Slovenské MiG-29 zamíří na Ukrajinu. Vláda schválila předání 13 stíhaček

Přenos skončil
Slovensko podle ministra obrany Jaroslava Nadě předá Ukrajině 13 stíhaček MiG-29, odevzdání strojů potrvá několik týdnů. Slovensko za to dostane kompenzace. Ruskou invazi na Ukrajinu sledujeme v online reportáži.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
Přenos skončil
13:49

Vážení čtenáři a čtenářky, z technických důvodů ukončujeme tento online přenos. Nové informace naleznete zde.

13:02

Český prezident Petr Pavel při návštěvě Polska ocenil rozhodnutí Varšavy a Bratislavy poskytnout Kyjevu své stíhačky MiG-29. Uvedl, že věří, že Ukrajina může ve válce proti Rusku zvítězit.

"MiG-29 je nadále považován za relativně dobré letadlo a zdá se nejlepším letadlem pro Ukrajinu, protože je v její výzbroji, umějí s ním zacházet a mají pro něj logistické zázemí," řekl polské televizi TVN Pavel, který byl dříve náčelníkem českého generálního štábu a později stanul v čele Vojenského výboru Severoatlantické aliance.

Zdůraznil, že každý prvek vojenské výzbroje je Ukrajině potřebný pro účinnou obranu a případnou protiofenzivu. "Určitě (migy) něco změní - a není až tak důležitý počet, ale to, že každý prvek přináší změny," řekl.

10:19

Slovenská vláda schválila předání stíhaček MiG-29 a části raketového systému Kub Ukrajině, řekl dnes novinářům premiér Eduard Heger. Slovensko své migy loni vyřadilo z provozu. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě půjde o 13 stíhaček a odevzdání strojů potrvá několik týdnů. Slovensko za to dostane kompenzace.

Ve čtvrtek polský prezident Andrzej Duda oznámil, že jeho země v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři letouny MiG-29.

08:24 Vlajka Ruské federace.

Čínský prezident Si navštíví v termínu 20. až 22. března Rusko. S Putinem podepíše řadu důležitých dokumentů, uvedla ruská agentura TASS. "Na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina uskuteční prezident Si Ťin-pching ve dnech 20. až 22. března státní návštěvu Ruska," uvedla čínská diplomacie v prohlášení. Podle mluvčího čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pina je cílem návštěvy prohloubit bilaterální důvěru. Tématem jednání budou velké mezinárodní i regionální záležitosti, uvedl mluvčí.

06:05

Švédsko oznámilo, že se dohodlo s Británií na prodeji 14 kusů svého dělostřeleckého systému Archer. Londýnu nákup umožní darovat Ukrajině několik desítek starších samohybných houfnic AS90. Osm systémů Archer poputuje ze Švédska také přímo na Ruskem napadenou Ukrajinu, informovala ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na vládu ve Stockholmu.

22:03 Vlajka Ruské federace.

Čínské firmy, včetně jedné napojené na vládu v Pekingu, poslaly subjektům v Rusku 1000 pušek, ochrannou výstroj nebo součástky k dronům, které lze využít k vojenským účelům. Po vyhodnocení celních a obchodních dokumentů o tom informoval server Politico. Tyto dodávky se podle něj uskutečnily mezi loňským červnem a prosincem. Čínská státní zbrojařská firma Norinco poslala pušky loni v červnu ruské společnosti Techkrim, která obchoduje také s ruským státem a armádou. Jde o model, který je v celních dokumentech označovaný jako civilní lovecká puška, ale který podle různých zdrojů používají bezpečnostní složky v Číně, na Filipínách, v Jižním Súdánu a v Paraguayi. Zda tyto zbraně během nynější invaze na Ukrajinu používá i ruská armáda, není jasné. K odběratelům v Rusku od čínských firem také přes Turecko koncem loňského roku mířilo 12 zásilek součástek k dronům a 12 tun ochranné výstroje.

21:10

Izraelská vláda schválila prodej elektronického systému, který má pomoci Ukrajině s ochranou proti útokům dronů. Informoval o tom dnes s odkazem na nejmenované činitele zpravodajský server The Times of Israel, podle něhož jde o první vojenské vybavení pro Kyjev od začátku ruské invaze na Ukrajinu loni v únoru. Izraelský činitel řekl, že schválení prodeje protidronového systému neznamená změnu izraelské politiky, jelikož jde o obranný systém, který nepoužívá střely, jež by mohly zabít ruské vojáky. Podle ukrajinského činitele je jeho země pomocí potěšena, ale potřebovala by spíše protiraketové systémy.

20:31 Vlajka Ruské federace.

Ruský regionální politik, který v únoru poslouchal projev prezidenta Vladimira Putina se špagetami zavěšenými přes uši, dostal pokutu ve výši 150 tisíc rublů (asi 43 700 korun). Podle soudu se dopustil diskreditace ruské armády, informovalo na svých internetových stránkách Rádio Svoboda. Věšet někomu nudle na uši je ruským ekvivalentem českého idiomu věšet někomu bulíky na nos.

Michail Abdalkin, člen regionálního parlamentu za Samarskou oblast za ruskou komunistickou stranu, se při sledování Putinova skoro dvouhodinového proslovu natočil a video pak zveřejnil na sociálních sítích. Jeho právník řekl, že se nedopustil žádného trestného činu, protože ve videu ani v komentáři k němu nemluvil o válce na Ukrajině ani o ruské armádě. Soud si také neopatřil odborný posudek lingvisty, který by mohl najít případné důkazy o tom, že se Abdalkin ve svém videu skutečně vyjádřil hanlivě o ruské armádě. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

18:51 Vlajka Ruské federace.

Oblastní soud pro ruskou Leningradskou oblast dnes potvrdil, že muž, který byl odvedený do války na Ukrajině, má kvůli náboženskému přesvědčení nárok sloužit náhradní civilní službu. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o precedens, který by mohl povzbudit další odvedence snažící se vyhnout vojenské službě z důvodu víry.

18:25 Vlajka Ruské federace.

Rusko dohodu o vývozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů přes Černé moře prodlužuje o 60 dnů, řekla dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Dohoda podepsaná loni v červenci byla o 120 dní prodloužena už v listopadu a její platnost vyprší v sobotu.

18:17

Ukrajinští zdravotníci dostanou od pražského magistrátu zdravotnický materiál a další ochranné pomůcky, které využijí nemocnice a další zdravotnická zařízení. Jde například o roušky, stříkačky, jehly nebo jednorázové rukavice pro lékaře. Hodnota daru činí přibližně 15 milionů korun. Na poskytnutí materiálu se město domluvilo s ukrajinským Centrem veřejného zdraví při ministerstvu zdravotnictví. Transport materiálu zajistí společnost ČD Cargo Logistics ve spolupráci s Českou poštou. Praha pomáhá Ukrajině od vpádu ruských vojsk loni v únoru. Od začátku války přišlo do Prahy přes 100 tisíc uprchlíků.

16:42

Český prezident Petr Pavel v rozhovoru pro polský list Gazeta Wyborcza uvedl, že prioritou není dodávat Ukrajincům nové stíhací letouny, protože i kdyby se pro to někdo rozhodl, letouny by dorazily až v příštím roce. Tento proces podle něho prakticky nejde uspíšit, a ve hře tak zůstávají MiG-29, které už ukrajinské letectvo používá. "Nicméně v Evropě je velmi málo zemí, které nadále používají stroje tohoto typu a mohly by je Ukrajině předat," podotkl Pavel.

16:29

Izrael nadále odmítá poskytnout ukrajinské armádě zbraně, což zdůvodňuje nutností zachovat si dobré vztahy s Ruskem, které je vojensky přítomné v Sýrii. "Ukrajině ale nepomáháme jen humanitárně, ale také s civilní ochranou," řekl premiér Benjamin Netanjahu během návštěvy Německa. V této souvislosti hovořil o poskytnutí systému včasného varování. "Izrael vyvinul pokročilý systém, aby nemusely celé regiony do protileteckých krytů. Ten systém lépe vyhodnotí, kam rakety míří," řekl premiér. Výstrahu pak obyvatelé dotčených oblastí dostanou přímo na mobil.

16:21

Ukrajina se snaží o mezinárodní dohodu, díky které by na svou obnovu využila ruský majetek zmrazený v jiných zemích. Tyto snahy ale ztěžují obavy spojenců Kyjeva, podle kterých by je podobná smlouva mohla vystavit požadavkům na odškodnění za minulé konflikty. V rozhovoru s agenturou Reuters to uvedla náměstkyně ukrajinského ministra spravedlnosti Iryna Mudrová.

Ukrajina tvrdí, že získání kompenzací od Ruska je pro její budoucnost nezbytné. Ukrajinský kabinet na začátku letošního roku uvedl, že hospodářské škody způsobené ruskou invazí od loňského 24. února přesáhly 700 miliard dolarů (15 bilionů korun).

15:02 Vlajka Ruské federace.

Vojenský soud v Chabarovsku na východě Ruska vyměřil 5,5 roku podmíněně ruskému vojákovi Daniilovi Frolkinovi, který se přiznal, že na Ukrajině zavraždil civilistu. Soud ale Frolkina nesoudil za vraždu, ale za šíření nepravdivých informací o působení ruských ozbrojených sil v zahraničí, uvedla ruská redakce BBC s odvoláním na reportéry přítomné v soudní síni. Obžaloba žádala Frolkina zavřít na šest let do vězeňského tábora.

14:19

 Ruské síly na Ukrajině se dopustily řady válečných zločinů včetně vražd, útoků na civilisty, nezákonného věznění, znásilňování či deportací dětí. Uvádí to dnes zveřejněná zpráva Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Ta rovněž konstatuje, že mučení používané ruskými vojáky, jakož i vzdušné útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu by mohly představovat zločiny proti lidskosti.

13:18

Polsko v nejbližších dnech předá Ukrajině čtyři nadzvukové letouny MiG-29. Na tiskové konferenci po setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem to dnes řekl polský prezident Andrzej Duda. Celkem má Polsko k dispozici přes deset strojů, které v minulosti převzalo z výzbroje bývalé Německé demokratické republiky (NDR). Další stroje Polsko Ukrajině poskytne po jejich servisu a opravě. Stíhačky jsou podle Dudy provozuschopné.

12:43

 Přinejmenším jeden člověk přišel o život a další dva utrpěli zranění při požáru v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde hoří budova oblastní správy pohraniční stráže, součásti ruské tajné služby FSB. Podle médií v budově vybuchla uskladněná munice. S ohněm zápolí více než stovka hasičů s 33 kusy techniky.

Foto: Reuters
12:04

Odtajněné video je dlouhé přibližně 40 sekund a americká armáda jej sestříhala kvůli délce. Záběry jsou ale podle Pentagonu v chronologickém pořadí. Je na něm vidět, jak se ruský stíhací letoun Su-27 blíží k zadní části dronu MQ-9 Reaper a při průletu začíná vypouštět palivo, uvedl Pentagon. Rusko odmítá tvrzení Spojených států, že její letoun při incidentu jednal bezohledně, nebezpečně a neprofesionálně.

Americké ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj zachycuje úterní incident nad Černým mořem, po kterém se zřítil americký dron.
Americké ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj zachycuje úterní incident nad Černým mořem, po kterém se zřítil americký dron. | Foto: Reuters
12:03 Vlajka Ruské federace.

Záběry požáru v Rostově na Donu.

11:46

Americké ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj zachycuje úterní incident nad Černým mořem, po kterém se zřítil americký dron.

Foto: Aktuálně.cz
11:36

Americké ministerstvo obrany zveřejnilo video, které podle něj zachycuje úterní incident nad Černým mořem, po kterém se zřítil americký dron.

11:11 Vlajka Ruské federace.

V Rostově na Donu hoří budova oblastní správy pohraniční stráže, která je součástí tajné služby FSB. Na místě zasahují hasiči, oznámila ruská tisková agentura TASS.

11:09

Videozáznam, na kterém je vidět, jak pilot ruského letadla nad Černým mořem vypustil palivo před americkým dronem.

10:55

Evakuace rodin z ostřelované Avdijivky 15. března 2023.

Evakuace rodin z ostřelované Avdijivky 15.března 2023.
Evakuace rodin z ostřelované Avdijivky 15.března 2023. | Foto: Reuters
10:50

Ukrajinský voják Volodymyr požádal o ruku svoji přítelkyni Viktorii, která ho přijela navštívit do Kramatorsku nedaleko frontové linie.

Ukrajinský voják Volodymyr požádal o ruku svoji přítelkyni Viktorii, která ho přijela navštívit do Kramatorsku nedaleko frontové linie.
Ukrajinský voják Volodymyr požádal o ruku svoji přítelkyni Viktorii, která ho přijela navštívit do Kramatorsku nedaleko frontové linie. | Foto: Reuters
10:25

Škoda Auto podle šéfa Klause Zellmera jedná o prodeji svých aktiv v Rusku, tedy výrobních závodů a prodejní sítě. Jednání jsou v závěrečné fázi

10:25

Proruský šéf Doněcké oblasti Denis Pušilin uvedl v prohlášení, že nic neukazuje na stahování ukrajinských vojáků z Bachmutu a že situace je "složitá".

10:21

Je obzvláště důležité, aby Ukrajina rychle dostala munici, kterou potřebuje k odražení ruské invaze. Německo na tom bude pracovat spolu s partnery v Evropské unii, uvedl dnes v prohlášení před unijním summitem německý kancléř Olaf Scholz. Informovala o tom agentura DPA.

08:44

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Počet útoků v Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní výrazně poklesl, informoval americký Institut pro studium války.
 • USA zatím nezajistily svůj bezpilotní letoun, který se v úterý zřítil do Černého moře, a není jasné, zda se jim ho někdy podaří vylovit, řekl mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. 
 • Koalice zemí, které přislíbily poskytnout Ukrajině tanky Leopard, dále roste. Devět států se zavázalo poslat Ukrajině více než 150 těchto tanků.
08:23

Počet útoků v Bachmutu a jeho okolí za posledních pár dní výrazně poklesl, informoval ve své analýze americký Institut pro studium války. Ve městě stále zůstává kolem 3000 obyvatel. "Jsou tam lidé, kteří absolutně odmítají odejít," uvedl gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko s tím, že evakuace stále probíhají. Jak dodal, v Avdijivce, dalším městě Doněcké oblasti, ještě minulý týden zůstávalo 42 dětí, nyní jich je jen 13.

21:53 Vlajka Ruské federace.

Ruská agentura TASS citovala z prohlášení ruského ministerstva obrany, podle něhož Šojgu v hovoru s Austinem označil lety amerických strategických dronů u pobřeží Krymu jako "provokativní". Americké lety podle Šojgua "vytvářejí předpoklady pro eskalaci situace" v Černém moři. "Ruská federace nemá zájem na takovém vývoji, ale bude i nadále reagovat na všechny provokace přiměřeným způsobem," cituje TASS slova ruského ministra.

20:57

Polské úřady rozkryly špionážní síť pracující pro Rusko, informovala rozhlasová stanice RMF FM, podle níž skupina připravovala sabotážní činnost v Polsku. Polské úřady v té souvislosti zadrželi šest osob. Stanice uvedla, že v souvislosti s činností sítě na železničních tratích a v národní kritické infrastruktuře byl vyhlášen bezpečnostní poplach.

20:45

"Právě jsem mluvil se svým ruským protějškem Šojguem. Je důležité, aby byly velké mocnosti příkladem transparentnosti a komunikace. USA budou dál létat a operovat všude tam, kde to mezinárodní právo dovolí," sdělil Austin.

20:21

Americké letouny budou dál létat všude tam, kde to mezinárodní právo dovoluje, řekl americký ministr obrany Lloyd Austin, který hovořil po telefonu se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem v návaznosti na úterní havárii amerického dronu. Austin a Šojgu spolu mluvili poprvé od října, uvedla agentura AP. Kvůli zničení amerického dronu nad Černým mořem, které podle Washingtonu zapříčinil náraz ruské stíhačky, se obě země podle AP zatím víc než kdy dřív za dobu ruské invaze na Ukrajinu přiblížily potenciálnímu přímému konfliktu.

20:08

Koalice zemí, které přislíbily poskytnout Ukrajině tanky Leopard, dále roste - devět zemí se zavázalo poslat Ukrajině více než 150 těchto tanků, uvedl to na středečním virtuálním zasedání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu americký ministr obrany Lloyd Austin. Šéf Pentagonu neupřesnil, zda jde o stroje typu Leopard 2 nebo i o starší konstrukce Leopard 1, ani kterých devět zemí tento závazek učinilo. Austin připomněl, že řada zemí ze skupiny poskytla nebo přislíbila Ukrajině, která se už déle než rok brání ruské vojenské agresi, různé zbraně včetně systémů protivzdušné obrany.

19:14

Finsko, které se mezi unijními státy řadilo k zemím nejvíce závislým na ruské ropě, loni zastavilo dovoz ruské ropy Urals a zvýšilo dodávky z Norska, Británie a Spojených států, napsala agentura Reuters s odvoláním na data společnosti Refinitiv Eikon.

17:59

V Bachmutu se ukrajinským silám podařilo sestřelit ruský bombardér Su-24, uvedla agentura Unian. Soudě podle videozáznamu se pilot katapultoval. Od začátku plnohodnotné invaze se ukrajinské straně podařilo zničit už 304 bojových letadel ruských sil a 289 vrtulníků, tvrdí ukrajinská armáda. Tvrzení válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze nezávisle ověřit.

17:34

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek oficiálně oznámí rozhodnutí své země ohledně vstupu Finska do Severoatlantické aliance, oznámil ve středu finský prezident Sauli Niinistö, který bude ve čtvrtek a v pátek na návštěvě Turecka, píše agentura AFP. Finské agentuře STT řekl nejmenovaný blízký spolupracovník tureckého prezidenta, že Erdogan velmi pravděpodobně ohlásí souhlas s rozšířením aliance o tuto severskou zemi.

16:12 Vlajka Ruské federace.

Spojené státy zatím nezajistily svůj bezpilotní letoun, který se v úterý zřítil do Černého moře, a není jasné, zda se jim ho někdy podaří vylovit, řekl mluvčí Rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. Tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev dnes uvedl, že Rusko se pokusí trosky dronu z Černého moře vyzvednout. Ruský činitel zároveň tvrdil, že incident s bezpilotním letounem dokazuje "přímé americké zapojení" do války na Ukrajině. Tu rozpoutala před více než rokem svou invazí Moskva.

15:37 Vlajka Ruské federace.

Syrský prezident Bašár Asad vyjádřil při setkání s Vladimirem Putinem podporu ruské agresi na Ukrajině a označil ji za boj s nacisty, uvedla agentura Interfax.

Foto: Reuters
15:32

Parlamentní summit Krymské platformy sdružující národní a mezinárodní snahy o osvobození poloostrova se uskuteční v Praze koncem října. Organizační záležitosti dnes probírala prostřednictvím videohovoru předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová se svým ukrajinským protějškem Ruslanem Stefančukem, informoval v tiskové zprávě její mluvčí Martin Churavý. Krymská platforma usiluje o obnovení územní celistvosti Ukrajiny a ukončení ruské anexe krymského poloostrova.

14:43 Vlajka Ruské federace.

Rusko chce vylovit z Černého moře spadlý americký dron. Oznámil to předseda ruské Federální bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev, jeden z úzkého okruhu nejbližších spolupracovníků prezidenta Vladimira Putina.

13:28

Český prezident Petr Pavel se setká ve čtvrtek a v pátek v Polsku s vrcholnými ústavními činiteli a navštíví také logistické centrum, odkud na Ukrajinu proudí západní vojenská pomoc.

13:09 Vlajka Ruské federace.

Čína, Rusko a Írán zahájily společné námořní cvičení v Ománském zálivu. Oznámilo to čínské ministerstvo obrany, podle kterého manévry potrvají do neděle. 

12:54

Slovenská vláda dnes jednala o předání stíhaček Ukrajině, rozhodnutí nepadlo. Podle ministra obrany Jaroslava Nadě mezinárodní jednání neskončila.

12:53

Americký bezpilotní letoun, který skončil v Černém moři, se možná nikdy nepodaří vylovit, řekl televizi CNN mluvčí Bílého domu John Kirby.

12:23 Vlajka Ruské federace.

Rusko-americké vztahy jsou v žalostném stavu a na nejnižší úrovni, uvedl Kreml poté, co USA obvinily Rusko ze zničení amerického průzkumného dronu.

12:17 Vlajka Ruské federace.

Rusko z ukrajinských bojišť sbírá poničené zbraně, které Kyjevu poskytly Spojené státy a další členské země NATO, a posílá je do Íránu. Teherán se je pak snaží napodobit, uvedla stanice CNN s odkazem na čtyři zdroje obeznámené se situací.

Západní představitelé podle těchto zdrojů za poslední rok zaznamenali několik případů, kdy se ruské síly zmocnily menších přenosných systémů, jako je protitankový Javelin nebo protiletadlový Stinger. V mnoha případech pak Rusko zbraně letecky přepravilo do Íránu, kde je místní experti rozebrali a analyzovali. Pravděpodobným cílem je výroba íránské verze západních zbraní, píše CNN.

11:19

Za schvalování ruské agrese na Ukrajině dosud padlo podle evidence Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) devět pravomocných rozsudků. V 58 případech byl někdo obviněn. NSZ o tom dnes informovalo na svém twitterovém účtu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž už loni v únoru upozornil na to, že veřejná prohlášení na demonstracích i sociálních sítích, která schvalují útok Ruska na Ukrajinu nebo vyjadřují podporu vedení Ruska, mohou být posuzována jako trestný čin.

11:08

Na místě části obytného domu v ukrajinském městě Dnipru, kterou v lednu poničily ruské rakety, vznikne proluka, jež bude sloužit jako prostor pro vzpomínky. O rozhodnutí úřadů informoval starosta Borys Filatov. Ruská raketa zasáhla devítipodlažní obytný dům ve městě na jihovýchodě Ukrajiny 14. ledna. Jeden ze vstupů zničila odshora až dolů, a tím i 72 bytů pro téměř dvě stovky lidí. Poškozen byl i sousední vchod do domu. Úder si vyžádal 44 životů.

Foto: Reuters
10:47

Na celé Ukrajině se rozezněly sirény, varující před nálety a bombardováním. Z letiště v Bělorusku odstartovaly ruské letouny MiG-31.

10:32

Ukrajinští vojáci odpočívají v domě za frontovou linií v Doněcké oblasti.

Ukrajinští vojáci odpočívají v domě za frontovou linií v Doněcké oblasti.
Ukrajinští vojáci odpočívají v domě za frontovou linií v Doněcké oblasti. | Foto: Reuters
10:30

Slovensko čekají 30. září předčasné parlamentní volby. Dostanou se k moci strany a politici, které lze označit za proruské?

10:07

Americké ministerstvo obrany v oficiálním prohlášení k úterní kolizi nad Černým mořem uvedlo, že pilot první ruské stíhačky vypustil před americkým bezpilotním letounem MQ-9 Reaper palivo. Pilot druhé stíhačky pak do dronu narazil, ale zřejmě nešlo o záměr. Dron Američané nechali zřítit do Černého moře, ruská stíhačka je poškozená a krátce po incidentu nouzově přistála na Krymu. Pentagon také oznámil, že zveřejní videozáznam kolize.

9:40

Finský prezident Sauli Niinistö jede v pátek do Turecka. Bude tam jednat o turecké ratifikaci vstupu Finska do NATO. Švédský premiér Ulf Kristensson v úterý připustil, že Finsko vstoupí do aliance dříve než Švédsko.

09:26

Vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný v Kyjevě jednal o české pomoci při zajišťování potřebných funkcí městské infrastruktury i provozu městských nemocnic. Cílem dalších misí na Ukrajinu budou i kontakty mezi českými a ukrajinskými odborníky v oblasti rehabilitace, lékaři v Česku mají podle Kopečného obrovské know-how.

08:07

Podle záběrů, které se americkému Institutu pro studium války (ISW) podařilo identifikovat, ruské síly postoupily v jižním Bachmutu. Ruští vojenští blogeři tvrdí, že žoldnéři z ruské soukromé Wagnerovy skupiny se zmocnili závodu Vostokmaš v industriálním komplexu na severozápadě Bachmutu. Wagnerovci se podle ruských zdrojů posouvají na západ a snaží se dosáhnout linie mezi vesnicemi Chromove a Bohdanivka, které leží v severozápadním směru od Bachmutu.

07:43

Za rok od počátku války na Ukrajině ubylo v Česku z 52 na 37 procent lidí, kteří vnímají Česko jako součást informační války vedené Ruskem. Z 15 na 24 procent se podle průzkumu naopak zvýšil podíl Čechů, kteří považují informační válku jen za záminku západních vlád k omezování svobody slova a nepohodlných médií. Z 19 na 30 procent přibylo také lidí, kteří na věc nemají názor. Ukazují to výsledky průzkumů agentury Ipsos ve spolupráci se středoevropským výzkumným konsorciem Central European Digital Media Observatory (CEDMO).

07:41

Rusům se podařilo postoupit v Bachmutu a pokračují i v útocích na přilehlé oblasti. Východoukrajinské město ale stále neobklíčili, tvrdí americký ISW.

07:39 Vlajka Ruské federace.

Rusům se podařilo postoupit v Bachmutu a pokračují i v útocích na přilehlé oblasti. Východoukrajinské město ale stále neobklíčili, tvrdí americký ISW.

07:31

Přehled nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinské síly odrazily více než stovku ruských útoků na pěti úsecích fronty.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfy tří regionálních správ, včetně frontové Luhanské oblasti na východě Ukrajiny.
 • V úterý se po možném střetu s ruskou stíhačkou zřítil do Černého moře americký bezpilotní letoun. Rusko kontakt se strojem popřelo.
07:27

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfy tří regionálních správ, včetně frontové Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Oficiální důvod personálních změn, které v úterý oznámil představitel vlády v parlamentu Taras Melničuk, úřady nesdělily.

Odvolaný Serhij Hajdaj, šéf z velké části okupované Luhanské oblasti, je výraznou postavou ukrajinského boje proti ruské invazi. V médiích a na sociálních sítích často komentoval situaci na bojišti ve svém regionu. Podle zdrojů deníku Ukrajinska pravda se s ním počítá na postu velvyslance v Kazachstánu.

O bývalém podnikateli a nejvyšším představiteli západoukrajinské Chmelnycké oblasti Serhiji Hamalém se v posledních dnech šířily na sociálních sítích dosud nepotvrzené informace, že ho zastavila policejní hlídka, když řídil opilý, uvedla Ukrajinska pravda.

Z pozice šéfa oděské oblastní správy byl odvolán armádní plukovník Maksym Marčenko. Server RBK-Ukrajina v této souvislosti připomněl, že v uplynulých týdnech byli pro podezření z korupce zadrženi dva jeho náměstci.

07:25

Komunitní centrum Kalyna, které poskytuje v Pardubicích pomoc Ukrajincům, dokončuje opravu svých nových prostor. První setkání klientů se tam uskuteční nejspíš po Velikonocích, uvedla ředitelka centra Petra Srdínková. Kalyna nabízí kurzy češtiny, místo pro setkávání, programy pro děti, poskytuje i psychologickou pomoc nebo pomáhá s hledáním práce.

Kalyna teď sídlí na Stavařově, prostory má pronajaté za komerční nájemné. Organizace získala od města v lednu nebytové prostory na sídlišti Dukla. Má je bezúplatně zapůjčené na dobu neurčitou. Za půl milionu korun, které poskytli dárci, místnosti opravuje. S obnovou pomáhají také ukrajinští dobrovolníci.

07:23 Vlajka Ruské federace.

Poté, co byl v úterý ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov v souvislosti s incidentem předvolán na americké ministerstvo zahraničí, oznámil, že "incident považujeme za provokaci":

23:00 Vlajka Ruské federace.

Americká letadla a lodi nemají co dělat v blízkosti ruských hranic, řekl velvyslanec Ruska v USA ke zřícenému dronu. Moskva podle něj nechce konflikt.

21:43 Vlajka Ruské federace.

Moskva se ohradila proti vyjádření srbského ministra hospodářství Radeho Basty, který se jako první člen srbské vlády veřejně vyslovil pro zavedení sankcí proti Rusku. Zdůvodnil to vysokou cenou, kterou platí srbská ekonomika kvůli jejich odmítání. Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marije Zacharovové by měl raději vystoupit proti nátlaku Spojených států na svou zemi, informovala srbská média.

21:43

Podle americké armády jde o další z řady nebezpečných akcí ruských pilotů vůči americkým a spojeneckým letounům v mezinárodním vzdušném prostoru, včetně oblasti Černého moře. Spojené státy varují, že toto agresivní chování ruských pilotů je nebezpečné a může vést k chybnému vyhodnocení situace a k nechtěné eskalaci.

21:42

Podle americké armády dvě ruské stíhačky prováděly manévr s cílem dron odchytit, přičemž jedna z nich zasáhla jeho vrtuli. Američané následně vzhledem k jeho poškození a vzhledem k tomu, že byl neovladatelný, způsobili pád svého vlastního stroje.

21:41

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že o incidentu byl informován prezident Joe Biden. Uvedl také, že takové události se stávají, ale že tato je jiná, protože byla "nebezpečná a neprofesionální" a vedla ke zřícení amerického bezpilotního letounu. Dodal, že v "tomto ohledu jde o ojedinělý incident". Americké ministerstvo zahraničí dá ruským představitelům najevo svoje znepokojení.

20:00 Vlajka Ruské federace.

Rusko popřelo, že by se jeho stíhačky dnes dostaly do kontaktu s americkým dronem, který se zřítil nad Černým mořem, a dodalo, že proti bezpilotnímu letounu nepoužili ani své palubní zbraně. Americký stroj spadl v důsledku prudkého manévrování, uvedlo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. "V důsledku ostrého manévrování kolem 09:30 moskevského času přešel dron MQ-9 do nekontrolovaného letu se ztrátou výšky a narazil do vodní hladiny. Ruské stíhačky nepoužily palubní zbraně, nedostaly se do kontaktu s dronem a bezpečně se vrátily na domovské letiště," citoval TASS z vyjádření ruského ministerstva.

19:21

Ministerstvo zahraničí USA si kvůli incidentu, při němž byl po kolizi s ruskou stíhačkou zničen americký dron, předvolává ruského velvyslance.

19:15 Vlajka Ruské federace.

Ruský bojový letoun Su-27 dnes zasáhl vrtuli amerického průzkumného dronu Reaper, uvedla americká armáda. Dron se zřítil do Černého moře. Americká armáda incident označila za riskantní.

"Náš letoun MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když ho zaměřil a zasáhl ruský bojový letoun. Vedlo to ke zřícení a ztrátě MQ-9," uvedl podle agentur generál amerického letectva James Hecker, který má na starosti operace ve zmíněné oblasti.

Mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že tento incident byl "nebezpečný, neprofesionální a riskantní".

17:25

Nizozemsko daruje ukrajinské armádě dvě minolovky, radary pro lokalizaci dronů a také systémy pro stavbu mostů. Při své dnešní návštěvě Ukrajiny to oznámila ministryně obrany Kajsa Ollongrenová. Podle ní také chce Nizozemsko společně s Belgií začít cvičit ukrajinské vojáky.

16:40

Polsko by stíhačky MiG-29 mohlo Ukrajině dát během příštích čtyř až šesti týdnů, řekl dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Podle agentury Reuters tak naznačil, že spojenci Kyjeva se přibližují dohodě o dalším kroku ve vojenské pomoci zemi čelící ruské agresi.

15:56

Maďarská vládní strana Fidesz odložila schůzi parlamentu plánovanou na příští týden, na níž se očekávala ratifikace vstupu Švédska a Finska do NATO.

15:27

Ukrajinské velení se rozhodlo dál bránit Bachmut, který se Rusové už měsíce pokoušejí dobýt. Píší to média o poradě, kterou svolal prezident Volodymyr Zelenskyj jako vrchní velitel ozbrojených sil.

"Bylo přijato rozhodnutí o dalším udržení a obraně města Bachmut," napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na komuniké prezidentské kanceláře. Ta zdůraznila, že šlo o společný postoj k obraně východoukrajinského města.

15:11

 Ukrajinská policie v pondělí v Kupjansku v Charkovské oblasti zadržela Rusa, který tvrdí, že se v tomto městě skrýval posledního půl roku. Zadržený 42letý muž na sobě měl civilní oblečení. Byl příslušníkem 27. samostatné gardové motostřelecké brigády a pocházel z Moskevské oblasti. Vypověděl, že se od září ukrýval v opuštěných domech. Policisté ho odvezli na stanici k dalšímu výslechu.

Ruská armáda Kupjansk ovládla loni krátce po začátku invaze na Ukrajinu, v září ji ovšem z tohoto města, které je důležitou křižovatkou, vytlačily ukrajinské síly. 

14:30 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že válka se vede o další existenci Ruska. Je podle něj třeba konsolidovat ruskou společnost.

14:23

Německý správní soud zamítl žalobu ruské ropné společnosti Rosněfť proti spolkové vládě, která loni převzala kontrolu dvou dceřiných společností.

14:00

Sněmovna zřejmě schválí misi až 15 vojenských policistů k podpoře vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině po ruské invazi. Přijetí vládního návrhu dnes doporučil plénu branný výbor.

Vojenští policisté by měli podporovat vyšetřování zločinů na Ukrajině v týmu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC). Působili by zejména na Ukrajině, případně také v Nizozemsku, ovšem nikoli nepřetržitě. Mise by měla trvat do konce příštího roku. Letošní náklady se odhadují na 12,4 milionu korun, příští rok na 17,2 milionu korun.

13:55

Rusové v noci bombardovali centrum Kramatorska, který leží nedaleko Bachmutu. 

Ruské bombardování Kramatorsku.
Ruské bombardování Kramatorsku. | Foto: Reuters
13:42 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu nařídil 39 ruským zbrojařským firmám, aby zdvojnásobily výrobu raket všech typů. Uvedl, že je to "těžký, ale splnitelný úkol".

13:39

Ruské letouny ráno bombardovaly oblast blízko Oděsy, informuje generální štág ukrajinské armády.

13:23 Vlajka Ruské federace.

Dolní komora ruského parlamentu dnes v posledním, třetím čtení přijala novelu zákona o diskreditaci a šíření lží o ruské armádě, který se nově bude vztahovat i na dobrovolnické oddíly. Podle agentury Reuters je novela považována za krok směrem k ochraně žoldnéřů ze soukromé ruské Wagnerovy skupiny, kteří vedou ruskou vojenskou kampaň o východoukrajinský Bachmut.

Zákon je namířen proti všem, kdo veřejně odmítají oficiální výklad Moskvy o dění v sousední zemi. Zatímco za "diskreditaci" armády hrozí až pětileté vězení, šíření "nepravdivých informací" mohou ruské úřady potrestat až patnáctiletým odnětím svobody.

13:09

Jaké to je bojovat v Bachmutu? Aktuálně.cz oslovilo ukrajinského vojáka Vadima Adamova. Přečtě si jeho postřehy.

13:08

Polsko dodá Ukrajině během čtyř až šesti týdnů bojové letouny MiG, prohlásil polský premiér Mateusz Morawiecki.

11:24

Přehled nejdůležitějších událostí

 • Ukrajinské síly odrazily více než stovku ruských útoků na pěti úsecích fronty.
 • Rusko má problémy s nedostatkem munice a na některých místech fronty jí vojáci dostávají omezené množství, informuje britská vojenská rozvědka.
 • Rusko souhlasí s prodloužením dohody o vývozu ukrajinského obilí, ale jen o 60 dnů.
 • Možný republikánský kandidát na prezidenta USA Ron DeSantis řekl, že obrana Ukrajiny před Ruskem není důležitým americkým národním zájmem.
11:08

Ukrajinská hlídka poblíž frontové linie v Kreminně.

Ukrajinská hlídka poblíž frontové linie v Kreminně.
Ukrajinská hlídka poblíž frontové linie v Kreminně. | Foto: Reuters
11:04

Litevský parlament označil ruskou Vagnerovu skupinu, jejíž žoldnéři se účastní agrese proti Ukrajině, za teroristickou organizaci.

10:53

Britská vojenská rozvědka ve své analýze uvádí, že Rusko má problémy s nedostatkem munice a na některých místech fronty jí ruští vojáci dostávají omezené množství. Podle Britů Rusové používají i velmi starou munici, která není tak účinná.

10:48

Následky ostřelování města Volnovacha na východě Ukrajiny.

Následky ostřelování města Volnovacha na východě Ukrajiny.
Následky ostřelování města Volnovacha na východě Ukrajiny. | Foto: Reuters
10:38

Magistrát Kyjeva rozhodl společně s armádou o tom, že některé protitankové bariéry - hlavně železní ježci a betonové bloky - budou z města odstraněny. Souvisí to s tím, že metropoli nyní nehrozí přímé nebezpečí pozemního útoku.

10:32

Pravděpodobnost, že Finsko vstoupí do NATO dříve než Švédsko, vzrostla. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil švédský premiér Ulf Kristersson. Turecko odmítá dohodu o přistoupení ratifikovat, dokud Švédsko neslíbí, že nebude poskytovat útočiště kurdským aktivistům.

9:52

 Floridský guvernér a potenciální republikánský kandidát v příštích prezidentských volbách Ron DeSantis prohlásil, že ochrana Ukrajiny není životně důležitým národním zájmem Spojených států. Válku přitom označil za "územní spor mezi Ukrajinou a Ruskem". DeSantis to uvedl v odpovědi na otázky moderátora stanice Fox News Tuckera Carlsona. Podobně na stejné otázky reagoval také republikánský exprezident Donald Trump, který chce v roce 2024 opět usilovat o Bílý dům.

9:48 Vlajka Ruské federace.

Ruská fotbalová reprezentace by se mohla zúčastnit mistrovství Střední Asie, které v červnu uspořádá Kyrgyzstán a Uzbekistán. Podle tádžického svazu už Rusové, kteří jsou kvůli vojenské invazi Ukrajiny vyloučeni ze soutěží FIFA a UEFA, pozvánku na turnaj přijali. 

Ruská reprezentace sehrála od loňského února pouze tři přípravné duely s Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Uzbekistánem. V březnu by se měla utkat s Íránem a Irákem.

9:40

Dohoda o vývozu ukrajinského obilí z černomořských přístavů, kterou loni uzavřely Rusko a Ukrajina za zprostředkování Turecka, bude prodloužena o 60 dní. Po jednání v Ženevě to řekl ruské tiské agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.

09:15

Ukrajinské síly odrazily více než stovku ruských útoků na pěti úsecích fronty. Ruské ztráty od začátku války přesáhly 160 tisíc vojáků, tvrdí Kyjev.

21:30

Prvních 55 ukrajinských vojáků absolvovalo čtyřtýdenní výcvik v ovládání tanků Leopard 2 ve Španělsku. Podle agentury Reuters o tom informovalo španělské ministerstvo obrany. Španělsko v únoru přislíbilo Ukrajině dodání šesti těchto strojů a uvedlo, že by jejich počet mohlo navýšit na deset.

18:43

Británie v pondělí vydala aktualizovanou verzi své bezpečnostní strategie, za největší hrozbu v ní označila Rusko a Čínu považuje za největší výzvu. Londýn chce kvůli válce na Ukrajině do budoucna intenzivněji spolupracovat s Moldavskem a zeměmi na Kavkaze nebo na západním Balkáně. Strategie slibuje také zvýšení obranného rozpočtu, nastoluje otázku Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters.

17:44

Případné přijetí Ukrajiny do Evropské unie nebude budit tolik kontroverzí jako úvahy o jejím přijetí do Severoatlantické aliance, řekl prezident Petr Pavel. Členství v Evropské unii lze lépe vysvětlit i těm, kteří vstupu nepřejí, jako krok ekonomický, sociální, kulturní, a nikoli vojenský. Mnoho zemí unie se podle Pavla shodne na tom, že by Ukrajina měla být přizvána do bloku co nejdřív.

Ukrajině začíná podle Pavla chybět materiál a munice. Pokud nemá ve své obraně selhat, je potřeba jí poskytnout to, co potřebuje pro úspěšnou obranu, případně protiofenzivu k obnovení svých hranic. Pavel má za důležité být na straně Ukrajiny nejen verbálně, ale i skrze materiální, případně finanční pomoc.

17:40 Vlajka Ruské federace.

Kvůli rozmisťování protivzdušné obrany přichází Moskva o své lesy a parky, upozorňuje ruský investigativní portál The Insider. Ten prozkoumal tři lokality v hlavním městě, které byly upraveny pro potřeby ruského ministerstva obrany. Na dvou z nich podle něj už prostředky protivzdušné obrany stojí.

Jeden z nových areálů ministerstva obrany vznikl i přes protesty místních a ochránců přírody na Losím ostrově, což je rozlehlá přírodní rezervace rozprostírající se na severovýchodním okraji Moskvy. V oblasti byly rozmístěny raketové systémy S-400 a radary. 

16:19 Vlajka Ruské federace.

Mezinárodní trestní soud (ICC) hodlá ve dvou případech zahájit stíhání za válečné zločiny související s ruskou invazí na Ukrajinu. S odkazem na své zdroje mezi současnými i bývalými představiteli soudu to dnes napsal list The New York Times (NYT), podle kterého ICC také požádá o vydání zatykačů na několik osob.

První žaloba se týká obvinění, že Rusko uneslo ukrajinské děti a dospívající a poslalo je do převýchovných táborů na ruském území. Moskva se s tímto programem, který označuje za humanitární misi na ochranu ukrajinských sirotků a opuštěných dětí před válkou, nijak netají.

Podle druhého obvinění Kreml při útocích úmyslně cílí na civilní infrastrukturu včetně vodních zdrojů a elektráren ležících daleko od fronty, píše NYT. V tomto případě Rusko při svých četných vlnách vzdušných úderů na ukrajinská města a infrastrukturu i přes důkazy vypovídající o opaku tvrdí, že zasahuje vojenské cíle.

12:43 Vlajka Ruské federace.

Mírová dohoda s Ruskem teď není možná, svých cílů musíme dosáhnout válečnou cestou. Prohlásil to v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina

12:03

Wall Street Journal: Čínský prezident Si Ťin-pching vedle návštěvy Moskvy plánuje videohovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Od začátku války spolu zatím čínský a ukrajinský prezident nemluvili.

10:34

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Rusové se snaží - zatím neúspěšně - proniknout do centra Bachmutu.
 • Čínský prezident Si Ťin-pching se chystá na návštěvu Moskvy.
 • 64 procent Ukrajinců chce bojovat až do osvobození Krymu.
10:32

Kdo je velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj? Uspěl u Kyjeva a Charkova, teď řídí obranu Bachmutu.

10:27

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko přiletěl na návštěvu Íránu.

10:24

Gruzínský premiér Irakli Garibašvili obvinil ukrajinské politiky, že se vměšují do gruzínských záležitostí a podporují protivládní protesty.

9:41 Vlajka Ruské federace.

Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusové přesouvají na Donbas vlaky vězně, které chtějí po velkých ztrátách u Bachmutu nasadit do boje.

9:34

64 procent Ukrajinců chce pokračovat v boji, dokud nebude osvobozená celá země včetně Krymu. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění Kyjevského mezinárodního institutu.

9:29

Velká Británie navýší vojenský rozpočet o šest miliard liber, oznámil premiér Rishi Sunak. Jako důvod uvedl hrozby z Ruska a Číny.

9:26 Vlajka Ruské federace.

Čínský prezident Si Ťin-pching se chystá v brzké době navštívit Rusko, kde se sejde s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. S odvoláním na své zdroje v Pekingu to napsala agentura Reuters.

07:57

Situace v Bachmutu je nadále složitá, ukrajinští obránci však odrážejí všechny útoky Rusů, kteří se snaží dobýt město na východě země. Uvedl to v pondělí velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

06:22

Napadená Ukrajina se loni díky dodávkám ze Spojených států a Evropy stala třetím největším dovozcem zbraní na světě. Více jich v zahraničí koupily jen Katar a Indie. Za celé období let 2018 až 2022 je Ukrajina na 14. místě.

06:21

Evropské země v letech 2018 až 2022 zvýšily dovoz zbraní o 47 procent oproti předchozímu pětiletému období. Na svém webu to uvedl Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Evropské státy, které jsou členy Severoatlantické aliance, dovoz zbraní zvýšily dokonce o 65 procent.

Naproti tomu celosvětový obchod se zbraněmi v posledních pěti letech klesl zhruba o pět procent.

 

17:24

Prezident Petr Pavel navštíví Ukrajinu v dubnu, dohodl se na tom dnes při telefonátu s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. ČTK to sdělila Pavlova mluvčí Markéta Řeháková. Hlavy států spolu jednaly také o podpoře Ukrajiny ze strany České republiky na následující měsíce.

15:42

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonoval se svým českým protějškem Petrem Pavlem, který se ujal tento týden funkce hlavy státu. Hovořili spolu o integraci Ukrajiny do Evropské unie a shodli se na další spolupráci, napsal Zelenskyj na Twitteru. "Telefonoval jsem s prezidentem Pavlem. Pogratuloval jsem mu k oficiálnímu nástupu do funkce. Nastínil jsem situaci na frontě a naše bezpečnostní potřeby," uvedl ukrajinský prezident.

Ukrajina se už více než rok brání ruské invazi. Západní země včetně Česka ji v tom finančně, vojensky i humanitárně podporují. "Česká podpora je pro boj proti ruské agresi zásadní," napsal Zelenskyj. 

 

13:55

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruská invazní armáda nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných akcí ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske.
 • Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části Bachmutu, uvedlo v analýze bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany.
 • Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin v Bachmutu a okolí padly stovky vojáků protivníka.
13:44

O roční prodloužení dočasné ochrany v České republice do konce března 2024 dosud požádalo 271 tisíc lidí, kteří z Ukrajiny uprchli před ruskou invazí. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Lidé se pro prodloužení ochrany, která jim umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce, musí elektronicky zaregistrovat do konce letošního března.

13:21

Za poslední rok zabily miny na Ukrajině 185 civilistů a několik stovek jich zranily, píše server Ukrajinska pravda. Ukrajina se s tímto problémem bude vypořádávat několik desetiletí a kompletní vyčištění území bude stát miliardy dolarů, upozorňuje list.

Odstraňování nevybuchlé munice se dělí do dvou typů: operačního a humanitárního, píše Ukrajinska pravda. První typ je podle ní likvidace min v místech, kde se našly výbušniny, a provádějí ji pyrotechnici z ukrajinské Státní služby pro mimořádné události nebo armády. Druhým je kontrola potenciálně nebezpečných oblastí a případná likvidace nalezených zbraní - tomu se podle serveru na Ukrajině věnuje osm organizací. Další projevily zájem, ale musí projít složitým procesem získání povolení.

09:15

Česko už jedná s radnicí města Dnipro či s byznysovými kruhy ohledně zapojení do poválečné obnovy Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině. Kromě zaměření na konkrétní region se chce Česká republika také zapojit do rekonstrukce v jednotlivých sektorech, v nichž má know-how a zkušenosti.

09:12

Moskvě se podle Matuly nepodařilo nahromadit dostatek sil a techniky k nové velké ofenzivě, o které se hovořilo v souvislosti s nedávným prvním výročím invaze. "Ruským jednotkám se na frontě nedaří, fronta se nehýbe. Ruští vojáci šli do bojů dříve, než byli vycvičeni a řádně připraveni, což je zjevně důsledek politického tlaku ruského vedení," míní ambasador. Vedení podle něj stanovilo cíle do konce března obsadit v administrativních hranicích Doněckou a Luhanskou oblast, masivní ofenziva ale nezačala.

09:07

Předvídat, jak dlouho konflikt potrvá a jaký bude jeho vývoj, Matula nechtěl. Ani Ukrajinci ale podle něj nehýří velkým optimismem. Má obavu, že válka ještě nějakou dobu potrvá, že neexistuje rychlé řešení. "Že budou dál umírat vojáci na frontě, že budou umírat civilisté kvůli barbarským raketovým útokům na civilní infrastrukturu, na obytné domy," uvedl velvyslanec.

09:06

Ukrajinci jsou připraveni dál bojovat, nejsou připraveni akceptovat ústupky například v podobě výměny části svého území za mír. Kompromisy jsou pro ně nepřijatelné i z toho důvodu, že ruská válka přinesla Ukrajině tolik utrpení, hrůzy, devastace, teroru a lidských a materiálních ztrát. V rozhovoru to ČTK řekl český velvyslanec na Ukrajině Radek Matula.

09:03

Britské ministerstvo obrany v sobotu ve své analýze vývoje bojů na Ukrajině uvedlo, že žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části Bachmutu. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky. Z místa se podle něj stala "vražedná zóna", jelikož ukrajinští obránci mohou vést palbu z opevněných budov na západě města, které mají stále pod kontrolou.

08:02

Ruská invazní armáda nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných akcí ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske, uvedl ve svém ranním operačním hlášení ukrajinský generální štáb. Ten zároveň tvrdí, že ukrajinští obránci v těchto místech odrazili 92 nepřátelských útoků.

06:54 Vlajka Ruské federace.

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední dny převzali kontrolu nad většinou východní části Bachmutu, uvedlo v analýze bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky.

06:53

Ukrajina i Rusko tvrdí, že za 24 hodin v Bachmutu a okolí padly stovky vojáků protivníka. Podle Kyjeva zahynulo 221 příslušníků proruských sil a dalších více než 300 utrpělo zranění, podle Moskvy na širší frontové linii v Doněcké oblasti zemřelo až 210 Ukrajinců. O prohlášeních obou stran, která se nedají nezávisle ověřit, informuje dnes agentura Reuters.

21:31 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin ve videu dostupném na internetu tvrdí, že chce příští rok kandidovat v ukrajinských prezidentských volbách. Informovala o tom agentura Unian. Prigožin přitom patří k oporám ruského útoku na Ukrajinu, je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina a dosud politické ambice odmítal.

"Učiním politický coming out. Když vidím, co se děje okolo mě, získal jsem politické ambice. Rozhodl jsem se v roce 2024 kandidovat na prezidenta. Prezidenta Ukrajiny. Budu v této funkci konkurovat (bývalému ukrajinskému prezidentovi Petru) Porošenkovi a (ukrajinskému prezidentovi Volodymyru) Zelenskému," řekl ve videu Prigožin. Podle jeho slov v případě jeho vítězství "vše bude v pořádku a projektily nebudou zapotřebí".

Šéf žoldnéřské takzvané Wagnerovy skupiny je na záběrech ve vojenském oblečení, má neprůstřelnou vestu a přilbu. Stojí před zničenou zdí několik metrů nad zemí, jsou slyšet výbuchy a je vidět poničené město.

13:00

Tři lidé zahynuli při dnešním ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson. Informovaly o tom tiskové agentury Unian a AFP s odvoláním na šéfa Chersonské oblasti Oleksandra Prokudina. Další dva lidé utrpěli zranění.

Palba podle úřadů zasáhla jednu z ulic města, které ukrajinská armáda po měsících ruské okupace osvobodila loni v listopadu. Ruské invazní síly se tehdy stáhly na protější břeh řeky Dněpr a od té doby město pravidelně ostřelují.

Server Ukrajinska pravda s odvoláním na vedení Chersonské a Doněcké oblasti dnes ráno informoval, že ruské invazní síly v pátek zabily pět civilistů v těchto regionech.

Za poslední den ruští okupanti ostřelovali obydlené oblasti v Chersonské oblasti 71krát z minometů, salvových raketometů, děl, tanků a útočili pomocí dronů, píše web, podle něhož v pátek v této oblasti zemřeli tři lidé a další utrpěli zranění.

O den dříve podle ukrajinských úřadů zahynuli v Chersonu rovněž tři lidé, když ruské síly ostřelovaly tamní zastávku hromadné dopravy.

10:58

Žoldnéři ruské Wagnerovy skupiny za poslední čtyři dny převzali kontrolu nad většinou východní části ukrajinského města Bachmut, uvedlo ve své dnešní analýze vývoje bojů na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Frontová linie se tam podle něj nyní nachází v centru města - u řeky Bachmutky. Ukrajinský generální štáb ve svém pravidelném ranním operačním hlášení oznámil, že obránci země odrazili za uplynulý den na východě Ukrajiny více než sto ruských útoků.

"Ukrajinské síly drží západní část města a strhly klíčové mosty přes řeku," uvádí k bojům o Bachmut britský resort obrany, jenž se opírá o informace vojenské rozvědky. Městem, které je jedním z hlavních ohnisek současných bojů a o které se bojuje už řadu měsíců, Bachmutka protéká z jihu na sever a odděluje jeho východní a západní části.

"Vzhledem k tomu, že ukrajinské jednotky mohou vést palbu z opevněných budov na západě, stala se tato oblast vražednou zónou," uvádí britské ministerstvo, podle něhož vzniklá situace pravděpodobně značně ztěžuje situaci Wagnerově skupině, která se pokouší pokračovat v útoku na západ. Šéf ruských žoldnéřů Jevgenij Prigožin hlásil ovládnutí východní části Bachmutu před několika dny.

08:51

Ruské invazní síly se nadále pokoušejí dosáhnout administrativní hranice Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny - své hlavní úsilí zaměřují na útočné akce ve směrech na Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. V pravidelném ranním operačním hlášení to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Zároveň tvrdí, že ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili v těchto regionech přes 100 nepřátelských útoků.

"Ve směru na Lyman se nepřítel snaží zlepšit své taktické postavení," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil s poznámkou, že ruská invazní armáda provedla neúspěšné útoky na sedm obcí v tomto regionu. Ukrajinci podle něj odrazili také řadu útoku v okolí Bachmutu, který je jedním z hlavních ohnisek současných bojů, i na dalších místech Doněcké oblasti.

"V záporožském a chersonském směru nepřítel prováděl obranné akce," tvrdí ukrajinský generální štáb. Přitom informuje mimo jiné o 11 úderech ukrajinského letectva na "místa soustředění okupantů" a na ruský protiletadlový raketový systém. Rusové naopak podle Kyjeva podnikli 29 leteckých a čtyři raketové údery na Doněckou oblast. Více než stokrát podle něj pálili ze salvových raketometů.

08:12

Rusko od začátku války k útokům na Ukrajinu použilo přes 5000 raket a více než 1000 dronů, uvedl v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O jeho slovech dnes informoval server The Kyiv Independent, který připomíná, že válka trvá už více než rok.

"Proč Rusko přišlo do naší země? Mělo vůbec spravedlivý důvod začít tuto válku? Nebyl žádný. Je to válka tyranie proti svobodě," řekl také Zelenskyj při diskuzi pořádané na dálku americkým think-tankem American Enterprise Institute.

Rusko na Ukrajinu útočí nepřetržitě od loňského 24. února. Čas od času Moskva ofenzivu ještě zintenzivní. Naposledy se tak stalo ve čtvrtek, kdy při rozsáhlých vzdušných útocích přišlo na Ukrajině o život nejméně šest civilistů. Útoky na mnoha místech způsobily výpadky proudu a také dočasné odpojení Záporožské jaderné elektrárny od vnější sítě.

Kvůli Ruskem vyvolané válce přišlo podle OSN o život nejméně 8000 civilistů. Kolem 90 procent z nich zabily výbušné zbraně.

22:17

Ukrajinské úřady dnes nařídily pravoslavné církvi historicky napojené na Moskvu opustit prostory známého kyjevského kláštera Kyjevskopečerská lávra. Objekt musí opustit do konce tohoto měsíce. Jde o další z řady kroků vůči církvi, kterou Ukrajina po ruské invazi podezřívá z napojení na Moskvu, napsala s odkazem na ukrajinské ministerstvo kultury agentura Reuters.

22:16

Po čtvrtečních masivních ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu se města Charkov a Žytomyr stále potýkají s výpadky dodávek elektřiny. Jinde se daří zásobování obnovovat, uvedl dnes podle serveru RBK-Ukrajina ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Celý den dostávám zprávy o obnovování provozu našich energetických zařízení a sítí po náletu ruských teroristů," řekl Zelenskyj, který při této příležitosti ocenil práci opravárenských čet.

19:51

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj důrazně odmítl zapojení Ukrajiny do loňského útoku na plynovody Nord Stream 1 a 2. Informovala o tom agentura Unian. Západní média dříve s odkazem na zdroje uvedla, že za útok může být zodpovědná proukrajinská skupina. "Co se týče Nord Streamu, nemáme s tím nic společného," uvedl Zelenskyj na tiskové konferenci s finskou premiérkou Sannou Marinovou, která dnes navštívila Kyjev.

18:08

Soudy proruských separatistů na východě Ukrajiny odsoudily tři ukrajinské vojáky k dlouholetým trestům vězení za údajné násilí na civilistech. Mezi odsouzenými je lidskoprávní aktivista a zakladatel nezávislého rádia Hromadske Maksym Butkevyč. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na dnešní prohlášení ruského vyšetřovacího výboru.

17:44 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin dnes oznámil otevření 58 náborových středisek ve 42 městech po celém Rusku. Podle agentury AFP se snaží doplnit své jednotky, které utrpěly velké ztráty v bojích na východě Ukrajiny.

16:15

V pátek se Ukrajinci na Náměstí nezávislosti v Kyjevě rozloučili s padlým bojovníkem Dmytrem Kocjubaljem, známým pod volacím znakem Da Vinci.

15:35 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny si na sociální síti stěžuje, že s ním ruské ministerstvo obrany přestalo komunikovat a ignoruje jeho žádosti o zaslání nové munice. Wagnerovci obléhají Bachmut na východě Ukrajiny, ale zatím nejsou schopni ho obsadit.

12:12

Litevský parlament vyzval k zákazu startu ruských a běloruských sportovců na letních olympijských hrách v Paříži.

10:46

V Kyjevě už funguje voda i elektřina, v Charkově se ale po čtvrtečním ruském náletu stále nepodařilo obnovit elektřinu.

10:02

Na Ukrajině se odehrává světová válka, v níž hájí své zájmy všechny mocnosti, nejen Rusko. Švýcarské televizi RSI to v rozhovoru řekl papež František.

9:58

Organizátoři tenisového turnaje ve Wimbledonu zatím nerozhodli, zda se nejslavnějšího turnaje světa letos budou moci zúčastnit tenisté z Ruska a Běloruska. Deník Daily Mail s odvoláním na své zdroje napsal, že jim start letos bude umožněn.

9:42

Polsko začalo budovat protitankové zátarasy a bariéry na hranici s Běloruskem.

9:41

Britská vojenská rozvědka ve své analýze uvádí, že časové mezery mezi ruskými nálety na Ukrajinu se zvětšují. Čtvrteční bombardování bylo první po více než dvou týdnech. Britové tvrdí, že ruská armáda už nemá dost raket a musí vždy čekat, než z továren dostane nově vyrobené. Ve čtvrtek Rusové vypálili na Ukrajinu 95 střel, včetně hypersonických raket Kinžal.

9:29 Vlajka Ruské federace.

Ruská režimní propagandistka a šéfredaktorka televize RT Margareta Simonjanová na sociální síti Telegram pohrozila ruským útokem na Tbilisi. Podle ní jde při protivládních demonstracích v Gruzii o pokus vytvořit druhou frontu proti Rusku. 

9:19

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko nařídil vládě, aby inflaci srazila pod sedm procent.

08:00

Rusko za uplynulý den vypálilo na Ukrajinu 95 střel různého typu, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj sestřelila 34 z nich. Čtvrteční rozsáhlá vlna vzdušných úderů připravila o život podle ukrajinských úřadů nejméně šest civilistů, další tři lidé přišli o život při ruském ostřelování zastávky hromadné dopravy v Chersonu na jihu země.

07:45

Americký Institut pro studium války ve své nejnovější zprávě uvedl, že největší ruský raketový úder v posledních týdnech pravděpodobně sloužil pouze cílům ruské státní propagandy.

06:39 Vlajka Ruské federace.

Až sedm let za mřížemi hrozí ruskému básníkovi Arťomovi Kamardinovi, kterého ve čtvrtek vyšetřovatelé obvinili z podněcování nenávisti proti sociální skupině účastníků bojových operací na východě Ukrajiny a také z vyzývání k činnosti zaměřené proti bezpečnosti státu. Oznámil to advokát a ochránce lidských práv Pavel Čikov.

Kamardin se tak stal prvním obviněným podle nového paragrafu o bezpečnosti státu, který byl do ruského trestního zákona zaveden loni v červenci spolu s novými definicemi špionáže, vlastizrady a spolupráce s cizinci. Kamardin je stíhán za své protiválečné verše, které recitoval loni v září v Moskvě u pomníku básníka Vladimira Majakovského na protest proti mobilizaci, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin.

20:46

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruská armáda znovu silně ostřelovala Ukrajinu, zemřelo nejméně devět lidí a zemi zasáhly výpadky proudu. K bombardování použili také moderní hypersonické rakety Kinžal.
 • Maďarsko možná bude muset v budoucnu přehodnotit své výhodné vztahy s Ruskem kvůli změně geopolitické reality v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, naznačil maďarský premiér Viktor Orbán.
 • Rusko má dostatek zdrojů na pokračování války v dalších dvou letech. Ruský režim zatím rozhodně neztrácí vůli bojovat, oznámila ve své analýze litevská vojenská rozvědka.
20:00

Vlna ruských vzdušných úderů, která poničila cíle napříč Ukrajinou včetně energetické infrastruktury a obytných domů, byla ukázkou brutálních a neopodstatněných útoků, uvedl Bílý dům. Ukrajinské úřady po novém bombardování hlásily nejméně devět mrtvých a také výpadek proudu v Záporožské jaderné elektrárně.

19:28

Francouzský maloobchodní řetězec Auchan plánuje otevřít v Rusku nový obchod, v němž bude prodávat téměř výhradně výrobky vlastních značek. Zdvojnásobí tak svou přítomnost na trhu, kterému se mnoho jiných západních maloobchodních firem vyhýbá kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

18:16

Maďarsko možná bude muset v budoucnu přehodnotit své výhodné vztahy s Ruskem kvůli změně geopolitické reality v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, naznačil dnes maďarský premiér Viktor Orbán. 

Na ekonomickém fóru v Budapešti premiér podle agentury upozornil, že je sice v zájmu Maďarska udržovat vazby na Rusko, zejména kvůli energetické závislosti, ale vztahy mezi Evropou a Ruskem nemusí být po ukončení války obnoveny, a to donutí Maďarsko, aby se tomu přizpůsobilo.

"Chápu potřebu obnovit rusko-evropské vztahy po válce, ale to není ani zdaleka reálné," řekl Orbán. "Proto musí maďarská zahraniční a hospodářská politika důkladně přemýšlet o tom, jaké vztahy můžeme navázat a udržovat s Ruskem v příštích 10 až 15 letech," dodal.

17:43

Vzdušné útoky na mnoha místech způsobily výpadky proudu a dočasné odpojení Záporožské jaderné elektrárny od vnější sítě. Rusko své údery označilo za odvetu za incidenty v ruské Brjanské oblasti, z nichž začátkem března obvinila ukrajinské diverzanty. 

17:15

Nejméně šest civilistů na Ukrajině zahynulo při dnešních rozsáhlých ruských vzdušných útocích. Další tři lidé podle ukrajinských úřadů přišli o život, když ruské síly v Chersonu na jihu napadené země ostřelovaly zastávku hromadné dopravy. 

16:43 Vlajka Ruské federace.

V Moskvě a v Jekatěrinburgu zazněla v rozhlasovém a televizním vysílání nepravdivá varování před náletem, oznámilo ruské ministerstvo pro mimořádné situace. Podle agentury Interfax uvedlo, že šlo o dílo hackerů, kterým se podařilo proniknout do serverů řady rozhlasových a televizních stanic.

"Neprodleně do krytů!" vybízel nápis na televizních obrazovkách. Podle serveru Ostorožno, Moskva mohli televizní diváci v metropoli vidět, že běžné vysílání přerušil příspěvek o náletu, nabádající uchýlit se do krytů a použít plynové masky.

16:41

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj řekl, že obránci Bachmutu nedovolují ruským okupantům zmocnit se města, ale situace je vážná a složitá. 

13:06 Vlajka Ruské federace.

Největší ruské bance Sberbank loni kvůli sankcím klesl čistý zisk o 78 procent na 270,5 miliardy rublů (79,6 miliardy korun).

12:49 Vlajka Ruské federace.

Rusko má dostatek zdrojů na pokračování války v dalších dvou letech, oznámila ve své analýze litevská vojenská rozvědka. Ruský režim zatím rozhodně neztrácí vůli bojovat, uvádí se v dokumentu, o kterém informovala agentura Reuters. "Zdroje, které Rusko v tuto chvíli má, by stačily na pokračování války při současné intenzitě po dobu dvou let," řekl novinářům plukovník Elegijus Paulavičius. "Jak dlouho bude Rusko schopno vést válku, bude také záviset na podpoře ruské armády ze strany států, jako je Írán a Severní Korea," dodal.

12:43 Vlajka Ruské federace.

Rusko označilo své dnešní vzdušné útoky na Ukrajinu za odvetu za incidenty ve své Brjanské oblasti, která leží u hranice s Ukrajinou.

12:14

Polsko předalo Ukrajině zbývajících deset přislíbených tanků Leopard a ukrajinští vojáci zakončili výcvik jejich ovládání, řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

11:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

"Nepřítel vypálil 81 střel, aby se znovu pokusil Ukrajince zastrašit svojí žalostnou taktikou. Jediné, na co se okupanti zmůžou, je terorizování civilistů," napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti Telegram. 

11:19

Svědectví ze zničeného Bachmutu: Útočí na nás vězni, mrtvé používají jako štíty.

11:18

Saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán Saúd prohlásil v Moskvě, že jeho země je ochotná a připravená být prostředníkem při jednání mezi Ukrajinou a Ruskem. V únoru ministr navštívil také Kyjev.

11:09

Úřady moldavského separatistického regionu Podněstří obvinily ukrajinskou tajnou službu z přípravy atentátu na vůdce podněsterských separatistů Vadima Krasnoselského. S odvoláním na vyjádření podněsterských úřadů o tom informovala ruská agentura RIA Novosti. Útok, který údajně ukrajinská tajná služba připravovala, měl mít podle separatistů za následek velké množství obětí.

Podněstří, převážně ruskojazyčný pás území na levém břehu řeky Dněstr se zhruba půl milionem obyvatel, se odtrhlo od Moldavska v roce 1990 v obavách ze sjednocení Moldavska s etnicky a jazykově spřízněným Rumunskem. Podněstří oficiálně žádný stát neuznává, útvar má ale podporu Moskvy.

10:55 Vlajka Ruské federace.

Rusko v noci použilo při bombardování také dvacet raket Kalibr, odpalovaných z lodí.

Kvůli náletům dnes všechny školy v Kyjevě přešly na distanční online výuku, píše zpravodajský server Obozrevatel.

10:05

Ruská dělostřelecká palba zasáhla autobusovou zastávku v Chersonu. Zahynuli tři lidé.

Rusové bombardovali Cherson.
Rusové bombardovali Cherson. | Foto: Reuters
10:00

Bez elektrického proudu je po nočním ruském útoku také Oděsa.

9:59

Lotyšsko začalo blokovat IP adresy ruských zpravodajských webů. Vláda to zdůvodňuje potřebou bránit se ruské propagandě.

09:57

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Ruská armáda znovu bombarduje Ukrajinu, z měst po celé zemi jsou hlášeny výbuchy.
 • Ruští okupanti k bombardování použili také moderní hypersonické rakety Kinžal, informují ukrajinská média.
 • Americké zpravodajské služby nepředpokládají, že by Rusko bylo do konce roku schopné posílit své jednotky na Ukrajině natolik, aby si mohly připsat výraznější územní zisky.
 • Dolní komora švýcarského parlamentu s odkazem na neutralitu státu zamítla návrh, který by umožnil třetím zemím vyvézt na Ukrajinu švýcarské zbraně a munici.
9:55

Lidé se schovávají v kyjevském metru v době ruského náletu.

Lidé se schovávají v kyjevském metru v době ruského náletu.
Lidé se schovávají v kyjevském metru v době ruského náletu. | Foto: Reuters
9:45

Počet obětí ruského náletu ve Lvově a okolí stoupl na pět. Rusko v noci použilo i hypersonické rakety Kinžal.

9:44

V Charkově se v úterý po více než roce rozsvítilo pouliční osvětlení. Po nočním ruském bombardování je ale město opět bez elektřiny.

9:36

Záchranáři vyprošťují z trosek zraněné po ruském bombardování Lvova.

Záchranáři vyprošťují z trosek zraněné po ruském bombardování Lvova.
Záchranáři vyprošťují z trosek zraněné po ruském bombardování Lvova. | Foto: Reuters
9:27

Polsko by souhlasilo se společným postupem se Slovenskem při předání přebytečných stíhaček MiG-29 Ukrajině, která čelí vojenské invazi Ruska. Na sociální síti to napsal slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. Bratislava už vyjádřila ochotu odevzdat nevyužívané migy Ukrajině, polský prezident Andrzej Duda dříve řekl, že před dodáním polských stíhaček by se na takovém postupu nejprve museli shodnout spojenci.

"Na jednání ministrů obrany členských státu EU ve středu ve Švédsku mi potvrdil polský kolega, že jeho země by souhlasila se společným postupem Slovenska a Polska při odevzdání přebytečných MiGů-29 obou zemí Ukrajině. Myslím, že je čas na rozhodnutí," uvedl Naď.

9:20

Moskva podezírá Bělehrad z toho, že srbská munice končí v rukou Ukrajinců. Rozkol mezi přáteli.

08:32

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 34 z celkem 81 vypálených raket, informovala agentura AFP s odvoláním na ukrajinskou armádu.

08:21

Gubernátor Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj na svém Telegramu uvedl, že jedna z raket ve Lvově zasáhla čtvrť s obytnými domy. Zahynuli čtyři lidé. "Tři budovy zničil požár. Záchranáři prohledávají trosky a pátrají po dalších možných obětech," uvedl Kozyckyj. Pátou civilní obětí je člověk v Dněpropetrovské oblasti, který zemřel následkem útoků cílených na energetickou infrastrukturu, uvádí agentura AP s odvoláním na místního gubernátora Serhije Lysaka.

07:31

Exploze hlásili i obyvatelé dalších měst včetně Žytomyru, kde je po náletu dronů většina obyvatel bez proudu a vody, Mykolajivu nebo Černihivu. Krátce před sedmou ranní místního času (6:00 SEČ) začaly úřady v západních oblastech Ukrajiny odvolávat protiletecký poplach, napsala agentura Unian.

07:00

Ruskem okupovaná Záporožská jaderná elektrárna na Ukrajině je po ruských vzdušných úderech bez proudu, uvedla na Telegramu ukrajinská společnost Enerhoatom. Poškozené je podle ní poslední vedení spojující elektrárnu se sítí. Rusko v noci na dnešek spustilo další vlnu útoků proti ukrajinským městům a energetické infrastruktuře, zásahy hlásila Oděská a Charkovská oblast i Kyjev.

06:50

Několik silných výbuchů otřáslo Kyjevem. Starosta metropole Vitalij Kličko na Telegramu krátce uvedl, že jedna z explozí se ozvala v Holosijivské čtvrti na jihozápadě Kyjeva. Další výbuch z metropole podle BBC zazněl krátce po 6:00 SEČ. Kličko poté oznámil, že zásah stihl Svjatošynskou čtvrť na západním okraji města.

"Na dvoře jedné obytné budovy hoří auta. Letecký poplach trvá. Zůstaňte v úkrytech," napsal starosta, podle kterého jsou na místě dva zranění, o které se starají zdravotníci.

06:02

"V důsledku masivního vzdušného útoku střely zasáhly energetickou infrastrukturu v oblasti a poškodily obytné budovy. Naštěstí nejsou žádné oběti," uvedl na Telegramu šéf Oděské oblasti Maksym Marčenko, podle kterého zafungovala i protiletecká obrana. Obyvatele varoval, že se očekává druhá vlna útoků. Exploze zatím nejasného původu slyšeli obyvatelé Kyjeva, Mykolajivu nebo Černihivu.

06:01

"Nepřítel provedl asi 15 úderů na město a oblast. Dříve byl zasažen soukromý obytný dům. Informace o obětech a rozsahu škod se upřesňují," napsal na Telegramu charkovský gubernátor Oleh Syněhubov. Starosta Charkova Ihor Terechov předtím napsal, že ve městě jsou problémy s elektřinou a energetická infrastruktura je pod útokem.

23:35

Pentagon brání administrativě amerického prezidenta Joea Bidena sdílet s Mezinárodním trestním soudem důkazy o ruských zločinech spáchaných na Ukrajině. S odkazem na současné i bývalé představitele amerického ministerstva obrany o tom dnes napsal list The New York Times.

20:45

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Evropská unie by měla společně mobilizovat dvě miliardy eur na urychlení dodávek dělostřelecké munice Ukrajině, navrhl šéf unijní diplomacie Joseph Borrell.
 • Americké zpravodajské služby nepředpokládají, že by Rusko bylo do konce roku schopné posílit své jednotky na Ukrajině natolik, aby si mohly připsat výraznější územní zisky.
 • Dolní komora švýcarského parlamentu s odkazem na neutralitu státu zamítla návrh, který by umožnil třetím zemím vyvézt na Ukrajinu švýcarské zbraně a munici.
19:45

Dolní komora švýcarského parlamentu s odkazem na neutralitu státu zamítla návrh, který by umožnil třetím zemím vyvézt na Ukrajinu švýcarské zbraně a munici. O reexport vojenského materiálu vyrobeného ve Švýcarsku žádalo alpskou zemi Německo a další státy, informovala agentura DPA.

19:06

Vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině bude moci až 15 příslušníků Vojenské policie, schválila vláda. Vyplývá to z výsledků zasedání, které zveřejnil úřad vlády. Český příspěvek do vyšetřovacího týmu Mezinárodního trestního soudu v Haagu budou muset povolit ještě poslanci a senátoři.

19:04

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve středu kabinetu oproti předpokladům nepředložil návrh na zrušení některých vládních usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu nemovitosti do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) po zasedání řekl, že kabinet vyhověl předkladateli, který chce návrh ještě doladit. Rusko podle české diplomacie pozemky využívá k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně.

19:03

Ukrajinské sportovní hvězdy vzdaly hold válečnému zajatci zastřelenému ruskými vojáky, který se tento týden objevil na záběrech na sociálních sítích. Videozáznam zachycuje situaci, kdy poté, co neozbrojený ukrajinský voják zvolá "Sláva Ukrajině", do něj Rusové s vulgárními nadávkami začnou střílet. "Hrdinům sláva," odpovídají na nyní nahraném videu ukrajinští sportovci, jako například tenistka Elina Svitolinová či hráč fotbalové Chelsea Mychajlo Mudryk, napsala BBC.

18:57

Americké zpravodajské služby nepředpokládají, že by Rusko bylo do konce roku schopné posílit své jednotky na Ukrajině natolik, aby si mohly připsat výraznější územní zisky, řekla při slyšení v americkém Senátu šéfka výzvědných složek Spojených států Avril Hainesová. Senátorům prezentovala zprávu, podle níž se Rusko přes mezinárodní odpor proti jeho agresi může dál spoléhat na spolupráci s Čínou.

18:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval předsedu americké Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho na návštěvu Kyjeva. Republikánský politik pozvání odmítl a zopakoval, že Spojené státy by neměly poskytovat Ukrajině "bianco šek", informovala ve středu stanice CNN.

15:45

Evropská unie by měla společně mobilizovat dvě miliardy eur na urychlení dodávek dělostřelecké munice Ukrajině, navrhl ministrům šéf unijní diplomacie Joseph Borrell.

15:33

Německo a Portugalsko předají Ukrajině slíbené tanky Leopard 2 do konce března, oznámil německý ministr obrany Boris Pistorius. Podle portugalské ministryně obrany Heleny Carreirasové budou stroje dopraveny na Ukrajinu i s vycvičenými posádkami

14:20

"Potřebujeme milion kusů munice. Čím dříve, tím lépe," uvedl ve středu ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

13:57

O lodi, konkrétně o jachtě, použité při útoku na plynovody, informovaly v úterý ARD, SWR a Die Zeit. Uvedly, že na palubě byly nalezeny stopy výbušnin a že jachta byla pronajata od firmy se sídlem v Polsku, která ale patří dvěma Ukrajincům.

Na celé akci se pak podle informací trojice německých médií podílelo šest lidí - kapitán plavidla, dva potápěči, dva asistenti potápěčů a lékařka. Identita osob není jasná, neboť byly použity pravděpodobně falešné cestovní doklady. Skupina vyplula na moře ze severoněmeckého Rostocku loni 6. září s vybavením, které předtím dorazilo do přístavu v dodávce.

Únik zemního plynu z plynovodu Nord Stream 1.
Únik zemního plynu z plynovodu Nord Stream 1. | Foto: Swedish Coast Guard/Handout via TT News Agency/via REUTERS
13:47

Němečtí vyšetřovatelé v polovině ledna prohledali loď, kterou mohli použít strůjci sabotáže na plynovodech Nord Stream 1 a 2. Dnes to uvedlo spolkové státní zastupitelství. To tak reagovalo na společnou zprávu německých veřejnoprávních stanic ARD a SWR a deníku Die Zeit o průlomu ve vyšetřování, podle kterého "stopy vedou na Ukrajinu".

Zmíněnou loď, kterou úřady podle zastupitelství prohledávaly od 18. do 20. ledna, vytipovali vyšetřovatelé kvůli podezřelému pronájmu. Vyhodnocování zajištěných stop a předmětů dosud neskončilo. "Totožnost pachatelů a jejich motivy jsou předmětem probíhajícího vyšetřování," uvedla mluvčí zastupitelství s tím, že k otázce zapojení některého státu do sabotáže nelze prozatím nic sdělit.

12:54

Nelze vyloučit, že ukrajinský Bachmut v příštích dnech padne. Musíme zajistit, aby to nebyl rozhodující okamžik války, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

12:50 Vlajka Ruské federace.

Britská televize Sky News s odvoláním na své zdroje tvrdí, že Írán tajně prodal Rusku stovky tisíc kusů dělostřelecké munice a nábojů.

12:24 Vlajka Ruské federace.

Unijní soud dnes zrušil sankce, které blok kvůli ruské invazi na Ukrajinu loni uvalil na matku šéfa žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenije Prigožina Violettu. Soud o tom informoval v tiskové zprávě. Pouhá rodinná vazba na člověka spoluodpovědného za ruskou agresi vůči sousední zemi podle soudců k zařazení na sankční seznam nestačí.

11:54

Čečenského vůdce Ramzana Kadyrova rozzlobila krádež jeho koně Zazou v České republice.

11:29

Kompenzaci, kterou USA poskytly Česku za techniku dodanou na Ukrajinu, využije česká armáda na modernizaci darovaných vrtulníků. Dodány budou do roku 2026.

11:28

Zpravodajské služby některých zemí už dlouho vědí, kdo stojí za útokem na plynovod Nord Stream 26. září. Napsal to obvykle dobře informovaný britský deník The Times. Výbuch zorganizovala a provedla ukrajinská skupina, která ale není spojená s vládou v Kyjevě.

11:04 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl v rozhovoru pro televizi CNN, že armáda se nemůže stáhnout z Bachmutu, protože dobytí města by Rusům otevřelo cestu k dalšímu postupu v Doněcké oblasti.

10:39

Zničená ruská vojenská technika na farmě ve městě Snihurivka na jihu Ukrajiny.

Zničená ruská vojenská technika na farmě ve městě Snihurivka na jihu Ukrajiny.
Zničená ruská vojenská technika na farmě ve městě Snihurivka na jihu Ukrajiny. | Foto: Reuters
10:09

Ukrajinská kontrarozvědka SBU zatkla v Kyjevě dva lidi, kteří fotografovali objekty infrastruktury a kontrolní armádní stanoviště. Jsou podezřelí, že fotografie a informace předávali Rusku.

10:06 Vlajka Ruské federace.

Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina chce vybudovat svoji vojenskou základnu na Krymu. Oznámila to ruská média s odkazem na majitele a šéfa skupiny Jevgenije Prigožina. 

9:32

Jižní Korea dala souhlas Polsku s vývozem houfnic na Ukrajinu, které mají jihokorejské součástky. 

9:31

Evropská unie by co nejrychleji měla vytvořit fond, ze kterého by financovala výrobu munice pro Ukrajinu, řekl estonský ministr obrany Hanno Pevkur.

08:31

Německý ministr obrany Boris Pistorius se v rozhovoru s německým rozhlasem Deutschlandfunk vyjádřil k úterní zprávě listu The New York Times, podle níž může za loňským útokem na plynovody Nord Stream stát proukrajinská skupina. Německý šéf obrany v této souvislosti varoval před ukvapenými závěry.

"Exploze na plynovodech Nord Stream mohly být také důsledkem operace pod falešnou vlajkou provedené s cílem svalit vinu na Ukrajinu," řekl německý ministr obrany.

Německý ministr obrany Boris Pistorius na summinu NATO v Bruselu.
Německý ministr obrany Boris Pistorius na summinu NATO v Bruselu. | Foto: Reuters
07:58

Německo zvýší podporu Ukrajiny, pokud Čína začne dodávat Rusku zbraně, uvedl německý ministr obrany Pistorius. Peking popírá, že by to měl v úmyslu.

07:17 Vlajka Ruské federace.

Ruská žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina tvrdí, že má plně pod kontrolou východní část ukrajinského města Bachmut. Podle agentury Reuters to dnes uvedl zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin. Některé jeho výroky o úspěších wagnerovců se ale v minulosti ukázaly jako nepravdivé. O plné ovládnutí ukrajinského města se žoldnéři spolu s jednotkami ruské armády snaží za cenu vysokých ztrát už řadu měsíců.

06:29

Zrušení vládních usnesení ze 70. a 80. let minulého století, kterými se svěřují nemovitosti Rusku do bezplatného užívání k diplomatickým účelům, projedná na dnešním zasedání kabinet Petra Fialy (ODS). Na programu je také návrh, aby se do odhalování a dokumentace válečných zločinů na Ukrajině zapojilo až 15 českých vojenských policistů.

Pozemky, které tehdejšímu Sovětskému svazu odevzdalo do užívání devět vládních usnesení z let 1970 až 1982, využívá Rusko podle české diplomacie k jiným než diplomatickým účelům, takže není důvod je nadále poskytovat bezplatně. Podle dřívějších informací jde o pražské byty u ambasády, ale také budovy v Brně, Karlových Varech či rekreační střediska.

06:04

Běloruské ministerstvo obrany dostalo za úkol vypracovat novou vojenskou doktrínu, která bude reagovat na "eskalaci globálního politického napětí". S odvoláním na ruské zdroje to dnes napsala agentura Reuters, podle níž zatím není jasné, co konkrétně má nová doktrína obsahovat.

Dokument, o němž informují ruské agentury, nařizuje "v souvislosti s eskalací globálního geopolitického napětí" přijetí opatření "zaměřených na ochranu nezávislosti, územní celistvosti, svrchovanosti a ústavního pořádku před vnějšími a vnitřními hrozbami".

20:27

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před zasedáním ministrů obrany Evropské unie ve Švédsku dnes uvedl, že Ukrajina naléhavě potřebuje zvýšení vojenské pomoci. Z ruské invaze na Ukrajinu se podle něj stal souboj logistik, informovala agentura DPA.

18:05

Výbušniny, které loni na podzim zničily tři ze čtyř potrubí plynovodu Nord Stream na dně Baltského moře, podle zjištění německé televize ARD a dalších německých médií dovezla na místa činu jachta pronajatá v Polsku. Reportáž ARD se s americkým deníkem The New York Times shoduje na tom, že za útokem na plynovod může být proukrajinská skupina.

18:03

Úřady práce ověřují kvůli podezření na možné podvody žádosti o solidární příspěvky na ubytování uprchlíků. Některé z nich jsou tak teď zamítnuté a žadatelé budou muset po vyzvání přinést do poboček doklady o bytě či o ubytovaných. Sdělila to mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Podle ní vyplácení podpory zastavené není. Solidární příspěvek mohou získat lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě víc než 16 dnů v měsíci v kuse bezplatně či za úhradu energií ubytovávají příchozí.

17:47

Běloruské bezpečnostní složky zadržely přes 20 lidí v souvislosti s nedávným poškozením ruského vojenského letadla na běloruském letišti, oznámil autoritářský vůdce země Alexandr Lukašenko. Běloruská opozice dříve uvedla, že partyzáni na konci února na letišti Mačuliščy u Minsku poškodili vojenský letoun včasné výstrahy A-50. Běloruské a ruské úřady informace o diverzi dosud kategoricky odmítaly, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

16:41

Nové zpravodajské informace, kterými disponují představitelé USA, naznačují, že za loňským útokem na plynovod Nord Stream stojí proukrajinská skupina. Nejsou však žádné důkazy, že by do operace byl zapojen či o ní věděl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jeho vojenští velitelé nebo že by skupina jednala na pokyn ukrajinských vládních činitelů. S odkazem na své zdroje to napsal americký list The New York Times (NYT).

Tři z celkových čtyř potrubí na dně Baltského moře loni v září narušily dosud nevysvětlené exploze, jedno potrubí plynovodu Nord Stream 2 zůstalo neporušené.

16:39

Nizozemský pivovar Heineken zpoždění svého odchodu z Ruska připsal tamní byrokracii. V tiskové zprávě ale zdůraznil, že ze země odejde. Investigativní web Follow the Money minulý měsíc zpochybnil, zda Heineken dodržel svůj slib z Ruska letos v březnu odejít, připomněla agentura Reuters. Firma po převodu vlastnictví ruské divize počítá se ztrátou 300 milionů eur (zhruba sedm miliard korun).

16:21

Ředitel ukrajinské vojenské rozvědky se loni v dubnu účastnil protiútoku na ruské pozice ve městě Lozova nedaleko Charkova. Informoval o tom deník Ukrajinska Pravda. 

16:02

Čech Miloš, který bojuje v řadách ukrajinské armády v Bachmutu, vysvětlil deníku El País svou teorii, proč jsou boje o Bachmut tak tvrdé. "Není to strategické místo, ale zabíjíme Rusy, jak jen můžeme, protože pak už nebudou moct útočit jinde," řekl. Podle něj by ani vítězstvím Ruska na Ukrajině neskončila expanze prezidenta Vladimira Putina. "Šel by dál do dalších zemí Evropy, jako je Polsko, soused mé země, České republiky," vyjádřil své obavy. Nechce, aby se to, co viděl na Ukrajině, stalo ve Varšavě nebo v Praze. Proto ani nepomýšlí na to, že by ukrajinské jednotky opustil. Ačkoliv jako cizinec to prý může udělat kdykoliv.

"Jako cizinec máš smlouvu dnes, ale když zítra, či příští týden už nebudeš chtít bojovat, jdeš přímo za velitelem a řekneš mu, že chceš smlouvu zrušit. To Ukrajinci nemohou," připomněl Miloš. Kolik dostává za boj v ukrajinských řadách, neřekl.

Popsal také praktiky ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. "V první linii Wagnerovců jsou vězni, kteří nemají jinou možnost. Jdou proti nám, my je zabijeme. Když chtějí ustoupit, zabijí je jejich vlastní souputníci. Nemají možnost říci: dnes nechci bojovat," uvedl Miloš. Popsal také, že v ruských jednotkách vládne absolutní neúcta k těmto žoldákům. "Když jsou zranění, tak je nikdo nepřijde zachránit. Neúctu mají i k mrtvým, například když jsme se s nimi střetli v Bachmutu, používali jejich těla jako štíty," vzpomněl Miloš. "Zatímco když máme zraněného my, okamžitě se mu snažíme pomoci, stejně jako co nejdříve odvážíme i padlé," dodal.

Čech v reportáži tvrdí, že v minulosti pracoval jako kuchař na ostrově Gran Canaria, proto umí španělsky.

Na ukázku reportáže se můžete podívat zde:

https://elpais.com/internacional/2023-03-07/el-infierno-de-bajmut-segun-un-checo-que-lucha-en-el-frente-sacas-todo-un-cuchillo-una-pala-un-zapato-para-salvar-tu-vida.html

15:52

Boje na východě Ukrajiny, zejména nyní v Bachmutu jsou velmi tvrdé, Rusové ve válce ztrácí každý den nejméně 800 vojáků a ztráty na ukrajinské straně jsou také veliké, tvrdí čtyřiapadesátiletý Čech, který bojuje už rok na Ukrajině. V rozhovoru s reportérem španělského deníku El País popsal boje v Bachmutu jako peklo, v němž vojáci bojují dům od domu o území, ale i o své životy všemi prostředky.

"Mnohdy přijdou Rusové až na naše pozice, a pak je to boj tělo na tělo. A když střelná zbraň nestačí, vezmeš, co máš po ruce: nůž, lopatku, botu, bráníš se čímkoliv, abys přežil," popsal boj v první linii Čech, který udal jen své křestní jméno Miloš a který před válkou na Ukrajině žil na španělských Kanárských ostrovech. On sám byl před měsícem v Bachmutu raněn. Život mu zachránila neprůstřelná vesta a taky náhoda. "Měl jsem zlomená dvě žebra, ale kdyby šla střela jen pár centimetrů vedle, byl bych mrtvý," popsal.

15:48 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poslal na více než osm a půl roku do vězení studenta a správce telegramového kanálu "Protestující MGU" Dmitrije Ivanova. Shledal jej vinným ze šíření "nepravdivých informací" o ruské armádě kvůli jeho příspěvkům ohledně ruských útoků na ukrajinská města. Třiadvacetiletý student vinu nepřiznal. Ivanov uvedl, že stále věří v pravdivost svých příspěvků a že "jediný velký podvrh" podle něj vykonstruovalo vyšetřování.

"Doslova celá obžaloba - od prvního do posledního slova - odporuje skutečnosti. Já se podpisuji pod každé slovo, které jsem napsal před rokem," řekl u soudu Ivanov podle nezávislého serveru Mediazona.

Prokuratura ho obvinila na základě jeho protiválečných příspěvků na sociální síti, které se týkaly ruských útoků a chování ruských vojáků v ukrajinských městech Buča, Irpiň a Mariupol nebo ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. 

14:49

Polsko tento týden dodá Ukrajině zbývajících deset tanků Leopard 2, oznámil ministr obrany Mariusz Blaszczak. Čtyři tanky jí dalo už 24. února.

14:13

Více o útoku běloruských partyzánu na ruský průzkumný letoun A-50 v textu na Aktuálně.cz

14:12

Alexandr Lukašenko podle nezávislého serveru Naša Niva přiznal, že ruský průzkumný letoun A-50 utrpěl při útoku škody, které jsou ovšem podle něj zanedbatelné. "Letadlo naštěstí neutrpělo žádné významné škody, kromě - jak se říká škrábanců a jedné díry v trupu, která vojenskému letounu nebrání v plnění jeho povinnosti," pronesl běloruský vůdce a blízký spojenec Kremlu. Letoun podle něj poškodil dron.

Lukašenko prohlásil, že přestože letadlo bylo schopné provozu, požádal Moskvu, aby do země vyslala jiný stroj. "To se také stalo," uvedl Lukašenko. Ve skutečnosti žádný nový průzkumný letoun podobného typu pozorovatelé v Bělorusku dosud nezaznamenali, podotkla Naša Niva. Podle BBC poškozený letoun přepravili do ruského Taganrogu k opravě.

12:17

Běloruské bezpečnostní složky zadržely přes 20 lidí kvůli poškození ruského vojenského letadla na běloruském letišti, řekl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko.

11:48 Vlajka Ruské federace.

Ruský soud poslal na více než osm a půl roku do vězení studenta a správce telegramového kanálu "Protestující MGU" Dmitrije Ivanova. Shledal jej vinným ze šíření "nepravdivých informací" o ruské armádě kvůli jeho příspěvkům ohledně ruských útoků na ukrajinská města. 

Třiadvacetiletý student vinu nepřiznal. Ve své závěrečné řeči uvedl, že stále věří v pravdivost svých příspěvků a že "jediný velký podvrh" podle něj vykonstruovalo vyšetřování, poznamenala BBC. "Doslova celá obžaloba - od prvního do posledního slova - odporuje skutečnosti. Já se podpisuji pod každé slovo, které jsem napsal před rokem," uvedl Ivanov podle nezávislého serveru Mediazona.

"Mír Ukrajině, svobodu Rusku. Můj příklad by vás neměl vyděsit," prohlásil krátce před vynesením rozsudku Ivanov podle listu The Guardian. "Je to temný moment naší historie, ale nejvíce tma je vždy před úsvitem," dodal mimo jiné.

10:18

Ze stáje u Roudnice podle policie někdo ukradl anglického plnokrevníka za 400 tisíc korun. Podle serveru Jezdci.cz patří kůň čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi.

9:48

V Ruskem okupované části Záporožské oblasti nutí okupanti lidi k tomu, aby si zařídili ruské pasy a doklady totožnosti. Bez nich ztratí nárok na platy a důchody. Napsal to ukrajinský zpravodajský server Hromadske.

09:45

Shrnutí nejdůležitějších zpráv:

 • V této fázi války na Ukrajině je podle zvoleného prezidenta Petra Pavla téměř nemožné mluvit s Moskvou. Musí nejprve předložit alespoň rámec mírového návrhu, řekl deníku Le Monde.
 • Dobytí Bachmutu nestačí pro další ruský postup v Doněcké oblasti, stojí v nejnovější analýze bojů amerického Institutu pro studium války (ISW).
 • Klíčoví ukrajinští generálové souhlasí s tím, aby pokračovala obrana Bachmutu.
9:40

Sirény varující před bombardováním a nálety znějí po celé Ukrajině, včetně Kyjeva.

9:36

Radnice v Chersonu vyzývá obyvatele, aby se evakuovali z města, pokud je to možné. Rusové v posledních dnech zesílili dělostřeleckou palbu na obytné čtvrti.

9:18

V sanitce, která se dostala u Bachmutu pod ruskou palbu, zahynula ukrajinská zdravotnice Jana Rychlická, přezdívaná Anděl s copánky.

07:50

Dobytí ukrajinského města Bachmut není ve skutečnosti operačně a strategicky významné. Pro další ruský postup v Doněcké oblasti je nutné, avšak nestačí, uvedl ve své nejnovější analýze bojů americký Institut pro studium války. Jak dodal, ruské síly utrpěly v bojích o toto město velmi těžké ztráty.

"Boj o Bachmut se stal nicméně strategicky důležitým kvůli současnému složení ruských sil rozmístěných v oblasti. Podle některých zpráv zde Ukrajina využívá elitní jednotky a vzácné vybavení v boji zejména s ruskými rekruty z věznic bojujících v řadách Wagnerovy skupiny," napsal institut, což podle něj pro Ukrajinu není výhodné. I když je pravda, že ruské ztráty jsou ve srovnání s těmi ukrajinskými mnohem vyšší, dodal Institut pro studium války.

06:31

Na otázku o zemích Visegrádu, mezi nimiž má Maďarsko zásadně odlišné názory na podporu Ukrajiny a vztahy s Ruskem, Pavel řekl, že bude nutné zahájit velmi vážnou debatu o budoucnosti uskupení. Zároveň ale uvedl, že je mnohem snazší se nějakého rámce zbavit, než ho znovu vybudovat.

"Ani maďarské vedení tu není navždy. Dříve nebo později dojde ke změně," podotkl na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána.

06:20

Pavel byl také dotázán na "proruské a pročínské postoje" dvojice svých předchůdců v úřadu, tedy Václava Klause a Miloše Zemana. Oba podle něj sdíleli myšlenku být mostem mezi Západem a Východem, kterou ovšem Pavel má za "velmi zvláštní ambici".

Žádná pozice veprostřed podle něj neexistuje a Česko si musí uvědomit, do jakého světa patří, a sice do světa demokracií, nikoli světa autoritářských režimů různého stupně.

06:15

Ruskem napadená země podle Pavla teď potřebuje hlavně více pozemní techniky, zejména tanků, obrněných vozidel a dělostřelectva.

Česko podle Pavla už dosáhlo svých limitů, pokud jde o podporu Ukrajiny těžkou technikou. Má ale za možné, aby Praha časem na Ukrajinu poslala tanky Leopard, které dostane z Německa, i když by to představovalo určité riziko pro obranyschopnost země. SRN má Česku dodat 14 tanků Leopard 2A4.

06:10

Jedenašedesátiletý bývalý generál se vyslovil pro dodávky dalších zbraní Ukrajině, v delším časovém horizontu i stíhaček. "Ale v této fázi si myslím, že by to pravděpodobně zkomplikovalo situaci," poznamenal s tím, že z technického hlediska vyžaduje dodávka nových letounů a výcvik pilotů nejméně šest měsíců.

06:00

V této fázi války na Ukrajině je podle příštího českého prezidenta Petra Pavla téměř nemožné mluvit s ruským vedením. Musí nejprve projevit ochotu jednat a předložit alespoň rámec mírového návrhu, řekl v rozhovoru s francouzským listem Le Monde. 

"Jak můžete mluvit s někým, kdo vede agresivní válku, téměř každý den posílá rakety na civilní cíle a vyhrožuje světu jadernou apokalypsou?" ptá se v rozhovoru Pavel, podle něhož musí nejprve Moskva změnit svůj postoj.

21:30

Na Ukrajinu se od začátku ruské invaze před více než rokem vrátilo z Ruskem okupovaných území přes 300 dětí. Oznámil to ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

Ukrajina obviňuje Rusko, že od začátku invaze násilně "unáší" a "rusifikuje" děti z obsazených oblastí. Podle informací Kyjeva bylo do Ruska takto odvlečeno celkem 14 tisíc ukrajinských dětí. Moskva toto obvinění odmítá a tvrdí, že děti byly převezeny do bezpečí před boji.

20:59 Vlajka Ruské federace.

Rusko odmítlo poskytovat Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě údaje o svých ozbrojených silách v rámci vídeňského dokumentu z roku 2011 o opatřeních k upevnění důvěry. Uvedl to na svém webu list Kommersant s odvoláním na informace americké strany a vyjádření vedoucího ruské delegace na vídeňských rozhovorech o vojenské bezpečnosti Konstantina Gavrilova, který ruské rozhodnutí odůvodnil výhradami k počínání západních států včetně Česka.

20:38

Ukrajinské ministerstvo hospodářství snížilo letošní výhled růstu hrubého domácího produktu na jedno procento. Informovala o tom agentura Interfax-Ukrajina, která přitom odkázala na ministerského náměstka. Resort dříve počítal s růstem o 3,2 procenta.

Náměstek ministryně hospodářství Oleksij Sobolev v Kyjevě uvedl, že nový údaj vychází z předpokladu, že boje budou pokračovat i po polovině letošního roku. Inflace podle něj letos klesne na 24 procent z loňských 26,6 procenta.

18:51

Dva nejvýše postavení ukrajinští generálové souhlasí s tím, aby Ukrajina pokračovala v obraně Rusy obléhaného města Bachmut na východě země. Uvedla to kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského po jeho dnešní poradě s veliteli. Podle armádního mluvčího bude Ukrajina bránit Bachmut tak dlouho, dokud bude způsobovat ztráty nepříteli.

18:36 Vlajka Ruské federace.

Úřady v ruském Burjatsku odeslaly do vzdáleného sirotčince adoptovaného syna místní opoziční a protiválečné aktivistky, uvězněné kvůli údajnému napadení policisty propiskou. O případu penzistky Natalije Filonovové informovala novináře její přítelkyně, ochránkyně lidských práv Nadežda Nizovkinová, uvedl server Meduza.

18:02

"Rusko se bude zodpovídat za každý spáchaný válečný zločin," uvedl ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec podle agentury Unian. "Zastřelení ukrajinského vojáka, který upadl do zajetí, je porušením ženevské konvence. Je to hanebné a podlé," zdůraznil a dodal, že video odeslal kolegům v různých zemích světa "jako důkaz o dalším válečném zločinu Ruska".

16:38

Ruští vojáci zřejmě zastřelili válečného zajatce poté, co zvolal "Sláva Ukrajině!", napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záběry, zveřejněné na sociálních sítích. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak reagoval slovy, že vražda nezůstane nepotrestána. Ukrajinský ombudsman o záběrech informoval zahraniční partnery. Upozorňujeme, že video v odkazu je drastické.

16:34

Výrobce tanků Leopard - německá zbrojařská firma Rheinmetall - chce otevřít továrnu přímo na Ukrajině s roční kapacitou 400 tanků. Uvedl to šéf firmy Armin Papperger v rozhovoru pro list Rheinische Post.

16:11 Vlajka Ruské federace.

Podle týdeníku Economist přišlo Rusko od začátku války na Ukrajině o 9400 kusů vojenské techniky, z toho 1500 tanků.

16:03 Vlajka Ruské federace.

Rozpočet Ruska za dva měsíce skončil v deficitu 2,58 bilionu rublů po přebytku 415 miliard loni. Rostly výdaje, příjmy z prodeje ropy a plynu klesly.

15:59

Velitel ukrajinských jednotek v Bachmutu Volodymyr Nazarenko oznámil, že nemá žádný rozkaz se stáhnout. Jeho vojáci dál brání město.

15:53 Vlajka Ruské federace.

Jevgenij Prigožin - šéf ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny, která se podílí na dobývání Bachmutu - na videu publikovaném tento víkend kritizoval ruské armádní velení kvůli nízkým přídělům munice a varoval, že pokud se jeho žoldnéři budou nuceni od Bachmutu stáhnout, celá ruská fronta se zhroutí. V dnešním vyjádření si podle ruského vydání stanice BBC Prigožin stěžoval, že jeho lidem byl zamítnut přístup velitelství ruských sil. Neupřesnil, které velitelství měl na mysli. Náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova opět vyzval k tomu, aby jeho skupině "neprodleně poskytl munici".

Foto: Reuters
14:17

Rusko odstoupilo od nákupu íránských raket kvůli obavám, že by v takovém případě Západ dodal Ukrajině střely dlouhého doletu, schopné zasáhnout cíle v Rusku. S odvoláním na diplomatické zdroje to napsal deník Financial Times.

14:00 Vlajka Ruské federace.

Prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v Rusku se v únoru meziročně propadl o 62,1 procenta.

13:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil po setkání s armádními generály, že obrana Bachmutu bude pokračovat. Na schůzce byli také náčelník generálního štábu Valeryj Zalužnyj a velitel ukrajinských pozemních vojsk Oleksandr Syrskyj.

13:02

Bulharsko dodalo Ukrajině v posledních dvou letech přes prostředníky zbraně v hodnotě jedné miliardy dolarů, píše server Euractiv.

12:23

Nový článek ukrajinského listu Kyiv Independent upozorňuje i na velké ztráty v ukrajinských řadách při bitvě o Bachmut.

12:17

Snímek od Bachmutu z 5. března. Ukrajinský voják se připravuje na útok proti Rusům.

Ukrajinský voják, Bachmut, Ukrajina.
Ukrajinský voják, Bachmut, Ukrajina. | Foto: Reuters
10:57

Ukrajinská armáda v Bachmutu pravděpodobně provádí omezený taktický ústup, píše ve své nejnovější analýze bojů na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Zároveň však dodává, že je příliš brzy hodnotit, zda Ukrajinci chystají úplné stažení z tohoto východoukrajinského města.

Ukrajinská obrana Bachmutu je podle ISW strategicky odůvodněná, protože spotřebovává ruské lidské zdroje a techniku - pokud tedy ukrajinské síly neutrpí nadměrné ztráty. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách.

"Je nepravděpodobné, že by se ukrajinské síly stáhly z Bachmutu najednou. A mohou pokračovat v postupném ústupu bojem, aby vyčerpaly ruské síly prostřednictvím pokračující městské války," píše Institut pro studium války, podle něhož rovněž není pravděpodobné, že by ruské invazní síly v bojích ve městě rychle zaznamenaly významné územní zisky. V městském boji výhodu obvykle mají obránci, píše ISW.

9:53

Ukrajinští vojáci na frontové linii poblíž Ruskem okupovaného města Horlivka.

Ukrajinští vojáci na frontové linie poblíž Ruskem okupovaného města Horlivka.
Ukrajinští vojáci na frontové linie poblíž Ruskem okupovaného města Horlivka. | Foto: Reuters
9:48

Polská společnost PKN Orlen bude žádat kompenzace kvůli zastavení dodávek ruské ropy prostřednictvím ropovodu Družba do Polska. Uvedl to šéf podniku.

9:44

Zatím nejsou žádné důkazy o tom, že by Čína dodávala Rusku zbraně nebo munici, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

9:43

Základem mírového jednání je stažení ruských vojáků z ukrajinského území, uvedl německý kancléř Olaf Scholz.

9:22 Vlajka Ruské federace.

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny bojující v Bachmutu Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že jeho vojáci potřebují více munice. Jinak jim hrozí, že budou muset ofenzivu na město přerušit. 

9:18

Rusko zaútočilo v noci na pondělí na Ukrajinu patnácti drony íránské výroby. Třináct z nich ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila.

9:17

Ruské dělostřelectvo v noci znovu pálilo přes řeku Dněpr na Cherson a okolí. Zemřela žena a dvě děti.

07:48

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ruský ministr obrany Sergej Šojgu údajně navštívil dobyté ukrajinské město Mariupol.
 • Ukrajina se nenechala zlomit ruským zimním terorem, a znovu tak porazila ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
 • U města Vuhledar se v uplynulých třech týdnech odehrála dosud největší tanková bitva války na Ukrajině.
07:37 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přicestoval na návštěvu Mariupolu, uvedl podle agentury Interfax ruský resort obrany. Ukrajinský přístav u Azovského moře loni na jaře dobyla ruská armáda po týdny trvajícím obléhání.

Ministerstvo obrany uvedlo, že Šojgu v Mariupolu navštívil nové multifunkční zdravotnické zařízení a vznikající čtvrť tvořenou 12 pětipodlažními domy. Zástupci tamních úřadů ho také informovali o stavbě vodovodu mezi ruskou Rostovskou oblastí a okupovanou ukrajinskou Doněckou oblastí. Se Šojguem do Mariupolu přijel jeho náměstek Timur Ivanov, který má na starosti ubytování vojáků a zdravotnické zajištění armády.

18:19

Spojené státy spolupracují s ukrajinskými piloty v USA, aby zjistily, jak dlouho by jim trvalo naučit se létat se stíhačkami F-16. S odkazem na tři informované zdroje o tom dnes napsal zpravodajský web televize CNN. Ačkoli v tuto chvíli podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by probíhal letecký výcvik, takový krok naznačuje, že USA možnost dodat Ukrajině stroje F-16 úplně nezavrhly.

18:01 Vlajka Ruské federace.

Zakladatel ruské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin ve videu zveřejněném na YouTube řekl, že pokud by se její jednotky musely od Bachmutu stáhnout, "rozsypala by se fronta až k ruské hranici, možná i dál". Stažení wagnerovců by podle něho také mohlo pro Rusko znamenat ztrátu Krymu a další nežádoucí následky. Jednotky skupiny označil za "cement", který stabilizuje situaci na frontě a brání Ukrajincům v jejím prolomení. "Pokud ustoupíme, zapíšeme se do dějin jako ti, kdo udělali zásadní krok k válečné prohře," řekl také.

15:34

Na Ukrajině nejspíš zmizely desítky tisíc dětí, které mohly být deportovány do Ruska. V rozhovoru s televizní stanicí Sky News to dnes uvedla ukrajinská poslankyně Ivanna Klympušová-Cincadzeová. Ukrajinci obviňují ruské úřady z násilných deportací dětí již delší dobu, Moskva to odmítá.

"Máme asi 13 tisíc případů, které jsou potvrzené, kdy byly ukrajinské děti deportovány do různých částí Ruské federace," uvedla Klympušová-Cincadzeová. "Nicméně máme rovněž informace o mnoha dalších, může jít o desítky tisíc. O nich ale nemáme oficiální záznam," dodala s tím, že jde o součást "genocidy, kterou Ruská federace páchá vůči ukrajinskému lidu".

14:38 Vlajka Ruské federace.

Podle ruského ministerstva obrany zasáhla jeho armáda velící středisko ukrajinského pluku Azov v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny. Agentura Reuters podotýká, že v podmínkách válečného konfliktu není schopná takové tvrzení ověřit.

Moskva další podrobnosti k údajnému útoku nezveřejnila, informace o něm byla součástí každodenního hlášení o takzvané speciální vojenské operaci, jak Kreml svoji už déle než rok trvající invazi na Ukrajinu nazývá.

Oddělení speciálních operací Azov spadá pod Ukrajinskou národní gardu. Pozornost se na jeho bojovníky soustředila hlavně loni na jaře, kdy celé týdny bránili ocelárenský komplex Azovstal v Rusy obléhaném a posléze dobytém Mariupolu.

11:39

"Důkazy z poslední doby naznačují, že na Ukrajině přibývá bojů zblízka," uvedli britští zpravodajci. Jde pravděpodobně o důsledek toho, že ruské velení i nadále trvá na útočných akcích, nicméně pěchota již nemá takovou podporu dělostřelectva, jako tomu bylo dříve. To podle Londýna nejspíš souvisí i s nedostatkem munice.

11:25

Ankara usilovně pracuje na tom, aby byly prodlouženy takzvané obilné dohody, zajišťující bezpečný odvoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů v době, kdy se země brání ruskému útoku. Na summitu nejméně rozvinutých zemí v Dauhá to dnes podle agentury Reuters uvedl turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.

Kyjev na konci února oznámil, že bude žádat o prodloužení dohod nejméně o jeden rok. Dohody by měly nově zahrnovat i přístavy v Mykolajivu. Rusko se tento týden ve středu nechalo slyšet, že bude s prodloužením dohod souhlasit pouze  v případě, že budou zohledněny zájmy jeho pěstitelů zemědělských plodin.

09:54

Koncem února 2023 popsali ruští mobilizovaní záložníci, že dostali rozkaz zaútočit na ukrajinský betonový opěrný bod vyzbrojeni pouze "střelnými zbraněmi a lopatami". "Lopatami" se pravděpodobně rozumí zákopnické nářadí používané pro boj zblízka, stojí v dnešním souhrnu britského ministerstva obrany.

09:09

V Estonsku se dnes ráno otevřely volební místnosti pro hlasování v parlamentních volbách. Favoritem je v pobaltském státě středopravicová Reformní strana současné premiérky Kaji Kallasové, jejíž kabinet zemi nasměroval k výrazné podpoře bránící se Ukrajiny. Bezpečnost související s ruskou agresí je jedním z hlavních témat hlasování, společně s vysokou inflací a rostoucími životními náklady.

08:02

Jak uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb, ruské síly se stejně jako v předchozích dnech soustředily zejména na operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske. Za posledních 24 hodin podnikli Rusové šest raketových a 24 dalších vzdušných útoků a v 65 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

08:00 Vlajka Ruské federace.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily Bachmut. Ruské síly si zřejmě zajistily dostatečnou výhodu, pokud jde o polohu, aby mohly zvrátit situaci v určitých částech Bachmutu, nicméně dosud nedonutily ukrajinské síly stáhnout se a pravděpodobně nebudou moci město brzy obklíčit, napsal institut ve své zprávě.

Ruský postup v Bachmutu je podle ISW pomalý a postupný a rovněž nenaznačuje, že by Rusové mohli město převzít nějakým "frontálním útokem". Spíše to prý vypadá, že se snaží Ukrajince donutit opustit obranné pozice. "Možná původně měli v úmyslu ukrajinské síly v Bachmutu obklíčit, ale ukrajinské velení signalizovalo, že se pravděpodobně raději stáhne, než aby riskovalo obklíčení," dodal institut.

07:54

Ukrajina nařídila povinnou evakuaci rodin a zranitelných obyvatel z frontového města Kupjansk a přilehlých severovýchodních území. Příkaz k evakuaci byl vydán kvůli "nestabilní bezpečnostní situaci" způsobené neustálým ostřelováním města a jeho okolí ze strany Ruska, uvedlo ministerstvo. Ruské jednotky se stáhly z klíčových měst v severovýchodní Charkovské oblasti, včetně Kupjansku, a Ukrajina je znovu dobyla loni v září.

07:54

Marjorie Taylorová Greeneová, vlivná krajně pravicová republikánka v Kongresu, vyzvala USA, aby zastavily pomoc Ukrajině, a prohlásila, že prezident Joe Biden "vystavuje celý svět riziku třetí světové války".

Foto: Reuters
07:51

Ukrajinská armáda uvedla, že se ruské jednotky snaží obklíčit Bachmut, ale nedaří se jim to. Obránci odrazili četné útoky v obleženém městě na východě Ukrajiny a v jeho okolí, dodal generální štáb ozbrojených sil ve svém příspěvku na Facebooku v sobotu pozdě večer.

07:45

Úřad Vysokého komisaře pro lidská práva při OSN rok od války aktualizoval oficiální čísla obětí. Od počátku ruské invaze bylo na Ukrajině zabito 8006 civilistů a dalších 13 287 zraněno. OSN se však domnívá, že skutečná čísla jsou podstatně vyšší.

21:24

Ukrajina obdržela od Saúdské Arábie humanitární pomoc za 100 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč), informoval v sobotu šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Tři letouny na Ukrajinu dopravily 135 generátorů s výkonem 20 až 400 kilowattů, přikrývky nebo hygienické potřeby. Pomoc zamíří za tisíci lidí v šesti ukrajinských regionech.

15:06 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si ve čtvrtek při jedné z diskusí na summitu G20 v Dillí vysloužil výsměch za svá slova o válce na Ukrajině. Ruskou invazi nazval "válkou, kterou se snažíme zastavit". Informovala o tom americká televize CNN nebo britský deník The Guardian.

"Válka, kterou se snažíme zastavit a která byla proti nám zahájena za zneužití ukrajinského lidu, samozřejmě ovlivnila ruskou politiku, včetně politiky energetické," prohlásil Lavrov, kterého uprostřed věty přerušil hlasitý smích z publika. Ministr ale ve svém prohlášení pokračoval.

Rusko útokem na Ukrajinu z loňského 24. února rozpoutalo nejhorší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Podle odhadů už si vyžádal desetitisíce mrtvých na obou stranách a vyhnal miliony lidí z domovů.

15:06 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si ve čtvrtek při jedné z diskusí na summitu G20 v Dillí vysloužil výsměch za svá slova o válce na Ukrajině. Ruskou invazi totiž nazval "válkou, kterou se snažíme zastavit". Informovala o tom americká televize CNN nebo britský deník The Guardian.

14:36

Rozhovory o členství Ukrajiny v Evropské unii by mohly začít už letos, uvedla v sobotu na návštěvě Ukrajiny předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Postavení kandidátské země získala Ukrajina loni v létě, čtyři měsíce po zahájení ruské invaze. Proces vstupu do Evropské unie trvá obvykle několik let.

"Doufám, že by mohla přístupová jednání začít už letos. Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii," uvedla podle agentury AFP Metsolaová na návštěvě západoukrajinského města Lvov. Konečné rozhodnutí bude záležet na vládách jednotlivých členských států EU. 

13:34

Ukrajinským dětem postiženým válkou může pomoci audiokniha Tajné příběhy malých a velkých vítězství s terapeutickými pohádkami. Určená je zejména předškolákům a mladším školákům, kteří mohou být válkou a útěkem ze země traumatizovaní.

O jejím vzniku v sobotu informovala Nadace Kateryny Biloruské. Loni v říjnu byl projekt přestaven na Ukrajině, v listopadu v Polsku, kam směřovalo nejvíc ukrajinských uprchlíků. Do Česka jich zamířilo zhruba 490 tisíc, asi třetina z nich jsou děti.

13:03

Německý zbrojařský koncern Rheinmetall jedná s Kyjevem o výstavbě továrny na výrobu tanků Panther přímo na Ukrajině. Ročně by jich mohl vyrobit až 400, řekl německému deníku Rheinische Post šéf podniku Armin Papperger.

Západní spojenci se už několik měsíců snaží Ukrajině dodávat desítky tanků, ale země napadená Ruskem tvrdí, že by jich potřebovala další stovky. "Zhruba za 200 milionů eur (4,7 miliardy Kč) lze na Ukrajině postavit závod Rheinmetallu," řekl Papperger.

Rozhovory s ukrajinskou vládou jsou podle něj slibné a Papperger doufá, že rozhodnutí padne v příštích dvou měsících. Šéf Rheinmetallu je přesvědčen, že závod by bylo možné ochránit před ruskými vzdušnými útoky. Zdůraznil, že Ukrajina k vítězství ve válce potřebuje 600 až 800 tanků.

12:36 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu navštívil ruské jednotky bojující na Ukrajině. V prohlášení zveřejněném na síti Telegram ministerstvo obrany uvedlo, že si Šojgu prohlédl jedno z velitelských stanovišť a od tamního velitele Rustama Muradova si vyslechl zprávu o aktuální situaci a krocích armády. Rusové nazývají invazi na Ukrajinu speciální vojenskou operací.

Ministr si "prohlédl předsunuté velitelské stanoviště jedné z formací skupiny vojsk "Vostok" ve směru na jih Doněcké oblasti", napsala ruská agentura TASS. Šojgu vojákům poděkoval za hrdinství a obětavost a předal jim státní vyznamenání, řády a medaile. 

09:16

Ukrajinské síly se patrně chystají vytvořit podmínky pro řízený ústup bojem z částí oblasti kolem Bachmutu na východě Ukrajiny. V analýze z pátečního večera to uvedl americký Institut pro studium války (ISW).

Geolokační snímky podle něj potvrzují, že ukrajinské jednotky v oblasti zničily dva důležité mosty - jeden přes řeku Bachmutivka v severovýchodní části města a druhý na silnici západně od Bachmutu do obce Chromove.

O Bachmut svádějí ukrajinští obránci a ruští agresoři v poslední době intenzivní boje s mnoha padlými. Bitva má přitom podle expertů spíš symbolický než strategický význam.

"Preventivní zničení mostů pravděpodobně ukazuje, že ukrajinské jednotky možná chtějí zpomalit přesun ruských sil na východě Bachmutu a omezit na západě ruským silám případné únikové cesty z Bachmutu," píše ISW.

21:41

Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland dnes bez předchozího oznámení navštívil západoukrajinský Lvov. Podle agentury Reuters tam potvrdil odhodlání Spojených států hnát Rusko k odpovědnosti za zločiny spáchané během invaze na Ukrajinu.

21:26

Maďarský parlament by měl hlasovat o vstupu Finska a Švédska do NATO v týdnu po 20. březnu, řekla prezidentka Nováková po jednání se Zemanem.

21:26

Zvolený prezident Petr Pavel hodlá v prvních sto dnech ve funkci navštívit všechny sousední země a zamíří také do Bruselu. V dubnu chce jet na Ukrajinu, která čelí ruské agresi. 

20:24

Je důležité vyslat vzkaz, že spojenci budou dál pokračovat v podpoře Ukrajiny, řekl německý kancléř Olaf Scholz před setkáním s americkým prezidentem Joe Bidenem v Bílém domě.

19:13

Spojené státy pošlou Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 400 milionů dolarů (asi 8,8 miliardy Kč). Oznámil to dnes ministr zahraničí Antony Blinken. Podle něj ukrajinská armáda dostane z amerických skladů zejména munici, a to včetně střel do raketových systémů HIMARS a houfnic.

17:58

Nad Doněckou oblastí na východě Ukrajiny byla sestřelena stíhačka Su-34. K jejímu zničení se přihlásily ukrajinské síly. Agentura Unian upozornila, že letoun se podařilo zasáhnout u města Jenakijeve, tedy v hloubi Ruskem okupovaného území. Sestřelení stroje potvrdil podle agentury RIA Novosti také Ruskem dosazený starosta města, který ale zároveň zpochybnil, že letoun patřil ruským silám.

16:19

Běloruští partyzáni zveřejnili video z útoku drony na ruský průzkumný letoun na letišti v běloruském Mačuliščy. 

14:33 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který státu v době stanného práva umožní přebírat vedení podniků neplnících u vojenských zakázek dodací lhůty. Informovala o tom agentura Reuters.

Výnos umožní ministerstvu průmyslu jmenovat nového externího správce, který převezme řízení takových společností. Z dekretu vyplývá, že práva akcionářů a pravomoci řídících orgánů budou moci být pozastavena "až do zrušení stanného práva", uvedl list Rossijskaja gazeta.

Nový dekret by se vztahoval na společnosti, které "porušují své závazky vyplývající ze státní zakázky, včetně toho, když neučiní opatření k zajištění dodávek zboží".

14:31

Prezidenti Česka a Maďarska Miloš Zeman a Katalin Nováková se shodli, že je potřeba pracovat na ukončení války na Ukrajině. Řekli to na tiskové konferenci po dnešním rozlučkovém jednání na Pražském hradě. 

Zeman řekl, že velmi ocenil dřívější prohlášení Novákové, která odsoudila agresi Ruska na Ukrajině. Bude podle něj potřeba, aby se některé země ujaly mediační role, mezi takové státy podle něj nesporně patří i Maďarsko. Jako možného mediátora dříve označil také Srbsko, Čínu nebo Rakousko.

13:49

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelesnkému, že jeho jednotky obklíčily město Bachmut. "Vidíme stále více starých lidí a dětí. Bojují, ale jejich životy budou pod Bachmutem krátké," varuje ve videu.

Prigožinův vzkaz Zelenskému z Rusy obklíčeného Bachmutu

0:54
Prigožinův vzkaz Zelenskému z obklíčeného Bachmutu. | Video: Reuters
12:58

Dvanáct let za mřížemi si má odpykat ruský pilot, který na počátku války proti Ukrajině bombardoval televizní věž v Charkově. O rozsudku dnes informoval na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké tajné služby SBU a vyjádření generálního prokurátora.

Pilot jako zástupce velitele letecké jednotky loni 6. března přeletěl hranice a na věž, která slouží jako rozhlasový a televizní vysílač, shodil osm leteckých bomb. Hned po odhozu pum letadlo sestřelila protivzdušná obrana. Jeho jméno ukrajinské úřady nesdělily, podle ruských médií se jedná o majora Alexandra Krasnojarceva.

12:45

Německo chce od Švýcarska odkoupit blíže neupřesněný počet zakonzervovaných tanků Leopard 2 z 80. let. Příslušná žádost byla zaslána ministerstvu obrany v Bernu, uvedl dnes podle agentury DPA mluvčí ministerstva Renato Kalbermatten. Prodej Švýcarskem vlastněných tanků německé výroby by umožnil navýšení pomoci Ukrajině, neboť by jimi Německo a další země mohly nahradit stroje již dodané či přislíbené Kyjevu.

Švýcarské ministerstvo obrany neuvedlo, kolik tanků Leopard 2 chce Německo odkoupit. Švýcarsko má 230 tanků Leopard 2, z nichž 134 je ve službě a 96 je vyřazených. Nejsou však "mimo službu", zdůraznil Kalbermatten. Podle švýcarských zákonů lze prodat pouze takové vojenské vybavení, které je mimo službu. O tom, zda tanky tento status získají, rozhoduje parlament.

12:36

Rusko se podle exilového historika Andreje Zubova může stát demokratickou zemí, přestože o tom mnozí odborníci či politici na Západě pochybují. Nebude to však snadný úkol, připustil Zubov při své první přednášce pro širokou veřejnost od loňského příchodu na Masarykovu univerzitu v Brně.

Jako zásadní podmínku zmínil rozvoj vzdělanosti v Rusku a osvobození duší a myslí lidí, poznamenaných komunistickou totalitou i autoritářským režimem současného prezidenta Vladimira Putina. "Bez intelektuálů to nepůjde," konstatoval Zubov.

11:43

Držitele Nobelovy ceny míru a odpůrce běloruského režimu Alese Bjaljackého poslal soud v Minsku do vězení na dvanáct let. Bjaljacki je ve vazbě od roku 2021. 

11:37

Ukrajinský soud poslal na dvanáct let do vězení ruského vojenského pilota, který loni shodil ze svého letounu bomby na televizní věž v Charkově. Protivzdušná obrana jeho stroj sestřelila a Rusa zajali ukrajinští vojáci.

11:12

Ukrajinská vláda nařídila evakuaci civilistů z Kupjansku, města v Charkovské oblasti. Kupjansk ukrajinská armáda osvobodila na podzim. Ruské dělostřelectvo pálí na Kupjansk a okolní vesnice.

10:15

Běloruská opoziční exilová organizace ByPol zveřejnila záběry svého dronu, který přistál na ruském průzkumném letounu Burijev A-50 na vojenském letišti v běloruském Mačuliščy. ByPol oznámila, že dva jeho členové v neděli poškodili dronem tento letoun. Satelitní záběry ale neprokázaly, nakolik je poškození vážné. Letoun odletěl ve čtvrtek z Mačuliščy do Ruska.

Video běloruské opoziční organizace ByPol, jejíž dron napadl ruský letoun v Mačuliščy.

Dron Bělorusko
Video běloruské opoziční organizace ByPol, jejíž dron napadl ruský letoun v Mačuliščy. | Video: Youtube.com
9:57 Vlajka Ruské federace.

Ruský propagandista Karen Šachnazarov vyslovil v debatě ve státní televizi několik překvapivých vět.

9:48 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin prohlásil, že Bachmut je prakticky obklíčený jeho muži a Ukrajinců zbývá jediná ústupová cesta z města.

9:39

Rusové zničili most, který vedl z Bachmutu na západ do vesnice Časiv Jar. Tato cesta je jednou z posledních silnic, kterou Ukrajinci mohou používat k zásobování svých jednotek ve městě.

07:54

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své pravidelné svodce situace na ukrajinském bojišti uvedl, že ruské síly nejspíše utlumily snahy o obklíčení Bachmutu a místo toho soustředí tlak na ukrajinské obránce, aby se z města stáhli sami. Hlavní směr útoků je nyní veden severozápadně od města, zřejmě s cílem donutit Ukrajince k ústupu po prakticky poslední volné přístupové silnici T0504 směrem na západ. Podobnou taktiku uplatnili Rusové také při loňském dobývání Severodoněcku a Lysyčansku, připomíná ISW.

07:37

Válka na Ukrajině bude ústředním tématem dnešní návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Bílém domě a Spojené státy podle médií dnes oznámí další balík vojenské pomoci pro ukrajinskou armádu v hodnotě 400 miliard dolarů (asi 8,8 bilionu korun). Ten bude obsahovat především zvláštně upravenou munici GMLRS do raketových systémů HIMARS, munici pro bojová vozidla Bradley nebo pontonové mosty.

07:37

Nová ukrajinská obrana u Bachmutu podle Volodymyra Nazarenka, důstojníka ukrajinské národní gardy, sestává ze zákopů v okolních městech a vesnicích situovaných 20 až 40 metrů od sebe. "Potřebujeme co nejvíc munice. Na počtu nepřátelských vojáků nezáleží, záleží na technologiích," řekl Nazarenko.

07:36

Ukrajinští obránci města Bachmut na východě Ukrajiny zaujali nové obranné pozice ve snaze odolat desítkám ruských útoků v oblasti, informuje dnes agentura Reuters. Web Ukrajinska pravda s odvoláním na šéfa ukrajinské bezpečnostní rady Oleksije Danilova napsal, že ruské ztráty v okolí Bachmutu jsou až sedmkrát vyšší než ukrajinské, informaci však nelze nezávisle ověřit.

20:27

 Vedení Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny nařídilo kvůli neustálému ruskému ostřelování evakuaci stovek dětí, lidí s omezenou pohyblivostí a invalidů z města Kupjansk.

Šéf vojenské správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov řekl, že tito lidé se evakuují do bezpečnější části regionu. Podle úřadů je nyní v Kupjansku přes 800 dětí, okolo 720 invalidů a 140 osob s omezenou pohyblivostí, informuje agentura Interfax Ukrajina. Syněhubov uvedl, že ruská armáda ostřelovala několik míst, včetně Kupjansku, z raketometů.

19:15 Vlajka Ruské federace.

 Ruská centrální banka prodlouží platnost omezení u výběrů hotovosti v zahraničních měnách a převodů peněz do zahraničí. Uvedla to dnes podle agentury Reuters guvernérka banky Elvira Nabiullinová. Omezení pro pohyb kapitálu banka zavedla v loňském roce v reakci na hospodářské sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.

Nabiullinová uvedla, že vzhledem k současným ekonomickým podmínkám musejí omezení pro pohyb kapitálu pokračovat, ačkoli některá již byla zmírněna či zcela zrušena. "Konečné termíny u restrikcí, jako jsou limity pro výběr hotovosti z bankovních účtů a převody peněz do zahraničí či omezení pro výběry obyvateli nepřátelských zemí, se blíží. Všechny budou prodlouženy," dodala.

19:09

Ukrajinský sektor zemědělství utrpěl po ruské vojenské invazi přímé a nepřímé ztráty téměř 38 miliard dolarů (841 miliard korun). Podle agentury Reuters to uvádí analýza Kyjevské ekonomické školy (KSE). Ukrajina je velký světový pěstitel a vývozce obilí, ale na velké části jejích jižních, východních a severních území se už přes rok bojuje nebo jsou okupovaná.

Analytici KSE použili data ze statistického úřadu, z ministerstva zemědělství, Světové banky, satelitní záběry a údaje firem. Zjistili, že přímé ztráty ukrajinského zemědělského sektoru dosáhly k 1. lednu letošního roku přibližně 7,8 miliardy dolarů.

18:16

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko také uvedl, že ačkoliv Kyjev nijak nezmenšuje význam opatření proti obcházení již existujících sankcí, Evropská unie se musí podle něho připravovat na přijetí jedenáctého balíku. Ten desátý obsahuje kromě jiného větší restrikce vývozu zboží dvojího využití, opatření proti subjektům podporujícím válku, šířícím propagandu nebo dodávajícím drony, jež Rusko využívá k útokům. Kvůli odporu některých členských zemí se sankce nevztahují na sektor ruské jaderné energetiky.

17:52

Kyjev vyzývá Evropskou unii, aby "co nejrychleji" začala pracovat na jedenáctém balíku sankcí namířených proti Rusku kvůli jeho válce proti Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko řekl, že vláda v Kyjevě je vděčná za protiruská opatření, která sedmadvacítka doposud zavedla, ale že desátý balík sankcí, který přijala teprve minulý týden, nezavádí tresty na ruský jaderný sektor a oblast informačních technologií.

"Skutečností je, že Rusko má stále přístup k obrovským finančním a technologickým zdrojům," uvedl Nikolenko a jejich hodnotu odhadl na stovky milionů dolarů.

16:24 Vlajka Ruské federace.

K odpovědnosti za překročení ukrajinsko-ruské hranice se zbraněmi se podle listu Ukrajinska pravda Ruský dobrovolnický sbor, což je jednotka bojující od loňského léta jako součást ukrajinských ozbrojených sil. Podle sboru na ruské území nepronikli žádní ukrajinští záškodníci, což je lež kremelské propagandy, ale jeho bojovníci, "aby ukázali krajanům, že mají naději a že svobodní ruští lidé se zbraní v ruce mohou bojovat proti režimu".

16:07 Vlajka Ruské federace.

Každé třetí auto v Rusku teď pochází z Číny. Značky Toyota nebo Volkswagen se totiž ze země po ruské vojenské invazi na Ukrajinu stahují a jejich místo obsazují čínští výrobci jako Geely, Chery a Great Wall, uvedla agentura Bloomberg. V Rusku se loni zaregistrovalo o 60 procent méně aut než o rok dříve.

12:24

Kyjev akci na ruském území popřel. "Neútočíme na ruské území, Ukrajina vede obrannou válku za osvobození svého území," napsal na Twitteru poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

12:19 Vlajka Ruské federace.

Kvůli údajnému průniku ukrajinských diverzantů do Ruska se schází v Moskvě bezpečnostní rada vedená prezidentem Vladimirem Putinem. Kyjev akci na ruském území popřel. Na internetu a sociálních sítích se objevilo video, na kterém pózují údajní ukrajinští vojáci v ruské vesnici v Brjanské oblasti. Podle Kyjeva jde o podvrh.

11:09

Ukrajinská energetická soustava se už 19 dní v řadě nepotýká s výpadky dodávek elektrické energie. Uvedla to dnes ukrajinská energetická společnost Ukrenerho, podle níž se nedostatek elektřiny v dohledné době neočekává také díky zvýšení výrobní kapacity.

10:03

Neznámí pachatelé posprejovali známou sochu víly v Kodani barvami ruské vlajky.

Neznámí pachatelé posprejovali známou sochu víly v Kodani barvami ruské vlajky.
Neznámí pachatelé posprejovali známou sochu víly v Kodani barvami ruské vlajky. | Foto: Reuters
9:57

Německo v pořádku přečkalo zimu i bez ruského plynu, řekl spolkový kancléř Olaf Scholz. Klíčem podle něj byla jednota a rozhodnost, za což národu poděkoval.

9:54

Záchranáři odnášejí muže, zraněného při čtvrtečním ruském bombardování Záporoží. Tři lidé zahynuli.

Záchranáři odnášejí muže, zraněného při čvrtečním ruském bombardování Záporoží. Tři lidí zahynuli.
Záchranáři odnášejí muže, zraněného při čvrtečním ruském bombardování Záporoží. Tři lidí zahynuli. | Foto: Reuters
9:20

Německý kancléř Scholz vyzval čínskou vládu, aby neposílala Rusku zbraně a aby odsoudila agresi.

9:16

"Když přestanete dodávat Ukrajině zbraně, nedosáhnete míru. Jen odměníte agresora," prohlásil ve čtvrtek německý kancléř Olaf Scholz. Dodal, že ruský prezident Vladimir Putin se mýlí, pokud se domnívá, že čas hraje pro něj.

9:01

Německé ministerstvo zahraničí uvedlo v prohlášení, že pozice neutrality ve válce na Ukrajině znamená napomáhání agresorovi. S odvoláním na svou neutralitu neposílají Ukrajině zbraně Švýcarsko a Rakousko. 

08:34

Ruská raketa dnes zasáhla obytnou budovu v Záporoží na jihu Ukrajiny. Při útoku zahynuli dva lidé. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

Z části budovy, která se zřítila, bylo zachráněno jedenáct lidí, uvedla státní služba pro mimořádné situace ve svém prohlášení. Agentura Reuters informovala o čtyřech zraněných.

20:52

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Ukrajina se nenechala zlomit ruským zimním terorem, a znovu tak porazila ruského prezidenta Vladimira Putina, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
 • U města Vuhledar se v uplynulých třech týdnech odehrála dosud největší tanková bitva války na Ukrajině.
 • Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin prohlásil, že ukrajinská armáda klade v Bachmutu tvrdý odpor.
20:50

Evropská unie chce dát jednu miliardu eur, tedy v přepočtu 23,5 miliardy korun, na rychlé dodávky dělostřelecké munice Ukrajině, píše agentura DPA, která se seznámila s unijním záměrem. Unijní dotace by měla pokrýt až 90 procent nákladů na poskytnutí střeliva ráže 155 milimetrů. Dělostřelectvo by mělo sehrát klíčovou roli ve snaze ukrajinské armády dobýt nazpět území, která nyní okupují ruské síly.

18:38 Vlajka Ruské federace.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se ve středu v Dillí sešel se svým indickým protějškem Subrahmanjamem Džajšankarem. Jejich jednání se odehrálo den předtím, než se oba státníci zúčastní setkání ministrů zahraničí skupiny G20 v Dillí, informovala agentura Reuters. Indie zaujímá k ruské invazi na Ukrajinu převážně neutrální postoj. Odmítla Rusko za válku na Ukrajině odsoudit, vyzývá k diplomatickému řešení a značně posílila množství nakupované ruské ropy.

18:37

Ukrajina se nenechala zlomit ruským zimním terorem, a znovu tak porazila ruského prezidenta Vladimira Putina, uvedl na sociálních sítích ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Rusko od podzimu provádělo masivní vzdušné útoky na ukrajinské objekty energetiky, čímž Ukrajince připravovalo o elektřinu a teplo a narušovalo i chod kritické infrastruktury.

18:04

Psí nalezenec Vasja dělal od roku 2016 společnost ukrajinským vojákům bojujícím v přední linii na Donbasu, a když se zamotal do ostnatého drátu, neváhal si ukousnout packu, aby se k nim mohl vrátit. Po léčení a rehabilitaci v Polsku se vrátil na Ukrajinu, aby si užíval zasloužené psí penze, uvedlo na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

18:00

U města Vuhledar se v uplynulých třech týdnech odehrála dosud největší tanková bitva války na Ukrajině, uvedli podle listu The New York Times představitelé ukrajinské armády, kteří vyčíslili ruské ztráty v tomto vojenském střetnutí na východě Ukrajiny na 130 obrněných vozidel. Kyjev své ztráty nezveřejnil. Americký list zdůraznil, že tvrzení Ukrajinců není možné nezávisle ověřit.

Obě strany vyslaly do boje tanky, které se pohybovaly po polních cestách a manévrovaly kolem zdejších stromořadí. "Když bylo po všem, Rusko nejenže nedokázalo dobýt Vuhledar, ale navíc udělalo stejnou chybu, která stála Moskvu stovky tanků na začátku války: postupem v kolonách, které se dostávaly do léček," uvedl americký deník.

16:42 Vlajka Ruské federace.

Srbsko odmítlo informace ruských médií, podle kterých dodalo Ukrajině střely do raketometů Grad přes prostředníky v Turecku a na Slovensku. Bělehrad tak reagoval mimo jiné na zprávu ruského zpravodajského serveru Maš, který v souvislosti s údajnými srbskými dodávkami píše o "nepříjemné realitě". Srbsko, které se ohledně války na Ukrajině snaží udržovat neutrální pozici, tvrdí, že bojujícím stranám nedodává.

"Dávka nepříjemné reality: na ruské občany z Ukrajiny létají rakety ze Srbska," napsal v pondělí server Maš. Zároveň zveřejnil video, které má ukazovat sklad v Bratislavě, kde je překládáno celkem 3500 střel ráže 122 milimetrů do salvových raketometů Grad. Dodavatelem je podle portálu srbská zbrojovka Krušik, od níž si rakety původně objednala kanadská firma. Materiál putoval nejprve do Turecka a na Slovensko, odkud byl přepraven ukrajinské armádě. Dodávka se podle serveru uskutečnila na začátku února.

15:46

Mezinárodní boxerská asociace (IBA) zahájila disciplinární řízení s šéfem českého boxu Markem Šimákem a dalšími předsedy národních svazů kvůli podněcování k bojkotu světových šampionátů. Česká asociace v polovině února oznámila, že nevyšle reprezentanty na letošní mistrovství světa mužů a žen kvůli přístupu IBA k boxerům Ruska a Běloruska, kterým umožňuje navzdory invazi na Ukrajinu startovat na svých akcích pod státními vlajkami.

Bojkot březnového světového šampionátu žen v Dillí zatím ohlásilo 11 zemí. Účasti se zřekli zástupci Česka, Ukrajiny, Polska, Švýcarska, Nizozemska, USA, Irska, Velké Británie, Švédska, Norska a Kanady. Většina z těchto zemí neplánuje ani start na květnovém mistrovství mužů v Uzbekistánu.

13:55

Finský parlament dnes schválil návrh zákona o vstupu Finska do Severoatlantické aliance. Finská televize Yle uvedla, že 184 poslanců finského parlamentu zákon o členství podpořilo a sedm bylo proti. Schválení zákona, který je potřeba pro to, aby se mohlo Finsko do aliance začlenit, se předpokládalo. V květnu členové jednokomorového finského parlamentu schválili žádost Finska o členství v NATO poměrem 188:8.

13:07 Vlajka Ruské federace.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin uvedl na sociální síti Telegram, že ukrajinská armáda klade v Bachmutu tvrdý odpor.  "Desítky tisíc ukrajinských vojáků kladou zuřivý odpor. Boje jsou každým dnem krvavější," prohlásil Prigožin a popřel zprávy některých ruských médií, že se Ukrajinci z Bachmutu stahují. 

12:25

Velení ukrajinské armády zatím nevydalo rozkaz ke stažení z Bachmutu, uvedl Serhij Čerevatyj, mluvčí východní skupiny vojsk ukrajinské armády. 

12:24

I přes těžké boje a masivní ruské ostřelování v Bachmutu přežívají zhruba čtyři tisíce civilistů, oznámila mluvčí gubernátora Doněcké oblasti Tetiana Ignačenková.

 

11:50

"Bez Číny nelze vyřešit žádný globální problém na planetě," prohlásil běloruský diktátor Alexandr Lukašenko během návštěvy v Pekingu.

11:24

Maďarská prezidentka Katalyn Nováková vyzvala poslance maďarského parlamentu, aby ratifikovali vstup Švédska a Finska do NATO co nejdříve. Maďarsko a Turecko jsou poslední dvě členské země, které rozšíření ještě neschválily.

11:17

Ukrajinští obránci Bachmutu stále odolávají nepřetržitému ruskému masivnímu bombardování.

11:13 Vlajka Ruské federace.

Ruský prodejce automobilů Avilon podle serveru RBC zřejmě koupí továrnu německé automobilky Volkswagen v ruské Kaluze, kde se montovaly i škodovky.

08:03

Ruské jednotky si připsaly "taktické zisky" na severní straně ukrajinského města Bachmut, o který se v posledních týdnech svádí tvrdé boje, uvádí v nejnovější zprávě o vývoji konfliktu americký Institut pro studium války (ISW). Rusové podle něj v oblasti pokračují v pozemních útocích, jakož i u obcí Kreminna a Svatove, kde pravděpodobně dosáhli "omezeného postupu".

06:42

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Řada ruských regionů včetně Moskevské oblasti v úterý hlásila nálety dronů. V areálu ropného skladu v jihoruském přístavním městě Tuapse vypukl požár, který podle ruských médií zapříčinil útok bezpilotních letounů. Podle BBC jde o největší podobnou událost od začátku ruského vpádu na Ukrajinu.
 • Spojené státy nenašly žádné důkazy o tom, že by některé zbraně poskytnuté Ukrajině skončily na černém trhu. Uvedl to náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl.
 • Příjmy Ruska z vývozu ropy a plynu v lednu klesly téměř o 40 procent, uvedla Mezinárodní agentura pro energii. Důvodem jsou sankce kvůli Ukrajině.
 • Situace u Bachmutu je extrémně napjatá, uvedl velitel ukrajinských pozemních sil Syrskyj. Žoldnéři z Wagnerovy skupiny se snaží město obklíčit.

 

06:37

Spojené státy nenašly žádné důkazy o tom, že by některé zbraně poskytnuté Ukrajině skončily na černém trhu. Podle agentur Reuters a AFP to uvedl náměstek amerického ministra obrany Colin Kahl během slyšení ve Sněmovně reprezentantů zaměřeném na vojenskou pomoc, již USA poskytují východoevropské zemi, která se už přes rok brání ruské vojenské agresi.

"Nevidíme žádné důkazy o významném odklonu," prohlásil Kahl. "Naše zhodnocení je takové, že pokud některé z těchto systémů byly odkloněny, tak to učinili Rusové, kteří věci ukořistili na bojišti, což se stává vždy. Ale neexistují důkazy, že by je Ukrajinci přesměrovali na černý trh," dodal.

06:33 Vlajka Ruské federace.

Řada ruských regionů včetně Moskevské oblasti v úterý hlásila nálety dronů. V areálu ropného skladu v jihoruském přístavním městě Tuapse vypukl požár, který podle ruských médií zapříčinil útok bezpilotních letounů. V úterý večer média s odvoláním na sociální sítě psala o výbuších na letecké základně v Jejsku na jihu Ruska. Ruské vydání serveru BBC nálety dronů označilo za masivní a uvedlo, že jde o největší podobnou událost od začátku ruského vpádu na Ukrajinu.

Kyjev se k incidentům nevyjádřil, lze však předpokládat, že za útoky stojí ukrajinské ozbrojené síly, poznamenala BBC. Ukrajina se už více než rok brání ruské vojenské agresi.

18:42

Další boje v blízkosti ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny znepokojují šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafaela Grossiho. V dnes zveřejněném prohlášení uvedl, že jen za pondělní odpoledne uslyšeli experti agentury, kteří jsou na místě, asi dvacet výbuchů.

18:41 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Vedle rezidence ruského prezidenta Vladimira Putina ve Valdaji v Novgorodské oblasti vznikl dům bývalé gymnastky Aliny Kabajevové, kterou média označují za jeho přítelkyni a matku tří jeho dětí. Do Valdaje za Putinem jezdí bývalá sportovkyně pravděpodobně po speciální železniční trati. Napsal o tom ruský investigativní web Projekt. Kabajevová podle webu fakticky vlastní dvacítku bytů a domů včetně penthousu v černomořském letovisku Soči o výměře 2600 metrů čtverečních.

Dřevěný dům pro Kabajevovou se ve Valdaji začal stavět v roce 2020 a dokončen byl o dva roky později. Dům má 1200 metrů čtverečních.

Kabajevová s dětmi stejně jako Putin při cestách do Valdaje pravděpodobně využívá speciální železniční trať, která končí na utajované stanici. Odtud pak Putinova přítelkyně létá do Putinovy rezidence vrtulníkem. Podobné železniční stanice se nacházejí i u Putinovy rezidence v Soči a jeho sídla Novo-Ogarjovo. Do těchto stanic Putin cestuje obrněným vlakem z nádraží v Moskvě, uzavřeného pro veřejnost.

16:39 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o pozastavení účasti Ruska na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných zbraní. Účast je pozastavena ode dneška.

16:15 Vlajka Ruské federace.

Příjmy Ruska z vývozu ropy a plynu v lednu klesly téměř o 40 procent, uvedla Mezinárodní agentura pro energii. Důvodem jsou sankce kvůli Ukrajině.

16:06

Do Číny přiletěl běloruský vůdce Alexandr Lukašenko. Na státní návštěvě asijské země, která se koná na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, bude do čtvrtka.

Lukašenkova návštěva Číny je sledovaná zejména kvůli možným náznakům ohledně postoje Číny vůči ruské invazi na Ukrajinu. Čína se oficiálně k válce staví neutrálně, ale američtí představitelé nedávno varovali, že Peking zvažuje Moskvě poskytnout vojenskou pomoc, včetně zbraní a munice.

15:30

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov prohlásil, že Rusko přes silácká prohlášení není připraveno vést dlouhodobou válku.

14:36

Šachisté jako první z ruských sportovců přešli z evropské pod asijskou konfederaci, aby obešli zákaz mezinárodních startů. Rozhodl o tom dnešní kongres v Abú Zabí, na kterém 29 delegátů hlasovalo pro přijetí Ruské šachové federace, jeden byl proti a šest se hlasování zdrželo. Změna vstoupí v platnost od května. 

14:30

Čtyři lidé zahynuli při úterním ruském ostřelování Chersonu a okolí.

14:27

Podle ukrajinského zpravodajského serveru Obozrevatel přistála na letišti v běloruském Mačuliščy dvě letadla Iljušin Il-62 a Antonov An-26. Zřejmě přivezla specialisty a náhradní díly k letounu včasného varování Burijev, který podle běloruské opozice poškodili v neděli partyzáni při útoky drony.

14:01 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Putin vyzval v projevu FSB, aby pečlivě hlídala důležité objekty a aby bránila vytváření "Západem podporovaných teroristických skupin na ruském území".

13:58 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval kontrarozvědku FSB, aby i nadále zasahovala proti těm, kteří chtějí rozdělit Rusko. Služba by podle něj měla využít zkušenosti z Ukrajiny.

12:43

Polsko v březnu neodebere už téměř žádnou ruskou ropu, oznámil premiér Mateusz Morawiecki.

12:36

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov si před novináři postěžoval, že Rusko má zájem jednat o míru, ale francouzský prezident Emmanuel Macron už Vladimiru Putinovi netelefonuje. 

12:26

Americká zbrojovka Lockheed Martin podle agentury Reuters navýší výrobu raketometů HIMARS kvůli Ukrajině.

12:00

V Česku je zhruba 30 tisíc dětských uprchlíků z Ukrajiny, kteří se sem dostali sami bez dospělých. Část z příchozích dětí a mladých zůstává v dětských domovech. Úřady i organizace by se měly na podporu a začlenění této zranitelné skupiny víc zaměřit. ČTK to řekla zmocněnkyně pro lidská práva a národní koordinátorka pro adaptaci a integraci uprchlíků Klára Šimáčková Laurenčíková. Experti radí zajistit pro děti a mladé místa ve školách, posílit výuku češtiny a nabídnout jim kroužky. Podle výzkumu agentury PAQ Research chodilo na konci loňska v ČR do středních škol 46 procent mladých z Ukrajiny a do základních škol 90 procent ukrajinských dětí.

11:11 Vlajka Ruské federace.

Dnešní uzavření vzdušného prostoru nad Petrohradem bylo součástí cvičení protivzdušné obrany, uvedlo ruské ministerstvo obrany podle tiskové agentury RIA Novosti.

10:18

Pokud by válka na Ukrajině trvala i příští rok, většina Čechů by nepodpořila start ruských a běloruských sportovců na olympiádě v Paříži. Vyplývá to z bleskového výzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Pro stopku se vyslovilo 54 procent dotázaných. Účast sportovců z Ruska a Běloruska v Paříži by naopak podpořilo 37 procent dotázaných.

9:11 Vlajka Ruské federace.

Hlavní petrohradské letiště Pulkovo přestalo zhruba na dvě hodiny přijímat přistávající letadla. Podle agentury RIA Novosti byl ve vzduchu v blízkosti letiště "neidentifikovatelný objekt." 

9:02

Běloruská policie vyhlásila pátrání po muži, kterého podezírá z nedělní diverze na vojenském letišti Mačuliščy u Minsku, kde byl podle běloruské opozice poškozen ruský vojenský letoun včasné výstrahy A-50. Po devětadvacetiletém Nikolaji Švecovi policie pátrá kvůli podezření "ze spáchání zvláště závažného zločinu" v Mačuliščy, uvedl opoziční server Zerkalo. Až dosud běloruské úřady oficiálně nepotvrdily zprávy o útoku na ruský letoun. Kreml událost odmítl komentovat, zásah ruského letadla A-50 na běloruském letišti potvrdilo ukrajinské letectvo. Letadlo bylo podle běloruské opozice zasaženo v neděli ráno na vojenském letišti Mačuliščy u Minsku. Zaútočily na něj dva drony. Běloruské úřady útok nepotvrdily, ale policisté zatkli jednu ženu a zřídili kontrolní stanoviště v Mačuliščy.

08:16

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Situace u Bachmutu je extrémně napjatá, uvedl velitel ukrajinských pozemních sil Syrskyj. Žoldnéři z Wagnerovy skupiny se snaží město obklíčit.
 • Vrátit se na Ukrajinu z Česka plánuje 37 procent lidí, kteří sem ze země napadené Ruskem uprchli před válkou. Zhruba stejný podíl chce zůstat.
 • Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v novinovém rozhovoru obvinil státy Severoatlantické aliance, že pokračujícími dodávkami zbraní Ukrajině a poskytováním zpravodajských informací Kyjevu "fakticky bojují proti Rusku". 
07:31

"Situace v oblasti Bachmutu je mimořádně napjatá. Navzdory značným ztrátám nepřítel zahájil ofenzívu s nejlépe vycvičenými útočnými jednotkami skupiny Wagner, které se snaží prolomit obranu našich vojsk a obklíčit město," uvedl velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj, který se před několika dny přijel do Bachmutu přesvědčit o situaci osobně.

Rusko se snaží odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras do města a donutit je ke kapitulaci nebo ústupu. Tím by Rusko dosáhlo prvního většího vítězství za více než půl roku a otevřelo by si cestu k útoku na poslední zbývajících městská centra v Doněcké oblasti.

06:37

Ukrajinští vojáci během uplynulého dne odrazili více než 60 ruských útoků na pěti úsecích fronty, ve směru na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske, tvrdí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Server RBK-Ukrajina připomněl, že náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová označila situaci na frontě za těžkou, přičemž nejhorší je u Bachmutu v Donbasu na východě země.

06:21

Vrátit se na Ukrajinu z Česka plánuje 37 procent lidí, kteří sem ze země napadené Ruskem uprchli před válkou. Zhruba stejný podíl chce zůstat, nebo zůstat a pravidelně dojíždět na Ukrajinu, pětina ještě neví, jak bude postupovat. Vyplývá to z průzkumu Agentury EU pro základní práva v deseti unijních zemích, který se uskutečnil loni na přelomu srpna a září. Zahrnuje odpovědi přibližně 14 500 lidí. Ukázal také, že téměř 38 procent žen a 45 procent ukrajinských uprchlíků v Česku mělo v době průzkumu placenou práci, což je mírně nad průměrem průzkumu. Problémy vyjít s penězi mělo 78 procent dotázaných v Česku.

06:16

Peskov také nabádal "kolektivní Západ vedený USA", aby změnil přístup k chápání ruských obav o vlastní bezpečnost v duchu teze o nedělitelné bezpečnosti a také bodu čínského plánu na urovnání ukrajinského konfliktu, že bezpečnost jedné země nelze zajistit na úkor bezpečnosti jiného státu, což podle mluvčího odpovídá ruskému postoji. "Čína je obrovská, mocná země, jejíž zájmy si žádný hráč na mezinárodní scéně nemůže dovolit ignorovat," vysvětloval mluvčí.

06:16 Vlajka Ruské federace.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina v novinovém rozhovoru obvinil státy Severoatlantické aliance, že pokračujícími dodávkami zbraní Ukrajině a poskytováním zpravodajských informací Kyjevu "fakticky bojují proti Rusku". Dmitrij Peskov si také postěžoval na německého kancléře Olafa Scholze a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že přes přísliby se už nebaví s šéfem ruského státu, a vůbec na to, že Západ "ostentativně nenaslouchá" Rusku.

22:34

Situace u ukrajinského Bachmutu, o nějž svádějí ukrajinská a ruská armáda prudké boje, je čím dál složitější, připustil ve svém pravidelném večerním projevu k národu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajinské vojáky bránící Bachmut označil za hrdiny. Informovala o tom agentura AFP. "Nepřítel systematicky ničí vše, co by mohlo být použito na obranu našich pozic," uvedl Zelenskyj.

Generální štáb ukrajinské armády minulý týden nepřímo potvrdil, že Bachmut je v obklíčení nejen z východu, jihu a severu, ale také ze severozápadu. Štáb totiž informoval o odražení ruských útoků u vsi Jahidne, která přiléhá k severozápadnímu okraji města.

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin pak v sobotu prohlásil, že jeho jednotky tuto ves u severozápadního okraje dobyly. Ukrajinská armáda ale v neděli uvedla, že tato ruská ofenziva byla neúspěšná.

20:35

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Kyjev nečekaně navštívila americká ministryně financí Janet Yellenová, která se setkala s ukrajinským prezidentem a dalšími představiteli země.
 • Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko tvrdí, že bez ohledu na západní sankce je běloruský zbrojní průmysl v dobré kondici a Bělorusko vyváží zbraně a munici do 57 zemí.
 • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zbavil funkce vysoce postaveného vojenského velitele Eduarda Moskaljova, který se podílel na vedení boje proti ruské armádě na východě Ukrajiny.
18:43

Kyjev v pondělí nečekaně navštívila americká ministryně financí Janet Yellenová, která se setkala s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími představiteli země. Potvrdila jim podporu Spojených států, informovala agentura Reuters. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal uvedl, že s Yellenovou jednal o dalších sankcích vůči Rusku, které Ukrajinu před rokem vojensky napadlo, a o možnostech "zabavení zmrazených ruských aktiv a jejich poskytnutí na obnovu Ukrajiny".

15:48 Vlajka Ruské federace.

Ruský prezident Vladimir Putin vyznamenal herce Stevena Seagala Řádem přátelství za jeho kulturní a humanitární činnost, oznámil Kreml. Seagal má ruské občanství, žije v Rusku a z vypuknutí války obvinil Ukrajinu a Západ.14:53

Rusko začalo dopravovat ropu z Kazachstánu přes Polsko ropovodem Družba do Německa, uvedla společnost Transněfť. Dodávky do Polska jsou pozastavené. Polsko ale už dříve oznámilo, že se bez ruské ropy obejde.

14:42

Soud na Ukrajině poslal na devět, respektive deset let do vězení dva zajaté ruské vojáky kvůli ostřelování obytných oblastí na východě země. Dnes o tom informovala ukrajinská tajná služba SBU.

SBU nezveřejnila jména odsouzených ani neuvedla, zda se k činu přiznali a kdy byli odsouzeni. Oba bojovali na východě Ukrajiny, kde byli loni zajati. "Při vyšetřování byly shromážděny nezpochybnitelné důkazy o vině dalších dvou bojovníků, kteří se na začátku plnohodnotné invaze připojili k okupačním jednotkám země-agresora," uvedla SBU v prohlášení. Oba vojáci se podle ní "aktivně podíleli na dobývání ukrajinských měst na východní frontě".

12:29

Člen vedení ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Čerňak oznámil, že Rusové přesouvají více bojových letadel do blízkosti hranic s Ukrajinou.

12:20

Čína udržuje kontakt se všemi stranami konfliktu na Ukrajině, včetně vlády v Kyjevě, řekla dnes mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Uvedla to v reakci na prohlášení ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že by přivítal jednání s Pekingem poté, co Čína v pátek představila svůj plán na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem.

10:19

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko řekl v projevu, že bez ohledu na západní sankce je běloruský zbrojní průmysl v dobré kondici a Bělorusko vyváží zbraně a munici do 57 zemí.

10:16

Oblast Zakarpatí na západní Ukrajině v noci na dnešek postihlo zemětřesení o síle 3,3 stupně. Škody ve válkou zkoušené zemi nezpůsobilo, v budovách se však chvěly dveře a okenní tabulky. Informovalo o tom ukrajinské seizmologické centrum HCSK. Epicentrum zemětřesení, které nastalo dnes po třetí hodině ranní, se nacházelo u obce Velyka Dobroň asi 19 kilometrů západně od Mukačeva, uvedlo seizmologické centrum. 

10:14

Ruská invaze na Ukrajinu způsobila největší porušování lidských práv, jaké dnes lidstvo zná, řekl generální tajemník OSN Antonio Guterres na úvod zasedání Rady OSN pro lidská práva.

10:09

Ukrajinu v neděli nečekaně navštívil saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán al Saúd. Saúdská Arábie slíbila Ukrajině pomoc ve výši 400 milionů dolarů.

Ukrajinu v neděli nečekaně navštívil saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán al Saúd. Saúdská Arábie slíbila Ukrajině pomoc ve výši 400 milionů dolarů.
Ukrajinu v neděli nečekaně navštívil saúdskoarabský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán al Saúd. Saúdská Arábie slíbila Ukrajině pomoc ve výši 400 milionů dolarů. | Foto: Reuters
10:01

Je pravda, že Vladimir Putin si představoval ovládnutí Ukrajiny více či méně během několika dnů? Zřejmě ano. Více v textu na Aktuálně.cz.

9:57

Ukrajinský generální štáb dnes podle Uninan také uvedl, že od začátku invaze před více než rokem provedlo Rusko více než pět tisíc raketových a 3500 leteckých útoků.

9:55

Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko oznámil, že ve vzdušném prostoru kolem hlavního města bylo zlikvidováno devět dronů a že podle předběžných informací nezpůsobily žádné materiální škody ani nikoho nezranily. Útok byl veden ve dvou vlnách. "Tímto způsobem se nepřítel snažil dosáhnout svého taktického cíle - vyčerpat naši protivzdušnou obranu. Proto noční nálet na Kyjev trval dlouhých pět a půl hodiny," dodal Popko.

9:44

Ruská armáda v noci na pondělí zaútočila ze severu proti cílům na Ukrajině 14 íránskými drony typu Šáhed, uvedl ukrajinský generální štáb a vojenská správa Kyjevské oblasti. Protivzdušná obrana 11 těchto bezpilotních letounů zničila. Ve městě Chmelnyckyj na západě země zemřel při likvidaci následků útoku záchranář.

07:44

Rok poté, co ruský prezident poslal své vojáky na Ukrajinu, je stále obtížné zjistit, co si 145 milionů Rusů o válce vůbec myslí. Oficiální průzkumy veřejného mínění nicméně říkají, že Putinova oblíbenost zůstává okolo 80 procent.

07:40

Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko oznámil, že ve vzdušném prostoru kolem hlavního města bylo zlikvidováno devět dronů a že podle předběžných informací nezpůsobily žádné materiální škody ani nikoho nezranily. Útok byl veden ve dvou vlnách. "Tímto způsobem se nepřítel snažil dosáhnout svého taktického cíle - vyčerpat naši protivzdušnou obranu. Proto noční nálet na Kyjev trval dlouhých pět a půl hodiny," dodal Popko.

07:40 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda v noci na dnešek ze severu zaútočila proti cílům na Ukrajině 14 íránskými drony typu Šáhed, uvedl ukrajinský generální štáb a vojenská správa Kyjevské oblasti. Protivzdušná obrana 11 těchto bezpilotních letounů zničila.

06:05

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli zbavil funkce vysoce postaveného vojenského velitele Eduarda Moskaljova, který se podílel na vedení boje proti ruské armádě na východě Ukrajiny. Důvod podle agentury Reuters neuvedl.

Zelenskyj dekretem odvolal velitele sdružených ukrajinských sil, které se podílejí na bojích v Donbasu. Moskaljova zmínil už v pátek ve výčtu vojenských velitelů, s nimiž hovořil. Moskaljov podle Reuters funkci zastával od března 2022. Ukrajinská armáda se na sociálních sítích k odvolání velitele nevyjádřila.

22:45

Informaci o explozích na běloruském vojenském letišti zopakovala na Twitteru běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. "Jsem hrdá na všechny Bělorusy, kteří dál vzdorují ruské hybridní okupaci Běloruska a bojují za svobodu Ukrajiny," napsala s odkazem na příspěvek svého poradce Franaka Viačorky. Ten uvedl, že partyzáni díky zásahu letadla provedli svou nejúspěšnější záškodnickou akci od začátku loňského roku.

21:34

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Putin označil konfrontaci se Západem kvůli válce na Ukrajině za existenční bitvu o přežití Ruska a ruského lidu.
 • Válka nemusí skončit letos, ale může se proměnit v dlouhodobý konflikt, řekl Petr Pavel.
 • Rusko v uplynulém dni provedlo neúspěšnou ofenzivu u Jahidne, malé vsi přiléhající k severozápadnímu okraji Bachmutu.
 • Při explozích na běloruském vojenském letišti Mačuliščy u Minsku byl v neděli ráno nejspíš vážně poškozen ruský výzvědný letoun A-50.
19:56

Při explozích na běloruském vojenském letišti Mačuliščy u Minsku byl dnes nejspíš vážně poškozen ruský výzvědný letoun A-50. Na sociální síti Telegram to uvedla běloruská skupina Hajun, která monitoruje pohyby ruských vojsk. Podle ní poškození způsobil "neidentifikovaný předmět, který spadl z výšky".

Běloruská organizace ByPol, kterou tvoří bývalí příslušníci běloruských bezpečnostních složek, na Telegramu uvedla, že poškození letadla je vážné a že je aktuálně neprovozuschopné. 

Podle nezávislé běloruské novinářky Hanny Ljubakovové šéf ByPolu Aljaksandr Azarau sdělil, že akci na letišti provedli "běloruští partyzáni".

18:39

Německá vláda popřela, že by spolu s Velkou Británií a Francií zvažovala dohodu s Ukrajinou, která by Kyjevu poskytla větší přístup ke zbraním, aby tak přiměla Rusko k jednání, uvedl deník Die Welt s odvoláním na zástupce německé vlády.

18:30

Estonský ministr obrany Hanno Pevkur přijel 26. února do Kyjeva a oznámil nový balíček vojenské pomoci Ukrajině, který zahrnuje zbraně a vybavení pro ukrajinské speciální jednotky.

16:51

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko příští týden pojede na státní návštěvu Číny. Na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga bude v Pekingu od úterý do čtvrtka, sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí. 

Cesta Lukašenka přichází v době, kdy představitelé USA opakovaně varují Čínu, aby neposkytovala vojenskou podporu Moskvě, píše agentura AP. Chystanou návštěvu Číny, která se má uskutečnit v dubnu, v sobotu oznámil také francouzský prezident Emmanuel Macron.

Alexandr Lukašenko 11.října na návštěvě Tádžikistánu.
Alexandr Lukašenko 11.října na návštěvě Tádžikistánu. | Foto: Reuters
15:25

Deset českých dobrovolníků z Team4Ukraine obdrželo v Kyjevě v den výročí ruské invaze medaile za chrabrost od vrchního velitele ozbrojených sil generála Valerije Zalužného. Informoval o tom Radiožurnál.

Podle jeho zpravodaje tento týden dobrovolníci předali čtvrtou sanitku a další zdravotnický materiál do dětské nemocnice v ostřelovaném Chersonu. Češi školí ukrajinské vojáky v taktické první pomoci, pomáhají v nemocnici v Bachmutu nebo vozí humanitární pomoc.

12:56

Putin také obvinil Západ, že jeho jediným cílem je zlikvidovat bývalý Sovětský svaz a Ruskou federaci. Západ chce Rusko podle něj rozdělit na malé části, aby ho mohl dostat ho pod svou kontrolu a ovládnout největšího světového producenta surovin. To by podle něj mohlo vést ke zničení mnoha národů Ruska, včetně etnické ruské většiny.

Putinovo vyjadřování o ohrožování existence národa naznačuje, že by mohl připravovat Rusy na mnohem hlubší konflikt a také mu dává větší možnosti ve volbě zbraní, které by mohl v budoucnu použít, uvedl Reuters.

11:15 Vlajka Ruské federace.

Putin označil konfrontaci se Západem kvůli válce na Ukrajině za existenční bitvu o přežití Ruska a ruského lidu.

Putin stále častěji prezentuje válku jako rozhodující okamžik ruských dějin a tvrdí, že je ohrožena samostatná budoucnost Ruska a jeho lidu, upozornila agentura Reuters. NATO a Západ takové obvinění odmítají.

Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu
Vladimir Putin a ministr obrany Sergej Šojgu | Foto: Reuters
10:45

Ukrajinská armáda dnes uvedla, že Rusko v uplynulém dni provedlo neúspěšnou ofenzivu u Jahidne, malé vsi přiléhající k severozápadnímu okraji Bachmutu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na ranní operační svodku ukrajinského generálního štábu. Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina v sobotu tvrdila, že se zmocnila této vesnice na východě Ukrajiny poblíž ohniska intenzivních bojů. Toto tvrzení se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.

10:42

Tisíce lidí se včera sešly na pražské Letné a poté na průvodu k ukrajinské ambasádě při výročí jednoho roku od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Akci podpořil i čerstvě zvolený prezident Petr Pavel nebo americký velvyslanec Bijan Sabet.

Podle Pavla je až zarážející, kolik toho má Česko společného s Ukrajinou. Poukázal na podobnost se Sudety. "Protože tehdy před druhou světovou válkou se Hitler choval stejně, jako se choval teď Putin ve vztahu k Ukrajině. Také zneužil německou menšinu v našich Sudetech, podněcoval vášně a násilí, které potom využil jako záminku pro potlačení," řekl.

10:09

Spojenci Ukrajiny by měli doufat v nejlepší, ale měli by se připravit i na potenciálně horší důsledky, řekl ukrajinskému webu Suspilne zvolený český prezident Petr Pavel. Zmínil, že většina debat na toto téma na Mnichovské bezpečnostní konferenci, které se v polovině února zúčastnil, se mu zdála příliš optimistická.

Válka nemusí skončit letos, ale může se proměnit v dlouhodobý konflikt. Proto je podle Pavla důležité poskytnout Kyjevu vše, co nyní potřebuje, ale být také připravený na dlouhodobou pomoc, aby mohl pokračovat v obraně země a proměnit ji ve vítězství. Po ukončení konfliktu s Ruskem by se Ukrajina měla stát členem Severoatlantické aliance, uvedl také v rozhovoru Pavel.

09:39 Projev Vladimira Putina k uznání nezávislosti donbaských republik, 21. 2. 2022.

Rusko nemá jinou možnost než vzít v úvahu jaderný potenciál NATO, uvedl v rozhovoru se státní televizní stanicí Rossija-1 ruský prezident Vladimir Putin. Vojenská aliance vedená USA totiž podle něj usiluje o porážku Ruska. V interview den po prvním výročí ruské invaze na Ukrajinu také uvedl, že Západ chce Rusko zlikvidovat a rozdělit, aby ho mohl dostat pod svou kontrolu.

Dodávky zbraní NATO na Ukrajinu lze podle Putina považovat za účast na konfliktu, protože aliance za tyto zbraně nedostává peníze. Západ se tak podle něj stává spoluviníkem údajných zločinů Kyjeva.

20:27

Litevci ve veřejné sbírce za měsíc vybrali 14 milionů eur (přes 330 milionů korun), za které se nakoupí 14 radarů protivzdušné obrany pro ukrajinskou armádu. Oznámili to pořadatelé. Litevský prezident Gitanas Nauséda na Twitteru napsal, že štědrost země s 2,8 milionu obyvatel ho naplňuje hrdostí.

"Čtrnáct milionů eur od Litevců na nákup radarů na obranu Ukrajiny. Za čtyři týdny. Tolik od nás pro tuto chvíli," napsal na Twitter litevský novinář a dobrovolník Andrius Tapinas, který se na pořádání sbírkové kampaně podílel.

Sbírka nazvaná Radarom! odstartovala 30. ledna a skončila benefičním koncertem v pátek, kdy si svět připomněl rok od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Přispívali v ní jednotlivci i firmy.

19:58

Mluvčí společnosti MERO, která je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba, se vyjádřila ke zprávě o přerušení dodávek ropy z Ruska do Polska. "Přeprava ropy do ČR ropovodem Družba probíhá podle plánu standardním způsobem," řekla Barbora Putzová.

18:49

Jednotky ukrajinské a ruské armády dál svádějí bitvu o město Bachmut a jeho okolí, kam v posledních týdnech napřeli Rusové své síly. Ukrajinské obránce tam dnes navštívil velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj, uvedl server Ukrajinska pravda.
Šéf žoldnéřů z Wagnerovy skupiny Prigožin dnes uvedl, že jeho muži dobyli u Bachmutu vesnici Jahidne. O den dříve oznámil, že jeho jednotky obsadily i blízkou obec Berchivka. Tato tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

17:49 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nechal u příležitosti výročí začátku války na Ukrajině nahlédnout do svého soukromí. "Tady žiju rok," říká Zelenskyj na záběrech, které zveřejnil na Twitteru poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.
Podle nich je v Zelenského pokoji v prezidentském paláci v centru Kyjeva jen několik málo kusů nábytku: lůžko, stůl, televize či křeslo.

Novináře Zelenskyj zavedl i do svého šatníku, v němž má převážně vojenské oblečení a boty. V obleku se ukrajinský prezident na veřejnosti objevil naposledy před válkou. Ve vojenském byl i při loňské návštěvě Washingtonu či letos na návštěvě Londýna, Paříže a Bruselu. V pátek Zelenskyj stanici BBC řekl, že "by bylo opravdu zvláštní", kdyby nyní nosil oblek. Komarovovi ale slíbil, že jeden z nich si vezme na sebe u příležitosti vítězství Ukrajiny ve válce.

V dokumentu Rok, jehož název odkazuje na dobu trvání ruské války proti Ukrajině, zavedl Zelenskyj Komarova i do své kanceláře, ze které hovoří se světovými politiky. Dokument obsahuje i řadu dalších rozhovorů s ukrajinskými představiteli, vojáky i běžnými lidmi, kteří shrnují svůj rok od počátku ruské agrese vůči Ukrajině.

17:42

Na pražské Letné se dnes v podvečer sešly tisíce lidí, aby připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Lidé půjdou průvodem k ukrajinské ambasádě, kde vystoupí mimo jiné zvolený prezident Petr Pavel, akci tam zakončí koncert. Lidé s sebou mají ukrajinské vlajky a také baterky, které organizátoři po akci chtějí vybrat a poslat na Ukrajinu. Akci, nazvanou Vidíme jasně, co je třeba udělat, pořádají spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina.

Na pražské Letné se dnes v podvečer sešly nižší tisíce lidí, aby připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu.
Na pražské Letné se dnes v podvečer sešly nižší tisíce lidí, aby připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. | Foto: Profimedia.cz
17:17

V Litoměřicích dnes několik desítek lidí demonstrovalo za odstranění pomníku, který oslavuje sovětskou armádu. "Pomník vznikl v dobách nejtužší normalizace jako jeden z nástrojů okupační a kolaborantské propagandy a je ostudou města," řekl svolavatel akce Zdeněk Paclík.
V souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu přibylo v Česku případů poškozování podobných památníků i diskusí o jejich odstranění. V Litoměřicích někdo loni v říjnu čelo podstavce upravil do podoby pračky a na tělo sochy namaloval pás červené barvy
Starosta Radek Löwy (ANO) dnes novinářům řekl, že odstranění pomníku není nakloněn a že by měl podle něj na místě zůstat.

V Litoměřicích dnes několik desítek lidí demonstrovalo za odstranění pomníku, který oslavuje sovětskou armádu.
V Litoměřicích dnes několik desítek lidí demonstrovalo za odstranění pomníku, který oslavuje sovětskou armádu. | Foto: Profimedia.cz
16:33

Nastupující prezident Petr Pavel se vyjádřil k dění na Ukrajině v živém vysílání na sociální síti Facebook. "Zhroucené Rusko by bylo velkým problémem," uvedl s tím, že po skončení konfliktu by si mělo Rusko udržet kontrolu a být schopno vést mezinárodní jednání. Zopakoval, že jednání mohou začít pouze pod podmínkou, že Ukrajina dostane pod kontrolu veškeré své území k roku 2014. Velkou roli podle něj může hrát Čína, která je sice ekonomickým partnerem Ruska, ale za rok od počátku konfliktu nevyvinula směrem k Rusku přímou vojenskou podporu.

16:02

Díky novému česko-ukrajinskému filmu Fresh Memories: The Look mají diváci možnost podívat se díky virtuální realitě přímo mezi obyvatele Charkova. Film natočil český režisér a scenárista Ondřej Moravec spolu s ukrajinským režisérem Volodymyrem Kolbasou.

Zájemci se na snímek budou moci od 21. března do června podívat v pražské galerii DOX, kde budou k dispozici i VR headsety. Tvůrci zároveň usilují o to, aby se co nejdříve dostal například do internetové distribuce, kde si ho budou moci pustit majitelé helmy na virtuální realitu. 

15:30

Nejméně 10 000 lidí podle policie přišlo v Berlíně demonstrovat proti posílání zbraní na Ukrajinu a za zahájení mírových jednání s Ruskem, uvedla německá tisková agentura DPA.

Lidé demonstrující v Berlíně proti dodávání zbraní na Ukrajinu. Heslo, které nese v rukou muž na fotce, je známé už z dob války ve Vietnamu.
Lidé demonstrující v Berlíně proti dodávání zbraní na Ukrajinu. Heslo, které nese v rukou muž na fotce, je známé už z dob války ve Vietnamu. | Foto: Profimedia.cz
14:53 Vlajka Ruské federace.

Rusko přestalo dodávat ropu severní větví ropovodu Družba, která vede do Polska. Na Twitteru o tom informoval šéf rafinerské společnosti PKN Orlen Daniel Obajtek. Podle něj to dodávky zákazníkům neovlivní, protože Polsko získávalo v poslední době z Ruska pouze desetinu své spotřeby surové ropy a dodávky nahradí z jiných zdrojů.

V rámci protiruských sankcí zaváděných kvůli invazi na Ukrajinu začal loni v prosinci platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie. Dovoz ropovodem Družba, jehož jižní větev vede přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky, má z embarga výjimku.

14:52

Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko uvedl, že v pátek, tedy v den výročí invaze Moskvy na Ukrajinu, vedl dlouhý rozhovor se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

"Prozradím vám tajemství, včera večer jsme dlouho hovořili o různých tématech," citoval Lukašenka kanál na sociálních sítích napojený na jeho tiskovou službu, aniž by uvedl další podrobnosti. Kreml zatím k rozhovoru neposkytl žádné vyjádření.

14:16

Evropská unie oficiálně schválila další, už desátý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho vpádu na Ukrajinu. Nová opatření zasáhnou banky, export technologií využitelných pro vojenské účely nebo vývoz ruských surovin. Rozšíří se také sankční seznam, na nějž přibyde 121 jmen jednotlivců a organizací, pro které platí omezení nakládat s majetkem a zákaz cest do unie.

Na nových sankcích se dohodli velvyslanci členských zemí EU v pátek, tedy v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu, formálně je unie přijala dnes. Schvalování bylo tentokrát komplikovanější než obvykle, protože země se nedokázaly shodnout na podrobnostech zákazu vývozu ruského syntetického kaučuku navrženého Polskem.

"Budeme dál zvyšovat tlak na Rusko - a budeme to dělat tak dlouho, dokud to bude potřeba," uvedl v prohlášení šéf unijní diplomacie Josep Borrell. "Máme teď k dispozici vůbec nejdalekosáhlejší sankce, které pomáhají ztenčit válečný arzenál Ruska a těžce dopadají na jeho ekonomiku," napsala na Twitteru šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Restrikce vůči Rusku se nově týkají bank Alfa a Tinkoff, které čeká odpojení od mezinárodního platebního systému SWIFT. Omezen má být vývoz komponentů využitelných pro vojenské účely, například elektronických součástek pro výrobu raket a vrtulníků nebo termokamer. Sankce mají zasáhnout i výrobu dronů, které dodává Rusku Írán. Na seznam individuálních sankcí přibyli například činitelé odpovědní za násilné deportace ukrajinských dětí do Ruska.

13:00 Vlajka Ruské federace.

Ruská armáda pravděpodobně vyčerpala své zásoby íránských bezpilotních letounů, uvádí v dnešním hlášení britské ministerstvo obrany. Podle Londýna je to pravděpodobné, protože zhruba od 15. února nebyly zaznamenány žádné zprávy o použití těchto dronů na Ukrajině. Naproti tomu od konce ledna do začátku února sestřelila ukrajinská armáda nejméně 24 bezpilotních letounů Šáhed-136.

"Je pravděpodobné, že Rusko bude usilovat o dodávky," uvedlo ministerstvo. "Ačkoli tyto zbraně nemají dobré výsledky v ničení zamýšlených cílů, Rusko je pravděpodobně považuje za užitečné při odvádění pozornosti ukrajinské protivzdušné obrany od mnohem účinnějších ruských řízených střel," stojí v příspěvku na Twitteru.

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Evropská unie schválila už desátý balík sankcí proti Rusku. Nová opatření zasáhnou banky, export technologií využitelných pro vojenské účely nebo vývoz ruských surovin.
 • Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy v tuto chvíli nehodlají Ukrajině dodat bojové letadla F-16. Podle něj americká armáda tvrdí, že je země napadená Ruskem nepotřebuje. 
 • Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že na začátku dubna navštíví Čínu. Chce vyzvat Peking k vyvinutí tlaku na Rusko, "aby zastavilo agresi vybudovalo mír".
 • Čína vyzvala Ukrajinu a Rusko k příměří. Součástí je i dvanáctibodový plán čínské vlády na ukončení války. Kyjev plán odmítl, protože by podle něj válku pouze "zmrazil". Moskva ho naopak považuje za spíše "vyvážený".
11:47

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že na začátku dubna navštíví Čínu, přesné datum ale neuvedl. Informovala o tom agentura AFP, podle které chce Macron vyzvat Peking, aby spojencům Ukrajiny pomohl "vyvinout tlak na Rusko, aby zastavilo agresi a vybudovalo mír".

Den poté, co Peking zveřejnil dokument vyzývající k mírovým rozhovorům a "politickému řešení" konfliktu, Macron uvedl, že mír je "možný pouze tehdy, pokud zahrnuje zastavení ruské agrese, stažení vojsk a respektování územní suverenity a ukrajinského lidu". Tyto myšlenky chce zopakovat na své návštěvě Číny.

11:01

Polsko doufá, že Ukrajině poskytne další tanky během několika dnů, nikoli týdnů. Tiskové agentuře PAP to dnes řekl náměstek ministra zahraničí Pawel Jabloński. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek v Kyjevě u příležitosti prvního výročí ruské invaze oznámil, že jeho země již Kyjevu dodala čtyři tanky Leopard 2, a dodal, že další budou brzy následovat. Celkem Polsko plánuje předat svému východnímu sousedovi 14 strojů německé výroby.

Morawiecki, který v Kyjevě také jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, rovněž uvedl, že Varšava během několika dnů předá Kyjevu několik svých tanků PT-91 Twardy, což jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72.

Jabloński dnes řekl, že se Polsko chystá brzy poslat na Ukrajinu další tanky. "Doufáme, že to bude velmi brzy, že je to spíše otázka dnů než týdnů," řekl Jabloński. Dodal, že důvodem, proč se Polsko rozhodlo dodat některé tanky co nejdříve, bylo povzbudit ostatní země, aby zvýšily své úsilí.

10:19

Německo vyčlenilo více než 260 miliard eur (6,2 bilionu korun) na řešení bezprostřední hrozby energetické krize vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu. Úplné vyřešení problému bude ale mnohem nákladnější a je otázkou, zda to země vůbec zvládne. Agentura BloombergNEF odhaduje, že náklady na zajištění budoucnosti energetického systému země do roku 2030 překonají jeden bilion dolarů (22,4 bilionu korun). Tato částka zahrnuje investice do modernizace energetických sítí a především do nové produkce, aby byla země schopná zvládnout postupné odstavování jaderných a uhelných elektráren, zvýšenou poptávku po elektromobilech a systémech vytápění a splnit klimatické závazky.

07:23

Americký prezident Joe Biden se kriticky vyjádřil vůči mírovému plánu, který v pátek představila Čína. "Neviděl jsem v plánu nic, co by nasvědčovalo tomu, že obsahuje něco, co by bylo prospěšné někomu jinému než Rusku," řekl Biden.

Americký prezident také Peking varoval před dodávkami vojenské techniky Rusku s tím, že by mu tak hrozily ze strany Washingtonu tvrdé sankce. "Nepředpokládám, a zatím jsme to ani neviděli, větší iniciativu Číny v dodávkách zbraní Rusku," uvedl Biden.

Dvanáctibodový dokument vypracovaný čínskou diplomacií Kyjev odmítl s tím, že by jen válku zmrazil. Moskva ho naopak považuje za spíše vyvážený.

07:16

Pro dodávku bojových letadel F-16 Ukrajině není podle americké armády nyní důvod. V rozhovoru se stanicí ABC News to řekl americký prezident Joe Biden, který zaslání těchto zbraní Kyjevu znovu odmítl. Podle něj Washington v současnosti poskytuje Ukrajině zbraně, které její armáda potřebuje k dosažení územních zisků na jaře a létě. 

"Ne, (ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj) nyní letouny F-16 nepotřebuje," uvedl Biden na otázku, zda Kyjev bojové letouny, o které v poslední době žádá, potřebuje. Biden také dodávku stíhaček v současné době vyloučil. Podle něj američtí vojáci poukazují, že neexistuje důvod, proč Kyjevu tento typ zbraní dodat. Podle Bidena se v budoucnosti ukáže, jaké budou potřeby ukrajinské armády.

Spojené státy podle Bidena nyní poskytují Ukrajině zbraně, které potřebuje pro ofenzivu v jarních a letních měsících. "Potřebuje tanky, dělostřelectvo, protivzdušnou ochranu, a to včetně dalšího (systému) HIMARS," řekl Biden.

07:13

Dodávat zbraně Ukrajině znamená zapojit se do války proti Rusku. Myslí si to 51 procent Němců, jak ukazuje průzkum agentury YouGov realizovaný pro německou tiskovou agenturu DPA. Opačného názoru bylo 37 procent respondentů. Vůči dodávkám zbraní Ukrajině jsou Němci opatrní, a to hlavně v případě tanků a bojových letounů.

I rok po invazi ruské armády na Ukrajinu jsou Němci vůči dodávkám dosti skeptičtí. Zhruba 40 procent z nich si myslí, že Berlín dal Kyjevu příliš moc zbraní. Jako nedostatečnou vidí německou vojenskou pomoc 22 procent respondentů. Pro 23 procent účastníků průzkumu byla přiměřená.

Proti dodávkám moderních tanků Leopard 2 je 44 procent respondentů, zatímco 41 procent se vyslovilo pro poskytnutí těchto zbraní. Vláda v Berlíně již rozhodla, že tyto tanky Ukrajině předá. Větší rozdíl panuje v případě bojových letounů - proti je 56 procent Němců a pro 27 procent. V tomto případě ale Berlín žádné rozhodnutí neudělal.

Podle posledních údajů Berlín dodal Ukrajině zbraně a vojenský materiál v celkové výši 2,6 miliardy eur (zhruba 62 miliard korun). To je mezi státy čtvrtá nejvyšší částka.

22:24

Státy EU se shodly na desátém balíku protiruských sankcí, oznámilo švédské předsednictví. Sankce mají zasáhnout ruský export v hodnotě deseti miliard eur (237 miliard korun). Zahrnou i některé dosud nepostižené banky, ruské činitele a propagandisty.

21:29

Severoatlantická aliance by mohla nabídnout Ukrajině bezpečnostní dohodu, která by Kyjevu po konci války s Ruskem zpřístupnila větší množství moderních vojenských technologií. To by mělo přimět Kyjev k zahájení jednání o příměří s Ruskem i v momentě, kdy by ruská armáda byla stále na ukrajinském území. Napsal to deník The Wall Street Journal s odkazem na vyjádření představitelů Německa, Francie a Británie.

Bezpečnostní smlouva by neměla takovou váhu jako plnohodnotné členství v alianci. Na Ukrajinu by se tak nevztahoval závazek vzájemné obrany mezi zeměmi NATO a v zemi by nebyli trvale rozmístění vojáci Severoatlantické aliance. Větší dostupnost moderních západních zbraní by ale mohla Moskvu odradit od dalších útoků na sousední zemi. Návrh by mohly státy projednat na summitu NATO v červenci.

21:01

Kanada uvalila sankce na další ruské jednotlivce a subjekty. Ukrajině, která přesně rok čelí ruské invazi, pošle další čtyři tanky Leopard 2. Nové sankce podle premiéra Trudeaua cílí na 129 jednotlivců a 63 subjektů, včetně místopředsedů ruské vlády a dalších činitelů. Zároveň Kanada zakazuje, aby byly do Ruska vyváženy určité chemikálie využívané v elektronice, a zakazuje dovoz a nákup ruských zbraní, píše agentura Reuters.

20:57

Světová banka poskytne Ukrajině grant 2,5 miliardy dolarů. Finanční prostředky jsou určené na podporu rozpočtu a udržení základních služeb.

20:23

Ukrajinci v pátek stáli ve frontách na poštovní známku s nástěnnou malbou britského umělce Banksyho, na níž malý chlapec poráží dospělého muže v judu. Známka vyšla při příležitosti roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu, informovaly tiskové agentury.

Foto: ČTK
19:43

Lidé v Česku si v pátek průvodem, modlitbou i minutou ticha připomněli rok války na Ukrajině. Pochod na podporu Ukrajiny, kterého se účastnily přinejmenším stovky lidí, prošel centrem Prahy, oběti bojů uctily desítky lidí minutou ticha na Masarykově náměstí v centru Hradce Králové. Modlitba za Ukrajinu v podvečer zazněla v Plzni a také před libereckou radnicí nasvícenou v barvách ukrajinské vlajky. Stejně osvícená byla také radniční věž v Ostravě. Ruská armáda zahájila letecký i pozemní útok na Ukrajinu v ranních hodinách 24. února 2022.

19:39

Téměř dva tisíce lidí se v pátek večer sešlo na Dominikánském náměstí v Brně, aby podpořilo Ukrajinu při prvním výročí zahájení ruské invaze a agrese. Setkání začalo opakovaným zvukem sirén, které znějí takřka denně v řadě ukrajinských měst jako poplach před leteckými útoky. Čeští řečníci zmínili především hrdinství Ukrajinců, kteří rok pokládají životy za svobodu nejen svoji, ale i dalších obyvatel Evropy. Ukrajinští řečníci děkovali za trvající podporu a pomoc.

19:16

Pohled na připomínkové akce, které připomínají roční výročí ruské invaze na Ukrajinu v různých částech světa.

18:47

Iniciativa Hlas Ukrajiny uspořádala protestní pochod ze Staroměstského náměstí kolem obchodů a značek, které se nestáhly z Ruska. Cíl pochodu bylo Václavské náměstí, kde se následně uskutečnil program k výročí ruské invaze.

Foto: ČTK
18:11

Skupina velkých světových ekonomik G7 se zavázala posílit diplomatickou, finanční a vojenskou podporu Ukrajině, vyplývá z prohlášení, které země zveřejnily po svém digitálním jednání. Páteční rozmluvy se zúčastnil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko musí ukončit agresi a stáhnout své vojáky z celého území Ukrajiny, uvedly státy G7 a odsoudily "nelegální a neospravedlnitelnou válku", kterou před rokem Rusko rozpoutalo.

18:10 Vlajka Ruské federace.

Spojené státy se domnívají, že Rusko by mohlo Íránu poskytnout bojové letouny výměnou za zesílenou podporu války proti Ukrajině, uvedl mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní otázky John Kirby, který před reportéry popisoval sílící vojenskou spolupráci mezi Teheránem a Moskvou. Do vojenské podpory Ruska se údajně zapojila i Severní Korea.

17:52 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že podporuje Čínou představený plán na ukončení války na Ukrajině. Kyjev by se podle Moskvy měl smířit s "novou územní realitou", informovala agentura TASS. Čína v pátek v rámci 12bodového plánu pro řešení války na Ukrajině vyzvala ke komplexnímu příměří. Kyjev tento návrh odmítl, pokud nebude zahrnovat stažení ruských vojsk na hranice z roku 1991, ale zároveň uvedl, že je otevřen jednáním o některých částech plánu.

17:37

Německo si připomnělo první výročí ruské invaze na Ukrajinu. Piety a připomínkové akce se konaly v celé zemi, další jsou naplánovány na víkend. Spolkové, zemské i komunální úřady na znamení solidarity vyvěsily ukrajinské vlajky. Ukrajinská vlajka tak v pátek zavlála mimo jiné před kancléřstvím nebo na nedalekém Spolkovém sněmu.

17:36 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při projevu k národu 22. února 2022.

Některé body čínského plánu na ukončení války mezi Ukrajinou a Ruskem podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského dávají smysl, s jinými ale nesouhlasí. Zelenskyj uvedl, že s Čínou lze spolupracovat. Pokud spojenci Kyjeva dodrží své slovo a splní své úkoly, ukrajinské vítězství bude nevyhnutelné, uvedl také prezident a zdůraznil, že je potřeba navázat bližší partnerství se zeměmi Latinské Ameriky a afrického kontinentu, jejichž podpora Ukrajině chybí.

17:01

Ukrajincům dnes u příležitosti výročí ruské invaze vyjádřily podporu i světové celebrity. Mezi herci, hudebníky či spisovateli, kteří se ve zveřejněném videovzkazu objevili, jsou například herečka Julia Robertsová, herci Morgan Freeman, Mark Hamill či Matt Damon, skupina Pet Shop Boys, ale i americký astronaut Scott Kelly.

"Stateční Ukrajinci," oslovuje obyvatele Ukrajiny hned na začátku videa Björn Ulvaeus, člen známé hudební skupiny ABBA. Jak ho doplňuje z New Yorku herec Matt Damon, rád by poslal vzkaz plný "lásky, respektu a solidarity se všemi bratry a sestrami na Ukrajině".

"Svět Ukrajince sleduje a velmi obdivuje jejich odvahu, odhodlání a rozhodnost", se kterou bojují proti zločinecké ruské invazi, říká následně Mark Hamill známý jako Luke Skywalker z filmových Hvězdných válek. "Bojujete za nás všechny," dodává herec Ethan Hawke. Zpěvačka a herečka Barbra Streisandová označuje Ukrajince za "inspiraci pro celý svět". "Budeme vás podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba," dodává. "Pamatujte, síla bude vždycky s vámi," uzavírá videovzkaz Mark Hamill slavným citátem právě z Hvězdných válek.

16:46

Rada bezpečnosti OSN dnes v úvodu svého zasedání držela minutu ticha za oběti války na Ukrajině.

15:57

Britský premiér Rishi Sunak dnes u příležitosti ročního výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu před svým sídlem v Downing Street 10 držel minutu ticha, informuje zpravodajský web Sky News. Piety se zúčastnila také Sunakova žena Akshata Murtyová, ukrajinský velvyslanec Vadym Prystajko a příslušníci ukrajinských ozbrojených sil. Na dveřích byl věnec v barvách ukrajinské vlajky. Ke konci minuty ticha dvě ukrajinské zpěvačky v kroji zazpívaly ukrajinskou hymnu.

Minuta ticha před sídlem britského premiéra.
Minuta ticha před sídlem britského premiéra. | Foto: Reuters
15:48

Kyjev odmítl Čínou představený plán na příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, podle něj by vedl ke zmrazení války. Moskva označila plán za vyvážený. Dvanáctibodový plán vyzýval k ukončení západních sankcí proti Rusku, k přijetí opatření k zajištění jaderných zařízení, ke zřízení humanitárních koridorů pro evakuaci civilistů a k zajištění vývozu obilí, jehož přerušení způsobilo globální zdražování potravin. Nezmiňoval se však o stažení ruských vojáků z území Ukrajiny.

15:30

Americké ministerstvo zahraničí míří novými sankcemi na stovky Rusů včetně devíti ministrů a skoro padesáti gubernátorů, uvádí agentura Reuters.

15:18

Demonstrace na podporu Ukrajiny se v pátek konala i v Bělehradě. Srbsko je považováno za zemi, kde lidé spíš sympatizují s Ruskem.

Demonstrace na podporu Ukrajiny se v pátek konala i v Bělehradě. Srbsko je považováno za zemi, kde lidé spíš sympatizují s Ruskem.
Demonstrace na podporu Ukrajiny se v pátek konala i v Bělehradě. Srbsko je považováno za zemi, kde lidé spíš sympatizují s Ruskem. | Foto: Reuters
15:14

V Bělorusku je nyní rozmístěno zhruba deset tisíc ruských vojáků. Nebezpečí pozemního útoku z Běloruska v tuto chvíli není velké, oznámilo ukrajinské ministerstvo obrany.

15:08

Švédsko Ukrajině dodá až deset tanků Leopard a systémy protivzdušné obrany Hawk, oznámila švédská vláda. Půjde o součást 11. balíku obranné pomoci.

15:08 Vlajka Ruské federace.

V různých městech Ruska se dnes, na výročí ruského vpádu na Ukrajinu, v atmosféře represí konají protiválečné protesty. 

Lidé také nosí květiny k pomníkům souvisejícím s Ukrajinou. Podle ochránců lidských práv policie kvůli tomu zadržela už více než 20 lidí, uvádí portál Meduza.

Ve městě Barnaul v západní části Sibiře policie zadržela nejméně pět lidí, čtyři z nich kvůli tomu, že na hlavním náměstí rozestavěli tabulky s protiválečným obsahem a položili u nich květiny. Dalším zadrženým je muž, který držel nápis "Dost bylo mlčení". V Irkutsku stejný osud potkal ženu, která přišla na veřejnost s nápisem ve stylu inzerátu: "Potřebuji: Odvést vojska z Ukrajiny". V Jekatěrinburgu policie při protestu u památníku obětem politických procesů zadržela osm lidí.

12:46 Vlajka Ruské federace.

Gubernátor ruské Sverdlovské oblasti se dostal do sporu s Jevgenijem Prigožinem, šéfem žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Prigožin obvinil vedení tohoto regionu, že odmítá s poctami pohřbívat vojáky, kteří zahynuli v bojích na Ukrajině. Gubernátor Jevgenij Kujvašev mu vzkázal, ať nestrká nos do věcí regionální správy. 

Kujvašev na regionálním portálu 66.ru uvedl, že Prigožin opět nemohl Sverdlovskou oblast nechat na pokoji, "pokaždé je pro něj těžší a těžší vymyslet něco, čeho by se mohl chytit, jak urazit náš region". "Bezprávím je to, že ty, Jevgeniji, strkáš nos do regionální správy a do personální politiky. Pokud se každý podnikatel, který vydělává na jídle pro školy, bude snažit řídit zemi, daleko nedojdeme," uvedl také gubernátor. Vzkázal Prigožinovi, aby dále "klohnil karbanátky a vařil těstoviny", a "my si to v regionech vyřešíme sami".

12:44

Ministerstvo zahraničí za rok ruské agrese na Ukrajině uvolnilo na humanitární pomoc osobám v napadené zemi i v Česku přes 420 milionů korun. Peníze směřovaly na zajištění ubytování, zdravotnický materiál, energetické potřeby nebo pomoc uprchlíkům z Ukrajiny v Moldavsku, oznámil úřad.

12:27

Podpory pro ukrajinské uprchlíky před ruskou vojenskou invazí zřejmě čekají změny. Od července se zpřísní podmínky pro nárok na humanitární dávku, která má být adresnější. Nová pravidla získá vyplácení takzvaného solidárního příspěvku na ubytování Ukrajinců s dočasnou ochranou v domácnostech a bezplatné nouzové ubytování.

12:22

V Berlíně je ode dneška před ruskou ambasádou vystaven ruský tank T-72, který ukrajinští vojáci zničili loni v březnu během bitvy o Kyjev. Tank je součástí pietních akcí, kterými si Německo připomíná první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. O vystavení zneškodněné techniky, kterou Rusové nasadili k invazi na Ukrajinu, aktivisté v Berlíně usilovali řadu měsíců, radnice to ale nejprve odmítala.

12:20

Ruský prezident Putin se připravuje na více války a chce Evropu, ve které může Moskva diktovat, co mají dělat sousedé, řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

12:18

Polský ministr obrany Marius Blasczak řekl, že tanky Leopard, jež Polsko slíbilo dodat Ukrajině, už tam jsou. 

12:15

Ruskou invazi na Ukrajinu i rok po jejím začátku většina lidí stále odsuzuje, nicméně proti loňskému únoru jich je méně. Za neobhajitelné považuje kroky Ruska vůči Ukrajině 75 procent Čechů, loni krátce po začátku konfliktu stejně odpovědělo 87 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Jedenapadesát procent občanů si přeje, aby válku vyhrála Ukrajina. Více než třetina se kloní k tomu, aby skončila dočasným mírem, a nevyhrál tak nikdo. Vítězství Ruska si přeje necelá desetina dotázaných, uvedl rozhlas s odkazem na průzkum.

Median provedl průzkum 17. a 18. února mezi tisícovkou lidí starších 18 let.

11:40

 Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer se v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten ho přijal společně s dalšími předsedy parlamentních výborů ze zemí NATO a Evropské unie.

11:39

USA uvalily nové sankce na desítky firem po celém světě, které podporují ruskou schopnost válčit nebo pomáhají Rusku sankce obcházet, uvedl Bílý dům.

11:31

Ruskou invazi na Ukrajinu i rok po jejím začátku většina lidí stále odsuzuje, nicméně proti loňskému únoru jich je méně. Za neobhajitelné považuje kroky Ruska vůči Ukrajině 75 procent Čechů, loni krátce po začátku konfliktu stejně odpovědělo 87 procent lidí. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Podle ředitele Medianu Přemysla Čecha veřejnost svůj názor na invazi nezměnila a stojí konzistentně na straně Ukrajiny. Meziroční rozdíl 12 procentních bodů sice znamená určitý pokles podpory, ale není nijak zásadní, uvedl.

10:59

Zbrojní pomoc Západu neprodlužuje válku na Ukrajině. Prodlužuje ji Putin, řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Zdůraznil, že na Německo je spolehnutí.

10:58

Už rok se bráníte nelidské agresi, mír a svoboda patří k nejvzácnějším hodnotám, vzkázala Ukrajincům slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ukrajinsky ve videonahrávce k výročí loňské invaze Ruska do sousední země. Ve společném prohlášení pak Čaputová spolu se slovenským premiérem Eduardem Hegerem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem kritizovali Rusko za jeho invazi a podpořili svrchovanost Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic.

"Budeme nadále stát při vás. Pomáháme těm, kdo brání svou vlast na frontové linii, i těm, kdo museli uprchnout ze svých domovů a našli útočiště na Slovensku," uvedla Čaputová na twitteru. V proslovu také pronesla ukrajinské vlastenecké heslo Sláva Ukrajině.

10:49

Valné shromáždění OSN vyzvalo v rezoluci Rusko, aby se okamžitě stáhlo z Ukrajiny a ukončilo  válku. Pro bylo 141 států, proti 7, zdrželo se 32. Společně s Ruskem hlasovaly Bělorusko, Eritrea, Mali, Nikaragua, Severní Korea a Sýrie.

10:43

Velká Británie nabízí stíhačky zemím střední a východní Evropy, pokud poskytnou své stroje sovětské výroby Ukrajině. Řekl to dnes rozhlasové stanici Times Radio britský ministr obrany Ben Wallace. Jde podle něj o země, které disponují například stíhačkami typu MiG-29 nebo Su-24.

"Pokud je chtějí poskytnout, můžeme my použít své bitevníky, abychom je nahradili, a zajistili jim tak bezpečnost," řekl Wallace. Připomněl, že stíhačky partnerů v NATO už jsou konfigurovány pro boj aliančním způsobem.

Země jako Polsko a Slovensko už naznačily, že jsou ochotny své letouny MiG-29 Ukrajině poskytnout. Aby tak ale mohly učinit, potřebují doplnit své kapacity západními stroji, upozorňuje dnes deník The Daily Telegraph.

Ukrajina vyzývá spojence k dodání moderních bojových letounů. Dosud ale západní státy reagovaly spíše skepticky. Váhá i Británie, která ale ohlásila výcvik ukrajinských pilotů na moderních stíhačkách.

 

10:41

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na ceremonii k uctění památky obětí ruské invaze.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na ceremonii k uctění památky obětí ruské invaze.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na ceremonii k uctění památky obětí ruské invaze. | Foto: Reuters
10:34

Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že se chystá navštívit Ukrajinu. O datu zatím podle něj není rozhodnuto.

10:16

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Valné shromáždění OSN v nové rezoluci znovu vyzvalo Rusko, aby okamžitě stáhlo své jednotky z Ukrajiny.
 • Text schválený vpředvečer prvního výročí invaze podpořilo 141 zemí včetně České republiky, proti bylo sedm delegací a dalších 32 se zdrželo.
 • Rusko musí posunout hranice co nejdále, třeba až k Polsku, řekl bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv.
 • V den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu přijel do Kyjeva polský premiér Mateusz Morawiecki, položil věnec u zdi připomínající padlé vojáky.
10:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko musí posunout hranice, na kterých pro něj hrozí nebezpečí, co nejdále, i kdyby to bylo až k Polsku. Dnes to na Telegramu napsal bývalý ruský prezident a současný místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.

Na první výročí ruského vpádu na Ukrajinu uvedl, že "si vezmeme zpět svá území a ochráníme svůj lid, který trpěl během genocidy a ostřelování". Ochrana ruskojazyčných obyvatel Ukrajiny byla před rokem jednou ze záminek, proč Moskva invazi do sousední země zahájila.

10:14

Vážení čtenáři a čtenářky, vítejte u našeho nového online přenosu k dění na Ukrajině. Starší informace naleznete zde.