Ukrajinci zaskočili Rusy náletem na krymské nádraží. Terčem byly rakety Kalibr

Martin Novák Martin Novák
21. 3. 2023 16:00
Ruské okupační úřady ve městě Džankoj a jeho okolí na Krymu vyhlásily takzvaný režim mimořádných opatření. Učinily tak poté, co v noci z pondělí na úterý udeřily ukrajinské drony.
V noci z pondělí na úterý zasáhly ukrajinské drony město Džankoj na Krymu. | Video: Aktuálně.cz/Twitter

Zprávy je těžké ověřit, ale z videí na sociálních sítích a z několika svědectví vyplývá, že v pondělí ve 20:45 začal ukrajinský vzdušný úder na město Džankoj. Od vlakového nádraží se ozvala série prudkých výbuchů.

Ukrajinská vojenská rozvědka tvrdí, že od informátorů obdržela přesné informace o pohybu ruských raket Kalibr. Nálet bezpilotních letounů mířil právě na ně.

Džankoj je klíčovým strategickým místem na Krymu. Je to železniční křižovatka, kde se sbíhají koleje vedoucí do všech směrů na poloostrově. A tamní letiště je největší ruskou leteckou základnou na Krymu a na okupovaném území Ukrajiny vůbec.

Podle ruského nezávislého zpravodajského webu Meduza, který sídlí v lotyšském exilu, byl rozsah útoku značný. Na jednom z videí je slyšet místní obyvatele, kteří potvrzují, že výbuchy se ozývají z blízkosti nádraží.

Video ze serveru Meduza. | Video: Meduza

Kyjev tvrdí, že náklad Kalibrů, určených pro lodě v Černém moři a k odpalování na ukrajinská města, byl zničen. Ruská okupační správa Krymu tyto zprávy popírá. Ruskem dosazený šéf správy poloostrova Sergej Aksjonov uvedl na sociální síti Telegram, že proti dronům střílela protivzdušná obrana, na žádném videozáznamu to ale vidět není.

Ruský nezávislý zpravodajský kanál Astra na Telegramu s odvoláním na své zdroje naopak uvedl, že ukrajinské drony zasáhly také lokomotivní depo a sklady s palivem na nádraží.

"Zásoby nikdy nedojdou"

"Džankoj je dopravní uzel. Na začátku ruské invaze jsme jasně řekli, že logistika nepřítele na Krymu je pro nás legitimním terčem. Samozřejmě že (Rusové) informace o zničení raket Kalibr popírají, protože přiznáním by utrpěla jejich image," uvedla mluvčí velitelství ukrajinské armády na jihu země Natalia Hjumenyková.

Rakety Kalibr působí v ukrajinských městech velké škody. Jde o střely s plochou dráhou letu, které je možné odpalovat také z ponorek nebo letadel. Dolet mají až 2500 kilometrů, proto je Rusové mohou střílet i z Kaspického moře.

Lidé ve městě Kramatorsk obhlížejí místo, kam dopadla raketa Kalibr. Rusové je odpalují z lodí v Černém a Kaspickém moři.
Lidé ve městě Kramatorsk obhlížejí místo, kam dopadla raketa Kalibr. Rusové je odpalují z lodí v Černém a Kaspickém moři. | Foto: Reuters

Ruské ministerstvo obrany loni v prosinci uvedlo, že má obrovské zásoby Kalibrů, které prý "nikdy nedojdou".

"Dle odhadů z loňského listopadu použilo Rusko od začátku únorové invaze na Ukrajinu necelých 400 raket Kalibr z celkového počtu 500 kusů a zvládlo vyrobit na 120 nových. Celkově se odhaduje, že dnes je Rusko schopno vyrábět měsíčně 30 až 40 raket s přesným naváděním, což kromě Kalibrů zahrnuje i systémy Ch-101 a Ch-555," řekl deníku Aktuálně.cz bezpečnostní analytik  Michal Smetana, vědecký pracovník a pedagog na Institutu mezinárodních studií FSV UK a vedoucí Peace Research Center Prague. Rakety Kalibr podle něj mohou případně nést i jaderné hlavice.

Zničené letouny i most

Není to první velký ukrajinský útok na Krym. Loni v srpnu Ukrajinci zničili několik letounů na základně Saky nedaleko Simferopolu. Tehdy použili buď rakety S-300, nebo protilodní střely Neptun.

V říjnu Ukrajinci poškodili Kerčský most, který spojuje Krym s ruskou pevninou. Dva dny po tomto útoku Rusko poprvé masivně bombardovalo ukrajinskou infrastrukturu na mnoha místech země a některá města zůstala bez elektřiny.

Video: Tvrdé boje v Avdijivce. Město se stalo "druhým Bachmutem" (20. 3. 2023)

Horší to je už jen u Bachmutu. V Avdijivce se tvrdě bojuje | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy