Sumskou a Černihivskou oblast. Vzdušné síly neuvedly, kam doletěl desátý, nesestřelený dron.

10:23

"Musíme začít jednat o míru na Ukrajině. Hned teď," prohlásil běloruský diktátor Alexandr Lukašenko. Pokud podle něj ruské vedení dospěje k názoru, že hrozí nebezpečí kolapsu Ruska, použije "hrozné zbraně."

9:25 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zločiny spáchané v Buči nikdy neodpustíme, uvedl k prvnímu výročí stažení ruských jednotek z tohoto severoukrajinského města ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda se stáhla z Buči 1. dubna, a když do města vstoupili ukrajinští vojáci, našli ulice plné zavražděných civilistů. 

8:51

Následky nočního ruského ostřelování Charkova.

Následky nočního ruského ostřelování Charkova.
Následky nočního ruského ostřelování Charkova. | Foto: Reuters
8:36

Slovenský premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď přijeli na Ukrajinu, kde budou jednat s prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Heger přijel na Ukrajinu v den, kdy si země připomíná osvobození městečka Buča, ze kterého se před rokem stáhli ruští vojáci. Místní úřady po odchodu okupantů potvrdily 458 mrtvých. Slovenský premiér navštívil Buču v dubnu loňského roku. "Viděl jsem i hromadné hroby a nebudu přehánět, když řeknu, že mnou ten pohled hluboce otřásl," řekl tehdy Heger.

Slovenský premiér Eduard Heger.
Slovenský premiér Eduard Heger. | Foto: Reuters
07:45

Aktuálně.cz požádalo jednu z ukrajinských matek, které zde před rokem získaly azyl, aby se pokusila popsat, jak vypadá její každodenní život v novém domově. Co ji a její dítě těší, s čím se naopak musejí potýkat a čemu čelí.

07:28

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Turecký parlament včera večer jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO. Na přijetí do aliance čeká ještě Švédsko, jehož přijetí ještě neschválilo kromě Turecka ani Maďarsko.
 • Rusko opět ostřelovalo ukrajinský Charkov. Město podle místních úřadů zasáhlo nejméně šest raket vystřelených z okolí ruského Belgorodu.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem. Den předtím ministr obrany Oleksij Reznikov prohlásil, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu.
06:28

Ukrajinským uprchlíkům končí lhůta pro prodloužení dočasné ochrany.

Dnes vyprší termín, do kdy se uprchlíci z Ukrajiny mohou registrovat, mají-li zájem o prodloužení dočasné ochrany v České republice. Ochrana jim umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. On-line registraci spustilo ministerstvo vnitra na konci ledna. Prodloužit dočasnou ochranu mohou všichni držitelé dočasné ochrany, kteří ji získali do konce loňského roku. Kdo registraci do dneška neprovede, dočasná ochrana mu zanikne. Další informace najdou lidé na webu ministerstva vnitra.

00:01

Generální tajemník NATO Stoltenberg přivítal tureckou ratifikaci vstupu Finska do aliance. Rodinu NATO to dělá silnější a bezpečnější, uvedl.

00:01

Na přijetí do aliance čeká ještě Švédsko, jehož přijetí ještě neschválilo kromě Turecka ani Maďarsko.

23:07

Turecký parlament dnes večer jednomyslně ratifikoval vstup Finska do NATO, oznámily tiskové agentury. Turecko schvalovalo přijetí Finska jako poslední z členských zemí Severoatlantické aliance. Ratifikace se očekávala, podpořil ji prezident Recep Tayyip Erdogan.

23:07

"Přibližně do deseti 'šáhedů' přiletělo ze severu. Nepřítel vypálil na Charkov několik raket ze systémů protivzdušné obrany S-300 z Belgorodské oblasti," řekl Ukrajinské pravdě mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat s odkazem na ruské drony íránské výroby, které útočí stylem kamikaze. Zda se bezpilotní letouny podařilo ukrajinské protiletadlové obraně zneškodnit, nebo zasáhly cíle, není ze zprávy jasné.

22:31 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Ukrajina zvítězí na frontě. Ukrajina zvítězí v rekonstrukci. Ukrajina zvítězí v návratu spravedlnosti. Nenecháme žádnou stopu Ruska na naší zemi. A taky nenecháme ani jednoho nepřítele bez trestu. Připravujeme v této věci novinky," řekl Zelenskyj.

22:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Ukrajina přežila nejhorší dny letos v únoru. Vydrželi jsme i tuto zimu. Za těmito slovy se skrývá obrovské úsilí. Přečkali jsme loňské jaro, které změnilo průběh této války ve prospěch naší obrany," řekl Zelenskyj v narážce na stažení ruských vojsk od Kyjeva z loňského jara. "Připravujeme naše další kroky, naše aktivní konání. Chystáme se přiblížit naše vítězství," prohlásil podle serveru RBK-Ukrajina. Ukrajina podle prezidentových slov začala přípravy na příští vítězství. Na ukrajinském území nezůstane ani jediná ruská stopa a všichni viníci strašlivých zločinů budou potrestáni, přislíbil prezident.

22:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes večer v pravidelném projevu na sociálních sítích uvedl, že Kyjev chystá kroky, které přiblíží vítězství Ukrajiny ve válce s Ruskem, trvající již déle než rok. Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov ve středu řekl estonským novinářům, že ukrajinská vojska by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí.

22:29

Úřady večer vyhlásily letecký poplach v Charkovské, Kyjevské, Černihivské, Sumské a Poltavské oblasti, píše Ukrajinska pravda. Podle některých činitelů hrozí také útoky ruských bezpilotních letounů.

22:28

"Nepřítel znovu útočí na Charkov. Zaznamenáno nejméně šest 'příletů', předběžně (raket) S-300. Ostřelují ze směru od Belgorodu. Informace o raněných a škodách se upřesňují. Neopouštějte úkryty, dokud neskončí poplach," uvedl na sociálních sítích šéf Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. O vzdušných úderech na Charkov informuje rovněž starosta tohoto druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov.

22:21

Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na transatlantické vztahy dnes v polské Lodži začal summit ministrů zahraničí devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané bukurešťské devítky (B9). Českou delegaci vede ministr Jan Lipavský. Hlavní část jednání je na programu v pátek dopoledne. Mezi tématy večerního neformálního setkání byla také pokračující politická a vojenská podpora Ukrajiny, sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

22:20

Výbuch miny v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny vyhodil do povětří automobil se dvěma civilisty. Jeden z nich byl zabit, druhý utrpěl těžká zranění a je v péči lékařů v nemocnici, oznámila agentura Unian s odvoláním na generální prokuraturu. Ta nastražení miny vyšetřuje jako porušení válečných zvyklostí a úkladnou vraždu. Auto, ve kterém oba muži - vrstevníci ve věku 37 let - jeli po lesní cestě, začalo po výbuchu miny hořet.

22:19

Vstup Finska do NATO už podpořil také prezident Recep Tayyip Erdogan a očekává se, že ratifikace bude hladká. Dokument o vstupu Finska do aliance minulý týden schválil i parlamentní výbor pro zahraniční záležitosti a souhlas poslanců je nyní poslední překážkou, která dělí Finsko od členství v NATO. Jeho vstup do aliance tento týden podpořil také maďarský parlament.

22:19

Turecký parlament bude na dnešní schůzi nejspíše hlasovat o přistoupení Finska do NATO až před půlnocí. Informoval o tom finský list Helsingin Sanomat s odkazem na turecké poslance a na agenturu AFP. Nejmenované oficiální zdroje ovšem nevyloučily ani případné odložení hlasování na sobotu či pondělí. Poslanecká schůze začala podle plánu ve 13:00 SELČ, její harmonogram se však průběžně měnil.

22:18

"Známí zloději nejsou pověřováni vedením bank ani usvědčení sexuální delikventi nejsou pověřováni vedením mateřských škol. Stejně tak by Putinovi nemělo být dovoleno zesměšňovat mezinárodní diplomacii tím, že se stane tváří světového míru, zatímco denně stupňuje svou nespravedlivou invazi na Ukrajinu novými útoky," napsal v článku pro časopis Time velvyslanec Ukrajiny v OSN Serhij Kyslycja.

22:18

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby k předsednictví v Radě bezpečnosti OSN přistoupilo profesionálně. Rusko funkci přebírá v sobotu 1. dubna. Spojené státy se ale podle agentury Reuters obávají, že Rusko svoji pozici zneužije k šíření dezinformací. "Bohužel, Rusko je stálým členem Rady bezpečnosti a mezinárodní právo nezná realizovatelný způsob, jak to změnit. Na pozici předsedy Rady se země střídají každý měsíc v abecedním pořadí," uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

22:11

Rusko dnes večer znovu ostřelovalo východoukrajinský Charkov, hlásí tamní činitelé. Město podle nich zasáhlo nejméně šest úderů pravděpodobně raketami S-300 vystřelenými z nedaleké ruské Belgorodské oblasti. Informace o škodách nebo případných obětech zatím nejsou k dispozici. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

21:35 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o jarních odvodech do armády. K vojenské službě má být od 1. dubna do 15. července povoláno 147 tisíc Rusů ve věku od 18 do 27 let. Na svém ruskojazyčném webu o tom dnes informovala stanice BBC a zpravodajský server RBK.

20:42

Česko je připraveno pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na Ukrajině. Řekl to dnes ministr dopravy Martin Kupka, který se ve městě Rzeszów na východě Polska zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra. Hlavním tématem byl rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a také obnova infrastruktury. Kupka představil českou dopravní pomoc Ukrajině za uplynulý rok, setkal se i s kolegy z Británie, Švédska a Ukrajiny.

20:27 Vlajka Ruské federace.

Ruské zpravodajské služby využívají ke kyberútokům po celém světě moskevskou softwarovou společnost NTC Vulkan. Pod vedením německé investigativní skupiny Paper Trail Media a časopisu Der Spiegel o tom informovala světová média včetně listů The GuardianLe Monde nebo The Washington Post. Novináři zkoumali 5000 stránek důvěrných dokumentů Vulkanu, které jim umožnily vhled do ruské globální i domácí strategie pro kybernetickou válku.

19:19

Pětačtyřicet členských států OBSE spustilo tzv. moskevský mechanismus, umožní vyšetřovat zločiny na Ukrajině, zejména agresi vůči civilistům a dětem.

18:56

Bílý dům dnes odsoudil zadržení amerického novináře Evana Gershkoviche v Rusku a vyzval Američany, kteří v zemi pobývají, aby okamžitě odjeli. Administrativa prezidenta Joea Bidena je v kontaktu s rodinou zatčeného žurnalisty, s jeho zaměstnavatelem a také s ruskými úřady, oznámila mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová v prohlášení. Americký ministr zahraničí Antony Blinken podle agentury Reuters uvedl, že USA jsou hluboce znepokojeny zadržením novináře.

Soud v Moskvě dnes poslal do vazby novináře deníku The Wall Street Journal Gershkoviche, jehož zadržení pro podezření ze špionáže před tím oznámila ruská tajná služba FSB. Novinář vinu před soudem odmítl, informovala ruská agentura TASS.

17:36

Eurokomisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski je ochoten podpořit omezení obchodování s Ukrajinou. Podle agentury Reuters by tak učinil, pokud s takovým návrhem přijde Polsko. Evropská komise je teď pod značným tlakem kvůli hněvu unijních farmářů, kterým vadí dopady levného ukrajinského dovozu na ceny obilí.

17:34

Mezi hlavní body jednání ministrů zahraničí zemí bukurešťské skupiny v Polsku patří humanitární, vojenská a politická podpora Ukrajiny. Česko v ní nepoleví, dokud potrvá ruská agrese, řekl před odletem do Lodže šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Takzvaná bukurešťská devítka zahrnuje kromě Česka také Slovensko, Polsko, Maďarsko, Bulharsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a Rumunsko.

"Česko díky své historii a zeměpisné poloze dokáže vnášet užitečný pohled na ruské ambice a uvažování," poznamenal Lipavský. Vedle podpory Ukrajiny budou ministři hovořit o společné bezpečnostní a obranné politice. "Věřím, že společné úsilí se může proměnit v trvalý mír, až k tomu nastanou podmínky," doplnil.

 

16:24 Vlajka Ruské federace.

Sedmiletý trest vězení uložil dnes moskevský soud důchodci, který na sociální síti komentoval ruské bombardování Kyjeva a Mariupolu. Podle soudu se provinil šířením "falešných zpráv" o ruské armádě, píší ruská média.

"Zabíjení dětí a žen, na Prvním kanále pějeme písně. My, Rusko, jsme se stali bezbožnými. Odpusť nám, Pane!" napsal podle serveru Meduza 63letý Michail Simonov na sociální síť VKontakte. "Ruští piloti bombardují děti," zněl další komentář. Simonov soudu řekl, že příspěvky napsal v reakci na článek o bombardování divadla v Mariupolu a ukrajinské metropole. Na sociálních sítích pak zopakoval to, co si přečetl, protože litoval promarněných životů.

14:47 Vlajka Ruské federace.

Amerického novináře deníku Wall Street Journal Evana Gershkoviche, kterého dříve zadržela FSB pro podezření ze špionáže, poslal moskevský soud do vazby. Novinář vinu odmítl.

12:31

Reportér deníku The Wall Street Journal, kterého zadržely ruské úřady kvůli špionáži, byl podle Kremlu chycen při činu. Podle Mariji Zacharovové zatčení nesouvisí s novinařinou.

12:22

Americký deník The Wall Street Journal odmítl obvinění ze špionáže, které proti jeho reportérovi Evanu Gershkovichovi vznesly ruské úřady.

12:16

Mniši Ukrajinské pravoslavné církve zůstávají i přes výzvy ukrajinských úřadů v kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra. Dnes dopoledne v nejposvátnějším místě ukrajinských pravoslavných křesťanů sloužili bohoslužbu. Úředníky, kteří mají areál převzít, nevpustili. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda.

Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla poté, co odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou, její prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

11:44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes prostřednictvím videokonference promluvil v rakouském parlamentu a poděkoval Vídni za pomoc, kterou poskytuje Ukrajině i uprchlíkům před válkou. Poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) ale při Zelenského projevu opustili na protest sál. Už předtím ohlásili, že vystoupení ukrajinského prezidenta nepodporují, protože ctí rakouskou neutralitu.

10:54 Vlajka Ruské federace.

Čínská armáda chce spolupracovat se svými ruskými kolegy na posílení strategické komunikace a koordinace, uvedlo dnes čínské ministerstvo obrany. Jak ministerstvo podle agentury Reuters dodalo, nedávné společné námořní cvičení vojáků Číny, Ruska a Íránu prohloubilo přátelství a praktickou spolupráci mezi těmito třemi zeměmi.

10:03 Vlajka Ruské federace.

Ruská tajná služba FSB zadržela v Jekatěrinburgu na Urale reportéra amerického listu The Wall Street Journal Evana Gershkoviche. Tajná služba novináře, který je americkým občanem, podezírá ze špionáže, informuje agentura Interfax. Gershkovich podle informací na webu svého listu pokrývá dění v Rusku, na Ukrajině a v dalších státech bývalého SSSR.

09:42

Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu měsíců obléhaného městaUvedl to ve středu večer generální štáb ukrajinské armády.

"Bachmutský směr: nepřítel se dále pokouší dobýt město Bachmut a zaznamenal částečný úspěch. Ukrajinští obránci však město statečně drží a odrážejí četné nepřátelské útoky," uvedl v situační zprávě bez bližších podrobností generální štáb. Ten v dnešní ranní svodce také zmínil, že Ukrajinci odrazili 28 útoků v tomto frontovém sektoru, včetně těch u obcí klíčových pro obranu města před obklíčením.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná 27. dubna navštíví Turecko a zúčastní se slavnostního otevření první jaderné elektrárny v zemi, kterou postavila ruská státní korporace Rosatom. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na turecká média.

19:46

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda.
 • Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes v příspěvku na sociálních sítích naznačil, že ukrajinské drony by mohly doletět až do Moskvy.
 • Ukrajinský prezident Zelenskyj pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny byl minulý týden v Moskvě.
19:37

 Městečkem Hvardijske (rusky Gvardějskoje) ve střední části Ruskem okupovaného poloostrova Krymu dnes otřásl výbuch, uvedl portál Ukrajinska pravda. Ve městě leží ruská letecká základna. Na komunikační platformě Telegram se objevily fotografie a videozáznamy zachycující sloup dýmu stoupajícím nad místem exploze. Oběti nebo škody podle prvních zpráv hlášeny nejsou.

Předseda správy Hvardijského Igor Čičkin uvedl, že na místě zafungovala protivzdušná obrana a že žádný dým v oblasti vidět není. Šéf ruské okupační správy poloostrova Sergej Aksjonov na sociálních sítích sdělil, že na pole v Simferopolském okrese, v němž leží Hvardijske, dopadl sestřelený dron.

18:39 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob jednu ze zakládajících členek punkové kapely Pussy Riot Naděždu Tolokonnikovovou. Informoval o tom ve středu server Mediazona. V záznamu databáze resortu vnitra stojí, že Tolokonnikovová čelí trestním obviněním, ale neuvádí se jakým, poznamenala agentura AP. Aktivistka z Ruska odešla, údajně žije ve Spojených státech.

Advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov už dříve uvedl, že úřady proti Tolokonnikovové zahájily trestní řízení kvůli urážce náboženského cítění věřících. To se stalo v Rusku trestným činem po protestu Pussy Riot v roce 2012, píše AP.

18:37

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov dnes v příspěvku na sociálních sítích naznačil, že ukrajinské drony by mohly doletět až do Moskvy. Ukrajina má k dispozici útočné bezpilotní letouny s doletem přes 3 tisíce kilometrů, napsal Danilov. Připomněl také případ, kdy se v roce 1987, v dobách Sovětského svazu, podařilo německému amatérskému letci Mathiasu Rustovi přeletět ve sportovním letadle velkou část přísně střeženého sovětského vzdušného prostoru a přistát na Rudém náměstí.

17:38 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Putin v pondělí podepsal dekret, kterým zrušil horní věkovou hranici vojáků v Národní gardě Ruské federace sloužící na okupovaných územích Ukrajiny. Informaci zveřejnil Institut pro studium války. 

17:15

Rozhodnutí o protiofenzivě ukrajinských sil podle Reznikova bude záležet na vhodných povětrnostních podmínkách. Ministr podotkl, že v první polovině jara je půda na Ukrajině mokrá, a proto nelze využívat vozidla s koly, ale pouze ta pásová. Na otázku, kdy Ukrajina nasadí do boje tanky Leopard německé výroby, Reznikov odpověděl, že tomu tak bude právě na začátku protiofenzivy.

17:15

Ukrajina by mohla přejít do protiofenzivy v dubnu nebo květnu, až pro to nastanou výhodnější podmínky z hlediska počasí. V rozhovoru s estonskou stanicí ERR to řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Po sérii dílčích vítězství, kdy se Ukrajině na konci loňského léta a během podzimu podařilo osvobodit rozsáhlá území na severovýchodě a jihu země, se ukrajinské síly už téměř pět měsíců soustředí především na obranu, podotkla agentura Reuters.

17:14

Dánské úřady vyzvedly ze dna moře "záhadný" objekt, který byl v těsné blízkosti plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na Dánský energetický úřad. Podle něj objekt, který se jeví jako námořní kouřová bóje, nepředstavuje bezpečnostní riziko.

17:13

Česko projeví předběžný zájem o půjčku od Evropské komise, shodla se dnes vláda při zasedání v Jeseníku. O výši půjčky rozhodne kabinet podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) poté, co EK upřesní dílčí nejasnosti v podmínkách čerpání. Bek to uvedl na Twitteru. Česko se chce za pomoci půjčky odstřihnout od ruských zdrojů.

15:44

Rusové stále okupují Melitopol, ale začínají být nervózní. Ukrajinská armáda město ostřeluje a partyzáni "řádí" v ulicích.

15:41 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé připustil, že se sankce mohou negativně podepsat na ruské ekonomice. Dosud zdůrazňoval, že se Rusku daří sankcím odolávat, uvedla agentura AFP.

"Zavedení nelegitimních omezení vůči ruské ekonomice se na ní ve střednědobém výhledu skutečně může negativně odrazit," sdělil Putin na poradě s vládními představiteli. Uvedl také, že cestou ven z negativních dopadů sankcí by bylo zvýšení domácí poptávky.

15:25

Český prezident Petr Pavel řekl, že je zklamán postojem Mezinárodního olympijského výboru, který doporučil návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží.

14:46 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny uvedl, že boje o východoukrajinské město Bachmut "prakticky zničily" ukrajinskou armádu, "těžce poškozené" jsou ale také jeho síly. Jevgenij Prigožin to podle agentury Reuters uvedl ve zvukové nahrávce zveřejněné na sociálních sítích.

"Bitva o Bachmut již prakticky zničila ukrajinskou armádu a bohužel také těžce poškodila soukromou vojenskou společnost Wagner," uvedl Prigožin, jehož jednotky stály v čele ruské ofenzivy u Bachmutu v posledních několika měsících.

14:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko ukončilo výměnu informací o svých jaderných zbraních se Spojenými státy. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Obdobný krok učinil podle médií v úterý také Washington.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci února podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START omezující počet jaderných zbraní. Krok zdůvodnil tím, že Rusko nemůže dovolit Spojeným státům inspekce na svých jaderných zařízeních v době, kdy Washington a jeho spojenci v NATO otevřeně deklarují jako svůj cíl ruskou porážku na Ukrajině.

11:54

Senát nejspíš schválí misi českých vojenských policistů k vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Jeho výbor pro obranu to doporučil jednomyslně.

11:09 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru pro agenturu AP, že pokud Ukrajina ztratí Bachmut, bude tlačena k nepříjemným kompromisům při jednání s ruským agresorem. Porážka podle Zelenského v některých zemích posílí přesvědčení, že ukrajinská armáda není dost silná, aby osvobodila své území.

10:39

Stockholm si předvolal ruského velvyslance kvůli prohlášení ambasády, podle nějž se Švédsko v případě vstupu do NATO stane legitimním cílem. Ruský velvyslanec ve Stockholmu Viktor Tatarincev uvedl, že vstup Švédska do NATO je "pádem do propasti" a že Švédové budou posíláni na smrt v zájmu jiných zemí.

9:48

Bulharsko se nepřipojí ke společnému projektu Evropské unie dodat Ukrajině munici pro dělostřelectvo ráže 155 mm. Ministr obrany Dimitar Stojanov to zdůvodnil tím, že Bulharsko takovou munici nemá, protože bulharská armáda ji nepoužívá.

9:44

Kanada poskytne Ukrajině půjčku na podporu státního rozpočtu ve výši 1,8 miliardy amerických dolarů. 

9:15

Ukrajinským obráncům Bachmutu se podařilo vytlačit útočící ruské vojáky z blízkosti silnice číslo 0506. Ta je zásadní pro obranu města, protože Ukrajinci po ní mohou posílat zbraně, vojáky a zásoby. Žoldnéři z ruské Vagnerovy skupiny, kteří Bachmut dobývají, se přiblížili k silnici už na několik stovek metrů, ale pak byli zatlačeni zpět. Uvádí to ve své analýze britská vojenská rozvědka.

8:54

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi ukrajinských dětí deportovaných do Ruska během války na Ukrajině.

"Důrazně doporučuji, aby ruští občané neadoptovali ukrajinské sirotky, kteří byli nezákonně vyvezeni z dočasně okupovaných území Ukrajiny," uvedla Vereščuková, která má ve vládě na starosti sociální otázky. "Znovu připomínám všem ruským takzvaným 'adoptivním rodičům' a 'opatrovníkům': dříve nebo později se budete muset zodpovídat," uvedla s tím, že se jedná o desítky ruských občanů. Některé zmínila i jmenovitě.

8:48

Nad Bachmutem se zřítil ruský bojový letoun Su-24, informuje zpravodajský server Ukrajinska pravda.

8:43

Aktuální situace na východě Ukrajiny na mapě britského ministerstva obrany.

Aktuální situace na východě Ukrajiny na mapě britského ministerstva obrany.
Aktuální situace na východě Ukrajiny na mapě britského ministerstva obrany. | Foto: Britské ministerstvo obrany
8:38

Ruské jednotky nepostupují ani v Bachmutu, ani v Avdijivce. Frontová linie v obou městech, o která se svádějí tvrdé boje, je stabilizovaná. Uvedl to v ranním hlášení generální štáb ukrajinské armády.

Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta.
Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta. | Foto: Reuters
8:23

Ukrajinská armáda v noci mohutně a dosud nejsilnější od začátku války bombardovala okupovaný Melitopol. Zasaženo bylo mnoho cílů ve městě, podle proruské okupační správy zůstal Melitopol bez elektřiny. Ve městě v posledních týdnech zaútočili několikrát na představitele okupační správy partyzáni. Spekuluje se o tom, že na Melitopol, který leží mezi Záporožím a Azovským mořem, povede směr plánované ukrajinské pozemní ofenzivy.

08:13

Výběr událostí: 

 • Ukrajinský prezident Zelenskyj pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny byl minulý týden v Moskvě.
 • Ruskem okupované město Melitopol v Záporožské oblasti se kvůli ukrajinskému ostřelování z dnešního rána ocitlo bez dodávek elektrické energie.
 • Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars a několika tisíci vojáky, informovalo ruské ministerstvo obrany.
08:09

Ruskem okupované město Melitopol v Záporožské oblasti se kvůli ukrajinskému ostřelování z dnešního rána ocitlo bez dodávek elektrické energie. Zasaženo bylo také lokomotivní depo, uvedly podle agentury TASS Moskvou dosazené úřady.

Podle mluvčí záchranných složek v jihoukrajinském městě byla ostřelováním poškozena elektroenergetická zařízení. "V Melitopolu a některých okolních obcích byly přerušeny dodávky elektřiny," uvedla s tím, že záchranné složky pracují na odstraňování škod.

08:08

Ukrajinský prezident Zelenskyj řekl agentuře AP, že pozval svůj čínský protějšek Si Ťin-pchinga na Ukrajinu. Prezident Číny byl minulý týden v Moskvě.

06:57 Vlajka Ruské federace.

Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars a několika tisíci vojáky, informovalo ruské ministerstvo obrany.

Celkem se cvičení účastní více než 3000 vojáků a asi 300 kusů techniky, uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení na sociální síti Telegram. Cvičení zahrnuje kontrolu raketových vojsk strategického určení v Omsku a manévry raketové formace vybavené systémy Jars v Novosibirsku.

Během cvičení budou mobilní systémy Jars manévrovat ve třech ruských regionech, uvedlo ministerstvo. Konkrétně je ale nejmenovalo.

22:05

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala dnes stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

21:38

Francouzské Národní shromáždění, tedy dolní komora parlamentu, dnes schválilo usnesení označující za genocidu hladomor, který na Ukrajině ve 30. letech minulého století vyvolal sovětský režim. Informovala o tom agentura AFP. Při takzvaném holodomoru zahynulo v letech 1932 až 1933 za vlády sovětského diktátora Josifa Stalina podle odhadů historiků 3,5 milionu až šest milionů Ukrajinců. Za genocidu ho loni uznal například také Evropský parlament, německý Spolkový sněm či obě komory českého parlamentu.

19:55

Německý kancléř Olaf Scholz dnes poděkoval německému Svazu vyhnanců za podporu, kterou poskytl ukrajinským válečným uprchlíkům. Podle něj někdejší němečtí vysídlenci a jejich potomci na základě zkušeností svých vlastních rodin Ukrajincům poskytovali rady a podíleli se na projektech pomoci, informovala agentura DPA.

19:38

Dohoda, která má ochránit ukrajinskou Záporožskou jadernou elektrárnu před havárií, by mohla být blízko. Agentuře AP to dnes řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zároveň upozornil, že v oblasti zesílily boje, což zvyšuje rizika týkající se této největší evropské atomové elektrárny.

"Je tam zvýšená úroveň bojů, aktivních bojů," řekl Grossi. "Moje tamní týmy denně informují o útocích, o zvuku těžkých zbraní. Je to prakticky neustálé," dodal šéf MAAE.

19:06 Vlajka Ruské federace.

Kasační soud v ruském Vladivostoku zrušil osvobozující rozsudek v případu aktivistky Julije Cvetkovové, která byla dříve souzena kvůli svým obrázkům vulv. Případem se má znovu zabývat soud prvního stupně. Podle portálu Meduza o tom informoval aktivistčin právní zástupce. Cvetkovová z Ruska emigrovala v listopadu loňského roku. Učinila tak den poté, co osvobozující rozsudek soudu nižší instance potvrdil také odvolací soud.

Cvetkovovou začala ruská justice stíhat v roce 2019 kvůli jejím kresbám znázorňujícím vulvy, které aktivistka zveřejnila na sociální síti VKontaktě. Úřady Cvetkovovou obvinily ze šíření pornografie. Žena vinu odmítá a tvrdí, že s pomocí svých kreseb chtěla bojovat s tabu, která stále obklopují ženské tělo. Prokuratura žádala pro Cvetkovovou trest vězení v délce tří let.

19:05

Spojené státy podporují zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil Rusko za zločin agrese proti Ukrajině, oznámilo americké ministerstvo zahraničí. Navrhuje, aby takový orgán byl zakotven v ukrajinském soudním systému a zároveň měl "mezinárodní prvky". Washington podle agentury Reuters poprvé informuje o tom, jak plánuje podporovat snahu Kyjeva pohnat Rusy k zodpovědnosti za válku, kterou zahájili před více než rokem.

18:11

Desítka šéfů diplomacií včetně českého ministra Jana Lipavského dnes při virtuálním setkání pořádaném americkou vládou zdůraznila potřebu "spravedlivého a trvalého" míru na Ukrajině. Americký ministr zahraničí Antony Blinken uvedl, že Washington podpoří diplomatické úsilí, které k tomuto výsledku bude směřovat. Lipavský ve svém příspěvku přirovnával situaci na Ukrajině k Československu před druhou světovou válkou a varoval před ústupky ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

17:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"V tyto dny a týdny oslavujeme výročí osvobození našich měst a komunit v našich severních regionech," řekl Zelenskyj vojákům a civilistům na železniční stanici ve městě Trosťanec. Kromě něj prezident navštívil také obec Ochtyrka, píše Reuters. "Naši lidé prokázali, že tento okupant bude poražen námi, naší morálkou, naší ukrajinskou povahou," uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti Telegram, kde zveřejnil videa ze své návštěvy Sumské oblasti a připomněl i další pro Ukrajinu úspěšné bitvy - například o Kyjevskou nebo Černihivskou oblast.

17:53 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil Sumskou oblast na severovýchodě země, kterou ukrajinské ozbrojené síly osvobodily od ruské invazní armády před rokem. Vyplývá to z oznámení hlavy státu na telegramu. Je to už šestá oblast, kterou Zelenskyj navštívil v uplynulém týdnu, poznamenala agentura Reuters. Prezident v posledních dnech objíždí ukrajinské regiony, z nichž některé se nacházejí u frontové linie, zatímco se očekává ukrajinská protiofenziva.

16:58 Vlajka Ruské federace.

Ruskem dosazené úřady v okupovaném východoukrajinském Doněcku podle agentury Reuters informovaly o dvou zabitých při ukrajinském ostřelování města.

16:43

Mezinárodní olympijský výbor doporučil návrat neutrálních sportovců z Ruska a Běloruska do mezinárodního sportu. Vyloučeni by měli být členové armády a bezpečnostních složek. MOV ale zatím nerozhodl, zda povolí účast neutrálních ruských a běloruských sportovců na OH 2024 v Paříži a ZOH 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

16:41

Zemřel ruský důstojník Dmitrij Lisickij, kterého Ukrajinci viní z masakru stovek jejich vojáků v srpnu 2014. Nařídil palbu na jednotky, které odcházely z takzvaného ilovajského kotle.

16:23 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil město Ochtyrka na severovýchodě Ukrajiny a vyznamenal ho titulem Město hrdina. V Ochtyrce se hned na začátku invaze v únoru 2022 odehrávaly tvrdé boje a centrum bylo z velké části uničené.

Zelenskyj v Ochtyrce.
Zelenskyj v Ochtyrce. | Foto: Reuters
15:53 Vlajka Ruské federace.

 Ruský soud uložil dvouletý trest vězení Rusovi Alexejovi Moskaljovovi, jehož dcera namalovala obrázek s protiválečnou tematikou. Moskaljov ale krátce před dnešním vynesením rozsudku utekl z domácího vězení a v soudní síni tak nebyl přítomen, uvedla mluvčí soudu. Informovali o tom z místa novináři portálu Mediazona. Moskaljov je otec samoživitel a jeho 13letou dceru Mašu úřady umístily do dětského domova.

Alexej Moskaljov u soudu.
Alexej Moskaljov u soudu. | Foto: Reuters
15:46

Ruské plány rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně budou mít za následek, že v dalším balíku unijních sankcí budou tvrdší opatření proti režimu v Minsku. Během návštěvy v Bukurešti řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem do 1. července rozmístí v sousední zemi taktické jaderné zbraně. Podle Morawieckého bude po tomto oznámení rozsah nových sankcí pro režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka "výrazně citelnější". 

13:36

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach na úvod úterního zasedání výkonné rady MOV hájil plány na návrat ruských a běloruských sportovců v neutrálních barvách do mezinárodních soutěží. Bach se opíral o pozitivní zkušenosti z některých sportů, kde zástupci z těchto zemí smějí startovat.

Použil pro podporu své myšlenky příklady z cyklistiky, tenisu nebo klubových soutěží v kolektivních sportech, kde se Rusové a Bělorusové na mezinárodní scéně pohybují. "Účast sportovců s ruským a běloruským pasem v mezinárodních soutěžích funguje. Vidíme to skoro každý den v řadě sportů, nejvíce v tenise, ale také v cyklistice a některých turnajích ve stolním tenise. Vidíme to v ledním hokeji, házené, fotbale, dalších ligách ve Spojených státech, ale také v Evropě. Vidíme to i na jiných kontinentech. Při žádné z těchto soutěží se neodehrály žádné incidenty ohrožující bezpečnost," řekl.

12:51

Na Kypru poslal soud na půl roku do vězení Ukrajinku, která v srpnu v Larnace vyhrožovala s nožem v ruce skupině Rusů.

12:49

Na Ukrajinu dorazily tři tanky Leopard 2 z Portugalska.

10:35

Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta.

Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta.
Záběr z dronu na zničený Bachmut. Rusové na město intenzivně útočí od léta. | Foto: Reuters
10:31

Přes tři stovky současných i bývalých šermířů vyzvaly v otevřeném dopise světovou federaci FIE a Mezinárodní olympijský výbor (MOV), aby trvaly na vyloučení ruských a běloruských sportovců z mezinárodních soutěží. Nedávné rozhodnutí FIE o návratu Rusů a Bělorusů na mezinárodní šermířské turnaje označili signatáři za katastrofální chybu.

10:28

Bělorusko souhlasilo s rozmístěním ruských jaderných zbraní na svém území v reakci na tlak, kterým chtějí Spojené státy a jeho spojenci v NATO docílit změny politického a geopolitického směřování země. V prohlášení to tvrdí ministerstvo zahraničí v Minsku. Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Rusko na základě dohody s Minskem rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. 

10:21

Při ruském bombardování Kramatorsku byly zasaženy budovy školky a školy, uvedla místní radnice. 

10:14

Analytici z Institutu pro studium války (ISW) uvádějí, že ruští žoldnéři z Vagnerovy skupiny zřejmě v posledních dnech postoupili o několik ulic na jihu Bachmutu. Jsou nyní několik kilometrů od centra.

10:01

Kdo je generáplukovník Oleksandr Syrskyj, jeden z klíčových mužů ukrajinské armády? Více se dočtete ZDE.

10:00

Velitel ukrajinských pozemních sil generáplukovník Oleksandr Syrskyj řekl, že Rusové přesunují k Bachmutu své nejlepší jednotky s cílem ho dobýt. Proto je nutné, aby obrana města pokračovala, protože tím vyčerpává ruské síly.

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.
Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. | Foto: Wikimedia Commons - Vol Nyk (CC A-SA 4.0 International)
9:49

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Rusové vyslali v noci nad Ukrajinu 13 dronů íránské výroby. Ukrajinská protivzdušná obrana jich 12 sestřelila.
 • Rusové intenzivně útočí na Avdijivku, ale mají velké ztráty a postupují minimálně.
 • Velitel ukrajinských pozemních sil generálplukovník Oleksandr Syrskyj oznámil, že Bachmut musí Ukrajina ze strategických důvodů udržet.
9:46

Britská vojenská rozvědka ve své nové zprávě uvádí, že Rusové se snaží obklíčit město Avdijivka, ale zřejmě se jim v posledních dnech nepodařil žádný zásadní postup a ruský 10. tankový pluk, který operuje v Avdijivce, má velké ztráty lidí i techniky.

9:41

Ukrajina převzala od Velké Británie první várku tanků Challenger 2.

08:52

Ukrajinský generální štáb v ranní svodce uvedl, že Rusko vyslalo nad ukrajinské území 15 dronů Šáhed íránské výroby, ze kterých se 14 podařilo sestřelit. Ukrajinské letectvo předtím hovořilo o 13 šáhedech, ze kterých se jich podařilo sestřelit 12, a o jednom ruském průzkumném dronu. Komuniké neupřesnilo, kam dopadl nesestřelený dron.

07:57

Bohdanivka leží západně od Bachmutu, Orichovo-Vasylivka na severozápad od města. Ivanivske se nachází podél silnice vedoucí na jihozápad, směrem k blízkému města Kosťantynivka. Ruské síly, které zahájily ofenzivu z východu a drží přístupové cesty k městu ze severu i z jihu tak město až na západní směr téměř obklíčily.

07:56

"V bachmutském směru nepřítel pokračuje v útocích na Bachmut, který drží naši obránci, a na oblasti u obcí Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka, Ivanivske a Ozarjanivka," napsal generální štáb v pravidelné ranní svodce.

06:25 Vlajka Ruské federace.

Až dosud se počet těchto trestných činů stabilně zmenšoval: z 32 265 případů v roce 2002 na 7332 v roce 2021. Loni ale vražd a pokusů o vraždu přibylo: celkem jich bylo 7628, tedy meziročně o čtyři procenta více, tvrdí advokáti s odvoláním na údaje generální prokuratury.

06:17 Vlajka Ruské federace.

V Rusku, nehledě na obecný pokles kriminality v loňském roce, poprvé za dvacet let stoupl počet vražd a pokusů o vraždu, uvedl dnes list Kommersant s odvoláním na zprávu advokátského sdružení Travmpunkt, opírající se o dostupné údaje oblastních soudů, generální prokuratury a ministerstva vnitra.

Jednou z příčin růstu počtu vražd a pokusů o vraždu je podle autorů zprávy "speciální vojenská operace", jak Moskva nazývá válku Ruska proti Ukrajině. Zkušenosti ze světa totiž ukazují, že válčení nevyhnutelně ovlivňuje účastníky bojů a i civilisty v oblasti konfliktu.

06:13

"Děje se to, co vždy: nepřítel čas od času útočí na Ukrajinu šáhedy. Útočí ze severu a z jihovýchodu," řekl plukovník Jurij Ihnat v narážce na drony íránské výroby, které ruské jednotky vypouštějí obvykle z Brjanské oblasti a z východního pobřeží Azovského moře

"Pokud slyšíte výbuchy, může to svědčit o palbě protivzdušné obrany," dodal mluvčí a vybídl obyvatelstvo, aby se řídilo pravidly bezpečnosti, tedy po vyhlášení leteckého poplachu setrvalo v krytech až do odvolání.

06:10

Deník Ukrajinska pravda dříve na svém webu napsal, že v hlavním městě zahřmělo nejméně šest výbuchů.

Terčem náletů se staly i další regiony, několik dronů bylo sestřeleno i nad Dněpropetrovskou oblastí, uvedla dříve ruská redakce BBC. V oblastním středisku Dnipru dnes pod vedením prezidenta Volodymyra Zelenského jednalo vrchní velení ozbrojených sil země.

06:03

Ukrajinské letectvo později uvedlo, že se během nočního náletu podařilo sestřelit 12 z 13 dronů Šáhed, které přímo útočí na cíl, a také jeden průzkumný ruský dron. Komuniké neupřesnilo, kde dopadl nesestřelený dron.

06:00

Ukrajinská protivzdušná obrana "odhalila a zničila všechny nepřátelské cíle" útočící v noci na dnešek na hlavní město Kyjev, oznámil šéf vojenské správy metropole Serhij Popko. Nálet se podle Popka obešel bez obětí. Tvrzení znepřátelených stran nelze během válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

"Země-terorista znovu vypustila své bezpilotní letouny Šáhed ve směru na hlavní město. Podle předběžných informací se naší protivzdušné obraně v okolí Kyjeva podařilo objevit a zničit všechny nepřátelské cíle," uvedl Popko.

22:32

Na Ukrajině už jsou tanky Challenger 2 z Británie a německá bojová vozidla pěchoty Marder, oznámil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Británie se jich zavázala na Ukrajinu poslat 14.

22:08

Rusku se nepodařilo přimět Radu bezpečnosti OSN, aby požadovala nezávislé vyšetřování zářijových explozí, které na dně Baltského moře poškodily potrubí plynovodů Nord Stream, kterými se přepravoval - resp. měl přepravovat - zemní plyn z Ruska do Německa. Oznámily to tiskové agentury.

21:42 Vlajka Ruské federace.

Zahraniční firmy z "nikoli přátelských zemí" by při opuštění svých ruských aktiv měly ruským úřadům zaplatit "dobrovolný příspěvek" ve výši pěti procent jejich tržní hodnoty, napsal na svém webu Kommersant s odvoláním na zápis z jednání vládní podkomise pro kontrolu zahraničních investic, zveřejněný na webu ministerstva financí. Podkomise jednala ještě na začátku března.

20:57 Vlajka Ruské federace.

Švédský nábytkářský gigant IKEA prodal svou továrnu v ruském městě Novgorod ruské firmě Invest Plus. Učinil tak více než rok poté, co pozastavil své aktivity v Rusku kvůli válce na Ukrajině, napsala agentura Reuters.

20:36 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj ocenil roli MAAE při zajišťování energetické bezpečnosti Ukrajiny. Podle agentury AFP také šéfovi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaelovi Grossimu řekl, že se bezpečnosti v Záporožské jaderné elektrárně nepodaří dosáhnout, dokud se Rusové z tohoto zařízení nestáhnou.

"Záporožská oblast. Frontové pozice. Mám tu čest být zde, po boku našich vojáků. Jsem vděčný každému našemu vojákovi za obranu Ukrajiny, naší suverenity, našich měst a našich dětí. Určitě zvítězíme," uvedl dnes Zelenskyj na sociální síti Telegram.

20:30 Vlajka Ruské federace.

Obžaloba žádá dva roky vězení pro Rusa, jehož dcera namalovala obrázek na podporu Ukrajiny a nyní je v dětském domově. Rozsudek nad Alexejem Moskaljovem má padnout zítra. Informoval o tom server BBC News.

Moskaljovova dcera Maša namalovala na jaře během výtvarné výchovy obrázek, na němž je ukrajinská vlajka s nápisem "Sláva Ukrajině" a ruská vlajka, na níž stojí "Ne válce, Putinovi". Na obrázku je i žena, která drží za ruku holčičku a dlaní se snaží zastavit rakety letící ze směru Ruska. Poté, co vedení školy uvědomilo policii, byl Moskaljov obviněn z diskreditace ruské armády kvůli příspěvku na sociálních sítích. Nyní je v domácím vězení a Maša v dětském domově. Moskaljov je otec samoživitel.

Během dnešního slyšení u soudu prokurátor vyzval k odsouzení Moskaljova do vězení na dva roky. Moskaljov v závěrečné řeči sdělil, že je proti ruské agresi na Ukrajině.

19:23

Německá policie dnes prohledala domov dvou prokremelských aktivistů a zabavila jim počítače a dokumenty. S odkazem na dnešní prohlášení německé prokuratury o tom informovala agentura Reuters. Domovní prohlídku nařídilo státní zastupitelství v reakci na zjištění tiskové agentury. Ta v lednu zveřejnila investigaci, z níž vyplývalo, že pár daroval ruským vojákům na Ukrajině finance na nákup vysílaček, sluchátek a telefonů.

19:05

V jihlavském Ukrajinském domě vyrábí uprchlíci s pomocí českých dobrovolníků zákopové svíčky pro ukrajinské vojáky. Nejdřív je na Ukrajinu převáželi lidé, kteří tam měli cestu, příští týden tam poprvé pojede naložené auto. Kromě svíček, na nichž si mohou vojáci na frontě ohřát jídlo nebo usušit mokré ponožky, dostanou z Jihlavy také jiné drobné dárky, svítilny i čokoládu. Výroba svíček bude pokračovat, dokud to bude potřeba.

18:19

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) jednal v sídle Evropské komise, kde s komisařem pro spravedlnost Didierem Reyndersem probíral mimo jiné možnosti trestání ruských válečných zločinů či prevence obcházení protiruských sankcí. Řada unijních států včetně Česka podporuje zřízení zvláštního tribunálu, neboť Mezinárodní trestní soud (ICC) nemá pravomoc stíhat veškeré zločiny. EU se však v této otázce zatím zcela neshodla a téma zůstává otevřené. Podle Reynderse je nejlepší variantou využití ICC, existuje však také možnost zkombinovat jeho činnost s případným zvláštním tribunálem. Důležitá je nyní podle něj rychlost a koordinace sběru důkazů a vyšetřování.

17:46

Na Ukrajinu z Německa dorazilo 18 tanků Leopard 2, které Berlín přislíbil Kyjevu zhruba před dvěma měsíci. Informoval o tom dnes německý časopis Der Spiegel, podle kterého už tanky překročily ukrajinskou hranici.

Německo přislíbilo Kyjevu tanky Leopard v lednu. Zároveň povolilo, aby tyto tanky německé výroby do napadené země reexportovaly i další evropské státy. Kromě tanků Leopard dříve Německo Ukrajině poskytlo také 40 obrněných vozů Marder. V jejich ovládání se několik týdnů v Německu cvičili ukrajinští vojáci.

17:27

Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V poslední době se vydávalo týdně přes 2100 víz, v únoru a na začátku března to bylo více než 2400 víz týdně. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo na Twitteru ministerstvo vnitra. Ukrajinu napadlo Rusko loni na konci února. Před rokem - na konci března - bylo v Česku udělováno uprchlíkům z Ukrajiny i 3000 až 5000 víz dočasné ochrany denně. Někteří uprchlíci mezitím odešli domů či do jiného státu, v Česku jich tak podle dřívějších odhadů vnitra zůstává asi 300 tisíc.

16:26

Herec Orlando Bloom je na Ukrajině. Přijel podpořit Ukrajince jako vyslanec dobré vůle OSN.

Herec Orlando Bloom je na Ukrajině. Přijel podpořit Ukrajince jako vyslanec dobré vůle OSN.
Herec Orlando Bloom je na Ukrajině. Přijel podpořit Ukrajince jako vyslanec dobré vůle OSN. | Foto: Reuters
16:22 Vlajka Ruské federace.

Rusko má zbraně, které jsou schopné v případě ohrožení jeho existence zničit nepřítele, a to včetně Spojených států. Podle agentury Reuters to dnes uvedl tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, který zároveň obvinil Washington, že podceňuje jadernou sílu Moskvy.

Patrušev je posledním z řady vysoce postavených ruských činitelů, kteří v nedávné době pohrozili použitím ruského jaderného arzenálu.

"Američtí politici jsou chyceni do pasti vlastní propagandy, stále jsou přesvědčeni, že v případě přímého konfliktu s Ruskem jsou Spojené státy schopny provést preventivní raketový úder, po kterém již Rusko nebude schopno odpovědět. To je krátkozraká a velmi nebezpečná hloupost," řekl dnes Patrušev státnímu listu Rossijskaja gazeta.

Nikolaj Patrušev s Vladimirem Putinem.
Nikolaj Patrušev s Vladimirem Putinem. | Foto: Reuters
15:24 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil frontové pozice v Záporožské oblasti. Poděkoval vojákům za obranu Ukrajiny a její suverenity.

13:30 Vlajka Ruské federace.

Odmítavá reakce Západu nemůže změnit nic na plánech Moskvy rozmístit v sousedním Bělorusku jaderné zbraně. Podle agentury TASS to dnes řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

13:17

Následky pondělního ruského ostřelování Slovjansku.

Následky pondělního ruského ostřelování Slovjansku.
Následky pondělního ruského ostřelování Slovjansku. | Foto: Reuters
13:13

Západ by měl s klidem reagovat na oznámení Ruska, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně. Podle agentury Reuters to řekl polský ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk. "Jde o prvek eskalace," řekl Szynkowski vel Senk novinářům. "Reakce by měla být klidná, ale rozhodná. Nemůžeme se nechat zastrašit ruskými propagandisty," dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu oznámil, že Moskva s Běloruskem uzavřela dohodu o rozmístění taktických jaderných zbraní na jeho území.

12:56

Jeden člověk zahynul při ruském ostřelování města Slovjansk.

12:36

V okupovaném Melitopolu se ráno ozvaly výbuchy ve dvou budovách, kde byli umístěni ruští vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. Podle serveru RBK-Ukrajina to uvedl starosta města jihoukrajinského města Ivan Fedorov. Okupační správa hovoří o zásahu vysokoškolských kolejí.

"Mnohokrát jsme říkali, že v zabraných budovách technické školy a univerzity jsou jak kasárna, tak budova, kde sídlí 'správa' jejich  speciálních služeb, takzvané ministerstvo státní bezpečnosti. Proto byly dnes ráno v těchto dvou budovách slyšet výbuchy," řekl Fedorov. "Očití svědci viděli, jak ruští vojáci z této ubytovny jednoduše vybíhali ve spodním prádle," dodal představitel ukrajinské správy.

12:23

Podpora Ukrajině se vyčerpává materiálně i morálně, na Slovensku možná ještě výrazněji než jinde, upozornila dnes v Bratislavě na konferenci o zahraniční politice prezidentka Zuzana Čaputová. Slovensko opakovaně pomohlo Kyjevu, který už více než rok čelí invazi Ruska, také dodávkami vojenského materiálu.

12:21

Západ by měl s klidem reagovat na oznámení Ruska, že v Bělorusku rozmístí taktické jaderné zbraně, řekl polský ministr pro evropské záležitosti Szymon Szynkowski vel Senk.

"Jde o prvek eskalace," řekl Szynkowski vel Senk novinářům. "Reakce by měla být klidná, ale rozhodná. Nemůžeme se nechat zastrašit ruskými propagandisty," dodal.

11:56

Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem to novinářům v Bruselu řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Podotkl také, že kromě války na Ukrajině má na evropskou bezpečnost vliv aktivita Číny v indopacifické oblasti a její potenciální podpora Moskvy, od níž Západ Peking zrazuje.

11:53 Vlajka Ruské federace.

V jihoukrajinském Mariupolu dnes patrně při pokusu o atentát explodoval automobil Ruskem dosazeného šéfa policie Michaila Moskvina. Informovala o tom agentura TASS. Podle ukrajinského starosty Mariupolu Vadyma Bojčenka se jednalo o práci odboje.

11:41

Pohřešovaný český dobrovolník na Ukrajině, který vystupuje pod přezdívkou Sendy Storm, se po šesti dnech našel. Na Facebooku to uvedl dobrovolnický projekt zdravotnizajisteni.cz, podle kterého s nimi muž spolupracoval. O pohřešovaném dříve na Facebooku informovala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky bojující proti Rusku.

"Náš bratr (krycí jméno Sendy Storm), český dobrovolník, se pohřešuje v akci," napsal na facebooku Memorial. Českého bojovníka jeho kolegové naposledy viděli poblíž měst Slovjansk a Kramatorsk v Donbasu. Podle facebookového účtu projektu zdravotnizajisteni.cz muž vezl humanitární pomoc z Kyjeva, později dobrovolníci uvedli, že byl díky zapojení lidí na sociálních sítích nalezen a sám se ozval. Projekt sídlí v Benešově a na svých internetových stránkách uvádí, že jednou z jeho činností jsou humanitární mise, včetně té na Ukrajinu.

10:16 Vlajka Ruské federace.

Rusko zvažuje, že bude žádat o kompenzace za škody vzniklé loňskými explozemi na plynovodech Nord Stream. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného diplomata na ruském ministerstvu zahraničí Dmitrije Biričevského. Ten rovněž řekl, že budoucnost tohoto plynovodního projektu je nejistá.

08:26

"V tuto chvíli nemáme žádné potvrzující informace," uvedl k možnému pohřešování českého dobrovolníka na Ukrajině mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

08:23

Ministr zahraničních věcí Lipavský chce se šéfem NATO Stoltenbergem jednat o ruské agresi proti Ukrajině nebo o bezpečnosti v indopacifickém regionu a mocenském vzestupu Číny.

08:03

Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) stále usiluje o celkové vítězství ve válce na Ukrajině. Odmítá podle ISW úvahy, že současná realita na bojišti by měla vést k jednání o řešení konfliktu nebo kompromisním uspořádání.

"Putin se místo toho soustředí na to, aby dosáhl původního cíle prostřednictvím dlouho se táhnoucí války, v níž zvítězí buď podrobením Ukrajiny silou, nebo zlomením vůle Ukrajinců poté, co je opustí Západ," uvádí ISW ve své poslední zprávě k vývoji ruské invaze na Ukrajinu.

"Opakované úspěšné ukrajinské protiofenzivy jsou téměř jistě nutné, nicméně nebudou stačit k tomu, aby přesvědčily Putina k tomu, aby jednal o přijatelných podmínkách," píše se ve zprávě.

06:41

O ukrajinských dětech zavlečených do Ruska nebo obnově školní infrastruktury zasažené válkou jednal v neděli v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským britský herec Orlando Bloom.

Ve svém projevu o tom v noci na dnešek informoval Zelenskyj. Bloom je velvyslanec dobré vůle Dětského fondu OSN (UNICEF).

Bloom navštívil dětské centrum Spilno vybudované v metru, "kde mohou děti na několik hodin denně zakusit pocit normálnosti," napsal herec na Instagramu a zveřejnil několik fotografií, jak si hraje s dětmi.

06:34

Bitva o Bachmut trvá přes půl roku, podle agentury Reuters jde už o největší pozemní bitvu v Evropě od druhé světové války. Rusové pravidelně oznamují dobytí určitých částí města, což vzápětí jiné zdroje popírají. Nyní se ukazuje, že ve skutečnosti nejsou blízko ovládnutí Bachmutu a naopak spíš ztrácejí dech.

06:25

Český dobrovolník s přezdívkou Sendy Storm bojující na Ukrajině se pohřešuje. Na Facebooku to napsala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky bojující na straně Ukrajiny proti ruské agresi.

Českého bojovníka jeho kolegové naposledy viděli poblíž měst Slovjansk a Kramatorsk na Donbase.

06:00

Jednání o další vojenské podpoře Ukrajiny a budoucím směřování Severoatlantické aliance dnes v Bruselu čeká českého ministra zahraničí Jana Lipavského, který se sejde s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Zamíří také do sídla Evropské komise, kde se bude s komisaři Didierem Reyndersem a Janezem Lenarčičem bavit o možnostech trestání ruských válečných zločinů či pokračování dodávek humanitární pomoci do válkou stižené země.

22:00 Vlajka Ruské federace.

Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají.

16:59

Ve středoruském městě Kirejevsk se zřítil ukrajinský průzkumný dron naložený trhavinou, uvedla agentura TASS. Při výbuchu se zranili dva lidé. 

15:09

Ukrajina vyzvala kvůli rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku k zasedání Rady bezpečnosti OSN. NATO označilo krok Moskvy za nezodpovědný. "Ukrajina očekává od Británie, Číny, Spojených států a Francie účinné kroky, které Kremlu zamezí provádět jaderné vydírání," uvedlo v prohlášení ukrajinské ministerstvo zahraničí s odkazem na čtveřici států, které jsou spolu s Ruskem stálými členy RB OSN s právem veta.

Ukrajinská armáda.
Ukrajinská armáda. | Foto: Reuters
14:04

Ukrajina už dál nebude financovat válku proti Rusku tištěním peněz. Deníku Firnancial Times (FT) to v dnes zveřejněném rozhovoru řekl guvernér ukrajinské centrální banky Andrij Pyšnyj. Tištění peněz je podle něj nebezpečné, protože představuje velké riziko pro makrofinanční stabilitu. Spor s vládou na toto téma je vyřešen, řekl.

Ukrajinská centrální banka byla loni nucena natisknout miliardy hřiven (jedna hřivna je 0,60 Kč), aby vyrovnala schodek v rozpočtu. "Byla to rychlá náprava, ale velmi nebezpečná," sdělil Pyšnyj listu.

11:09 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před veřejností nic neskrývají. Podle agentury TASS to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin. Učinil tak po nedávné návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, na níž se oba vůdci zavázali dále utužit vztahy.

09:48

Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci zeměUvedl to dnes tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov, podle nějž se Bělorusko stalo rukojmím ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Putinovo prohlášení o rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku je krok k vnitřní destabilizaci země. Maximalizuje míru negativního vnímání a veřejného odmítání Ruska a Putina v běloruské společnosti," napsal na twitteru Danilov. "Kreml si vzal Bělorusko jako jaderné rukojmí," dodal.

09:20

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj upozornil, že nedávný pokles počtu ruských útoků vyžaduje další analýzu. Ruské síly podle něj za poslední den provedly u Bachmutu 18 pozemních útoků, zatímco dříve to bylo 40 až 50 denně. Varoval však, že přísun posil může tento trend zvrátit.

09:19

Ruské síly za poslední den pokračovaly v útocích na Bachmut a ve městě a jeho okolí dosáhly určitých územních zisků. Jejich postup byl zaznamenán ze severu a jihozápadu do centra města, které se snaží dobýt už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války. Institut pro studium války připomíná, že Ukrajina má navzdory tvrzení některých ruských zdrojů stále pod kontrolou silniční komunikace pro přísun posil a vybavení do Bachmutu.

09:11

Ruská ofenziva u Bachmutu pravděpodobně dosahuje vrcholu. Ve svém pravidelném hodnocení válečné situace na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Připomíná, že vyvrcholení útoku neznamená konec bojů.

V souladu s posouzením amerických analytiků jsou také vyjádření ukrajinských a západních představitelů z uplynulého dne. Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská ofenziva vázne a že ruské síly mohou přesunout svou pozornost k jiným úsekům fronty. Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj řekl, že situaci u Bachmutu se daří stabilizovat.

09:06

Ukrajinská reprezentace nemohla kvůli ruské agresi letět přímo z Kyjeva do Londýna, musela využít letiště v Polsku. A tam cestovala po zemi.

08:29

Americké ministerstvo obrany v první reakci na rozhodnutí Ruska umístit v Bělorusku jaderné zbraně uvedlo, že nic nenaznačuje tomu, že by se Rusko připravovalo jaderné zbraně použít. Pentagon také nevidí důvod k úpravě své jaderné zbrojní strategie. Situaci ale budou USA nadále sledovat a jsou odhodlány ctít závazek kolektivní obrany NATO.

08:28

Od začátku března 2023 Rusko pravděpodobně vypustilo proti cílům na Ukrajině nejméně 71 jednosměrných útočných bezpilotních letounů íránské konstrukce, píše britské ministerstvo obrany ve svém denním shrnutí. Tyto útoky následovaly po dvoutýdenní přestávce na konci února 2023.

Rusko pravděpodobně začalo dostávat pravidelné dodávky malého počtu bezpilotních letounů Šáhid. Moskva nejspíš vypouští drony ze dvou os: z ruského Krasnodarského kraje na východě a z Brjanské oblasti na severovýchodě.
To Rusku umožňuje flexibilně zasáhnout široký sektor Ukrajiny a zkrátit dobu letu k cílům na severu Ukrajiny. Je také pravděpodobné, že se jedná o další pokus o vysílení ukrajinské protivzdušné obrany.

21:43

Analytik Nikolaj Sokol z vídeňského Centra pro odzbrojení a nešíření jaderných zbraní (VCDNP) agentuře AP řekl, že rozhodnutí o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku je pro Rusko významná změna postoje. "Rusko bylo vždy velice hrdé na to, že nemá žádné jaderné zbraně mimo své území. To teď mění a je to velká změna," řekl.

20:18

Bělorusko sousedí se třemi členskými zeměmi NATO - Polskem, Litvou a Lotyšskem. Jaderné zbraně na jeho území nejsou do roku 1992, kdy je Rusko převzalo a odvezlo. Běloruský lídr Alexandr Lukašenko zatím Putinovo oznámení nekomentoval.

19:05

Putinovo rozhodnutí rozmístit v Bělorusku taktické jaderné zbraně odsoudila běloruská opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská.

19:03 Vlajka Ruské federace.

"Shodli jsme se s Alexanderem Lukašenkem, že umístěním taktických jaderných zbraní v Bělorusku nijak neporušíme režim nešíření jaderných zbraní," řekl Putin. Uvedl, že Bělorusko o umístění jaderných zbraní dlouho žádalo a zároveň poukázal na to, že Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých evropských spojenců. Podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana.

18:40 Vlajka Ruské federace.

Putin podle agentury TASS řekl, že se na rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku dohodl s tamním vůdcem Alexandrem Lukašenkem.

18:24 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko rozmístí strategické jaderné zbraně v Bělorusku. Podle něj tím neporuší žádné mezinárodní dohody. Rusové přesunou do Běloruska také deset letounů, schopných nést jaderné hlavice.

17:45

Cvičení příslušníků ukrajinských dobrovolnických oddílů ve Lvově.

Cvičení příslušníků ukrajinských dobrovolnických oddílů ve Lvově.
Cvičení příslušníků ukrajinských dobrovolnických oddílů ve Lvově. | Foto: Reuters
16:19

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hana Maljarová požádala obyvatele Ukrajiny, aby se nevyptávali vojáků, kdy začne plánovaná a předpokládaná jarní ofenziva proti ruským okupantům. "Nechte armádu dělat její práce," uvedla Maljarová.

15:18

V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě. S odkazem na informace tajných služeb a vlastní analýzy to napsal německý zpravodajský server t-online. Podle něj šlo o plavidla, která měla potřebné vybavení na to, aby případně mohla umístit na mořské dno nálože s trhavinou.

Dosud nevysvětlené exploze zasáhly 26. září tři z celkových čtyř potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, kterými Rusko posílalo a plánovalo posílat plyn do Evropy. Podle t-online vypluly v noci na 21. září z ruského Kaliningradu směrem na západ tři plavidla, mezi nimi i loď SS-750 vybavená miniponorkou a lodě SB-123 a Alexandr Frolov. Když se později dostaly na místa pozdějších explozí ve švédských a dánských vodách, vyrazila tam dánská hlídkovací loď, 22. září se k ní přidala plavidla švédské armády. Poté ruské lodě vypluly nazpátek směrem ke Kaliningradu. Trojici ruských plavidel nejspíš podporovaly další lodě včetně fregaty Jaroslav Mudryj a korvety Soobrazitelnyj. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že lodě prováděly rutinní cvičení.

Foto: Reuters
14:33 Vlajka Ruské federace.

Rusko omilostnilo přes 5000 odsouzených, kteří se nechali naverbovat do služeb žoldnéřské Wagnerovy skupiny a na základě kontraktu bojovali společně s ruskou armádou na Ukrajině. V audionahrávce zveřejněné na sociální síti to řekl šéf tohoto uskupení Jevgenij Prigožin. Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina do svých řad hojně přijímá trestance, které láká právě příslibem odpuštění zbytku trestu.

"V současné chvíli bylo díky milosti propuštěno přes 5000 lidí, kteří ukončili kontrakt," řekl Prigožin. Tvrdí také, že trestanci propuštění po bojovém angažmá mají velmi nízkou míru recidivy. "Podíl lidí, kteří znovu spáchají trestný čin během jednoho měsíce je 0,31 procenta. To je desetkrát až dvacetkrát méně než průměrné číslo před začátkem speciální operace," řekl s použitím eufemistického označení, které Rusko stále používá pro svou ozbrojenou invazi na Ukrajinu.

Wagnerova skupina získala v bojích na Ukrajině mnohem důležitější postavení poté, co ruská armáda loni utrpěla řadu ponižujících porážek při ukrajinské protiofenzivě, připomněla agentura Reuters. Její žoldnéři jsou silně zapojení i do nynějších bojů o Bachmut.

14:06

Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. Podle serveru Kiyv Independent to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj japonskému deníku Jomiuri šimbun.

Zelenskyj připustil, že situace na frontě na východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli "nedostatku munice". Ruské síly podle něj denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.

"Za takových podmínek je (naše vojáky) nemůžeme vyslat," uvedl ukrajinský prezident, podle nějž se protiofenziva neobejde bez těžkých zbraní včetně stíhaček. "Čekáme na munici od našich partnerů," dodal s tím, že Ukrajina mezitím na útok připravuje své vojáky.

13:44 Vlajka Ruské federace.

Pěti tisícům ruských vězňů byl prominut zbytek trestu poté, co sloužili na Ukrajině v řadách žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Řekl to majitel wagnerovců Jevgenij Prigožin.

13:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. Řekl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj japonským novinářům.

Zelenskyj připustil, že situace na frontě na východě Ukrajiny momentálně není dobrá kvůli "nedostatku munice". Ruské síly podle něj denně vypálí třikrát více střel než ukrajinští vojáci.

"Za takových podmínek je (naše vojáky) nemůžeme vyslat," uvedl ukrajinský prezident, podle nějž se protiofenziva neobejde bez těžkých zbraní včetně stíhaček. "Čekáme na munici od našich partnerů," dodal s tím, že Ukrajina mezitím na útok připravuje své vojáky.

Když se kolona s prezidentem Volodymyrem Zelenským vracela z Bachmutu do Kyjeva, zastavila se na benzínové čerpací stanici.
Když se kolona s prezidentem Volodymyrem Zelenským vracela z Bachmutu do Kyjeva, zastavila se na benzínové čerpací stanici. | Foto: Reuters
13:15

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov vtipkuje na účet Ruska poté, co se objevily zprávy, že ruská armáda vyváží ze skladů staré T-54.

13:11 Vlajka Ruské federace.

Zničený ruský tank blízko frontové linie u města Kreminna na severovýchodě Ukrajiny.

Zničený ruský tank blízko frontové linie u města Kreminna na severovýchodě Ukrajiny.
Zničený ruský tank blízko frontové linie u města Kreminna na severovýchodě Ukrajiny. | Foto: Reuters
12:20

Polská firma na výrobu munice Dezamet oznámila, že kvůli dodávkám na Ukrajinu mnohonásobně zvýší výrobu.

12:17 Vlajka Ruské federace.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že Rusko chce na Ukrajině vytvořit demilitarizované nárazníkové zóny podél oblastí, které anektovalo.

11:38

Situaci v Bachmutu jsme stabilizovali, řekl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj.

11:01

Ukrajinským obráncům se daří stabilizovat situaci u Bachmutu, uvedl náčelník generálního štábu ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Označil ji však za nadále složitou. Město Bachmut je jedním z hlavních cílů současné ruské ofenzivy v Donbasu, ukrajinské posádce v tomto městě hrozí obklíčení v důsledku ruského postupu severně i jižně od města.

Ze všech úseků fronty na východě Ukrajiny je podle Zalužného situace u Bachmutu nejsložitější. "Díky obrovskému úsilí obranných sil se nám daří situaci stabilizovat," uvedl Zalužnyj v příspěvku na Facebooku, v němž informoval o telefonickém rozhovoru se šéfem britské armády Tonym Radakinem.

07:52

Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si v jeho okolí i městě samotném připsaly jisté územní zisky, uvádí ve svém pravidelném posouzení válečné situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský generální štáb dnes ohlásil odražení 59 útoků za poslední den.

Podle amerických analytiků Rusové postoupili jihozápadně od Bachmutu směrem k silnici spojující obléhané město s nedalekým Časiv Jarem a Kosťantynivkou. Určitých územních zisků dosáhly ruské síly také severozápadně od Bachmutu a severní části města samotného. Ukrajinská armáda v rámci jednoho z protiútoků naopak zřejmě dobyla jeden úsek dálnice směřující z Bachmutu do Slovjansku.

Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války, poznamenala agentura Reuters. Podle řady analytiků však nápor ruské ofenzivy u Bachmutu v posledních dnech spíše slábne.

 

20:56

Souhrn nejdůležitějších událostí posledních hodin:

 • Spojené státy uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele.
 • Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do Evropské unie letos v prosinci.
 • Ukrajina podle ministra pro digitální transformaci Michajla Fedorova zahájí masovou produkci dronů.
20:27 Vlajka Ruské federace.

Ruská policie zařadila Abbase Galljamova, někdejšího autora projevů ruského prezidenta Vladimira Putina, na seznam hledaných osob, informovala agentura AP, podle které jde o další krok v rámci potlačování opozice Kremlu. Není jasné, v souvislosti s jakým trestným činem policie Galljamova hledá.

19:59

Ukrajina zahájí masovou produkci dronů. "Je to historické rozhodnutí, které by nás mohlo přiblížit k vítězství," řekl deníku KyivPost ukrajinský ministr pro digitální transformaci Michajlo Fedorov.

19:24

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva příští týden navrhne Číně vytvoření "mírového klubu", píše deník Financial Times, kterému sdělil podrobnosti o Lulově cestě do Asie brazilský ministr zahraničí Mauro Vieira. Lula se v úterý setká v Pekingu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Čína na konci února představila svůj plán na ukončení války na Ukrajině.

19:08

Skoro dvě pětiny Ukrajinců, 37 procent, má příbuzné či blízké známé, kteří přišli o život anebo utrpěli zranění vinou vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, vyplývá z průzkumu, o jehož výsledcích informovala ukrajinská média. Kromě 37 procent z dotázaných, kteří na tuto otázku sociologů odpověděli kladně, se další čtyři procenta dotázaných odpovědi vyhnula, poznamenal list Ukrajinska pravda.

Blízké příbuzné v zahraničí, kam odešli po vypuknutí války, mělo v době konání průzkumu na přelomu února a března 28 procent dotázaných. V případě pětiny respondentů se jejich příbuzní mezitím z exilu vrátili na Ukrajinu. Dotázaní, jejichž blízcí žili nebo žijí v zahraničí, nejčastěji jako země pobytu uváděli Polsko (47 procent), Německo (18,5 procenta) a Česko (devět procent).

18:12 Vlajka Ruské federace.

Zatímco velitel ruských pozemních sil, generál Oleg Saljukov, velí vojenským přehlídkám na Rudém náměstí v Moskvě, jeho syn Dmitrij a jeho žena Dina - generálova snacha - vydělávají miliony rublů na organizaci akcí pro vojáky a hodnostáře. Využívají při tom kontaktů na ruské ministerstvo obrany, vyplývá z investigativního článku ruské redakce BBC.

Společnost Saljukovových vyhrála několik tendrů ministerstva obrany souvisejících s výstavbou vojenského cvičiště v Nižegorodské oblasti, která stála rozpočet více než čtyři miliardy rublů, v přepočtu 1,2 miliardy korun. Když se o rok později generál Saljukov rozhodl velkolepě oslavit Den pozemních sil v parku Patriot u Moskvy, rodinná firma dostala na starost organizaci celého podniku - a tak je tomu i v posledních letech.

Foto: Reuters
18:05

Několik desítek lidí se v pátek sešlo před budovou zastoupení Organizace spojených národů v Praze, aby protestovali proti členství Ruska v této organizaci a válce na Ukrajině. Před sídlo umístili křeslo, které mělo členství symbolizovat, a na něj položili ruskou vlajku. Ta byla přivezena z osvobozeného ukrajinského města Kupjansk v Charkovské oblasti. Protestující vyzývali k tomu, aby bylo Rusko z organizace vyloučeno.

17:56

Francouzské ministerstvo zahraničí v pátek potvrdilo, že nedaleko Bachmutu byl nedávno zabit francouzský dobrovolník. Regionální deník Ouest-France 22. března informoval o smrti bývalého humanitárního pracovníka Kevina D., který před více než rokem odešel bojovat po boku Ukrajinců. Třicetiletý muž zahynul za blíže neupřesněných okolností. Několik Francouzů odjelo bojovat na Ukrajinu, kde mezinárodní legie pod vedením kyjevské armády shromažďuje zahraniční bojovníky. Jejich přesný počet není znám.

Na Ukrajině v minulých dnech zemřel také novozélandský bojovník Kane Te Tai, který byl byl známý tím, že na sociálních sítích dokumentoval boje a každodenní život na Ukrajině. Smrt bývalého vojáka potvrdilo novozélandské ministerstvo zahraničí.

17:41

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do Evropské unie letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí unie a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. Vystrčil a Perebyjnis, který býval velvyslancem v Česku, to v pátek řekli ČTK po schůzce v sídle české horní parlamentní komory. Shodli se i na potřebě ukrajinského členství v Severoatlantické alianci, které bylo zemi čelící ruské agresi přislíbeno už na bukurešťském summitu aliance v roce 2008.

17:34

V ukrajinském parlamentu se objevil návrh zákona, který by zakázal v reklamě a obchodu používat válečnou tematiku. V zemi se už prodává "heroický" nápoj Buča Kombuča, ředkvičky Azovstal či předražené kyjevské pivo Hrdinové neumírají, upozorňují média.

17:33

Spojené státy uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem opatření je i letadlo autoritářského běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, informovalo na svém webu americké ministerstvo financí. Terčem sankcí ministerstva financí jsou tři subjekty a devět jednotlivců. Podle resortu opatření rozšiřuje předchozí sankce, které Washington uvalil kvůli brutálnímu potlačení prodemokratických demonstrací v Bělorusku po volbách v srpnu 2020.

15:51

Při pátečním ruském bombardování města Kostantynivka zemřelo pět lidí.

Při pátečním ruském bombardování města Kostantynivka zemřelo pět lidí.
Při pátečním ruském bombardování města Kostantynivka zemřelo pět lidí. | Foto: Reuters
15:34

Příslušníci ukrajinské Národní gardy si dnes připomněli v Kyjevě své kolegy, kteří padli ve válce s Ruskem.

Příslušníci ukrajinské Národní gardy si připomněli v Kyjevě své kolegy, kteří padli ve válce s Ruskem.
Příslušníci ukrajinské Národní gardy si připomněli v Kyjevě své kolegy, kteří padli ve válce s Ruskem. | Foto: Reuters
15:30

Ukrajina předala Rusku bez jakýchkoliv podmínek všechny těžce raněné a vážné nemocné zajaté ruské vojáky, kteří byli schopni přepravy, uvedl  koordinační štáb, který má problematiku válečných zajatců na starosti. Jde o všechny těžce raněné Rusy, kteří upadli do ukrajinského zajetí od vypuknutí války před 13 měsíci. Jejich přesný počet štáb ale neupřesnil.

14:50

Ruskem dosazený správce okupovaného Krymu Sergej Aksjonov oznámil, že na poloostrově vznikla soukromá armáda s názvem Konvoj. V jejím čele stojí jeden z dosavadních spolupracovníků majitele Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Informuje o tom server Ukrainska Pravda.

14:10

Ukrajinské úřady s odvoláním na svědky uvádějí, že ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny odvážejí obyvatele jimi ovládaného předměstí Bachmutu do okupovaného Luhansku a následně do Ruska. Oznámil to mluvčí východní skupiny ukrajinských vojsk Serhij Čerevatyj.

12:50

Radnice v Oděse rozhodla o demontáži sochy ruského spisovatele Maxima Gorkého. Z města už zmizela před několika měsíci socha ruské carevny Kateřiny II. 

12:49

Ukrajinské dráhy zavedou novou pravidelnou linku ze Lvova do Kramatorsku. Nádraží v Kramatorsku před rokem zasáhla ruská raketa a zničila ho, o život přišlo šedesát lidí. Město je stále pod občasnou ruskou palbou a Bachmut, o který se tvrdě bojuje, je vzdálený od Kramatorsku padesát kilometrů.

11:41

Evropská centrální banka podle zdrojů agentury Reuters tlačí na rakouskou Raiffeisen Bank International, aby se zbavila svých ziskových aktivit v Rusku. Rakouské ministerstvo zahraničí minulý týden působení banky v Rusku hájilo.

10:50

Český premiér Petr Fiala označil únosy ukrajinských dětí Ruskem za mimořádně odpornou praktiku. Současné Rusko se tím podle něj přibližuje nejhorším režimům historie.

10:34

Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl agentuře AFP, že některá okupovaná území si Ukrajina vybojuje zpět a jiná možná získá diplomatickou cestou.

9:38

Rusové v noci ostřelovali okolí města Sumy, které leží severovýchodně od Kyjeva blízko ruské hranice. Podle deníku Ukrajinska pravda tam zahynuli dva lidé.

9:36

Tři lidé zahynuli při dopadu ruské rakety na město Kostantynivka, které leží západně od Bachmutu.

9:33

Sedm lidí zemřelo po ruském nočním ostřelování několika míst na východě Ukrajiny.

9:32

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajinský generální štáb odvolal informaci, že ruští okupanti se stáhli ze strategicky důležitého města Nova Kachovka na jihu Ukrajiny.
 • Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že EU se zapojí do snahy vrátit unesené ukrajinské děti z Ruska na Ukrajinu.
 • Ukrajinská vláda zařadila na seznam takzvaných sponzorů ruské agrese i rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank, která nadále působí v Rusku.
08:17

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.

Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Server Ukrajinska pravda ráno informoval o ruském nočním útoku pomocí dronů Šáhed-136 íránské výroby na město Kryvyj Rih. Podle dosavadních informací nejsou hlášeny žádné oběti.

07:48

Ruští okupanti se ze severu i jihu snaží prolomit obranu Avdijivky, která leží devadesát kilometrů jižně od ostřelovaného Bachmutu a nedaleko východoukrajinského Doněcku. Obránci toto před válkou asi 40tisícové město, kudy se prohnaly těžké boje už v roce 2014, stále drží. 

Svědectví odtud přinesli fotografové agentury Reuters.

22:48

Lídři sedmadvacítky přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině (ICPA). Nakonec však v textu závěrů neuvítali vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, Evropská rada tento vývoj pouze "vzala na vědomí".

"Je to hrozná připomínka nejtemnějších časů našich dějin. Tyto zločinné skutky zcela ospravedlňují vydání zatykače," řekla večer k ruským únosům ukrajinských dětí šéfka komise. 

22:46

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání summitu EU uvedla, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim zahájila iniciativu pro návrat ukrajinských dětí unesených do Ruska.

Spolu s polským premiérem hodlá zorganizovat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návrat do rodné vlasti.

Počet unesených ukrajinských dětí vyčíslila na 16 200, domů se jich podle ní podařilo navrátit jen 300.

21:30

Španělské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že počítá s dodávkou šesti tanků Leopard 2A4 na konci příštího týdne. Stroje potřebovaly generální opravu, protože je armáda 15 let nepoužívala. Podle španělské ministryně obrany Margarity Roblesové se podařilo tanky opravit "v rekordním čase".

Španělsko v příštích dnech začne pracovat na zprovoznění dalších čtyř tanků Leopard 2A4, které chce rovněž dodat Kyjevu. Již dříve Madrid oznámil, že skončil výcvik prvních ukrajinských vojáků, kteří budou tanky německé výroby používat.

20:42

Nejdůležitější události posledních hodin:

 • Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29. Vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje 13 migů.
 • Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice.
 • Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vytvoří expertní misi, jejímž cílem bude zkoumat porušování lidských práv v Bělorusku. 
20:28

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek vyzval Evropu, aby rychleji poskytla více zbraní a uvalila další sankce na Rusko, jinak by se podle něj válka mohla protáhnout na několik let. "Pokud Evropa počká, zlo může mít čas se přeskupit a připravit se na roky války. Je ve vaší moci tomu zabránit," citovala agentura Reuters Zelenského videoproslov k zástupcům států Evropské unie.

19:27 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce, uvedla ukrajinská armáda s tím, že předtím o stažení ruské armády z města informovala chybně.

19:27

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. Banka v prohlášení mimo jiné uvedla, že svou budoucnost v Rusku zatím vyhodnocuje.

18:27

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vytvoří expertní misi, jejímž cílem bude zkoumat porušování lidských práv v Bělorusku. Agentura APA píše, že se tak děje na základě zprávy Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle které se běloruský režim na členech opozice dopouští až zločinů proti lidskosti.

OBSE uvedla, že po začátku ruské invaze na Ukrajinu zaznamenala další zhoršení beztak znepokojivého stavu lidských práv. Osmatřicet států OBSE, včetně Česka, z celkových 57 hlasovalo pro spuštění takzvaného moskevského mechanismu za účelem vyšetření možného porušování lidských práv opozičních činitelů, lidskoprávních aktivistů a politických vězňů ze strany běloruských úřadů.

18:17

Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. V přijatých závěrech také potvrdili odhodlání podporovat zemi napadenou Ruskem, dokud to bude potřeba. Dále například vyzvali k vystupňování boje proti obcházení protiruských sankcí a přivítali "reformní úsilí" Kyjeva, k dalšímu vývoji cesty Ukrajiny do EU se však ve společném prohlášení nevyjádřili.

18:15

Ruské síly se zcela stáhly z obce Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes ve svém pravidelném večerním hlášení generální štáb ukrajinské armády. Rusové podle štábu před odchodem rabovali v domech místních obyvatel. U města leží přehrada Kachovské vodní elektrárny, na níž by podle dřívějšího varování Kyjeva mohla ruská armáda chystat útok.

17:51 Vlajka Ruské federace.

"Slovensko jako člen Evropské unie nejhrubějším způsobem porušuje četné mezinárodní závazky, včetně unijních směrnic, a také mezinárodní dohodu o obchodu se zbraněmi, zásady regulující předání konvenčních zbraní a dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zakazující dodávky zbraní do oblastí konfliktu," řekl agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Gruško ohledně předání čtyř slovenských stíhaček MiG-29 Ukrajině.

17:37

Ruský soud v neuznávané Doněcké lidové republice (DNR) na východě Ukrajiny odsoudil k 25 letům vězení dva ukrajinské vojáky, kteří podle verdiktu zastřelili v obléhaném Mariupolu dva civilisty. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na kriminální ústřednu. O obhajobě ukrajinských vojáků se vůbec nezmínila. Oba odsouzení podle ruských médií patřili k pluku Azov, který ruská propaganda vykresluje v nejhorších barvách.

16:21

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

Mnohé ukrajinské děti byly převezeny do Ruska poté, co se v létě zúčastnily táborů organizovaných v oblastech okupovaných ruskými silami. Na webu s názvem Děti války, kde mohou rodiče oznámit zmizení svého dítěte, se pátrá po 16 226 dětech. Navrátit na Ukrajinu se jich podle stejného webu zatím podařilo jen 308.

"Říkali, že nás odvezou do Pskova, že je tam internát a tam že už nás osvojí. My jim říkali, že se nás rodiče nezřekli. Ale oni na to, že zřekli," popsal chlapec, jehož výpověď zveřejnila agentura Unian.

15:48

Švédský premiér Ulf Kristensson požádal maďarskou vládu o vysvětlení, proč Budapešť dosud neratifikovala švédskou žádost o vstup do NATO. Z členských zemí stále členství Švédska v alianci neodsouhlasily Turecko a Maďarsko. Švédsko se spolu s Finskem rozhodlo vstoupit do NATO po ruské agresi vůči Ukrajině.

14:42

Maďarsko by nezadrželo ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by vstoupil na jeho území. Prohlásil to Gergely Gulyás, šéf kanceláře premiéra Viktora Orbána. Uvedl, že k tomu neexistuje právní důvod. Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal minulý týden na šéfa Kremlu zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných ukrajinských území do Ruska. Maďarsko přitom podepsalo a ratifikovalo Římský statut, na základě kterého ICC vznikl.

14:23

Finsko dodá Ukrajině další tři tanky Leopard, oznámila vláda v Helsinkách Ukrajina zemi požádala i o stíhačky Hornet, finský ministr obrany Antti Kaikkonen ale takovou dodávku nepodporuje a premiérka Sanna Marinová to dosud nekomentovala.

14:22

Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo obrany. Vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje 13 migů, které Bratislava přestala používat loni.

13:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil jihoukrajinskou Chersonskou oblast, kterou zčásti v loňském roce ukrajinští obránci osvobodili od ruských invazních vojsk. Prezident dnes na Telegramu zveřejnil záběry ze své cesty do boji poničené obce Posad-Pokrovske, kde přislíbil obnovu tohoto místa i všech Rusy poničených měst a obcí. Zelenskyj o den dříve navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu.

"Pracovní cesta do Chersonské oblasti. Vesnice Posad-Pokrovske, kde bylo v důsledku masivní ruské agrese poškozeno mnoho budov a objektů sociální infrastruktury. Nyní se zde obnovují dodávky elektřiny a vody, opravuje se lékařská ambulance a lidé se vracejí zpět," uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti.

12:30

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. V německé televizi Welt to řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující.

"S mimořádnou pozorností je zde sledováno to, co nový český prezident řekl. Petr Pavel uvedl, že Ukrajina má pro očekávanou jarní ofenzivu jen jednu šanci, protože Západ také nemá nekonečné prostředky a zbraně, aby mohl Ukrajinu v dohledné době vybavit na další ofenzivu. A to je zde, jak jsem řekl, s velkým zájmem sledováno," řekl moskevský zpravodaj televize Welt.

12:13 Vlajka Ruské federace.

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden Mezinárodní trestní soud (ICC). Ruský prezident by se totiž měl v srpnu v Jihoafrické republice, která spadá pod jurisdikci ICC, zúčastnit summitu hospodářského uskupení BRICS. S odkazem na jihoafrickou ministryni zahraničí Naledi Pandorovou o tom informuje televize BBC. Podle Pandorové bude třeba o věci po projednání na vládě hovořit i s Ruskem. Ruský exprezident Dmitrij Medveděv uvedl, že jakýkoliv pokus o Putinovo zatčení by se rovnal vyhlášení války Moskvě.

11:02

Pravděpodobný kandidát Republikánské strany USA na prezidenta a floridský guvernér Ron DeSantis označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince. DeSantis měl dosud zdrženlivé názory na americkou podporu Ukrajiny a tvrdil, že nejde o životní zájem Spojených států.Foto: Profimedia
10:25

Institut pro studium války (ISW) ve své analýze potvrzuje slova velitele ukrajinských pozemních sil Oleksandra Syrského, že ruská ofenziva na Bachmut slábne. Rusové ale naopak zesilují útoky na město Avdijivka.

10:22

V noci na čtvrtek Rusové ostřelovali jedenáct míst v Chersonu a okolí. Jeden člověk zahynul.

10:15

Kdo je vrchní velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj? Více v profilu na Aktuálně.cz.

10:12

"Rusům v Bachmutu docházejí síly. Brzy toho využijeme," prohlásil velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který řídí obranu Bachmutu. Uvedl, že jeho vojáci brzy přejdou do ofenzivy, podobně jako loni na podzim, když dosáhli územních zisků v Charkovské a Chersonské oblasti.

Oleksandr Syrskyj (vlevo) a náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj během obrany Kyjeva v březnu 2022.
Oleksandr Syrskyj (vlevo) a náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj během obrany Kyjeva v březnu 2022. | Foto: Wikimedia Commons - Ukrajinské ministerstvo obrany (CC A 4.0 International)
9:54

Prezident Petr Pavel podepsal změny v podporách ukrajinských uprchlíků. Například humanitární dávka bude podle novely adresnější, nárok na ni se zpřísní.

9:43

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl ve čtvrtek ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle Kyjeva se ruské invazní síly nadále soustředí na ofenzivy ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marijinka a Šachtarske v Doněcké oblasti. Na dalších místech jsou nepřátelské síly v defenzivě, tvrdí ukrajinské vojenské velení.

Foto: Aktuálně.cz
9:26

Nakladatelství Argo vydalo pohled reportérů České televize na válku na Ukrajině. Více v recenzi na Aktuálně.cz.

06:02

Ruskem vyvolaná válka už Ukrajině způsobila škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu Kč), odhaduje Kyjevská ekonomická škola. Zničeno či poškozeno podle ní bylo přes 150 tisíc obytných domů. O analýze kyjevských ekonomů informuje server The Kyiv Independent.

Jen škody na obytných budovách odhaduje analýza na 53,6 miliardy dolarů (1,16 bilionu Kč), škody na infrastruktuře na 36,2 miliardy dolarů (787 miliard Kč). Odhad poprvé obsahuje i výši škod na ukrajinských lesích, které ekonomové vyčíslili na 4,5 miliardy dolarů (98 miliard Kč).

06:01 Vlajka Ruské federace.

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195 tisíc rublů (asi 55 270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

21:47

Spolkové státní zastupitelství dnes oznámilo, že stále nemá žádné konkrétní podezřelé z loňského útoku na plynovody Nord Stream. Vyšetřování proto vede proti neznámému pachateli, informovala agentura DPA.

21:12

Česko již mnoho možností ke zbrojní pomoci pro Ukrajinu nemá, má sice kapacitu na výrobu munice, chybí ale pracovníci. Řekl to prezident Petr Pavel v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung.

19:56 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda částečně změnila strategii vzdušných úderů, které od loňského podzimu cílí na Ukrajinu, řekl serveru RBK-Ukrajina zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky GUR Vadym Skibickyj. Rusko sice podle něj i nadále útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, nové cíle ale budou vojenské.

19:55

Naprostá většina Ukrajinců, 97 procent, věří ve vítězství nad Ruskem a téměř tři čtvrtiny věří i v to, že se Ukrajině podaří získat zpět i všechna území v hranicích z roku 1991. Vyplývá to z průzkumu, který provedla ukrajinská sociologická skupina Rejting na zakázku amerického Mezinárodního republikánského institutu. O výsledcích průzkumu informovala mimo jiné ruská redakce BBC, která připomněla, že loni v dubnu takto uvažovalo jen 53 procent dotázaných.

Osm procent respondentů se domnívá, že se Ukrajině nepodaří znovu získat poloostrov Krym, který Rusko anektovalo na jaře 2014, a devět procent vidí příští hranice země na linii před vpádem ruským vojsk z loňského února; v té době část Donbasu na východě země ovládali proruští separatisté, tedy podle Kyjeva toto území fakticky okupovalo Rusko.

19:25

Ukrajinský snímek s názvem Překonat temnotu dnes zahájil mezinárodní festival filmů o lidských právech Jeden svět. Dokument, který divákům představila producentka Olha Beschmelnycinová a jeden z režisérů Jehor Trojanovskyj, zachycuje příběhy Ukrajinců v prvních týdnech války. Na festivalu, který v Praze potrvá do 30. března a v dalších 27 českých městech do 2. dubna, se představí 75 celovečerních dokumentů a deset snímků ve virtuální realitě. Tématem letošního 25. ročníku je Cena bezpečí. Kromě války na Ukrajině symbolizuje i energetickou krizi, klimatické změny či sociální nejistoty.

19:24

Britský princ William ve středu podnikl neohlášenou cestu do Polska, aby poděkoval britským a polským vojákům zapojeným do poskytování podpory Ukrajině. Poté se má setkat s uprchlíky, kteří ze země utekli před ruskou invazí, a vyslechnout si jejich příběhy, informovala agentura Reuters.

18:16

Česko nebude vydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení vlády ve středu kabinet schválil, informoval o tom jeho tiskový odbor na webu. Vláda Spolu a Pirátů se STAN krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu rozhodla zastavit vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se prodlouží do konce března 2024.

18:06

Dovoz ukrajinské pšenice negativně ovlivňuje evropský trh a panují obavy, aby zemědělci dokázali prodat svoji produkci z loňské sklizně a měli kam uskladnit letošní úrodu, tvrdí předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Uvedl, že na to upozorňují také zemědělci z Polska nebo Slovenska.

17:49 Vlajka Ruské federace.

Rusko vytahuje ze skladů na Dálném východě staré sovětské tanky T-54 a T-55 a zjevně je posílá směrem na frontu na Ukrajinu, uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na zprávy, snímky a videozáběry ze sociálních sítí. Ty ukazují desítky tanků přepravovaných po železnici.

Tank T-54 byl přijat do sovětské výzbroje v roce 1947, jeho vylepšená varianta T-55 v roce 1958. Nakonec šlo o nejvíce vyráběné tanky v historii, licenční výroba běžela i v komunistickém Československu. Analytici z Conflict Intelligence Team tvrdí, že ze stejné základny ve městě Arseňjev v Přímořském kraji loni na ukrajinské bojiště vypravili půl století staré tanky T-62M, ale vyzvednutí tanků T-54/T-55 z rezerv bylo zaznamenáno poprvé.

Foto: Reuters
17:44

Chilský prezident Gabriel Boric jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským o tom, jak posílit podporu Ukrajiny mezi státy v Latinské Americe, píše agentura EFE. Státy na jihu Ameriky nemají k válce na Ukrajině jednoznačný postoj a některé, jako Kuba, Nikaragua či Venezuela, otevřeně podporují Rusko.

17:35 Vlajka Ruské federace.

Zmocněnkyně Kremlu pro práva dětí Marija Lvovová-Bělovová uvedla, že neví, z čeho přesně ji Mezinárodní trestní soud obviňuje. Soud podle ní není konkrétní, napsal server Meduza. Soud na zmocněnkyni a rovněž na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý týden zatykač v souvislosti s únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Lvovová-Bělovová uvedla, že netuší, o jaké případy deportací se jedná. Argumentace zveřejněná soudem je podle ní "abstraktní" a neobsahuje jména či adresy, a nelze ji proto ověřit. Na tiskovém brífinku v Jekatěrinburgu uvedla, že se podezření soudu neopírají o žádný konkrétní základ.

17:06

Vláda prodloužila o rok platnost pravidel pro nouzové ubytování válečných uprchlíků. Upravuje to nařízení, které kabinet dnes schválil, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předpis má platit do konce března příštího roku. Do té doby má zatím trvat dočasná ochrana příchozích v Česku i dalších zemích EU.

16:54

Německý tank Leopard 2A4 prošel zkrácenými vojskovými zkouškami a může být zaveden do užívání české armády. Vojáci testovali přesnost střelby, funkčnost spojení nebo průchodnost terénem, uvedla armáda na svém webu www.army.cz. Leopardy Česko získá z Německa darem jako náhradu za vojenskou pomoc Ukrajině. První stroj do Česka přijel v prosinci, další by česká armáda podle harmonogramu měla dostat do konce roku.

15:35

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu nečekaně navštívil vojáky na frontové linii u Bachmutu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu nečekaně navštívil vojáky na frontové linii u Bachmutu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu nečekaně navštívil vojáky na frontové linii u Bachmutu. | Foto: Reuters
15:32

Obnova ukrajinské ekonomiky po ruské invazi bude stát 411 miliard dolarů (devět bilionů korun), což je 2,6násobek odhadovaného hrubého domácího produktu (HDP) Ukrajiny za loňský rok. Vyplývá to z nové studie Světové banky, OSN, Evropské komise a Ukrajiny. Předchozí odhad z loňského září počítal s náklady 349 miliard dolarů.

14:50 Vlajka Ruské federace.

Jednání s USA o dohodě omezující strategické jaderné zbraně už není možné, uvedl podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

14:13

Britská vojenská rozvědka ve středu ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti uvedla, že ruské síly zřejmě ztrácejí u Bachmutu sílu. Město se Rusové snaží dobýt už od loňského června.

13:55

Český medik, vážně zraněný minulý týden na Donbase, byl převezen do Kyjeva. Kvůli jeho vážnému stavu není teď možný převoz do České republiky.

13:54 Vlajka Ruské federace.

Raketový útok na panelový dům v Záporoží si vyžádal nejméně jednu oběť na životě a způsobil zranění 25 lidem, uvedl představitel místní radnice.

13:10

Následky středečního ruského raketového útoku na Záporoží. Podle starosty je nejméně 11 lidí zraněných, z toho dvě děti.

Následky středečního ruského raketového útoku na Záporoží. Podle starosty je nejméně 11 lidí zraněných, z toho 2 děti.
Následky středečního ruského raketového útoku na Záporoží. Podle starosty je nejméně 11 lidí zraněných, z toho 2 děti. | Foto: Reuters
12:25

Rusové ve středu bombardovali obytné domy v Záporoží.

12:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel na neohlášenou návštěvu Bachmutu, kde ukrajinští obránci svádějí tvrdé boje s ruskými okupanty. Minulý týden Zelenskyj prohlásil, že pokračující obrana Bachmutu má smysl, protože vyčerpává ruské síly před plánovanou ukrajinskou ofenzívou.

12:11 Vlajka Ruské federace.

Čína a Rusko budou ve vzájemném obchodě více používat vlastní měny, tedy čínský jüan a ruský rubl. Čínský prezident Si Ťin-pching se na tom v Moskvě dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Je to součást širší ekonomické spolupráce, kterou delegace obou zemí dojednaly. S odkazem na čínská státní média o tom dnes informuje server americké televize CNBC.

Si Ťin-pching na oficiální návštěvě Kremlu jednal s Vladimirem Putinem.
Si Ťin-pching na oficiální návštěvě Kremlu jednal s Vladimirem Putinem. | Foto: Sputnik/Pavel Byrkin/Kremlin via REUTERS
11:28

Hackeři narušili vysílání rozhlasových stanic na Ruskem nelegálně anektovaném ukrajinském poloostrově Krym a odvysílali varování před možnými útoky. Obyvatele vyzvali, aby se schovali do krytů a připravili se i na možnou evakuaci do Ruska. Poradce šéfa ruské správy Krymu Oleg Krujčkov označil sdělení o bezprostředních hrozbách pro místní obyvatele za lži. Informoval o tom ukrajinský server focus.ua.

"V případě vyhlášení leteckého poplachu se neprodleně přesuňte do nejbližšího krytu. Zabalte si nouzové zavazadlo se souborem nepostradatelných věcí a mějte ho připravené k použití. Mějte zásobu pohonných hmot pro své auto. V případě nepředvídatelných okolností bude za účelem zajištění spojení s pevninskou částí Ruska organizována přeprava evakuačními trajekty," znělo hlášení odvysílané hackery.

10:15

Ženisté pracují na odminování půdy v části Charkovské oblasti, kterou do podzimu okupovala ruská armáda.

Sapéři pracují na odminování půdy v části Charkovské oblasti, kterou do podzimu okupovala ruská armáda.
Sapéři pracují na odminování půdy v části Charkovské oblasti, kterou do podzimu okupovala ruská armáda. | Foto: Reuters
10:11

Soud v německém Wiesbadenu vyměřil pokutu 1500 eur muži, který po městě chodil v tričku s písmenem Z, které je symbolem ruské agrese proti Ukrajině. Devětačtyřicetiletý muž je ruského původu, v Německu žije od roku 1992.

9:39

Litevský parlament v prvním čtení schválil zákon, který zakazuje občanům Ruska a Běloruska kupovat v zemi nemovitosti a žádat o litevské občanství.

9:36

Fotbalová asociace pozvala na nedělní zápas kvalifikace o mistrovství Evropy mezi Anglií a Ukrajinou na stadion ve Wembley více než tisíc ukrajinských uprchlíků a rodiny, u nichž našli přechodný domov. Na zápas se dostanou lidé, kteří se účastnili projektu britské vlády "Homes for Ukraine", jenž byl spuštěn loni po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ve Spojeném království je aktuálně zhruba 117 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

9:26

Moskevská schůzka Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga byla už čtyřicátým osobním setkáním těchto dvou politiků.

9:19

Při nočním ruském útoku íránskými drony na Kyjevskou oblast zemřeli tři lidé.

Při nočním ruském útoku íránskými drony na Kyjevskou oblast zemřeli tři lidé.
Při nočním ruském útoku íránskými drony na Kyjevskou oblast zemřeli tři lidé. | Foto: Reuters
08:54 Vlajka Ruské federace.

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se nevydávaly cestou další eskalace na Ukrajině v reakci na americké prohlášení, že budou pokračovat lety dronů v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem.

Agentura Reuters s odvoláním na ruský Interfax informovala, že USA dnes takto varoval náměstek ruského ministerstva zahraničí Sergej Rjabkov. USA jsou podle něj v podstatě "přímo účastné konfliktu na Ukrajině" a Washington s drony nutí Moskvu k odvetným krokům.

Rjabkov výzvou odkazuje na incident z minulého týdne, kdy se jedna ze dvojice ruských stíhaček Su-27 srazila nad Černým mořem s americkým průzkumným bezpilotním letounem MQ-9 Reaper. Dron byl po kolizi s poškozenou vrtulí naveden operátory do moře.

08:47

Tři lidé zemřeli při nočním útoku ruských bezpilotních letounů, uvedli ráno podle Reuters představitelé Kyjevské oblasti.

08:13

Slovensko získá od USA s výraznou slevou 12 bitevních vrtulníků AH-1Z Viper za to, že Ukrajině předá stíhačky MiG-29, řekl ministr obrany Jaroslav Naď.

07:42 Vlajka Ruské federace.

Ruské námořnictvo uvedlo, že odrazilo dronový útok na krymský přístav Sevastopol. Podle tamního gubernátora Razvožajeva nebyl nikdo zraněn.

07:14

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Čínský prezident Si Ťin-pching ukončil třídenní návštěvu Ruska a odletěl z Moskvy, Podle ISW se Vladimiru Putinovi nepodařilo zajistit přesně takový druh partnerství s Čínou, po jakém touží.
 • Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny se v úterý večer stalo terčem ruského vzdušného útoku.
 • Ukrajinu navštívil japonský premiér Fumio Kišida a představil nový balíček pomoci v hodnotě půl miliardy dolarů.
07:00 Vlajka Ruské federace.

Čínský prezident Si Ťin-pching ukončil návštěvu Ruska a odletěl z Moskvy, uvedly agentury. 

06:28

Mezinárodní měnový fond (MMF) by měl v příštích týdnech schválit úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 15,6 miliardy dolarů (345 miliard Kč). Podle zpravodajského serveru BBC News se tak Ukrajina stane první zemí ve válce, která úvěr od MMF dostane. Zároveň půjde o jeden z největších finančních balíků, který východoevropská země obdrží od začátku ruské invaze před více než rokem.

MMF nedávno změnil pravidla, což mu nyní umožňuje půjčovat i zemím, které čelí "mimořádně vysoké nejistotě". A to je právě případ Ukrajiny.

06:26 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Putinovi se pravděpodobně nepodařilo zajistit přesně takový druh partnerství, jaký potřebuje a po jakém touží, a Si pravděpodobně odjede z Moskvy s ujištěními, která jsou jednostrannější, než Putin zamýšlel," je přesvědčen ISW.

Dokládá to tím, že Putin na rozdíl od Sia slíbil řadu opatření, která "ukazují na pokračující orientaci Ruska na Čínu a jeho závislost na ní v energetickém a hospodářském sektoru, což se ve srovnání s relativně umírněnými závazky Sia jeví jako velmi jednostranné".

Putin mimo jiné slíbil, že zvýší export plynu do Číny a že je připraven pomoci čínským firmám nahradit západní společnosti, které opustily ruský trh kvůli agresi na Ukrajině.

Si Ťin-pching na návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Rusku.
Si Ťin-pching na návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina v Rusku. | Foto: Sputnik/Grigory Sysoyev/Kremlin via REUTERS
06:25 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimiru Putinovi se pravděpodobně nepodařilo dojednat neomezené dvoustranné partnerství s Čínou, ve které doufal, uvedl v noci na dnešek ve své pravidelné zprávě k válce na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Závazky, které obě země přijaly při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě, jsou podle něj nevyvážené.

Dvojice politiků spolu v úterý v Kremlu jednala čtyři a půl hodiny a vydala také společné prohlášení, v němž se mimo jiné staví proti "všem jednostranným sankcím" vyhlášeným s opomenutím Rady bezpečnosti OSN. Varovala i před zhoršováním krize na Ukrajině a jejím přechodem do "nekontrolovatelné fáze".

ISW ale poznamenává, že Si nevyjádřil žádný záměr podpořit ruskou válku kromě "vágních diplomatických ujištění", což je podle amerických analytiků pravděpodobně méně, než v co Putin doufal.

21:42

Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny se dnes večer stalo terčem ruského vzdušného útoku, který po sobě zanechal zraněné a poškozené objekty. Oběti na životech ale podle předběžných údajů hlášeny nejsou, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Protivzdušné obraně se podařilo zlikvidovat dvě ruské střely Ch-59, které ruské letouny vypustily nad Černým mořem, tvrdí velitelství ukrajinského letectva. Letecký poplach, vyhlášený o půl osmé, trval asi tři čtvrtě hodiny. V jedné z městských čtvrtí propukl požár, který se hasičům podařilo uhasit.

21:41

Japonský premiér Fumio Kišida při dnešní návštěvě Ukrajiny představil nový balíček pomoci v hodnotě půl miliardy dolarů (11,1 miliardy korun) pro zemi napadenou Ruskem. Jeho součástí bude vojenské vybavení za 30 milionů dolarů, ne ovšem smrtící zbraně. Civilní část pomoci v hodnotě 470 milionů dolarů má směřovat zejména do obnovy energetické infrastruktury, která v posledních měsících utrpěla značné škody v důsledku ruských vzdušných útoků. Informoval o tom server RBK-Ukrajina.

20:34

Podle bezpečnostního mluvčího Bílého domu nemá Čína nestrannou pozici k válce na Ukrajině. Vztah Ruska a Číny by přitom nenazval spojenectvím.

19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Zelenskyj uvedl, že navrhl Číně, aby se připojila k ukrajinskému návrhu na ukončení války na Ukrajině. Odpověď dosud nedostal.

19:09

Čínský prezident Si Ťin-pching před pondělním jednáním v Moskvě působil uvolněněji a dominantněji než jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Tvrdí to experti na řeč těla, které oslovila agentura Reuters.

Západní země budou patrně sledovat každý detail jednání dvou z nejmocnějších a zároveň nejvíce tajnůstkářských světových vůdců, připomíná Reuters. Putin se při současné státní návštěvě čínského vůdce v Moskvě snaží získat Siovu podporu pro invazi na Ukrajinu i jeho pomoc při nahrazování výpadků v ruské obchodní výměně, které vznikly v důsledku rozsáhlých západních sankcí.

Karen Leongová, výkonná ředitelka společnosti Influence Solutions se sídlem v Singapuru uvedla, že Si o zlomek vteřiny předběhl Putina s podáním ruky před zraky televizních kamer. Naznačuje to, že "i když je to on, kdo navštívil Moskvu, je to on, kdo bude mít v tomto vztahu hlavní slovo".

Podobný názor zastává odbornice na řeč těla a chování vůdců v australském Melbourne Louise Mahlerová. Všímá si, že Si položil svou ruku na Putinovu, což by rovněž mohlo naznačovat určitou míru dominance.

Když lídři seděli před novináři při zdvořilostní konverzaci a označovali se "drahý příteli", Putin se podle Mahlerové hrbil, škubal nohou, zatínal ruku v pěst a díval se do země, což by mohlo naznačovat skryté rozrušení. Si oproti tomu působil "vyrovnaně a sebejistě".

19:08

Země Evropské unie nemají jednotný názor na letošní zahájení přístupových jednání s Ukrajinou, o něž země čelící ruské agresi usiluje. Po jednání s unijními kolegy v Bruselu to řekl český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Česko podle něj patří do skupiny zemí, které chtějí v případě pozitivního hodnocení od Evropské komise rozhovory začít, některé státy ale upřednostňují pozvolnější postup. Zdržet ukrajinskou kandidaturu navíc podle něj může maďarský požadavek výuky jazyka pro maďarskou menšinu.

18:50

Německo je připraveno k dlouhodobé podpoře Ukrajiny, poskytne jí zbraně potřebné k efektivní obraně, řekl podle prezidenta Pavla kancléř Scholz.

17:46 Vlajka Ruské federace.

Rusko s ohledem na situaci na trhu prodlouží omezení těžby o 500 tisíc barelů denně až do konce června. Omezení odpovídá asi pěti procentům těžby země.

17:44

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková je po návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga u jeho ruského protějšku Vladimira Putina zklamaná. Pro Čínu to podle ní byla příležitost, jak dostát roli a odpovědnosti stálého člena Rady bezpečnosti OSN, jehož výsadou není jen vznášení veta, ale i práce ve prospěch míru.

17:42 Vlajka Ruské federace.

Šojgu podle agentury Interfax v reakci na oznámení dodávek munice s ochuzeným uranem Ukrajině řekl, že se tím přiblížila možnost jaderného střetnutí mezi Ruskem a Západem. Řekl také, že Rusko má prostředky, jak na poskytnutí nábojů tohoto typu Ukrajině reagovat. Dříve Kreml uvedl, že jejich použití na Ukrajině bude považovat za "špinavou bombu", dodala BBC.

O "odpovídající reakci" Ruska hovořil po dnešním jednání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem v Moskvě také ruský prezident Putin. Podle něj Západ začíná na Ukrajině používat "zbraně s jadernou složkou".

17:42 Vlajka Ruské federace.

Čínský mírový plán by mohl být základem urovnání konfliktu na Ukrajině, řekl ruský prezident Vladimir Putin po dnenším jednání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem v Moskvě. Šéf Kremlu ale současně dodal, že dosud nevidí ochotu Západu a Kyjeva jednat v tomto směru. Západ chce podle něj bojovat "až do posledního Ukrajince".

Si označil čínský postoj za nestranný. "Chtěl bych zdůraznit ohledně ukrajinského urovnání, že se trvale řídíme principy Charty OSN a zastáváme objektivní a nestranný postoj," prohlásil čínský prezident. Čína se podle něj snaží aktivně pomáhat tomu, aby obě znepřátelené strany uzavřely příměří a začaly spolu jednat. Peking se zasazuje o "mír a dialog", zdůraznil Si.

16:40

Český prezident Petr Pavel v Německé společnosti pro zahraniční politiku v Berlíně varoval před nejednotou Západu, a to i ve vztahu k Číně. Podporu Ukrajiny považuje za nutnou.

16:29

Ukrajinci zaskočili Rusy náletem na nádraží na severu Krymu.

16:28

Ukrajina zakázala používání místopisných názvů odkazujících na Rusko. Příslušný zákon schválili poslanci ukrajinského parlamentu. Zákaz se vztahuje na označení symbolizující okupační mocnost nebo její významná, historická a kulturní místa a také na osoby, které provedly vojenskou agresi vůči Ukrajině, vyplývá podle serveru RBK-Ukrajina ze schválené novely zákona o zeměpisných názvech.

"Cílem zákona je dekolonizace zeměpisných názvů a regulace používání zeměpisných názvů a symbolů státu, který se dopustil ozbrojené agrese proti Ukrajině," citoval server LB.ua z důvodové zprávy k zákonu.

15:42 Vlajka Ruské federace.

Rusko hodlá zvýšit export plynu do Číny a dodat jí do roku 2030 nejméně 98 miliard metrů krychlových zemního plynu plus 100 milionů tun zkapalněného plynu. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin, který v Moskvě druhým dnem jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

15:12 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady zahájily stíhání šéfa rozpuštěné lidskoprávní organizace Memorial Olega Orlova. Viní jej z diskreditace ruské armády.

15:05

"Máme zprávy o tom, že Rusko požádalo Číno o dodávky zbraní a munice," uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

15:03

Spojené státy pošlou Ukrajině první várku tanků Abrams na podzim. Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Ukrajině už několik evropských zemích poslalo tanky Leopard a T-72.

14:56

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

14:35 Vlajka Ruské federace.

Ukrajinské síly provedly dronový útok na překladiště ropy v ruské Brjanské oblastiuvedl na sociálních sítích tamní gubernátor Alexandr Bogomaz. Útok si podle něj nevyžádal oběti ani nikomu nepřivodil zranění. Kyjev se k incidentu nepřihlásil.

Překladiště ropy Novozybkov, kde se útok odehrál, je součástí komplexu ropovodu Družba, uvedl portál Meduza. Připomněl, že média o útoku dronů na překladiště informovala už v minulosti. V poslední době jsou podle něj v areálu pravidelně nacházena výbušná zařízení, která patrně shazují právě bezpilotní letouny.

13:39

Na ukrajinských sociálních sítích se ráno šířila zpráva, že v centru Kyjeva se pohybují podezřelí lidé v uniformách a že by to mohli být ruští diverzanti. Vyjasnilo se ale, že jsou to herci a na místě se natáčí film. Informoval o tom server Obozrevatel.

13:01

V Česku se od začátku dubna plánuje třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků. Zúčastní se ho asi 650 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil. Čeští ženisté zároveň cvičí ukrajinské kolegy v Polsku. Ministerstvo obrany to dnes uvedlo na svém webu www.army.cz.

12:47

Ruský tank se doslova propadl do země blízko Lymanu v Doněcké oblasti.

Ruský tank se doslova propadl do země blízko Lymanu v Doněcké oblasti.
Ruský tank se doslova propadl do země blízko Lymanu v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
12:39

Italská premiérka Giorgia Meloniová prohlásila, že její vláda bude nadále vojensky podporovat Ukrajinu, i kdyby to znamenalo, že kabinetu klesne popularita.

11:04 Vlajka Ruské federace.

Kanadský charge d´affaires v Moskvě byl předvolán na ruské ministerstvo zahraničí, kde obdržel protestní diplomatickou nótu. Důvodem je prohlášení kanadské ministryně zahraničí Melanie Jolyové, ve kterém hovořila o "změně režimu" v Rusku.

10:46 Vlajka Ruské federace.

Předseda ruské Federální bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev obvinil Západ, že se přímo podílí na plánování ukrajinských válečných operací.

10:42

Norsko dodalo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla, napsal server Ukrajinska pravda s odvoláním na norské ozbrojené síly.

10:08

Skupina ČEZ dosáhla podle analytiků mimořádného hospodářského výsledku za loňský rok zejména kvůli dopadům války na Ukrajině, jež zdražily energie. Skupina ČEZ v úterý oznámila, že loni jí stoupl čistý zisk na rekordních 80,7 miliardy korun, meziročně na víc než osminásobek.

9:56

Ukrajinci se rozloučili na kyjevském Náměstí nezávislosti s biologem Bižanem Šaropovem. Po začátku ruské invaze narukoval do ukrajinské armády, padl u Charkova.

Ukrajinci se rozloučili na kyjevském Náměstí nezávislosti s biologem Bižanem Šaropovem. Po začátku ruské invaze narukoval do ukrajinské armády, padl u Charkova.
Ukrajinci se rozloučili na kyjevském Náměstí nezávislosti s biologem Bižanem Šaropovem. Po začátku ruské invaze narukoval do ukrajinské armády, padl u Charkova. | Foto: Reuters
9:51

Japonský premiér Fumio Kišida přicestoval na Ukrajinu na neohlášenou návštěvu a je na cestě do Kyjeva. V ukrajinské metropoli se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, uvedlo japonské ministerstvo zahraničí. Cesta je vnímána jako japonská odpověď Číně, jejíž prezident Si Ťin-pching je nyní v Moskvě. Zatímco Čína podporuje Rusko, Japonsko je od počátku agrese na straně Ukrajiny.

9:43 Vlajka Ruské federace.

Čínský prezident Si Ťin-pching během své návštěvy Moskvy pozval  Vladimira Putina v letošním roce do Číny. Tvrdí to ruská média.

9:38

Ukrajinský vojenský expert a důstojník ve výslužbě Oleh Ždanov řekl deníku Ukrajinska Pravda, že Rusko v současné době není schopné dobýt města Kramatorsk a Slovjansk, která se nacházejí západně od Bachmutu. Varuje ale, že obě města budou Rusové ostřelovat.

Foto: Aktuálně.cz
9:10

Maďarská vláda potvrdila, že ministr zahraničí Péter Szijjártó zablokoval společné prohlášení členských zemí EU ohledně zatykače vydaného Mezinárodním trestním soudem v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina. Ministři spravedlnosti EU zveřejnili vlastní prohlášení na podporu rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, které Maďarsko opět nepodepsalo.

9:07

Ukrajinské úřady zakázaly počínaje dnešním dnem představitelům proruské větvě Ukrajinské pravoslavné církve vstup do klášterního komplexu Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě. Větší část ukrajinské církve je samostatná, ale část je podřízena patriarchovi v Moskvě. A právě duchovní z této části už nesmějí v historickém objektu působit.

08:49

Nad krymským městem Džankoj se dnes ozvaly exploze. Ruskem dosazený šéf správy Krymu Sergej Aksjonov na svém Telegramu uvedl, že nad poloostrovem zafungovala protivzdušná obrana. Ukrajinská vojenská rozvědka GUR napsala, že exploze zničila ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr, které byly převáženy po železnici. O původu výbuchů se GUR nezmínila a ani za ně nepřijala zodpovědnost, podotýká ruskojazyčný server BBC.

Na sociálních sítích se dnes večer objevilo několik neověřených videí, na kterých jsou zachyceny silné exploze i zvuky střelby. Některé z nich hovoří o zasažené železnici, další zdroje uvádí, že Ukrajina vyslala nad Ruskem anektovaný Krymský poloostrov drony, které po zasažení cíle vybuchnou. Tyto zprávy ani původ videí nelze nezávisle ověřit.

"V oblasti Džankoje pracovala protivzdušná obrana. Trosky podle předběžných údajů poškodily obytný dům a obchod," napsal v příspěvku Telegramu Aksjonov. Jeden člověk je podle něj zraněný.

Severokrymský Džankoj protíná velký železniční uzel a leží v něm několik vojenských zařízení. Město se nachází nedaleko Ruskem okupované ukrajinské Chersonské oblasti a vedou skrze něj zásobovací trasy pro ruské jednotky.

"Výbuch ve městě Džankoj (…) zničil ruské střely s plochou dráhou letu Kalibr při jejich přepravě po železnici," napsala bez dalších podrobností o incidentu GUR na Telegramu.

08:40

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války.
 • Podle denní operační zprávy generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Rusko provedlo 21 leteckých a devět raketových úderů na Ukrajinu, nedošlo však k žádným civilním obětem.
 • Japonský premiér Fumio Kišida dnes přicestoval do Kyjeva na neohlášenou návštěvu, informovala s odvoláním na vládní zdroje agentura Kjódó.
 • Druhým dnem pokračuje státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. Po pondělní neformální schůzce se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem se dvojice sejde znovu na oficiálním jednání, jemuž budou přítomny i delegace.
08:09

Podle denní operační zprávy generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Rusko provedlo 21 leteckých a devět raketových úderů na Ukrajinu, nedošlo však k žádným civilním obětem. Jeden úder byl ve městě Slovjansk a další zasáhl Kramatorsk, kde bylo poškozeno sedm vícepodlažních budov a tři soukromá auta. Rusko se nadále soustředí na ofenzivy v Limanské, Bachmutské, Avdijské a Šachtarské oblasti.

07:50 Vlajka Ruské federace.

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války. Rusové podle institutu v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

Ruské síly podle zprávy amerického Institutu pro studium války za uplynulý den pravděpodobně postoupily v jihozápadním a severním Bachmutu a také severozápadně od města. Zrychlily také tempo operací u Avdijivky, kterou se snaží obklíčit. Operace u Avdijivky institut ve své zprávě hodnotí jako "pomýlenou" snahu odlákat ukrajinské síly z jiných oblastí fronty.

06:00 Vlajka Ruské federace.

Druhým dnem dnes pokračuje státní návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě. Po pondělní neformální schůzce se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem se dvojice sejde znovu na oficiálním jednání, jemuž budou přítomny i delegace. Návštěvu Ruska zakončí čínský vůdce ve středu.

22:39

Krymský Džankoj hlásí exploze, podle ruské správy zafungovala protiletecká obrana. Ukrajina tvrdí, že byly zničeny přepravované ruské střely Kalibr.

21:59

Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová oznámila, že vrchním velitelem ukrajinské obrany Bachmutu je brigádní generál Andrij Hnatov. Přímo ve městě pak má na starost obranu velitel 93. brigády plukovník Pavlo Palisa a velitel 3. brigády národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko.

"Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, jakož i díky obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány," citovala Maljarovou agentura Unian.

21:19

Část italské opozice tvrdě kritizuje výcvik ukrajinských vojáků nedaleko Říma. Podle informací tisku italská armáda cvičí několik desítek vojáků z Ukrajiny, kteří budou obsluhovat protivzdušný systém SAMP/T. Itálie podle opozice poskytováním čím dál rozvinutějších zbraní přispívá ke zvyšování intenzity konfliktu. Kritické hlasy však zaznívají také od představitelů vládní většiny.

19:44

Ukrajinské úřady vyzvaly obyvatele města Avdijivka k evakuaci. Opěrnému bodu ukrajinské obrany hrozí v důsledku postupu ruských vojsk obklíčení. "Místní úřady znovu doporučují místním obyvatelům, aby neriskovali své životy a životy svých příbuzných, a evakuovali se do bezpečnějších oblastí Ukrajiny," uvádí se v prohlášení ukrajinského ministerstva pro reintegraci okupovaných území.

19:19 Vlajka Ruské federace.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv dnes v reakci na vydání zatykače na Putina pohrozil raketovým útokem na sídlo ICC v Haagu. "Všichni chodí pod Bohem a raketami. Lze si docela dobře představit bodově přesné použití hypersonického nosiče z ruské lodi v Severním moři na budovu haagského soudu," napsal dnes Medveděv na Telegramu.

18:04

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Čínský prezident Si Ťin-pching se v Kremlu sešel na neformální schůzce s Vladimirem Putinem. Návštěva podle agentury AP posílá silný vzkaz západním vůdcům, že jejich úsilí o izolaci Ruska kvůli válce proti Ukrajině neuspělo.
 • Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. 
 • O víkendu na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Na Donbase byl nedávno také vážně zraněn český dobrovolník, který pomáhá s ošetřováním vojáků na frontě.
18:01

Do projektu společných nákupů munice pro Ukrajinu se zapojilo 17 zemí EU včetně Česka, Německa a Francie, uvedla Evropská obranná agentura.

17:50

Norsko dodalo Ukrajině osm tanků Leopard 2 a čtyři podpůrná vozidla, napsala Ukrajinska pravda s odvoláním na norské ozbrojené síly. Dříve Polsko předalo 14 tanků. "Tanky jsou nyní na místě a výcvik posádek probíhá v Polsku pod záštitou Evropské unie," píše se v prohlášení na webu norských ozbrojených sil. 

17:42

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Kremlu sešel na neformální schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Návštěva podle agentury AP posílá silný vzkaz západním vůdcům, že jejich úsilí o izolaci Ruska kvůli válce proti Ukrajině neuspělo. Cesta čínského vůdce také představuje povzbuzení Putina jen několik dní poté, co na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území.

17:41

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě naznačuje, že Peking necítí odpovědnost tlačit na Kreml v souvislosti se zvěrstvy páchanými na Ukrajině, řekl dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. Připomenul, že lídři Číny a Ruska se setkávají jen tři dny poté, co na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal zatykač Mezinárodní trestní soud. Čína by podle něj měla jednat s Kyjevem a pobízet Moskvu, aby stáhla z Ukrajiny své jednotky.

17:13 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

16:58

Spojené státy dnes oznámily další balík vojenského vybavení pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě 350 milionů dolarů (skoro osm miliard korun). Podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena zahrnuje munici do raketometů HIMARS či do houfnic a další vybavení. O oznámení informovala agentura Reuters.

15:40

Bývalý šéf ukrajinské tajné služby SBU v Charkovské oblasti Roman Dudin bude souzen za vlastizraduoznámil dnes ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (DBR). Dudin čelí obvinění, že vpředvečer invaze v očekávání ruského vítězství vědomě sabotoval ukrajinskou obranu. Hrozí mu až doživotní trest.

Velkou část Charkovské oblasti, která hraničí s Ruskem, od loňského února okupovaly ruské síly. Vytlačeny byly v září téhož roku při ukrajinské protiofenzivě.

"V domnění, že ofenziva bude úspěšná, a v naději, že to ruské okupační orgány vezmou v úvahu, se šéf bezpečnostní služby zapojil do podvratné činnosti proti Ukrajině, čímž poškodil její obranyschopnost a bezpečnost státu," uvedl DBR. Případ bude nyní předán soudu.

15:09 Vlajka Ruské federace.

Rusko bezplatně poskytne africkým zemím potraviny, pokud po 60 dnech neprodlouží dohodu s Ukrajinou o dodávkách obilí, řekl dnes podle agentury TASS prezident Vladimir Putin na konferenci nazvané Rusko-Afrika v multipolárním světě. Turecko o víkendu ohlásilo pokračování dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Podle Moskvy je nyní prodlužena o 60 dnů, ukrajinský ministr infrastruktury Oleksandr Kubrakov ještě v sobotu tvrdil, že jde o 120 dnů.

"Pokud se po 60 dnech rozhodneme dohodu neprodloužit, jsme připraveni celý objem, který byl v předchozí době odeslán do zvláště potřebných afrických zemí, dodat z Ruska do těchto zemí zdarma," prohlásil dnes šéf Kremlu na parlamentní konferenci. Putin zároveň tvrdil, že do Afriky se dostalo jen malé množství vývozu obilí odblokovaného v rámci dohody a splnění ruských podmínek pro její obnovení je v zájmu afrického kontinentu.

14:58

Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do Kremlu na neformální schůzku se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, uvedla agentura Reuters. Putin označil postoj svého kolegy k mezinárodní situaci za vyvážený. Uvedl také, že se Rusko zabývalo čínským návrhem na vyřešení konfliktu na Ukrajině a že je otevřené jednání.

14:57

Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice. Novinářům to dnes sdělilo několik unijních ministrů obrany, kteří během odpoledne spolu s ministry zahraničí oficiálně stvrdí dosaženou dohodu. Unie má na jejím základě uvolnit dvě miliardy eur (48 miliard korun) na nákupy munice a dodat Kyjevu milion dělostřeleckých granátů.

13:28 Vlajka Ruské federace.

Ruské úřady zahájily trestní stíhání soudců Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC), kteří minulý týden vydali zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor, který plní roli kriminální ústředny, o tom informovala agentura Interfax.

Ruský vyšetřovací výbor konkrétně začal stíhat hlavního prokurátora ICC Karima Khana, který podle něj požádal o vydání zatykače, a další tři soudce. Výbor uvedl, že stíhání Putina a Lvovové-Bělovové má "vědomě nezákonný charakter, protože důvody pro přivedení k trestní odpovědnosti chybí".

12:28 Vlajka Ruské federace.

Někteří zaměstnanci ruské prezidentské administrativy dostali pokyn, aby se zbavili chytrých telefonů iPhone společnosti Apple, napsal ruský deník Kommersant. Podle informací deníku je za touto výzvou obava, že telefony od firmy Apple jsou zranitelnější než jiné chytré telefony vůči případnému prolomení systému nebo špionáži ze strany západních odborníků.

Nynější mobilní telefony mají zaměstnanci administrativy nahradit telefony s operačním systém Android, jeho čínskými variantami nebo s ruským systémem Aurora. Ruské úřady se snaží používání posledního jmenovaného systému zpopularizovat a připojit k němu například školy nebo zdravotnická zařízení, upozornil web Rádia Svobodná Evropa. 

12:04

Čínský prezident Si Ťin-pching po příletu do Moskvy řekl, že Peking je připraven po boku Ruska bránit světový řád založený na mezinárodním právu.

11:58

O víkendu na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Informaci webu Blesk.cz dnes potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle informací resortu jde o druhý takový případ za poslední rok.

O život přišel podle dostupných informací první Čech při bojích s ruskou armádou na Donbase v červnu. Na Donbase byl nedávno také vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel, uvedli zástupci Phoenixu na sociálních sítích. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Řeší proto jeho převoz do Česka. Ministerstvo zahraničí ale v neděli novinářům sdělilo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje.

11:17

Čínský prezident Si Ťin-pching přiletěl do Moskvy, píší světové agentury s odvoláním na čínská a ruská média. Letoun s čínskou hlavou státu podle nich přistál na letišti Vnukovo.

Ruský prezident Vladimir Putin projedná se svým čínským protějškem situaci na Ukrajině, čínský mírový plán a podá mu "vyčerpávající" vysvětlení ruského pohledu na konflikt, řekl podle agentury TASS novinářům o něco dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

08:41

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to v pondělí ve svém raním operačním hlášení ukrajinský generální štáb.
 • Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao.
 • Ukrajina bude mít podle českého prezidenta Petra Pavla jen jeden pokus na zásadní protiofenzivu. Pokud se nezdaří, bude nesmírně obtížné získat finance na další, míní.
 • Na Donbase byl vážně zraněn český dobrovolník, který pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel.
08:23 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily obchodní aktivity v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině.

07:40

Británie je připravena pomoci Polsku vyplnit mezery v jeho vzdušné obraně poté, co Varšava poskytne Ukrajině své stíhačky MiG-29. V rozhovoru pro německý list Die Welt to řekl náměstek britského ministra obrany James Heappey. Dodal ovšem, že polská vláda se na Londýn v této věci zatím neobrátila.

07:36

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 69 ruských útoků v pěti směrech, přičemž epicentrem bojů zůstává město Bachmut. Uvedl to dnes ve svém raním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ruské invazní síly podle něj pokračují v útocích také ve směrech na Lyman, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske na východě Ukrajiny. V regionech u měst Záporoží a Cherson jsou Rusové v defenzivě, tvrdí ukrajinský štáb.

"V bachmutském směru naši obránci odrazili útoky nepřítele u obcí Bachmut, Ivanivske, Bohdanivka a Hryhorivka," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil s odkazem na místa v Doněcké oblasti. Hlásí rovněž neúspěšné pokusy Rusů o útočné akce v dalších regionech, například u obce Kreminna v Luhanské oblasti nebo u Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti.

"V záporožském a chersonském směru se ruští vojáci brání," tvrdí ukrajinský generální štáb. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

06:18 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident v příspěvku opakuje svá dřívější tvrzení o tom, že krizi na Ukrajině vyprovokoval a nadále usilovně podněcuje Západ. Poznamenává také, že budoucnost mírového procesu závisí výhradně na vůli zahájit "smysluplnou diskusi s ohledem na současnou geopolitickou realitu".

06:12 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Putin v textu oceňuje "vyvážený postoj", který Čína zaujala k "událostem na Ukrajině", a vítá její připravenost přispět k urovnání krize.

06:10 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko je otevřené politickému a diplomatickému řešení ukrajinské krize, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin v příspěvku pro čínské noviny Žen-min ž'-pao, jehož anglický překlad zveřejnil Kreml. Rusko-čínské vztahy jsou na nejvyšší úrovni v historii, vyjadřuje v textu své další přesvědčení Putin, který se má dnes v Moskvě sejít s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

05:51

Únava z války, která pokračuje třináctým měsícem, nespočívá podle prezidenta Pavla jen ve vyčerpání lidských zdrojů a techniky či zničení infrastruktury na Ukrajině, ale také v únavě zemí, které pomoc poskytují.

Konkrétně český prezident zmínil Spojené státy, které příští rok čeká kampaň před podzimními prezidentskými volbami. S tím je podle něj třeba se smířit. Právě při prezidentských kampaních v USA se podle Pavla pozornost politiků i tamní veřejnosti soustředí převážně na domácí témata, a může se tak stát, že zájem Spojených států o Ukrajinu klesne.

05:47

Rozsáhlou protiofenzivu, která by Ukrajině umožnila znovudobýt území obsazené Ruskem, by měl Kyjev podle Pavla zahájit během několika měsíců. Je k tomu příležitost.

"Po příští zimě bude nesmírně obtížné udržet současnou úroveň pomoci," je přesvědčen. 

05:45

Ukrajina bude mít podle českého prezidenta Petra Pavla jen jeden pokus na zásadní protiofenzivu. Pokud se nezdaří, bude nesmírně obtížné získat finance na další, míní. Pavel to řekl v rozhovoru, jehož část v neděli zveřejnil server polského listu Rzeczpospolita.

Vyjádřil v něm také přesvědčení, že zájem Spojených států o Ukrajinu a výše jejich pomoci může v příštím roce klesnout. A až poklesne americký zájem, stane se tak podle něj i u mnoha evropských zemí.

05:42

Urychlení dodávek docházející dělostřelecké munice Ukrajině bude stěžejním tématem dnešního zasedání ministrů zahraničí a obrany zemí Evropské unie.

Podle unijních činitelů by měli schválit plán na uvolnění dvou miliard eur (48 miliard korun) ze společných peněz, díky nimž se může Kyjev dočkat alespoň části potřebné munice ráže 155 milimetrů. Šéfové diplomacií budou na dopoledním odděleném jednání hovořit také o pokračování represí v Íránu a o možnosti rozšířit sankce proti tamním činitelům.

05:30

Čínský prezident Si Ťin-pching přijede na třídenní návštěvu Ruska a očekává se, že se dnes setká s prezidentem Vladimirem Putinem. Hlavní část jednání je plánována na úterý. Čínský prezident s Putinem patrně podepíše deklaraci, která má znamenat začátek nové éry čínsko-ruských vztahů.

21:53 Vlajka Ruské federace.

V Tulské oblasti, ve vzdálenosti asi 250 kilometrů od Moskvy, se zřítil bezpilotní letoun bez identifikačních znaků, oznámila ruská média s odvoláním na místní úřady. Dron se zřítil do pole, daleko od obytných domů. Tula s bezmála půlmilionem obyvatel je tradičním centrem ruské zbrojní výroby.

Na místo dopadu dronu přijeli kriminalisté a experti, obyvatelům podle úřadů nehrozí žádné nebezpečí. Něco podobného se v Tulské oblasti stalo i na začátku března. Tehdy se ale v lese našel jen kráter po výbuchu, který podle vedení oblasti nejspíš způsobil pád dronu.

Úřady v ruských regionech pravidelně informují o zřícených či sestřelených dronech, připomněl server RBK s tím, že se tak děje od začátku "speciální vojenské operace", jak Rusko nazývá invazi svých vojsk na Ukrajinu.

Ukrajina se k útokům na ruském území nehlásí. Rusové ale předpokládají, že Ukrajinci pomocí upravených průzkumných dronů Striž v prosinci podnikli spektakulární útoky na letiště ruských strategických bombardérů používaných k útokům proti ukrajinským městům, přestože tyto letecké základny jsou vzdáleny stovky kilometrů od ukrajinských hranic.

19:02

Nejméně tři civilisté dnes přišli o život a další dva vyvázli se zraněním z ruského ostřelování vesnice Kamjanske v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. S odvoláním na oblastní správu to na svém webu uvedl list Ukrajinska pravda. 

V sobotu ruské jednotky z děl a minometů ostřelovaly osm ukrajinských regionů, uvedl deník s odvoláním na místní úřady. V Doněcké oblasti ruské ostřelování z raketometů, děl a tanků připravilo o život tři lidi a dalších 18 zranilo. Poškodilo také 92 domů, 26 aut, školu, dětský obchod, budovu záchranářů a dvě jejich auta.

16:46 Vlajka Ruské federace.

V obci Bakinskaja v Krasnojarském kraji na jihozápadě Ruska se navzdory odporu místních úřadů uskutečnil pohřeb žoldnéřů soukromé armády zvané Wagnerova skupina. Na svém webu o tom informovala ruská redakce BBC.

Starosta nedalekého města Gorjačij Ključ Sergej Belopolskij řekl, že "lázeňské město se nemůže stát místem masového pohřbívání zabitých bojovníků". Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v reakci starostovi pohrozil, že rakve s mrtvými přiveze k němu domů, pokud úřady pohřbívání zakážou. Podle informací ze sociálních sítí se pohřbu zúčastnily stovky lidí, včetně těch, kteří přijeli z jiných měst.

"Bojovníci Wagnerovy skupiny brání zájmy Ruska. Umírají za naši vlast. Hážou jim klacky pod nohy, jak je to jen možné. Hážou je zmetci," rozhořčil se oligarcha Prigožin.

Žoldnéři trpí velkými ztrátami v bojích o východoukrajinský Bachmut. Američtí představitelé na konci února odhadovali, že skupina přišla na Ukrajině o více než 30 tisíc mužů, včetně asi tisíce zabitých, dodala BBC.

Prigožin podle listu Moskovskij komsomolec také varoval, že perspektivy ukrajinského tažení jsou "mlhavé" a že Rusko má ještě pár týdnů na to, aby se připravilo na ukrajinskou protiofenzivu, než bude pozdě.

Jevgenij Prigožin v Bachmutu.
Jevgenij Prigožin v Bachmutu. | Foto: Reuters
15:40 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vladimir Putin se podle mluvčího Dmitrije Peskova po Mariupolu přemisťoval v autě, které sám řídil, nedoprovázel jej žádný konvoj. V boji vážně poničeném Mariupolu, který měl před válkou téměř 450 tisíc obyvatel, si v doprovodu vicepremiéra Marata Chusnullina prohlédl i budovu filharmonie.

"Zločinci se vždy vracejí na místo svých zločinů. Organizátor vražd tisíců mariupolských rodin přijel obdivovat ruiny a masové hroby," napsal na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Putinovi zároveň vyčetl cynismus a to, že ho netrápí výčitky svědomí. Ukrajinské ministerstvo obrany na Twitteru napsalo, že se Putin přikradl do Mariupolu jako zloděj pod rouškou noci: je to bezpečnější a temnota mu také umožňuje zvýraznit to, co chce ukázat. Město, zcela zničené jeho armádou, a několik přeživších obyvatel udržuje daleko od zvědavých očí, napsalo ukrajinské ministerstvo.

13:34

Na návštěvu Vladimira Putina v okupovaném přístavu Mariupol reagují ukrajinské úřady. Ministerstvo obrany si podle agentury AFP všímá, že ruský prezident město navštívil v noci, "jak se na zloděje sluší".

Exilová rada města uvedla, že se jedná o návštěvu "mezinárodního zločince".

11:25

České ministerstvo zahraničí je v kontaktu s blízkými zraněného dobrovolníka. "Jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje převoz do ČR. Podrobnosti sdělovat nebudeme," sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

11:02

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Na Donbase byl vážně zraněn český dobrovolník, který pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel.
 • Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol.
 • Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal na Putina a na zmocněnkyni pro práva dětí zatykač.
 • Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina do svých řad denně naverbuje 500 až 800 lidí, tvrdí zakladatel organizace Jevgenij Prigožin.
11:00 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin navštívil okupované ukrajinské město Mariupol. Do strategického přístavu, který Rusko po tuhých bojích ovládlo loni v květnu, přiletěl vrtulníkem nedlouho poté, co v sobotu navštívil poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014. Putin podle agentury TASS zavítal také do Rostova na Donu na jihozápadě Ruska, kde se setkal s náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem, který velí ruským silám na Ukrajině.

Tiskové oddělení Kremlu návštěvu do Mariupolu označilo za "pracovní cestu", během níž si ruský prezident prohlédl několik čtvrtí města a bavil se s místními obyvateli. Putin si v boji vážně poničeném Mariupolu, který před válkou měl téměř 450 tisíci obyvatel, prohlédl také budovu divadla, v níž po loňském náletu ruských sil zahynuly podle Kyjeva stovky lidí. Podle agentury TASS to byla jeho první návštěva Donbasu, o který se bojuje také od roku 2014.

V krymské metropoli Sevastopolu si Putin v sobotu prohlédl nově otevřenou školu umění a dětské volnočasové centrum. Skutečnost, že se ukázal právě na těchto místech, lze podle agentury AP vnímat jako snahu odpovědět na krok Mezinárodního trestního soudu (ICC), který na něj v pátek vydal zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

10:58

Na Donbase byl vážně zraněn český dobrovolník, který v rámci projektu Phoenix pomáhá na východní Ukrajině s ošetřováním vojáků na frontě. Zasáhl ho šrapnel, uvedli zástupci Phoenixu na sociálních sítích. Jeho stav je podle nich stabilizovaný, zranění jsou ale vážná. Řeší proto jeho převoz do České republiky.

"Jeden z našich statečných mediků-dobrovolníků byl na Donbase zasažen šrapnelem. Momentálně je jeho stav stabilizovaný, ale situace je vážná a nelze předjímat další vývoj. Děláme vše, co je v našich silách, aby se mohl brzy vrátit do vlasti," napsali představitelé projektu. S ohledem na citlivost situace nebudou o jeho stavu zatím poskytovat další informace.

Čeští medici v rámci projektu Phoenix na východě Ukrajiny, kterou loni v únoru napadlo Rusko, vojáky vyučují zdravovědu a sami na frontové linii zraněné převážejí, uvedly Seznam Zprávy. "S každou misí naši dobrovolníci riskují zranění, nebo i život. Jsme si plně vědomi rizik, ale i toho, jak je naše pomoc potřebná," poznamenali zástupci Phoenixu na facebooku. Poděkovali za projevenou podporu a požádali o respektování soukromí.

09:14

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil další sankce proti Rusku a jeho spojencům Íránu a Sýrii. Týkají se dohromady 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku. Ukrajinský prezident to oznámil v sobotu ve svém pravidelném večerním videoprojevu.

"Ukrajinské sankce jsou součástí globálního tlaku na Rusko," řekl v proslovu 45letý Zelenskyj. Íránské drony používá ruská armáda v útočné válce proti Ukrajině, připomněl. Podle agentury DPA mají nové sankce patrně zejména symbolický význam, protože většina dotyčných subjektů s Kyjevem neobchoduje.

19:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko je otevřené "vážným návrhům" na potenciální ukončení války ze strany západních zemí a Ukrajiny, sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. "Řekli jsme to již několikrát, ale ultimáta jsou pro nás nepřijatelná," dodala. Reagovala tak na Zelenského desetibodový mírový plán z loňského podzimu, jehož cílem je podle Zacharovové kapitulace Ruska a je "odtržený od reality". Mluvčí ministerstva sdělila, že součástí schůdného mírové řešení by mělo být zrušení sankcí proti Rusku a uznání anexe Luhanska a Doněcka. 

18:29 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské paramilitární skupiny Wagnerovci a vlivný oligarcha Jevgenij Prigožin oznámil, že chce do poloviny května rozšířit řady svých bojovníků o 30 tisíc mužů. Prigožin věřil, že se jeho soukromé armádě podaří ovládnout ukrajinský Bachmut. Wagnerovci sice dosáhli zisků v okolí města a nyní drží i jeho východní část, toto úsilí je však stálo mnoho ztrát, navíc se zdá, že nedokáže vytlačit ukrajinské síly ze zbytku Bachmutu. 

Pirgožin viní ruské ministerstvo obrany z toho, že jej chce vyčerpat a zbavit se jej, a mnozí analytici jeho domněnky potvrzují. Ruská vojenská elita by mohla využívat bojů u Bachmutu k tomu, aby zbavila Pirgožina politického vlivu v Kremlu, nebo jej alespoň eliminovala. 

 

15:37

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes ohlásil prodloužení dohody umožňující vývoz zemědělských produktů z ukrajinských přístavů přes Černé moře. Podle ukrajinského ministra infrastruktury Oleksandra Kubrakova jde o 120 dnů, Moskva však uvedla, že se jedná o 60 dnů. 

15:15

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na zmocněnkyni pro práva dětí. Důvodem jsou útoky na civilní cíle a únosy ukrajinských dětí na ruské území.
 • Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině. Kreml na to reagoval slovy, že slovenské i polské stíhačky budou na Ukrajině zničeny a neovlivní průběh konfliktu.
 • Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem.
 • Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu bezpilotními letouny Šáhid íránské výroby.
15:12 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu přicestoval na poloostrov Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem. Agentura Interfax dala Putinovu návštěvu poloostrova do souvislosti s devátým výročím této události.

Na Krymu se s Putinem setkal gubernátor Sevastopolu Michajl Razvožajev a připojil se k němu také metropolita Tichon. Ten má k šéfovi Kremlu blízko už od jeho nástupu k moci na počátku tisíciletí a podle médií je jeho zpovědníkem. Putin má v Sevastopolu na programu otevření umělecké školy a volnočasového centra, které metropolita Tichon zaštiťuje.

13:20 Vlajka Ruské federace.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina do svých řad denně naverbuje 500 až 800 lidí, uvedl na sociální síti Telegram zakladatel organizace Jevgenij Prigožin. Do půlky května by chtěl rekrutovat asi 30 tisíc bojovníků. Příslušníci Wagnerovy skupiny jsou nasazeni v první linii několikaměsíční bitvy o východoukrajinské město Bachmut.

11:56

Začíná být jasné, že nikdo nestojí nad zákony, řekl v reakci na zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina německý kancéř Olaf Scholz. "Mezinárodní trestní soud je tou správnou institucí pro vyšetřování válečných zločinů. Faktem je, že se ukazuje, že nikdo nestojí nad zákonem," řekl Scholz v Tokiu na společné tiskové konferenci s japonským premiérem Fumiem Kišidou.

11:00 Vlajka Ruské federace.

Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska pravděpodobně hodlá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.

08:17

Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu bezpilotními letouny Šáhid íránské výroby, napsala s odkazem na ukrajinské vzdušné síly agentura Unian. Tři drony se Ukrajincům podařilo nad Dněpropetrovskou oblastí sestřelit, dva ale zasáhly zařízení kritické infrastruktury v Novomoskovsku severovýchodně od Dnipra.

Celkem podle Ukrajinců útočilo 16 bezpilotních letounů, z nichž se 11 podařilo sestřelit. Rusko drony, které po zasažení cíle vybuchnou, vyslalo z Brjanské oblasti sousedící s Ukrajinou a z Azovského moře. Bezpilotní letouny podle šéfa kyjevské vojenské správy Serhije Popky letěly také ve směru na ukrajinskou metropoli, zlikvidovala je ale protivzdušná obrana.

08:06 Vlajka Ruské federace.

Některé snahy o destabilizaci společnosti v Moldavsku jsou podle českého velvyslance v Kišiněvě Stanislava Kázeckého financovány ze strany různých ruských služeb. V moldavském hlavním městě nedávno protestovali podporovatelé opoziční proruské strany Šor proti prozápadně orientované vládě. Podle velvyslance se protestů často účastní placení lidé.

Politická situace v zemi je ale pod kontrolou proevropských sil, neboť poslanci vládní strany mají v parlamentu výraznou většinu, řekl Kázecký v rozhovoru s ČTK. Moldavskem prošlo podle odhadů po ruské invazi na Ukrajinu 600 tisíc až 900 tisíc ukrajinských uprchlíků. V zemi jich aktuálně pobývá zhruba 80 tisíc až 90 tisíc.

07:44 Vlajka Ruské federace.

Mezinárodní organizace pro civilní letectví souhlasila, že se bude zabývat tím, jestli je Rusko zodpovědné za sestřelení letadla MH17 nad okupovanou částí Ukrajiny, které si v létě 2014 vyžádalo 298 životů, informovala agentura Reuters, která připomíná, že krok iniciovaly Austrálie a Nizozemsko, podle nichž Rusko zodpovědnost za ztracené životy nese. Moskva to popírá.

"Toto rozhodnutí je důležitým krokem v našem společném úsilí pohnat ke zodpovědnosti osoby odpovědné za tento hrůzný násilný čin," uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wongová. Nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra rozhodnutí označil za "důležitý krok k nalezení pravdy, spravedlnosti a odpovědnosti".

07:43

Vydání zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina v souvislosti s válkou na Ukrajině je podle americké hlavy státu Joea Bidena oprávněné. Ruský prezident spáchal válečné zločiny, míní Biden, kterého citovala agentura Reuters. Zatykač na Putina vydal Mezinárodní trestní soud v Haagu kvůli únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

22:24

Není pochyb, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, hledání odpovědnosti podporujeme, uvedlo ministerstvo zahraničí USA k zatykači ICC na Putina.

21:06

Ze severoamerického kontinentu na zatykač na ruského prezidenta jako první reagovala kanadská ministryně zahraničních věcí Mélanie Jolyová. Kanada podle ní krok ICC vítá. "Kanada stojí na straně ukrajinského lidu," uvedla Jolyová na svém Twitteru.

20:08 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Zelenskyj na sociální síti Telegram o odvážení ukrajinských dětí napsal, že "bez rozkazu nejvyššího vůdce teroristického státu by takovou zločinnou operaci nebylo možné provést". "Oddělování dětí od rodin, odebírání jakékoli možnosti kontaktovat své příbuzné, ukrývání dětí na ruském území - to vše je evidentně ruská státní politika, státní rozhodnutí, státní zlo… jsem vděčný týmu Karima Khana za zásadovost a ochotu postavit před soud ty, kteří jsou vinni," napsal ukrajinský prezident.

19:19

Rusové musí při bojích o Bachmut často přecházet do defenzivy, napsala agentura Unian s odvoláním na ukrajinského exposlance Jurije Syroťuka, který se bojů o město účastní jako granátník. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj dnes ale podle agentury Reuters upozornil, že ruské síly dál vynakládají na obklíčení Bachmutu veškeré úsilí.

"Na každý nepřítelův útok připadá náš protiútok. Každý posun nepřítele je pro něj velice bolestivý a žádá si ohromné ztráty," uvedl Syroťuk, vystupující také pod vojenskou přezdívkou Mamaj. Rusové často hovoří o tom, že obklíčení města je na dosah, jejich prohlášení jsou podle Syroťuka ale nadsazená.

Ve srovnání s předchozím týdnem podle něj intenzita bojů v oblasti Bachmutu klesla, zůstává ale vysoká. "Tady, kde stojím, člověku nad hlavou prolétne asi tak každou minutu nepřátelská mina," popsal. O tom, že se intenzita bojů v Bachmutu o něco snížila, napsali tento týden také analytici z amerického Institut pro studium války (ISW).

18:57

Litevská premiérka Ingrid Šimonytéová na Twitteru napsala, že je "pyšná, že vyšetřování situace na Ukrajině bylo zahájeno z podnětu Litvy 28. února 2022".

18:20

Pavel označil rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu vydat zatykač na Putina za správné. Únosy dětí by rozhodně neměly být tolerovány, uvedl.

18:10

Zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) na ruského prezidenta Vladimira Putina je podle šéfa diplomacie Evropské unie Josepa Borrella jen začátkem pohnání Ruska k odpovědnosti za "zločiny a krutosti" páchané na Ukrajině, píše agentura Reuters. 

"Toto je důležité rozhodnutí pro spravedlnost ve světě i pro lidi na Ukrajině. Je to pouhý počátek procesu, který přivede Rusko a jeho vedení k odpovědnosti za zločiny a zvěrstva páchaná na Ukrajině. Beztrestnost nemůže existovat," citovala Borrella agentura AFP.

17:59

Vydání zatykače podle premiéra Petra Fialy ukazuje, že Rusko postupuje v rozporu s mezinárodním řádem. "V tuto chvíli je důležité, aby mezinárodní společenství pokračovalo v silné podpoře ukrajinských obránců, kteří bojují nejen za svoji vlast, ale za bezpečnost celé Evropy," doplnil předseda vlády.

17:42 Vlajka Ruské federace.

"Zatykač Mezinárodního trestního soudu nemá žádný právní základ a žádné důsledky. Nyní nejen Rusko, ale i řada členských států Rady bezpečnosti OSN neuznává jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. Přijetím takového absurdního rozhodnutí se instituce vydala cestou sebelikvidace. Rusko by mělo okamžitě vydat zatykač na všechny její soudce," řekl o rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu ruský senátor Andrej Klišas.

17:02

"Zločiny byly údajně na ukrajinském okupovaném území páchány nejpozději od 24. února 2022. Existují opodstatněné důvody domnívat se, že prezident (Vladimir) Putin za ně osobně nese odpovědnost," stojí v prohlášení Mezinárodního trestního soudu (ICC), proč vydal na ruského prezidenta zatykač.

V souvislosti s únosy ukrajinských dětí na ruské území stíhá ICC osmatřicetiletou Lvovovou-Bělovovou. Ve zprávě soudu u jejího jména stojí totéž datum 24. února 2022 i prohlášení, že "existují opodstatněné důvody se domnívat", že činy "páchala přímo, společně s jinými osobami, nebo prostřednictvím jiných osob".

16:50

Ministerstvo zahraničí vítá, že Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a že tak učinil v krátké době. Na dotaz novinářů to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Putin je podle něj odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese. Kromě něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou.

"Putin je bezpochyby odpovědný za válečné zločiny a za zločin agrese a má stát před soudem. Velmi vítáme, že Mezinárodní trestní soud k tomuto kroku přistoupil, a oceňujeme, že to zvládl v tak krátké době," uvedl Lipavský.

16:45 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí: Rozhodnutí ICC vydat zatykač na Putina nemá žádný význam, Rusko nepřijalo Římský statut tohoto mezinárodního soudu.

16:44

Maďarský parlament bude hlasovat o ratifikaci vstupu Finska do NATO 27. března. Maďarská vládní strana Fidesz potvrdila, že ho jednomyslně podpoří. O přistoupení Švédska, které loni podalo přihlášku do aliance společně s Finskem, rozhodne strana premiéra Viktora Orbána později, informoval dnes na Facebooku bez dalších podrobností předseda parlamentní frakce Fidesz Máté Kocsis. Fidesz má v maďarském parlamentu přes dvě třetiny křesel.

16:21

Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance. Po dnešním jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem to řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O žádosti tak bude jednat turecký parlament. Erdogan doufá, že zákonodárci vstup Finska schválí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku. Švédsko, které rovněž usiluje o vstup do NATO, bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat.

"Rozhodli jsme se zahájit v našem parlamentu proces schvalování finského vstupu do NATO," oznámil dnes Erdogan. Podle něj Helsinky udělaly konkrétní kroky, aby naplnily turecké požadavky, například v otázce potírání skupin, které Ankara považuje za teroristické.

16:17

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovovou-Bělovovou. Soud zahájil jejich stíhání v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu, konkrétně kvůli útokům na civilní infrastrukturu a únosům ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. ICC to dnes oznámil ve zveřejněném prohlášení. Rusko jurisdikci ICC neuznává a vedení země popírá, že by na Ukrajině páchalo válečné zločiny.

14:47 Vlajka Ruské federace.

Čínský prezident Si Ťin-pching začátkem příštího týdne navštíví Rusko, oznámilo dnes čínské ministerstvo zahraničí. Podle Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepíše deklaraci, která bude znamenat začátek "nové éry" rusko-čínských vztahů. Návštěva bude podle agentury AP patrně projevem čínské podpory Putinovi.

13:43 Vlajka Ruské federace.

Polské a slovenské stíhací letouny budou na Ukrajině zničeny a průběh konfliktu nijak neovlivní, řekl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodávky stíhaček MiG-29, které Varšava a Bratislava oznámily ve čtvrtek a dnes, jsou podle něj jen dalším důkazem o rostoucím zapojení členských států NATO do konfliktu.

13:43

Slovenská vláda schválila předání 13 stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekli dnes novinářům premiér Eduard Heger a ministr obrany Jaroslav Naď. Darování strojů, náhradních dílů a protiletadlových raket Kyjevu se uskuteční na základě mezivládní dohody a Bratislava za to dostane kompenzace od spojenců. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu.

Ve čtvrtek také polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29.

13:42

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a na zmocněnkyni pro práva dětí. Důvodem jsou útoky na civilní cíle a únosy ukrajinských dětí na ruské území.
 • Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekl premiér Eduard Heger.
 • Mluvčí Kremlu na to reagoval slovy, že slovenské i polské stíhačky budou na Ukrajině zničeny a neovlivní průběh konfliktu.
 • Rozhodnutí Varšavy naopak ocenil český prezident Petr Pavel.
13:37

Dobrý den, vážení čtenáři a čtenářky, vítejte u online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.